GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Άλλες εταιρίες

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #131  
Παλιό 18-05-2011, 15:20
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Απάντηση: Tenere 1200 - Η αντίπαλος της GS ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
διαβασε εδω YAMAHA XT 1200 Z Super Tenere. (Γράφει ο Ντάνης ΦΩΤΟΣ) | ο πάγκος

κι εδω
City Moto - Yamaha XT1200Z Super Tenere: Αέρας ερήμου

οσο για τις πωλησεις......ας τους να λενε!!! Στην Ελλαδα του 2010-2011 η πωλησεις μτοσυκλετων πανω απο 250 κυβικα εχουν πεσει 80%!!! Μονο σκουτερ πωλουνται!! Η BMW μονη της εχει χασει το 60% των πωλησεων της!!
Το 4μηνο Ιαν-Απρ 2010 ειχε πουλησει 600 κομματια http://www.seaa.gr/sites/seaa/files/...s/2010-5-f.pdf

και το ιδιο 4μηνο το 2011.....213 κομματια http://www.seaa.gr/sites/seaa/files/...2011-4-f_0.pdf

Οπως παντου συμβαινει υπαρχει πτωση πωλησεων.
το τενερε ηρθε ακριβως μεσα στην γενικη πτωση και κακολοιρια με το ΔΝΤ στα κεφαλια μας τον Ιουνιο του '11, τι περιμενουνε δηλαδη!!

Παντως καπου διαβασα οτι στην Γερμανια εχει κανει παταγο!!!! Τον πρωτο χρονο της κυκλοφοριας του το 2010 ειχε πουλησει 11000 κομματια συμφωνα με την Γιαμαχα στην Ελλαδα!!! Υπερβολικο το βλεπω σαν νουμερο και ψαχνω να βρω καποιο στοιχειο σχετικα με αυτο!
γιωργο μου τα 2 αυτα test τα χω διαβασει,ειδικα ο Ντανης το βγαζει πολυ καλο...δεν ξερω αν στεκουν ολα αυτα που γραφει.
εσενα ποια η γνωμη σου...
ειδες επισης τι εχω τραβηξει ολο αυτον τον καιρο...
Reply With Quote
  #132  
Παλιό 19-05-2011, 15:47
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Tenere 1200 - Η αντίπαλος της GS ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από taksidiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
γιωργο μου τα 2 αυτα test τα χω διαβασει,ειδικα ο Ντανης το βγαζει πολυ καλο...δεν ξερω αν στεκουν ολα αυτα που γραφει.
εσενα ποια η γνωμη σου...
ειδες επισης τι εχω τραβηξει ολο αυτον τον καιρο...
Φυσικα και παρακολοθοω τι εχεις τραβηξει και απορω πως αντεχεις!! Παντα ελεγα οτι τα 2μετρα με κορμια αγαλματα και κρεβατι ηφαιστειο δεν αξιζουν μια οταν ο χαρακτηρας ειναι δυστροπος ¨η οχι απολυτης εμπιστοσυνης με βασει παντα την ιστορια και το παρελθον του ''μοντελου''!!!

Εγω, και εφοσον εισαι αποφασισμενος ¨η σχεδον αποφασισμενος να αφησεις τον ελικα, θα σου ελεγα να περιμενεις μεχρι του χρονου τετοιον καιρο. Δεν στο λεω επειδη εχω Χοντα ουτε επειδη θα ξαναπαρω Χοντα...., στο λεω απλα για να δεις και το cross Tourer, την απαντηση στο 1200 της Γιαμαχα και να εχεις μια πιο ολοκληρωμενη αποψη για το ποια θα ειανι η επομενη μοτοσυκλετα σου.
Στο κατω κατω αλλο 4κυλινδρο 1200 και 250 κιλα και άλλο 2κυλινδρο και 250 κιλα επισης!!

Φυσικα ολα τα παραπανω ισχυουν εφοσον το χωμα ειναι για σενα ενα απλο περασμα για να πας απεναντι και οχι οι εντουραδες!!!
Reply With Quote
  #133  
Παλιό 19-05-2011, 23:38
KRASOPATERAS Ο/Η KRASOPATERAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Σχηματάρι
Μoto: GS 1200 08
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή Απάντηση: Tenere 1200 - Η αντίπαλος της GS ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από taksidiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
το οτι δεν εχει πουλησει στην ελλαδα ακομα δεν παει να πει οτι δεν ειναι καλο μηχανημα...απλα δυστυχως πολλοι πανε με τα μουτρα προς το επικρατεστερο σημα αδιαφορωντας για πολλα...
Εσύ φίλε μου από ότι βλέπω κάηκες στο κουρκούτι και φυσάς και το γιαούρτι!

Γνώμη μου να κρατήσεις το εργαλείο σου και όλα θα πάνε καλά….

Reply With Quote
  #134  
Παλιό 20-05-2011, 02:53
Xarleas Ο/Η Xarleas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Άλιμος
Μoto: H-D Road King 1450cc
Μηνύματα: 1,045
Προεπιλογή Απάντηση: Tenere 1200 - Η αντίπαλος της GS ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω τι κάνει η BMW στο Ντακάρ και στην Αργεντινή, ούτε και το πόσα άλογα βγάζει ο boxer με απασχολεί, ούτε ποιες προδιαγραφές καλύπτει, ούτε με απασχολεί ο πάτος που έχει πιάσει η κατηγορία αυτή (εδώ θέλει πολλά γελάκια!!!), ούτε τα κιλά της GS πολυκατακαταλαβαίνω, αλλά γουστάρω τρελά, εμφάνιση, ήχο, αξιοπιστία, αίσθηση οδήγησης, παθαίνω πλάκα με τα φρένα της και όσο αντέχουν τα ποδάρια μου, θα καβαλάω μηχανή με boxer γιατί μου αρέσει! Όλα τα άλλα με αφήνουν εμένα (και αρκετούς άλλους από εδώ μέσα φαντάζομαι), παγερά αδιάφορο και ούτε καν μπαίνω στον κόπο να ψάξω κάποια τυχούσα παραπάνω τεχνική υπεροχή ενός ΚΤΜ ή ενός Suzuki.

Είναι το συναίσθημα vs τεχνικών προδιαγραφών που δεν μπορείς να το βάλεις στο χαρτί, να το ψάξεις, να το ζυγίσεις, να το μετρήσεις με άλογα, ή να δεις το EURO του! Αυτά είναι για πιτσιρικάδες στους οποίους κατά κανόνα δεν απευθύνεται η BMW με τους boxer...

Μπράβο ρε Γιώργη! Είσαι πολύ κοντά στα
πιστεύω μου.....
Απλά ένας.... Ατλαντικός μας χωρίζει..
Τα άλλα είναι ΟΛΑ ίδια
Reply With Quote
  #135  
Παλιό 20-05-2011, 08:08
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Tenere 1200 - Η αντίπαλος της GS ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Xarleas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο ρε Γιώργη! Είσαι πολύ κοντά στα
πιστεύω μου.....
Απλά ένας.... Ατλαντικός μας χωρίζει..
Τα άλλα είναι ΟΛΑ ίδια
Εγώ τό' λεγα ότι μου φαινόσουν καλό παιδί, απλώς με μπέρδευε η παρέα σου με τον gsmaniac!

Μεταξύ μας, ας μπορούσα να έμενα στην άλλη μεριά του Ατλαντικού και ούτε θα ξαναπάταγα πόδι εδώ...
Reply With Quote
  #136  
Παλιό 20-05-2011, 10:37
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Tenere 1200 - Η αντίπαλος της GS ???

Ο Ατλαντικός είναι Άλιμος - Γλυφάδα;
Α είναι HD - GS.

Νομίζω ο gemara πράγματι εξέφρασε και τον μέσο χαρλεά (αλλά και άλλους ίσως).
Με μια διαφορά όμως που δεν τη λέω για να μην φυτιλιάσω τίποτα.
Reply With Quote
  #137  
Παλιό 20-05-2011, 17:37
Xarleas Ο/Η Xarleas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Άλιμος
Μoto: H-D Road King 1450cc
Μηνύματα: 1,045
Προεπιλογή Απάντηση: Tenere 1200 - Η αντίπαλος της GS ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ τό' λεγα ότι μου φαινόσουν καλό παιδί, απλώς με μπέρδευε η παρέα σου με τον gsmaniac!

Μεταξύ μας, ας μπορούσα να έμενα στην άλλη μεριά του Ατλαντικού και ούτε θα ξαναπάταγα πόδι εδώ...
Έχεις απόλυτο δίκιο... Με εκθέτει συνεχώς ο αλήτης
Reply With Quote
  #138  
Παλιό 20-05-2011, 17:42
Xarleas Ο/Η Xarleas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Άλιμος
Μoto: H-D Road King 1450cc
Μηνύματα: 1,045
Προεπιλογή Απάντηση: Tenere 1200 - Η αντίπαλος της GS ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Ατλαντικός είναι Άλιμος - Γλυφάδα;
Α είναι HD - GS.

Νομίζω ο gemara πράγματι εξέφρασε και τον μέσο χαρλεά (αλλά και άλλους ίσως).
Με μια διαφορά όμως που δεν τη λέω για να μην φυτιλιάσω τίποτα.
Εεεεε κάπως έτσι είμαστε εμείς οι παλαιότεροι... Τα δοκιμάσαμε κάποτε όλα μέχρι να καταλήξουμε στην (Ιθάκη μας) και απο εκεί ΔΎΣΚΟΛΑ μας ξεκολάς...
Όσο για το φυτίλιασμα που λες.... Μην κολάς.... Δεκτά όλα
Reply With Quote
  #139  
Παλιό 20-05-2011, 17:52
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Tenere 1200 - Η αντίπαλος της GS ???

Απλά η μια είναι χρήσιμη (έως πολυχρηστική) μοτό και η άλλη είναι άχρηστη που πέρα από το posing προσπαθώ να καταλάβω τι άλλο προσφέρει.
Personal view πάντα ε!
(για να μιλήσω και τη γλώσσα της άλλης μεριάς του Ατλαντικού)

ΟΜΩΣ

Δέχομαι τον Χαρλεά που τίμησε αυτό που πλασάρει η εταιρία (όλες τελικά κάτι πλασάρουν και μην το αρνούμαστε), το ένοιωσε στο πετσί του και ΑΥΤΟ ήθελε και ακόμα καλύτερα έχει κάποιο μοντέλο που το έχει "πονέσει" (είτε με προσωπική δουλειά, είτε αλλιώς) κλπ.
Δυσκολεύομαι να "δεχτώ" τον "Χαρλεά" (τα εισαγωγικά δεν είναι τυχαία) που μια μέρα την ώρα που έκανε trading στο dealing room, σκέφτηκε ότι θα του πήγαινε μια ΗD και πήγε στο μαγαζί στο Κολωνάκι και έκλεισε μια για να πηγαίνει ασορτί με τις μέρες που θέλει να το παίξει wild thing ή να πλασάρει αντίθεση με το κουστούμι του.
(αντίστοιχα βέβαια και τον GSα που η GS του δεν έχει δει ποτέ τα διόδια ή έστω ένα χωματόδρομο και μου το παίζει mcGregor)

Προσωπικά (μου) κόμπλεξ είναι αυτά τι να κάνουμε.
Ελπίζω να μη παρεξήγησες.

Last edited by NLS; 20-05-2011 at 17:54.
Reply With Quote
  #140  
Παλιό 20-05-2011, 20:10
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικα και παρακολοθοω τι εχεις τραβηξει και απορω πως αντεχεις!! Παντα ελεγα οτι τα 2μετρα με κορμια αγαλματα και κρεβατι ηφαιστειο δεν αξιζουν μια οταν ο χαρακτηρας ειναι δυστροπος ¨η οχι απολυτης εμπιστοσυνης με βασει παντα την ιστορια και το παρελθον του ''μοντελου''!!!

Εγω, και εφοσον εισαι αποφασισμενος ¨η σχεδον αποφασισμενος να αφησεις τον ελικα, θα σου ελεγα να περιμενεις μεχρι του χρονου τετοιον καιρο. Δεν στο λεω επειδη εχω Χοντα ουτε επειδη θα ξαναπαρω Χοντα...., στο λεω απλα για να δεις και το cross Tourer, την απαντηση στο 1200 της Γιαμαχα και να εχεις μια πιο ολοκληρωμενη αποψη για το ποια θα ειανι η επομενη μοτοσυκλετα σου.
Στο κατω κατω αλλο 4κυλινδρο 1200 και 250 κιλα και άλλο 2κυλινδρο και 250 κιλα επισης!!

Φυσικα ολα τα παραπανω ισχυουν εφοσον το χωμα ειναι για σενα ενα απλο περασμα για να πας απεναντι και οχι οι εντουραδες!!!
Φίλε μου Γιώργο σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Μετραω την γνώμη σου πάντα γιατί είσαι αντικειμενικός.
Το θέμα το σκέφτηκα πολύ και τελικά κατέληξα ότι το γόητρο κατασκευαστή δεν είναι ικανό να με κρατήσει κι ούτε φυσικά και να με τρελανει,περίμενα κάποια στιγμή να μου εμφανίσει κάτι,όχι όμως κάτι τόσο σοβαρό και φυσικά το θεωρώ αδικαιολογητο...
Οπότε όσο κι αν μου αρέσει,όσο κι αν την αγαπάω πρέπει να πάρει πόδι..
Σήμερα έκλεισα μηχανη και σε 2 βδομάδες έρχομαι Αθηνα να παραλάβω.first edition εννοείται.
Η Honda δεν μου είναι απαρατήρητη και σίγουρα θα αξίζει,ασε όμως να κυκλοφορήσει με το καλο και μετά βλέπουμε.
Ίσως κάποιοι να δουν αρνητικά την κίνηση αυτή,κάποιοι άλλοι ίσως και να με καταλαβαίνουν,όπως και να χει εύχομαι σε κανέναν να μην τύχει το πρόβλημα αυτο ποτέ γιατί τότε θα καταλάβουν τι θα πει πίκρα....
Ασε που μετα την λήξη της εγγύησης ότι κι αν ζητήσει κοστίζει ένα σκασμο λεφτά και δεν είμαι διατεθειμένος να πληρώνω τα σπασμένα μιας ημιτελως κατασκευής...απόλαυση στην οδήγηση,κλάμα στην τσέπη.
Περαστικά μου


Sent from my iPhone using Tapatalk
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
super tenere 2010 wet & dirty Άλλες εταιρίες 61 22-04-2010 18:43
Η Ρόμα αντίπαλος του Παναθηναϊκού!!!!! riko46 Αθλητισμός 4 19-12-2009 20:40
Tenere 1200 !!!!!!!!!!!!!!!!!! riko46 Νέα μοντέλα BMW 5 22-10-2009 11:41
Οι προβλέψεις της IBM για τις τεχνολογίες της επόμενης πενταετίας Arkas Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 3 31-08-2009 17:05


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:54.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!