GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Εκδρομές εντός Ελλάδος

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιό 11-01-2013, 19:29
manos13
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Απάντηση: Ο Gύρος τση ΚρήτηS

Οι μηχανές μας παρκαρισμένες έχοντας θέα το Λιβυκό πέλαγος....



μια μικρή εξερεύνηση στα πέριξ....



και αμέσως επιβίβαση για να συνεχίσουμε...

Reply With Quote
  #152  
Παλιό 11-01-2013, 19:30
manos13
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Απάντηση: Ο Gύρος τση ΚρήτηS

Συνεχίζουμε την χωμάτινη μας περιπέτεια και ακούγοντας μετά στα βίντεο που τραβούσαμε μέτρησα ίσαμε 10 φορές να μονολογώ μες στο κράνος μου μια συγκεκριμένη έκφραση...



αν βλέποντας την επόμενη φωτογραφία ψιθυρίσετε "πω ρε πoύστη μου" τότε μόλις βρήκατε τι μονολογούσα χαζεύοντας όλο αυτό το μεγαλείο...



αν και είμαι σίγουρος ότι και ο Γιάννης το ίδιο έλεγε...

Reply With Quote
  #153  
Παλιό 11-01-2013, 19:30
manos13
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Απάντηση: Ο Gύρος τση ΚρήτηS

Δυτικά βρίσκεται η χιονισμένη ακόμα οροσειρά του Ψηλορείτη...



Λίγο βορειότερα διακρίνεται η εύφορη πεδιάδα της Μεσσαράς... το τραπεζοειδές βουνό που φαίνεται στον ορίζοντα είναι ο Γιούχτας και πίσω του βρίσκεται το Ηράκλειο.






και γυρνώντας τον φακό προς την ανατολή τα Λασιθιώτικα βουνά.



και στο νότο το Λιβυκό πέλαγος να ζεσταίνεται από τις ακτίνες του ήλιου που σιγά σιγά ανεβαίνει..

Reply With Quote
  #154  
Παλιό 11-01-2013, 19:31
manos13
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Απάντηση: Ο Gύρος τση ΚρήτηS

Συνεχίζοντας και λίγο αργότερα αν είχαμε φιλμ στις μηχανές σίγουρα θα είχαμε γεμίσει δεκάδες σε αυτή την στάση μας....



αλλά ειλικρινά πιστεύω πως θα άξιζε.................

δεν ξέρω ποιο χέρι κρατούσε το πινέλο αλλά το έργο που δημιούργησε είναι απίστευτο......!!!!!!!



Μέρος της διαδρομής που ακολουθήσαμε φαίνεται στην προηγούμενη φώτο....
Reply With Quote
  #155  
Παλιό 11-01-2013, 19:31
manos13
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Απάντηση: Ο Gύρος τση ΚρήτηS

Συνεχίσαμε λίγες εκατοντάδες μέτρα και λίγο πριν αρχίσουμε να κατηφορίζουμε προς Μονή Κουδουμά, σαν τα μικρά παιδιά που λένε "μία ακόμα μία ακόμα", έτσι κι εμείς σταματήσαμε για μια ακόμα φορά για να απολαύσουμε το θέαμα συνεχίζοντας να γεμίζουμε MB τις κάρτες μας.....




Reply With Quote
  #156  
Παλιό 11-01-2013, 19:32
manos13
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Απάντηση: Ο Gύρος τση ΚρήτηS

Εδώ ξεκινά κάτι παράλογο: ενώ το χαρακτηριστικό στα Αστερούσια που καλύπτονται κυρίως από χώμα είναι ότι δύσκολα θα δεις δέντρα, μόλις αρχίσεις να κατηφορίζεις προς Μονή Κουδουμά ξεκινά ένα πευκόδασος φυτεμένο κυριολεκτικά πάνω σε πέτρες!!!



Η ψηλότερη κορυφή στα Αστερούσια ο Κόφινας στα 1231 μέτρα...



και το πευκόδασος

Reply With Quote
  #157  
Παλιό 11-01-2013, 19:32
manos13
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Απάντηση: Ο Gύρος τση ΚρήτηS

Όμορφη διαδρομή με πολύ όμορφη θέα... το ίδιο μάλλον πίστευε και ο τύπος για τον οποίο έστησαν το σταυρό κάτω αριστερά...



Κοιτώντας ανατολικά φαίνονται οι Τρεις Εκκλησιές και ο δρόμος που ακολουθήσαμε για την ανάβαση μας αφού οι δυο τόποι δεν συνδέονται με κάποιο άλλο δρόμο από παραλιακά...




και μπροστά μας η Μονή Κουδουμά...

Reply With Quote
  #158  
Παλιό 11-01-2013, 19:33
manos13
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Απάντηση: Ο Gύρος τση ΚρήτηS

Συνεχίσαμε την κατάβαση μας για περίπου 15 λεπτά και κάνα χιλιόμετρο πριν φτάσουμε στο μοναστήρι συνειδητοποιήσαμε πως μάλλον δύσκολα θα επικοινωνήσουμε από τα κινητά μας διαβάζοντας το παρακάτω σημείωμα στο τζάμι ενός παρκαρισμένου αυτοκινήτου...

"Gina και Martin!
Χριστός ανέστη, πίσω από το αμάξι μου είναι ένα μονοπάτι, μετά από 50 μέτρα έχω βάλει ένα κόκκινο παρεό στα χαλάσματα και μετά σε 3 λεπτά αριστερά είναι η σκηνή μου (δεν έχει σήμα η cosmote)
Γαβριέλα"

...και μετά σου λέει με την μεγαλύτερη πληθυσμιακή κάλυψη..... π@π@ρι@....



αν και είχα άλλα σχέδια...Gina, Γαβριέλα, κόκκινο παρεό... άλλου ταξίδευα αλλά μου τα χαλούσε ο Martin και αποφάσισα να συνεχίσω προς την Μονή.....
Reply With Quote
  #159  
Παλιό 11-01-2013, 19:34
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Ο Gύρος τση ΚρήτηS

Και φτάνουμε επιτέλους, στην μονή! Παρκάραμε μακρυά από δέντρα καθώς οι πάντα πεινασμένες κατσίκες καραδοκούσαν.



Απέναντι τα ερείπια από παλαιότερα κελιά.



Οι οδηγίες πολλές και παντού. Τι δεν καταλλλαβαίνεις;







Reply With Quote
  #160  
Παλιό 11-01-2013, 19:35
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Ο Gύρος τση ΚρήτηS

Το πολύ παλιό μοναστήρι που είναι αφιερωμένο στην Κοίμηση της Θεοτόκου, είναι χτισμένο δίπλα στην παραλία. Αυτός κι ο λόγος που σε κάποια φάση της ιστορίας του εγκαταλείφθηκε εξ'αιτίας των πολλών πειρατικών επιδρομών.






Στεκούμενοι στην πόρτα ξαφνικά ακούμε ψαλμούς να έρχονται από πίσω μας! Μια λιτανεία με μοναχούς και κάποιους πιστούς ερχόταν από το μονοπάτι που οδηγεί στο σπήλαιο του Αγίου Αντωνίου ψάλλοντας το "Χριστός Ανέστη". Το θέαμα κατανυκτικό και δεν είχε καμία σχέση με την Ανάσταση που κάναμε 2 μέρες πριν στην Ιεράπετρα.

Την μορφή που έχει τώρα το μοναστήρι την πήρε το 1878 όταν άρχισε η αναστήλωσή του από τους μοναχούς Παρθένιο και Ευμένιο.







Reply With Quote
Απάντηση

Tags
gύρος τση κρήτηs


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:53.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!