GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιό 06-05-2011, 19:25
steliosx Ο/Η steliosx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μoto: BMW F650GS'08 (twin), ΧΤ500'01
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντάξει τώρα κατάλαβα,

Όλα όσα γράφονται είναι στημένα από τον Γιώργο για να μην ασχοληθούμε με το Video του Λαζόπουλου.....και τον Στρος Καν...

Η δική μου γνώμη πάντως είναι να φτιάξουμε ένα μηχανάκι με άξονα που θα τον κινεί αλυσίδα...

Ά και έχω πάει 3 μήνες Σιβιτανίδειο...
Το άλλο μου όνομα είναι... Σολωμώντας.
Reply With Quote
  #152  
Παλιό 06-05-2011, 19:45
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paschalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας παρακαλω παρα πολυ ολους να κανετε λιγο υπομονη.
Ειναι συζητηση μεταξυ ειδικων και πρεπει να την αφησουμε να τελειωσει.

Πασχάλη μου όταν τελειώσετε να σου φέρω το δικό μου, να πας μια βόλτα και θα σου φύγουν όλες οι γνώσεις...
Καλό Σαββατοκύριακο φίλε....................
Reply With Quote
  #153  
Παλιό 06-05-2011, 19:52
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από napgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Πασχάλη μου όταν τελειώσετε να σου φέρω το δικό μου, να πας μια βόλτα και θα σου φύγουν όλες οι γνώσεις...
Καλό Σαββατοκύριακο φίλε....................
Εγω καλυφθηκα φιλε!
Δεν περιμενα κατι διαφορετικο απο αυτο..
Το δικο σου θελω πολυ να το κανω βολτα στο Συρρακο γιατι εχω ακουσει καλα λογια για το μοτερ και τα φρενα αλλα ηαι γιατι στην εκδρομη προτιμω να το οδηγω παρα να το βλεπω!!
Το προβλημα ειναι οτι πρεπει να παρεις εσυ το gs και το ρημαδι αμα το ανεβεις μια φορα....εμπλεξες με τις τραπεζες
Reply With Quote
  #154  
Παλιό 06-05-2011, 22:37
Jefe Ο/Η Jefe βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΡΙΟΝ
Μoto: 1200GS Adventure
Μηνύματα: 11,154
Προεπιλογή Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paschalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω καλυφθηκα φιλε!
Δεν περιμενα κατι διαφορετικο απο αυτο..
Το δικο σου θελω πολυ να το κανω βολτα στο Συρρακο γιατι εχω ακουσει καλα λογια για το μοτερ και τα φρενα αλλα ηαι γιατι στην εκδρομη προτιμω να το οδηγω παρα να το βλεπω!!
Το προβλημα ειναι οτι πρεπει να παρεις εσυ το gs και το ρημαδι αμα το ανεβεις μια φορα....εμπλεξες με τις τραπεζες










Jefe
Reply With Quote
  #155  
Παλιό 07-05-2011, 00:13
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???

Διάβασα πολλά αλλά όχι όλα και πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να έχεις τελειώσει μηχανολογία για να έχεις άποψη για το τι είναι καλύτερο για σένα(το λέω γιατί βλέπω αρκετή επιστήμη στο θέμα). εγώ που δεν έχω την εμπειρία σας, ξέρω μόνο ότι με την 650GS που είχα σε 55.000 χιλιόμετρα που την έλιωσα, άλλαξα 3 φορές αλυσίδα και τις δύο από αυτές και γρανάζια, δεν με ενδιαφέρει τι φταίει και τι όχι, πώς πρέπει να την συντηρώ και αν πρέπει, αν με κλέψανε ή όχι, αλλά ότι τα έσκασα χοντρά με αυτό το σύστημα μετάδοσης και αυτό κατάλαβα.
Μία φορά μου βγήκε και η αλυσίδα και παραλίγο να κάνω τούμπες στην άσφαλτο.
Reply With Quote
  #156  
Παλιό 07-05-2011, 00:48
ltsiorak Ο/Η ltsiorak βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: veroia
Μoto: VFR 1200 DCT, HONDA VARADERO 1000, XT 660R,
Μηνύματα: 433
Προεπιλογή Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???

συγνώμη αλλα επειδή δεν κατάλαβα το τελικό αποτέλεσμα, να πάρω το βαραντερο η το vfr για την βόλτα του σκ ???

θα με αφήσει ο άξονας ¨η η αλυσίδα ?

εδώ σας θέλω....
Reply With Quote
  #157  
Παλιό 07-05-2011, 12:34
moican Ο/Η moican βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???

Δεν πας με το ΚΤΕΛ να εισαι σιγουρος;
Reply With Quote
  #158  
Παλιό 07-05-2011, 12:58
moican Ο/Η moican βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???

Σοβαρα λιγο τωρα.Διαβασα ολο το θεμα και ολα τα ποστ και αυτο που μου εμεινε απο τα αλυσιδογραναζα ειναι η αναγκη να θυμισω πως τα φορα ειναι ξεχωριστα αναλογα με την μαρκα της εταιρειας για να βρισκουμε πιο ευκολα απαντησεις σε ερωτησεις σχετικες με τις μοτο που εχουμε στην κατοχη μας την συγκεκριμμενη περιοδο.Δεν μπορουν και δεν πρεπει να μας επηρεαζουν στην επιλογη ανθρωπων ή συμπεριφορων ή μοτοσυκλετοπαρεας.Αυτες οι επιλογες γινονται με βαση τον χαρακτηρα μας σαν προσωπικοτητα και οχι σαν αναβατη.Ελπιζω πως οσοι απο εσας χαλαστηκατε με την εξελιξη του συγκεκριμμενου θεματος (σαν συμμετεχοντες),θα το αφησετε πισω και θα συνεχισετε να θυμαστε πως οι παρεες δεν φτιαχνονται απο τις μηχανες αλλα απο τους αναβατες.
Φιλικα παντα(δεν θελω να ριξω λαδι στη φωτια) και καλες βολτες.
Reply With Quote
  #159  
Παλιό 07-05-2011, 13:11
Jefe Ο/Η Jefe βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΡΙΟΝ
Μoto: 1200GS Adventure
Μηνύματα: 11,154
Προεπιλογή Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από moican Εμφάνιση μηνυμάτων
Σοβαρα λιγο τωρα.Διαβασα ολο το θεμα και ολα τα ποστ και αυτο που μου εμεινε απο τα αλυσιδογραναζα ειναι η αναγκη να θυμισω πως τα φορα ειναι ξεχωριστα αναλογα με την μαρκα της εταιρειας για να βρισκουμε πιο ευκολα απαντησεις σε ερωτησεις σχετικες με τις μοτο που εχουμε στην κατοχη μας την συγκεκριμμενη περιοδο.Δεν μπορουν και δεν πρεπει να μας επηρεαζουν στην επιλογη ανθρωπων ή συμπεριφορων ή μοτοσυκλετοπαρεας.Αυτες οι επιλογες γινονται με βαση τον χαρακτηρα μας σαν προσωπικοτητα και οχι σαν αναβατη.Ελπιζω πως οσοι απο εσας χαλαστηκατε με την εξελιξη του συγκεκριμμενου θεματος (σαν συμμετεχοντες),θα το αφησετε πισω και θα συνεχισετε να θυμαστε πως οι παρεες δεν φτιαχνονται απο τις μηχανες αλλα απο τους αναβατες.
Φιλικα παντα(δεν θελω να ριξω λαδι στη φωτια) και καλες βολτες.










Jefe
Reply With Quote
  #160  
Παλιό 07-05-2011, 13:12
pirate Ο/Η pirate βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Ηράκλειο - ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,343
Προεπιλογή Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από moican Εμφάνιση μηνυμάτων
Σοβαρα λιγο τωρα.Διαβασα ολο το θεμα και ολα τα ποστ και αυτο που μου εμεινε απο τα αλυσιδογραναζα ειναι η αναγκη να θυμισω πως τα φορα ειναι ξεχωριστα αναλογα με την μαρκα της εταιρειας για να βρισκουμε πιο ευκολα απαντησεις σε ερωτησεις σχετικες με τις μοτο που εχουμε στην κατοχη μας την συγκεκριμμενη περιοδο.Δεν μπορουν και δεν πρεπει να μας επηρεαζουν στην επιλογη ανθρωπων ή συμπεριφορων ή μοτοσυκλετοπαρεας.Αυτες οι επιλογες γινονται με βαση τον χαρακτηρα μας σαν προσωπικοτητα και οχι σαν αναβατη.Ελπιζω πως οσοι απο εσας χαλαστηκατε με την εξελιξη του συγκεκριμμενου θεματος (σαν συμμετεχοντες),θα το αφησετε πισω και θα συνεχισετε να θυμαστε πως οι παρεες δεν φτιαχνονται απο τις μηχανες αλλα απο τους αναβατες.
Φιλικα παντα(δεν θελω να ριξω λαδι στη φωτια) και καλες βολτες.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Άξονας για R1150 GS με 18000 χλμ serp600 Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 1 09-03-2011 13:29


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:18.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!