GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Αγγελίες > Ομαδικές Αγορές

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Κλειστό θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιό 11-04-2009, 22:25
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά ενδοσυνεννόησης Midland BT2.

Για να βάλουμε ορισμένα πράγματα στη θέση τους:

Όπως το λέει και ο τίτλος του θέματος το Gs forum διενεργεί μια ομαδική αγορά (group bye στα ελληνικά).

Στην προκειμένη περίπτωση και λόγω της καλής τιμής σε σχέση α) με τα υπόλοιπα ελλαδικά καταστήματα, β) με τα διαδικτυακά καταστήματα αλλά και με τον γενικότερο ανταγωνισμό στα προϊόντα συστημάτων ενδοσυνεννοήσεων πρότεινα την αγορά του συγκεκριμένου συστήματος (Midland BT2) από το κατάστημα του Γ. Σαββίδη.

Η πρόταση αυτή βρήκε σημαντική ανταπόκριση στην παρέα μας και αυτό φαίνεται και από τα 22 μέλη μας που εμπιστεύονται αυτή την αγορά και από τις 150 απαντήσεις και τις 2340 εμφανίσεις του θέματος.

Για να επανέλθουμε στο θέμα της ομαδικής. Το λέει και η λέξη: ομαδική. Αυτό σημαίνει ότι απευθυνόμαστε για ό,τι απορία έχουμε στο forum και όχι απευθείας στον έμπορο. Ο έμπορος στην προκειμένη περίπτωση ενεργεί σαν μεσολαβητής μεταξύ της αντιπροσωπείας του προϊόντος και εμάς. Φανταστείτε από τις 2340 απαντήσεις του θέματος να γεννιόταν και από μία απορία στον καθένα μας. Θα έπρεπε λοιπόν ο έμπορος, να κλείσει την επιχείρησή του και να ασχολείται μόνον με τη συγκεκριμένη πώληση. Ο ρόλος του ξεκινά στην προσφορά της τιμής του, στην παροχή πληροφοριών σχετικά με την αποστολή εκτός Αθηνών (κι' αυτό ακόμα συζητείται) και τελειώνει με την παράδοση των προϊόντων σε ένα άτομο του forum (συνήθως αυτό που ξεκίνησε την ομαδική).
Αντί όλων αυτών ο Γ. Σαββίδης απήντησε σε πολλά τηλέφωνα για να λύσει απορίες, έκανε την είσπραξη των χρημάτων από όλους, θα κάνει την παράδοση σε όλους, θα κάνει επίδειξη σε όλους και την τοποθέτηση σε έναν από εμάς ώστε να το δούμε και οι υπόλοιποι. Αυτά φίλοι μου κοστίζουν και οπωσδήποτε δεν καλύπτονται από την τιμή προσφοράς της ομαδικής. Το πληρώνω στην αρχική τιμή και έχω τις "απαιτήσεις" μου. Το πληρώνω σε μειωμένη τιμή και κάνω το κουμάντο μου.

Επειδή το forum πρόκειται να πραγματοποιήσει και άλλες ομαδικές αγορές, πάντοτε προς όφελος των μελών του, καλό είναι να έχουμε αυτά τα πράγματα στο μυαλό μας και να μην προβαίνουμε σε γενικεύσεις, υπαινιγμούς και σχόλια που μερικές φορές δεν τιμούν ούτε εμάς τους ίδιους...

Επίσης να σημειώσω ότι όσοι από το forum ασχολούνται με τέτοιου είδους διαδικασίες, όπως μια ομαδική αγορά, το κάνουν από το υστέρημα του χρόνου τους και όχι από το περίσσευμα!

Φιλικά,
Δημήτρης.
  #152  
Παλιό 11-04-2009, 23:39
JOHN-X Ο/Η JOHN-X βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 327
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά ενδοσυνεννόησης Midland BT2.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να βάλουμε ορισμένα πράγματα στη θέση τους:

Όπως το λέει και ο τίτλος του θέματος το Gs forum διενεργεί μια ομαδική αγορά (group bye στα ελληνικά).

Στην προκειμένη περίπτωση και λόγω της καλής τιμής σε σχέση α) με τα υπόλοιπα ελλαδικά καταστήματα, β) με τα διαδικτυακά καταστήματα αλλά και με τον γενικότερο ανταγωνισμό στα προϊόντα συστημάτων ενδοσυνεννοήσεων πρότεινα την αγορά του συγκεκριμένου συστήματος (Midland BT2) από το κατάστημα του Γ. Σαββίδη.

Η πρόταση αυτή βρήκε σημαντική ανταπόκριση στην παρέα μας και αυτό φαίνεται και από τα 22 μέλη μας που εμπιστεύονται αυτή την αγορά και από τις 150 απαντήσεις και τις 2340 εμφανίσεις του θέματος.

Για να επανέλθουμε στο θέμα της ομαδικής. Το λέει και η λέξη: ομαδική. Αυτό σημαίνει ότι απευθυνόμαστε για ό,τι απορία έχουμε στο forum και όχι απευθείας στον έμπορο. Ο έμπορος στην προκειμένη περίπτωση ενεργεί σαν μεσολαβητής μεταξύ της αντιπροσωπείας του προϊόντος και εμάς. Φανταστείτε από τις 2340 απαντήσεις του θέματος να γεννιόταν και από μία απορία στον καθένα μας. Θα έπρεπε λοιπόν ο έμπορος, να κλείσει την επιχείρησή του και να ασχολείται μόνον με τη συγκεκριμένη πώληση. Ο ρόλος του ξεκινά στην προσφορά της τιμής του, στην παροχή πληροφοριών σχετικά με την αποστολή εκτός Αθηνών (κι' αυτό ακόμα συζητείται) και τελειώνει με την παράδοση των προϊόντων σε ένα άτομο του forum (συνήθως αυτό που ξεκίνησε την ομαδική).
Αντί όλων αυτών ο Γ. Σαββίδης απήντησε σε πολλά τηλέφωνα για να λύσει απορίες, έκανε την είσπραξη των χρημάτων από όλους, θα κάνει την παράδοση σε όλους, θα κάνει επίδειξη σε όλους και την τοποθέτηση σε έναν από εμάς ώστε να το δούμε και οι υπόλοιποι. Αυτά φίλοι μου κοστίζουν και οπωσδήποτε δεν καλύπτονται από την τιμή προσφοράς της ομαδικής. Το πληρώνω στην αρχική τιμή και έχω τις "απαιτήσεις" μου. Το πληρώνω σε μειωμένη τιμή και κάνω το κουμάντο μου.

Επειδή το forum πρόκειται να πραγματοποιήσει και άλλες ομαδικές αγορές, πάντοτε προς όφελος των μελών του, καλό είναι να έχουμε αυτά τα πράγματα στο μυαλό μας και να μην προβαίνουμε σε γενικεύσεις, υπαινιγμούς και σχόλια που μερικές φορές δεν τιμούν ούτε εμάς τους ίδιους...

Επίσης να σημειώσω ότι όσοι από το forum ασχολούνται με τέτοιου είδους διαδικασίες, όπως μια ομαδική αγορά, το κάνουν από το υστέρημα του χρόνου τους και όχι από το περίσσευμα!

Φιλικά,
Δημήτρης.

  #153  
Παλιό 12-04-2009, 00:16
Γιώργος Σαββίδης Ο/Η Γιώργος Σαββίδης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: Πολλές - των φίλων μου ....
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά ενδοσυνεννόησης Midland BT2.

Έχω απαντήσει σε όλα τα πμ που μου στάλθηκαν ……με κάποιους αντάλλαξα έως και τα 7 πμ αυτές τις μέρες
Επίσης απάντησα σε όλα τα τηλέφωνα με το συνήθη τρόπο μου, που απαντώ σε όλους ! ακόμα και στα 5 τηλέφωνα από κάποιους

Δυστυχώς σε ένα πμ (το τελευταίο )! δεν μπόρεσα να απαντήσω άμεσα ………λόγω υπερβολικού φόρτου και κόπωσης …….

Και δεν ξέρω αν μετά από μια τέτοια εξέλιξη ……..αν θα απαντούσε κάποιος

Με λίγα λόγια ένα μέλος που δεν γνωρίζω………(αυτό το λέω για να μην νομίσουν κάποιοι ότι έχω προηγούμενα)
Στο πμ που μου έστειλε με ρωτούσε αν έβαζε την παλαιά του συσκευή σε αγγελία ………
αν δεσμεύομε όταν πουλήσει την συσκευή του …….να του δώσω την PT2 στην τιμή της ομαδικής αγοράς

Ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω…….. και αναγκάζομαι να δημοσιεύω μέρος ενός πμ…..για να προστατέψω την εικόνα μου ………..
  #154  
Παλιό 12-04-2009, 00:53
vellos Ο/Η vellos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ATHINA
Μoto: R-1200-GS
Μηνύματα: 414
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά ενδοσυνεννόησης Midland BT2.

Εγώ την έχω την ΒΤ2 και ειμαι ευχαριστημένος. (λίγο δυσαρεστημενος ειμαι γιατι την πληρωσα καραβίσια)Στο θέμα μας.Επειδή μπαινω και σε άλλα φόρα βλέπω πραγματα που δεν γίνονται όπως εδώ.Η πμαδική γίνεται απο το φόρουμ και όχι από τον έμπορο.Σε μας ο καθένας έπερνε τηλ. τον έμπορο(Γ Σαβίδη)και έδινε παραγγελία ή την αφαιρούσε ή ζήταγε εξηγήσεις ή κράτα μου μία για τον άλλο μήνα που θα έχω λεφτά ή που θα εχω πουλήσει τη δικιά μου ή που θα μου την κάνει δώρο η νονά μου ......
Το φόρουμ πρέπει να μην ειναι ελαστικό ούτε με τις ιδιοτροπίες των μελών ο΄θτε με τις ημερομηνιες. Η ομαδική αγορά έχει ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΤΈΛΟΣ !!!!!!!!!!
Και για να διευκολήνονται καποια μέλη που γράφτηκαν στο φόρουμ αργότερα, μερικές φορές ξαναγίνεται ομαδική λιγο καιρό αργετερα και εξυπηρετούνται και αυτά τα νέα μέλη.
Και δεν αναγκάζονται να πηγαίνουν στους εμπόρους και να κλαιγονται σαν τις γυναικούλες για να τους κάνει ο εμπορος την τιμή της ομαδικής. (Ελπίζω και είμαι σίγουρος οτι στο φόρου μας δεν έχουμε ζήτουλες που να πέφτουν τόσο χαμηλά για μια έκπτωση)Κάνουν υπομονη για την επόμενη ομαδική.
Πάντα ΦΙΛΙΚΑ Γιάννης

Υ.Γ. δεν θέλω σε καμία περίπτωση να πω πως το φόρουμ δεν δούλεψε για την επιτυχία της ομαδικής. Δεν είναι εύκολο να βρεθούν ο εμπορος με το καλύτερο προιόν, στην καλύτερη τιμή της αγοράς, με διαθέσιμα ΟΛΑ τα κομάτια ΑΜΕΣΑ (όχι όπως κάτι Ιταλοί που είχαν 10 σετ σήμερα, 3 σε ένα μήνα, 5 σε 2 βδομάδες ......) και άμεση παράδοση σε όλους μαζί όπως και επιδειξη. 24 ενδοσυννενοησεις δεν είναιλίγο πράγμα για ένα φόρουμ 3 μηνών.Για αυτό ε΄να μπράβο στα παιδιά που τρέξανε για την ομαδική.Την επόμενη φορά θα ξέρουν καλύτερα.(πάλι φιλικά χωρίς να θέλω να προσβαλω κανένα ούτε καποιο παιδί ουτε τον Γ Σαβίδη)

Last edited by vellos; 12-04-2009 at 00:59.
  #155  
Παλιό 12-04-2009, 15:14
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά ενδοσυνεννόησης Midland BT2.

Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά και για τους αγοραστές και για τον έμπορο που πέτυχε (και καλά έκανε - και εγώ με εμπόριο ασχολούμαι) αρκετά εύκολα μια καλή πώληση και μια καλή διαφήμιση (και ξαναλέω επειδή ξέρω ότι θα γκρινιάξετε ότι καλά έκανε).

Ήταν μια πετυχημένη και για τις δυο μεριές εμπορική συναλλαγή.

Τώρα κάποια θέματα (και δεν θεωρώ ότι χαλάω το thread μια και ο σκοπός του τελείωσε - έγινε η ομαδική αγορά, τακτοποιήθηκε κλπ.).

1) Δεν κατάλαβα γιατί ενόχλησε κάποιους ότι έστειλα ένα PM. Πραγματικά δεν το κατάλαβα. Διάβασα πράγματα όπως ότι ο κος. Σαββίδης έχει δουλειές (σε αντίθεση με ποιον δηλαδή), λες και δεν είναι δουλειά η ερώτηση ενός μελλοντικού πελάτη (ειδικά αν απαντιέται με μια γραμμή). Μάλιστα στο... δρόμο, φάνηκε ότι δεν ήμουν ο μόνος που έστειλα PM (ο ίδιος το είπε) απλά είμαι ο μόνος που το είπα. Άμα είναι οι άλλοι (επτά είπαμε;...) ας βγουν να το πουν, να φάνε το μερίδιο τους από flaming (flaming που όπως είπα ΔΕΝ κατάλαβα, αλλά αφού το έφαγα να το φάνε και οι άλλοι).

2) Το PM που δεν απαντήθηκε και παρουσιάστηκε τόσο... "συνομοσιολογικά" από τον ίδιο τον κο. Σαββίδη, επίσης δεν κατάλαβα γιατί αντιμετωπίστηκε έτσι. Η ερώτηση μου ήταν σαφής, η απάντηση μπορούσε να ήταν επίσης σαφής (πχ. "όχι"). Ρώτησα αν υπάρχει λόγος να βάλω σε αγγελία το δικό μου BT σετ και αν πουληθεί (εννοείται όχι σε ένα μήνα, αλλά πχ. σήμερα ή την βδομάδα που μπαίνει), αν μπορώ να θεωρηθώ μέσα στην ομάδα της ομαδικής αγοράς, αφού ΕΔΩ έμαθα για αυτή την προσφορά αλλά δεν την προλάβαινα ενώ ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΙΟΛΑΣ μπορεί να μην είχα 200-τόσα ευρώ αυτή τη στιγμή. Όπως είπα, αν δεν του άρεσε η ερώτηση μπορούσε απλά να πει "όχι δεν γίνεται" αντί να με παρουσιάσει (έστω ανώνυμα, αλλά βλέπετε δεν είμαι τέτοιο άτομο) σαν κάποιον που πήγε να κάνει... κάτι υποχθόνιο. Υποχθόνιο θα ήταν (αλλά και βλακώδες) να στείλω PM και να λέω "ψιτ, σε εμένα θα κόψεις και άλλα δέκα ευρώ γιατί βοήθησα στην οργάνωση, τρεις πωλήσεις είναι δικές μου" (ψέμα λέμε τώρα). Στην ίδια μου την αγγελία σε αυτό εδώ το site, λέω ότι θέλω να κάνω μια αλλαγή και δεν με παίρνουν τα λεφτά. ΤΙ ΠΙΟ ΕΥΘΥ δηλαδή μπορούσα να κάνω. Η ερώτηση ήταν σε PM γιατί ακριβώς δεν ήθελα να χαλάσω τους κανόνες της ομαδικής αγοράς και ήταν και είναι στην διακριτική ευχέρια του ΕΜΠΟΡΟΥ αν ήθελε να δώσει ακόμα ένα σε αυτή την τιμή μεθαύριο. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν την αντιμετώπιση. Δεν κρύβω μάλιστα ότι ΑΝ πουληθεί το σετάκι μου τώρα κοντά, εγώ θα πάω στον κο. Σαββίδη και θα του πω να γίνει καλύτερη τιμή (κοντινή ή ίδια σε αυτή που πετύχατε). Φυσικά και θα το κάνω, κακό είναι; Αν θα τη δώσει είναι δικό του θέμα. Αν εγώ το πάρω αν δεν την κάνει, δικό μου. Δεν είναι ούτε δικό του θέμα αν θα το πάρω χωρίς να κάνει τιμή, δεν είναι δικό μου θέμα αν θα πρέπει ή όχι να την κάνει την τιμή και σίγουρα τελικά δεν είναι δικό σας θέμα (των τρίτων) κανένα από τα δυο. Είναι σαφή αυτά; Είναι παράλογο τίποτα από αυτά;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και πάλι (ειλικρινή) συγχαρητήρια για την προσπάθεια στους οργανωτές και "μεγειές" στους νέους κατόχους.

Last edited by NLS; 12-04-2009 at 15:17.
  #156  
Παλιό 12-04-2009, 15:45
vag46 Ο/Η vag46 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ilioupoli
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά ενδοσυνεννόησης Midland BT2.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Σαββίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ομαδική αγορά ισχύει μέχρι την Δευτέρα 13 Απριλίου στις 2 το μεσημέρι. Όποιος ενδιαφέρεται να το γράψει στο forum. Από παραδρομή είπα σε ένα παιδί από την Έδεσσα σήμερα, ότι η ομαδική έκλεισε. Ισχύει κανονικά μέχρι την Δευτέρα. Αν ακόμη τη θέλει ας μπει στη λίστα.
Μετά την Δευτέρα όποιος άλλος ενδιαφέρεται μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μας και να αγοράσει την ΒΤ2 στην τιμή καταλόγου της σελίδας μας.
Θα μπορούσα να εκμεταλεύτώ κι εγώ αυτή την προσφορά (αν και καινούργιος..)????
Αν ναι, τότε συμ[περιλάβετε κι εμένα παρακαλώ και θα περάσω αύριο από το μαγαζί του Κου Σαββίδη να πληρώσω.
  #157  
Παλιό 12-04-2009, 19:43
skippybi Ο/Η skippybi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R 850 Roadster ή απλά ''Σουρτούκω''
Μηνύματα: 14,081
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά ενδοσυνεννόησης Midland BT2.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vag46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μπορούσα να εκμεταλεύτώ κι εγώ αυτή την προσφορά (αν και καινούργιος..)????
Αν ναι, τότε συμ[περιλάβετε κι εμένα παρακαλώ και θα περάσω αύριο από το μαγαζί του Κου Σαββίδη να πληρώσω.

αυτά είναι κουμάντα...
  #158  
Παλιό 12-04-2009, 21:24
Γιώργος Σαββίδης Ο/Η Γιώργος Σαββίδης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: Πολλές - των φίλων μου ....
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά ενδοσυνεννόησης Midland BT2.

Για να πω κι’ εγώ την άποψή μου τα περισσότερα μέλη της ομαδικής ήταν υποδειγματικά. Όμως όπως σε κάθε κανόνα υπήρξαν και οι εξαιρέσεις. Πιστεύω πως αυτό προήλθε από το γεγονός πως με τους περισσότερους από εσάς έχω το θάρρος της γνωριμίας.
Τέλος καλό, όλα καλά! Πολύ μεγάλη συμμετοχή σε τόσο μικρό διάστημα από ένα νεοσύστατο forum 450 μελών!
Έτσι λοιπόν την Δευτέρα το πρωί αμολάω καλούμπα μπαλαντέζας (τρελό πολύπριζο ) για την φόρτιση των συσκευών και τον έλεγχο των βασικών λειτουργιών (για όσους το επιθυμούν), αποστολή στα μέλη από άλλες πόλεις , παρουσίαση και παράδοση στους φίλους που θα δω από κοντά !!!!!!!


Με τον Νίκο (admin) έχουμε συνεννοηθεί να καλύψει με φωτογραφίες την εγκατάσταση σε δυο κράνη:
Το ένα από τα δύο θα είναι system 5 που είναι ιδιαίτερο στην εγκατάσταση ….

Το φωτογραφικό υλικό που θα προκύψει θα είναι στη
διάθεση μόνο για τα μέλη του GSforum που θα διαχειρίζεται η Ο.Δ.
  #159  
Παλιό 12-04-2009, 21:50
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά ενδοσυνεννόησης Midland BT2.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
ας πει κάποιος στον κο. Σαββίδη να βλέπει τα PM του
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν κατάλαβα;
δηλαδή εμείς κοπροσκυλάμε;
δεν κατάλαβα
χρόνο να μπει για να κάνει την ωραία προσφορά-πώληση είχε όμως
για να γράψω PM δεν ήταν για να του πω για το αν έχει καλό καιρό, προφανώς κάτι ρώταγα
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά και για τους αγοραστές και για τον έμπορο που πέτυχε (και καλά έκανε - και εγώ με εμπόριο ασχολούμαι) αρκετά εύκολα μια καλή πώληση και μια καλή διαφήμιση (και ξαναλέω επειδή ξέρω ότι θα γκρινιάξετε ότι καλά έκανε).

Ήταν μια πετυχημένη και για τις δυο μεριές εμπορική συναλλαγή.

Τώρα κάποια θέματα (και δεν θεωρώ ότι χαλάω το thread μια και ο σκοπός του τελείωσε - έγινε η ομαδική αγορά, τακτοποιήθηκε κλπ.).

1) Δεν κατάλαβα γιατί ενόχλησε κάποιους ότι έστειλα ένα PM. Πραγματικά δεν το κατάλαβα. Διάβασα πράγματα όπως ότι ο κος. Σαββίδης έχει δουλειές (σε αντίθεση με ποιον δηλαδή), λες και δεν είναι δουλειά η ερώτηση ενός μελλοντικού πελάτη (ειδικά αν απαντιέται με μια γραμμή). Μάλιστα στο... δρόμο, φάνηκε ότι δεν ήμουν ο μόνος που έστειλα PM (ο ίδιος το είπε) απλά είμαι ο μόνος που το είπα. Άμα είναι οι άλλοι (επτά είπαμε;...) ας βγουν να το πουν, να φάνε το μερίδιο τους από flaming (flaming που όπως είπα ΔΕΝ κατάλαβα, αλλά αφού το έφαγα να το φάνε και οι άλλοι).

2) Το PM που δεν απαντήθηκε και παρουσιάστηκε τόσο... "συνομοσιολογικά" από τον ίδιο τον κο. Σαββίδη, επίσης δεν κατάλαβα γιατί αντιμετωπίστηκε έτσι. Η ερώτηση μου ήταν σαφής, η απάντηση μπορούσε να ήταν επίσης σαφής (πχ. "όχι"). Ρώτησα αν υπάρχει λόγος να βάλω σε αγγελία το δικό μου BT σετ και αν πουληθεί (εννοείται όχι σε ένα μήνα, αλλά πχ. σήμερα ή την βδομάδα που μπαίνει), αν μπορώ να θεωρηθώ μέσα στην ομάδα της ομαδικής αγοράς, αφού ΕΔΩ έμαθα για αυτή την προσφορά αλλά δεν την προλάβαινα ενώ ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΙΟΛΑΣ μπορεί να μην είχα 200-τόσα ευρώ αυτή τη στιγμή. Όπως είπα, αν δεν του άρεσε η ερώτηση μπορούσε απλά να πει "όχι δεν γίνεται" αντί να με παρουσιάσει (έστω ανώνυμα, αλλά βλέπετε δεν είμαι τέτοιο άτομο) σαν κάποιον που πήγε να κάνει... κάτι υποχθόνιο. Υποχθόνιο θα ήταν (αλλά και βλακώδες) να στείλω PM και να λέω "ψιτ, σε εμένα θα κόψεις και άλλα δέκα ευρώ γιατί βοήθησα στην οργάνωση, τρεις πωλήσεις είναι δικές μου" (ψέμα λέμε τώρα). Στην ίδια μου την αγγελία σε αυτό εδώ το site, λέω ότι θέλω να κάνω μια αλλαγή και δεν με παίρνουν τα λεφτά. ΤΙ ΠΙΟ ΕΥΘΥ δηλαδή μπορούσα να κάνω. Η ερώτηση ήταν σε PM γιατί ακριβώς δεν ήθελα να χαλάσω τους κανόνες της ομαδικής αγοράς και ήταν και είναι στην διακριτική ευχέρια του ΕΜΠΟΡΟΥ αν ήθελε να δώσει ακόμα ένα σε αυτή την τιμή μεθαύριο. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν την αντιμετώπιση. Δεν κρύβω μάλιστα ότι ΑΝ πουληθεί το σετάκι μου τώρα κοντά, εγώ θα πάω στον κο. Σαββίδη και θα του πω να γίνει καλύτερη τιμή (κοντινή ή ίδια σε αυτή που πετύχατε). Φυσικά και θα το κάνω, κακό είναι; Αν θα τη δώσει είναι δικό του θέμα. Αν εγώ το πάρω αν δεν την κάνει, δικό μου. Δεν είναι ούτε δικό του θέμα αν θα το πάρω χωρίς να κάνει τιμή, δεν είναι δικό μου θέμα αν θα πρέπει ή όχι να την κάνει την τιμή και σίγουρα τελικά δεν είναι δικό σας θέμα (των τρίτων) κανένα από τα δυο. Είναι σαφή αυτά; Είναι παράλογο τίποτα από αυτά;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και πάλι (ειλικρινή) συγχαρητήρια για την προσπάθεια στους οργανωτές και "μεγειές" στους νέους κατόχους.
Φίλε Νίκο,
πολλές φορές δεν έχει σημασία το τί λέμε αλλά πώς το λέμε.
Κάνε ένα κόπο και ξαναδιάβασε τα τελευταία μηνύματά σου σ' αυτό το thread, "καθαρίζοντας" το μυαλό σου από την προσωπική εμπλοκή, σαν να τα έχει γράψει κάποιος άλλος.
Τί συμπέρασμα βγάζεις;

Από την πρώτη στιγμή που μπήκες στην παρέα μας, στο πρώτο σου μήνυμα, μπήκες σαν επιθεωρητής της Ασφάλειας που κάνει ανάκριση! "Ποιοί είσαστε, σας υποψιάζομαι, μάθετε να φέρεστε αλλιώς χάσατε, όποιος αμφιβάλλει για μένα να του στείλω PM για να δούμε της... βλακείας το αληθές" κι' άλλες τέτοιες ομορφιές.

Ασφαλώς στα μέχρι σήμερα 86 μηνύματά σου έλαβες καλοπροαίρετες απαντήσεις με διάθεση αλληλεγγύης και πάντοτε με πνεύμα συναδελφικότητας. Στο ίδιο πνεύμα και με την ίδια διάθεση σου απαντώ κι' εγώ απόψε.

Χωρίς να θέλω να μπω στην ουσία του θέματος είμαι αναγκασμένος να το κάνω. Πρέπει να σου υπενθυμίσω ότι την αγορά την διενεργεί το forum. Άρα όλοι οι υποψήφιοι αγοραστές οφείλουν, για κάθε θέμα που τους απασχολεί σχετικά με την συγκεκριμένη αγορά, να απευθύνονται στο forum. ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ! Σκέψου επίσης την θέση του εμπόρου (στην προκειμένη περίπτωση του Γ. Σαββίδη) έναντι του forum όταν κατόπιν της ομαδικής εμφανισθούν και άλλοι υποψήφιοι αγοραστές. Για λόγους καθαρά και μόνον δεοντολογίας δεν πρόκειται να τους δώσει την τιμή της ομαδικής. Αυτό άλλωστε θα ήταν άδικο για όλα τα μέλη της ομαδικής που ενδεχομένως έσπευσαν να συμμετάσχουν. Οι εποχές είναι δύσκολες για όλους. Δεν κάνουν διακρίσεις... Πιστεύω πως πάνω από το εμπορικό συμφέρον πρέπει να μπαίνει η δεοντολογία.
Δες επίσης και το παράδειγμα του φίλου Πλάτωνα (platon) από το Αγρίνιο. Βρισκόταν ακριβώς στην ίδια θέση με εσένα. Είχε ένα παλιό σετ ενδοσυνεννόησης το οποίο μάλιστα το έβαλε και σε αγγελία προς πώληση σ' αυτό εδώ το forum. Προς το παρόν δεν το κατάφερε. Ούτε "μανούριασε" ούτε γκρίνιαξε ούτε τίποτα. Συμμετέσχε κανονικά στην ομαδική και αύριο παραλαμβάνει.
Τί θέλω να πω με όλα αυτά. Εάν είχες μπει στον κόπο και επικοινωνούσες με έναν από εμάς και του εξέθετες το πρόβλημά σου, τί πιστεύεις; Δεν θα βρίσκαμε άκρη; Εάν μεσολαβούσαμε στον Γ. Σαββίδη και του ζητούσαμε να κρατήσει παρακαταθήκη ένα σετ για μερικές μέρες στην συμφωνημένη τιμή θα μας χαλούσε το χατήρι; Διότι βεβαίως ούτε εκείνος θα ζημίωνε ούτε το μέλος μας για το οποίο θα προοριζόταν το σετ θα πλούτιζε. Αυτό στο χώρο που κινούμαι (εμπορικό) ονομάζεται καλή πίστη και καλή συνεργασία...

Συνοψίζω: κατ' αρχήν προσπάθησε να συμμετέχεις στην παρέα μας με τρόπο που να μην δείχνει επιθετικός και εριστικός. Είμαι σίγουρος πως τα δύο τελευταία δεν είναι στις προθέσεις σου.
Επίσης, εάν και αυτήν εδώ την ώρα επιθυμείς να συμμετάσχεις στην ομαδική, επικοινώνησε μαζί μας, προκειμένου ΟΛΩΣ ΚΑΤΕΞΑΙΡΕΣΙΝ, να μεσολαβήσουμε, για να κρατηθεί ένα σετ ΒΤ2 για μερικές ημέρες παρακαταθήκη στο όνομά σου.
Πάντοτε φιλικά,
Δημήτρης
  #160  
Παλιό 12-04-2009, 21:52
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά ενδοσυνεννόησης Midland BT2.

ΛΙΣΤΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΓΟΡΑ



ΕΝΔΟΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗΣ MIDLAND BT2


BT2 Twin set

1. Arkas...................................................................ΕΞΩΦΛΗΣΕ........................ΝΑΙ ΓΙΑ ΦΟΡΤΙΣΗ & ΕΛΕΓΧΟ ΒΤ2
2. ntinopoulos.............................................ΕΞΩΦΛΗΣΕ........................ΝΑΙ ΓΙΑ ΦΟΡΤΙΣΗ & ΕΛΕΓΧΟ ΒΤ2
3. george h............................................................ΕΞΩΦΛΗΣΕ
4. TEOSS .....................................ΕΞΩΦΛΗΣΕ
5. EOD-K9 ...................................ΕΞΩΦΛΗΣΕ
6. Kifinas................................................................ΕΞΩΦΛΗΣΕ...................... ΝΑΙ ΓΙΑ ΦΟΡΤΙΣΗ & ΕΛΕΓΧΟ ΒΤ2
7. fidemporas.....................................................ΕΞΩΦΛΗΣΕ...................... ΝΑΙ ΓΙΑ ΦΟΡΤΙΣΗ & ΕΛΕΓΧΟ ΒΤ2
8. Alfa7....................................... ΕΞΩΦΛΗΣΕ
9. Alfa7....................................... ΕΞΩΦΛΗΣΕ
10. danaos
11. funkypervert...........................ΕΞΩΦΛΗΣΕ
12. 1200GS...................................ΕΞΩΦΛΗΣΕ
13. ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ.............................ΕΞΩΦΛΗΣΕ
14. ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ..............................ΕΞΩΦΛΗΣΕ
15. Syan...................................................................ΕΞΩΦΛΗΣΕ
16. platon...............................................................ΕΞΩΦΛΗΣΕ........................ΝΑΙ ΓΙΑ ΦΟΡΤΙΣΗ & ΕΛΕΓΧΟ ΒΤ2
17. Νικολας33
18. Gemara.............................................................ΕΞΩΦΛΗΣΕ
19. bmwgogagis..............................ΕΞΩΦΛΗΣΕ..............ΝΑΙ ΓΙΑ ΦΟΡΤΙΣΗ & ΕΛΕΓΧΟ ΒΤ2
20. nightwish.........................................................ΕΞΩΦΛΗΣΕ
21. vag46

BT2 Single

1. S.T...........................................................................ΕΞΩΦΛΗΣΕ
2. gelasios................................................................ΕΞΩΦΛΗΣΕ.............. ΝΑΙ ΓΙΑ ΦΟΡΤΙΣΗ & ΕΛΕΓΧΟ ΒΤ2
3. Jorge......................................................................ΕΞΩΦΛΗΣΕ
4. fmargaritis..................................ΕΞΩΦΛΗΣΕ.............. ΝΑΙ ΓΙΑ ΦΟΡΤΙΣΗ & ΕΛΕΓΧΟ ΒΤ2
Κλειστό θέμα

Tags
bmw, bmw gs moto, bmw moto, bmw moto gs, bmwmoto, forum, forumgs, gs forum, gs moto bmw, gs_gs, gsbmw, gsbmwmoto, gsforum, gsmoto, moto, moto bmw, motobmw


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Test Midland BT2 syan Διάφορα 10 26-03-2009 19:44


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:00.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!