GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #171  
Παλιό 14-09-2013, 04:29
steliosx Ο/Η steliosx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μoto: BMW F650GS'08 (twin), ΧΤ500'01
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή Απάντηση: "Σε είδα"...

Πραγματικά απορώ με αυτά που διαβάζω, και για αυτά που διαφωνείτε!
Συζητάμε για το αν είναι ανόητο να οδηγείς χωρίς κράνος; γιατί αυτό δεν "παίζει"!!
Μάλλον συζητάμε για το αν έχω δικαίωμα ή όχι, να κάνω κάτι ανόητο το οποίο είναι να οδηγώ χωρίς κράνος!
Ο καθένας μας έχει δικαίωμα στην επιλογή της ανοησίας, αλλά δεν έχει δικαίωμα όμως η ανοησία αυτή να βάζει σε ρίσκο την δική μου ακεραιότητα!

Στο παρόν θέμα ανατρέξτε στα ποσταρίσματα Νο 142 (aeriko) &143 (NLS)

Στην μοτοβόλτα μου θα ήθελα οι συνοδοιπόροι
1. να οδηγούν με κανόνες ομαδικής οδήγησης (αλλιώς ας πάνε μόνοι τους και βρισκόμαστε κατευθείαν στον προορισμό μας) και
2. να είναι στον γενικό κανόνα : ATGATT (All The Gear All The Time)

Είμαι 50 χρονών, έχω κάνει περίπου 400.000 χλμ με μοτο και περίπου 350.000 xlm με auto (σχεδόν 19 φορές τον γύρο της Γής) και αυτή είναι η γνώμη μου.
Reply With Quote
  #172  
Παλιό 14-09-2013, 06:18
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: "Σε είδα"...

Και κάποιοι άλλοι απορούν, για το αν αντιλαμβάνεσαι την διαφωνία...
Πόσο πιο λιανά, από την διατύπωση του Νότη, να το εκφράσει κανείς;;; Ίσως η ζωγραφική να βοηθούσε, αλλά βλέποντας κι αλλού... στου κουφού την πόρτα...

Έδρα, όπου ξημερώσει...
Reply With Quote
  #173  
Παλιό 14-09-2013, 06:24
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: "Σε είδα"...

Όσο για την ηλικία, πόσες φορές έχουμε κάνει (πραγματικά) τον γύρο της γης, του αέρα και της θάλασσας!!!!!
Κρίμα που δεν ευδοκίμησε (λόγω δικών μου δυσκολιών) ένα ανάλογο λογοπαίγνιο!!!!

Έδρα, όπου ξημερώσει...
Reply With Quote
  #174  
Παλιό 14-09-2013, 11:08
steliosx Ο/Η steliosx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μoto: BMW F650GS'08 (twin), ΧΤ500'01
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή Απάντηση: "Σε είδα"...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη, την αντβε την πήρες καινούρια ή είσαι κάννας λιγούρης από δεύτερο χέρι!!!!!??!!!
Reply With Quote
  #175  
Παλιό 14-09-2013, 11:56
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: "Σε είδα"...

Πρέπει κι αυτό να το ζωγραφίσουμε?!?!?!????!!!

Έδρα, όπου ξημερώσει...
Reply With Quote
  #176  
Παλιό 14-09-2013, 12:00
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: "Σε είδα"...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paschalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε βλεπω στη Θεσσαλονικη με ενα κιτρινο Αντβε.
Παντα χωρις κρανος
παντα Ανατολικα
και παντα να μιλας στο τηλεφωνο.
Πολλη δουλεια και δεν προλαβαινεις?
Εισαι πολυ ωραιος φιλαρακι πανω στη μηχαναρα σου
ειδικα οταν περνας με κοκκινο στην Ψελλου οπως προχθες..
Ρωτησα τα παιδια στον καφε και μου ειπαν..
Ναι ρε, ειναι ο ταδε ο μ.......ας.
Μη λετε τετοια τους ειπα,
τοσο κοπο κανει ο ανθρωπος να στησει εικονα.

Τωρα μενει να σε προλαβω.....
και να σε φωτογραφισω.....



Υ.Γ.
NLS οταν γραφεις σε αυτο το επιπεδο εισαι απολαυση!
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Να τη βγάλεις τη photo και να έχει και πινακίδα please.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Capitain Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τι θα του κανετε όταν τον προλαβετε και τον δημοσιεύσετε στο φόρουμ?
Δειτε τωρα ξανα τη σειρα των γεγονοτων.
Δεν γραφω τιποτα περι δημοσιευσης ουτε εχω τετοια προθεση.
Θα το ηθελα μου λεει ο NLS και εγω δεν του απαντω.
Μια μερα μετα ο καπετανιος προφανως μην εχοντας κατι καλυτερο να κανει
βαζει γραπτα στα γραπτα μου και αναρωτιεται για κατι το οποιο δεν θα κανει ποτε κανεις..
Απο κατω σπευδουν οι αναγνωστες να τοποθετηθουν επι του ανυπαρκτου.
Το να μη φορας κρανος εστω και τυπικα απαγορευεται.
Η κακοηθεια οχι.

Υ.Γ.
Αν θελετε φωτο,,,παρτε ξαναζεσταμενη αυτη!

Reply With Quote
  #177  
Παλιό 14-09-2013, 12:05
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: "Σε είδα"...

Aυτα....


Σε ειδα παππουλη στο Μελισσοχωρι μεσα στον ηλιο της ζωης.
Νομιζα πως μας τελειωσαν αυτοι οι απιθανοι ηρωες μιας αλλης εποχης.
Η πιο ευχαριστη εκπληξη της χρονιας

Reply With Quote
  #178  
Παλιό 14-09-2013, 13:06
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: "Σε είδα"...

Γείτονα στο tsompanoΑσφάλτινο Σαββατόβραδο, γείτονα με το κιτρινόμαυρο ADVE, γείτονα που σε φωτογράφισαν να ξαπλάρεις πάνω του απολαμβάνοντας παγωμένη μπύρα..
ΣΕ ΕΙΔΑ εψές νωρίς το μεσημέρι να κατευθύνεσαι Νότια....
Σε χαιρέτησα, με χαιρέτησες μετά τρεις προσπάθειες μου να σου γίνω ορατός με το ταπεινό "απλό" GS μου......
Reply With Quote
  #179  
Παλιό 14-09-2013, 13:07
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: "Σε είδα"...

Αν και με λάθος αφορμή (τον τραυματισμό του φίλου του NLS) είναι μια καλή ευκαιρία για κουβέντα.
Οχι βέβαια για τη χρησιμότητα του κράνους και του εξοπλισμού (κανείς εδώ μέσα δεν υπονόησε καν οτι δεν είναι απαραίτητος!), αλλά για μερικά άλλα πράγματα και μάλιστα δίχως ειρωνείες και προσβλητικούς χαρακτηρισμούς.
Το ένα είναι αυτό που τέθηκε ήδη: αν μπορεί κάποιος να φέρνεται ανόητα, απερίσκεπτα κλπ στον δρόμο και το άλλο (εξίσου σημαντικό για μένα) αν δικαιούμαστε οι υπόλοιποι να επιδιώκουμε το δημόσιο διασυρμό του γιατί δεν μας αρέσει ο τρόπος οδήγησής του.
Πέρα από συμπεριφορές που βάζουν προφανώς σε κίνδυνο τις ζωές των άλλων το πως θα διαχειριστεί κανείς τη ζωή του στο δρόμο μας αρέσει ή όχι είναι και δικό του θέμα.
Μακάρι να μπορούσαμε να "διαγνώσουμε" τον κακό οδηγό από τον τρόπο που είναι ντυμένος. Απόδειξη τα δυο παραδείγματα, του φίλου του που κινδυνεύει να χάσει το πόδι του και του κάγκουρα όπως τον "στολίζει" ο NLS.
Το άλλο θέμα όμως είναι οτι πέρα από παραδείγματα προς αποφυγήν (και οι δυό τους), δεν μπορούν να χρησιμέψουν για στοχοποίηση και δημόσια διαπόμπευση από μας τους υπόλοιπους τους οδηγικά "ορθούς".
Το τι οφείλουμε να κάνουμε σαν οδηγοί με το τι πραγματικά συμβαίνει στους δρόμους είναι εντελώς άλλο πράγμα και για αυτο εξάλλου υπάρχουν οι νόμοι και τα αρμόδια όργανα για να επιβάλλουν τις ποινές. Οι υπόλοιποι καλό είναι να παραδειγματιζόμαστε από ανάλογες συμπεριφορές στο δρόμο αλλά από εκεί μέχρι το να κάνουμε τους αυτόκλητους σερίφηδες ή να επιδιώκουμε δημόσιο διασυρμό στο δίκτυο και με φωτο μάλιστα υπάρχει τεράστια απόσταση!
Και μάλιστα από ανθρώπους όπως οι περισσότεροι εδώ μέσα φαντάζομαι, που θέλουν το δίκτυο να είναι πραγματικό εργαλείο γνώσης, επικοινωνίας, ψυχαγωγίας κλπ
Ας αρχίσει ο NLS, μια και το θεωρεί σωστό, με τη φωτο του άτυχου φίλου του. Δεν ήταν ουσιαστικά εξίσου "παράνομος"; σαγιονάρες ο ένας, σαγιονάρες κι ο άλλος. Μια βόλτα στις φωτο του φόρουμ και θα βρεις αρκετούς ακόμα "εκτός νόμου".
Κι επειδή μόνο ο αναμάρτητος μπορεί να καταγγέλει, ξαφνικά όλοι γίναμε οδηγάρες που δεν έχουμε κάνει ποτέ παπαριά στο δρόμο;; ντρεπόμαστε να παραδεχθούμε όπως ο Capitain (και μπράβο του από μένα) οτι κάποιες φορές όλοι οδηγήσαμε έτσι όπως ξέραμε οτι δεν θάπρεπε; (ενδεχομένως... το απολαύσαμε κιόλας; )
Το ερώτημα που έβαλε το aeriko τον αδικεί και θα του το εξηγήσω κατ ιδίαν στην επόμενη τσιπουροσυνάντησή μας. Δεν μας κοστίζει σε χρήμα μόνο ο ανόητος που δεν έβαλε κράνος αλλά κι αυτός που επέλεξε να κάνει σεξ δίχως προφυλακτικό κι έπαθε Aids, κι αυτός που δεν έκοψε το τσιγάρο και έπαθε καρκίνο, κι ο άλλος που χλαπάκιαζε 5 πιττόγυρα στην καθισιά και έπαθε εγκεφαλικό ή έμφραγμα, μέχρι κι αυτός που για τους λόγους του αμέλησε τα σέρβις της μοτο με αποτέλεσμα να εμπλακεί σε ατύχημα κοκ
Μπορεί ασφαλώς να επιλέξει κανείς να μην ακολουθήσει τον τρόπο τους, να μην συνταξιδέψει μαζί τους ή να τους μην κάνει παρέα, αλλά άλλο πράγμα το να επιδιώκει το δημόσιο κράξιμο σαν μέτρο πρόληψης ατυχημάτων!
ΥΓ Επίσης Paschalis έχω συνταξιδέψει με αναβάτες που καβαλούνε χρέπια, δεν έχουν πάντα πλήρη εξοπλισμό, δεν κατέχουν το στρίβειν, γουστάρουν να πίνουν και να τρώνε κάτι παραπάνω αλλά ποτέ με κακοήθεις!.

Last edited by Carduelis; 14-09-2013 at 13:21.
Reply With Quote
  #180  
Παλιό 14-09-2013, 13:30
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: "Σε είδα"...

Δεν θεωρώ ότι είναι κακό το στοχευμένο κράξιμο μιας απαράδεκτης συμπριφοράς στο δρόμο. Δεν χρειάζονται φυσικά οι πινακίδες, τα ονόματα, οι φάτσες του απαράδεκτου.....η κοινοποίηση όμως, μαζι με τη συζήτηση που θα προκύψει είναι αφορμή για νουθεσία και προβληματισμό....
Συμπεριφορές που επαναλαμβάνονται, παγιοποιούνται και θεωρούνται αποδεκτές μέσα στη βαβούρα της καθημερινότητας όπου άλλα θέματα έχουν προτεραιότητα....συνήθως μάλιστα υιοθετούμε μόνιμα τις "παραβατικές" συμπεριφορές...
Στη περίπτωση όμως που σχολιαστεί νηφάλια αυτή η απρόσεκτη συμπεριφορά, τότε σαφώς προκύπτει η αυτογνωσία της ανευ λόγου ηλιθιοτάτης και επικίνδυνης αυτής συμπεριφοράς....
Έτσι λοιπόν, θεωρώ ότι η συνεχής υπενθύμιση με εικόνες και σχόλια της γενικά ομολογουμένης στραβής συμπεριφοράς, αφυπνίζει και αναθεωρεί τις προτεραιότητες αυτών που σε γενικές γραμμές θεωρούν ότι πρέπει να ξημερώσει και η επόμενη μέρα και να τους βρει ....όρθιους και ως επί των πλείστων με καλή υγεία...
Η παραπάνω τοποθέτησή μου αφορά στους οδηγούς μοτό, στους οδηγούς αυτοκινήτων, στους φαγανούς, στους απρόσεκτους ακόλαστους και λοιπούς που άστοχα θεωρούν ότι η πιθανή χαζομάρα τους επηρεάζει τη πάρτη τους και μόνον

Last edited by vpentza; 14-09-2013 at 13:34.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
..."ανεβαίνουν" συνεχώς "πολιτικά" threads... CPretenteriS Μου τη δίνει που ..... 38 26-05-2011 11:08
Η Sony θα "κλειδώνει" τα "σπασμένα" PS3 dagpa Consoles - Games 6 17-02-2011 17:53
Τι σημαίνει "κόλαση" και τι "Παράδεισος" .... ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Διάφορα 11 07-07-2010 23:56
"El Caminito del Rey" "Το δρομάκι του βασιλιά " georgekostas Διάφορα 14 22-08-2009 00:08
Μέλη της "Χρυσής Αυγής" διέκοψαν εκδήλωση του "Ουράνιου Τόξου" nek21 Γενικά - Αναβάτης 126 19-07-2009 00:53


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:01.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!