GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα > Τι μας έτυχε

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 20-06-2013, 13:11
Mad_Doc Ο/Η Mad_Doc βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μoto: Vstrom 650 k8 και R1100GS
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Απάντηση: Στα δικαστηρια λογω αντιεπαγγελματικης συμπεριφορας απο συνεργειο στην Θεσσαλονικη!

Η αλλαγη ήταν σε γλάντζες κεφαλης που θέλει ξανα χρονισμό.και μαλιστα μεσα σε forum που εβλεπα την διαδικασια αλλαγης head gasket λεει πως αν δεν το συγχρονισετε καλα μην το βαλετε μπρος γιατι θα σπασει βαλβιδες!Οσο αφορα ονομαστικα και ποιος είναι θα γραφουν όλα μόλις γίνει επίσημα η μήνυση!Εγω αυτο που θέλω να τονίσω και να κρίνω δεν είναι η ικανότητα του μάστορα αλλά την ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ!!!!
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 20-06-2013, 14:34
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Στα δικαστηρια λογω αντιεπαγγελματικης συμπεριφορας απο συνεργειο στην Θεσσαλονικη!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Mad_Doc Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αλλαγη ήταν σε γλάντζες κεφαλης που θέλει ξανα χρονισμό.και μαλιστα μεσα σε forum που εβλεπα την διαδικασια αλλαγης head gasket λεει πως αν δεν το συγχρονισετε καλα μην το βαλετε μπρος γιατι θα σπασει βαλβιδες!Οσο αφορα ονομαστικα και ποιος είναι θα γραφουν όλα μόλις γίνει επίσημα η μήνυση!Εγω αυτο που θέλω να τονίσω και να κρίνω δεν είναι η ικανότητα του μάστορα αλλά την ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ!!!!
Αν το συνεργείο ειναι εξουσιοδοτημένο απο τη BMW Hellas καλο θα ειναι να απευθυνθείτε και εκεί ίσως βρεθεί έξω δικαστική λύση αλλιώς αν το προβλημα σου ειναι και στη συμπεριφορά του μηχανικού συνέχισε το νομικά
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 20-06-2013, 14:45
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Στα δικαστηρια λογω αντιεπαγγελματικης συμπεριφορας απο συνεργειο στην Θεσσαλονικη!

Φυσικα και οταν αλλαζεται η φλαντζα καυσης η κεφαλη λυνεται και βγαινει.
Ομως δεν χρονίζουμε παντα τον εκεντροφορο....εξαρταται απο το που βρισκεται αυτος.
Αν ειναι επικεφαλης τοτε χρειάζεται οπωσδηποτε χρονισμός......
Αν ομως ειναι κατω και η κινηση στις βαλβιδες γινεται με ωστηρια τοτε δεν χρειαζεται χρονισμος αφου ο ιδιος δεν πειραζεται και παραμενει στην θεση του.

Δεν θυμαμαι αλλα, νομιζω οτι το 1100GS εχει τον εκκεντροφορο χαμηλα και κινει τις βαλβιδες με ενα συστημα που αποτελειται απο ωστηρια και κοκορακια.
Αν ειναι ετσι τοτε δεν χρειαζεται χρονισμος στον εκκεντροφορο μετα την αλλαγη της φλαντζας καυσης. Eιναι η απλοτητα του boxer που χαθηκε με την εξελιξη του.

Περισσοτερα θα σου/σας πει ο ΤΕΟΣΣ που αν δεν κανω λαθος μονο 1100 καβαλαει τα τελευταια καμποσα χρονια και τα εχει λυσει απο 5 φορες το καθενα.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 20-06-2013, 15:25
Mad_Doc Ο/Η Mad_Doc βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μoto: Vstrom 650 k8 και R1100GS
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Απάντηση: Στα δικαστηρια λογω αντιεπαγγελματικης συμπεριφορας απο συνεργειο στην Θεσσαλονικη!

καταρχην να ευχαριστησω τον administrator που επανεφερε το topic.
Nα πω πως τα στοιχεια μου για να ειναι σωστη η αναφορα μου αυτη βρισκονται ηδη στην διάθεση του administrator.
H δουλεια που εγινε ειναι αυτη ακριβως Replacing R1100GS head gasket - ADVrider
και όπως βλεπεται όλο το θεμα του χρονισμου είναι στο sproket και στην τελικη του τοποθετηση!!!!δειτε το για να ξερεται τι μπορει να παθετε!!!
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 20-06-2013, 16:05
AlexCorfu Ο/Η AlexCorfu βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2012
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μoto: GS 1200 '11 - honda PCX
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή Απάντηση: Στα δικαστηρια λογω αντιεπαγγελματικης συμπεριφορας απο συνεργειο στην Θεσσαλονικη!

Καλησπέρα , αν διάβασα σωστά η μηχανή πήγε σε εξειδικευμένο συνεργείο δηλαδή όχι σε εξουσιοδοτημένο η επίσημης αντιπροσωπείας ; Λυπάμαι φίλε μου αλλά αυτά συμβαίνουν όταν ψάχνουμε δεξιά και αριστερά για επιμέρους λύσεις γιατί αν ήταν επίσημο συνεργείο νομίζω τα πράγματα θα ήταν πολύ ποιο απλά για σένα χωρίς επιπλέον κόστος στεναχώρια τρεξίματα μπλεξίματα και ποιος ξέρει και πόσο καιρό χωρίς μηχανή . Αν κάνω κάποιο λάθος συγγνώμη και διόρθωσε με .
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 20-06-2013, 16:23
MOYTPO Ο/Η MOYTPO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW GS
Μηνύματα: 2,160
Προεπιλογή Απάντηση: Στα δικαστηρια λογω αντιεπαγγελματικης συμπεριφορας απο συνεργειο στην Θεσσαλονικη!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από AlexCorfu Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα , αν διάβασα σωστά η μηχανή πήγε σε εξειδικευμένο συνεργείο δηλαδή όχι σε εξουσιοδοτημένο η επίσημης αντιπροσωπείας ; Λυπάμαι φίλε μου αλλά αυτά συμβαίνουν όταν ψάχνουμε δεξιά και αριστερά για επιμέρους λύσεις γιατί αν ήταν επίσημο συνεργείο νομίζω τα πράγματα θα ήταν πολύ ποιο απλά για σένα χωρίς επιπλέον κόστος στεναχώρια τρεξίματα μπλεξίματα και ποιος ξέρει και πόσο καιρό χωρίς μηχανή . Αν κάνω κάποιο λάθος συγγνώμη και διόρθωσε με .
Φιλε μου στην Θεσσαλονικη δεν υπαρχει εξουσιοδοτημενο περαν της επισημης αντιπροσωπειας. Οποτε το εξειδικευμενο ειναι μονοδρομος μιας και οι τιμες εργασιων της αντιπροσωπειας εχουν ξεφυγει περα απο καθε οριο.

Αντιλαμβανεσαι οτι το "ρισκο" ειναι κατι που το παιρνουμε προκειμενου να εχουμε μια αξιοπρεπη αναλογια εργασιας και κοστους.

Στην παρουσα φαση ο φιλος μας εκανε οτι θα εκανε ο καθενας μας. Απλα σταθηκε ατυχος. Και δυστυχως εμπλεξε. Προφανως το κοστος επιδιορθωσης ειναι αλμυρο οποτε ο μεν προσπαθει να το αποφυγει ο δε ψαχνει το δικιο του......

Θεωρω οτι οταν ηρεμησουν τα πραματα θα βρεθει μια συμβιβαστικη λυση. Συνηθως ετσι γινεται.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 20-06-2013, 17:14
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Στα δικαστηρια λογω αντιεπαγγελματικης συμπεριφορας απο συνεργειο στην Θεσσαλονικη!

Είναι κ κομμάτι δύσκολο να αποδείξεις ότι δεν είσαι "ελέφαντας"...

Αυτό που εμένα κ εσένα φαίνεται ολοφάνερο στο Δικαστήριο πρέπει να το τεκμηριώσεις ολοκληρωτικά!

Καλά ξεμπερδέματα κ να γνωρίζεις ότι ο χειρότερος συμβιβασμός είναι καλύτερα,

από το ευνοικότερο Δικαστήριο.

Εκτός αν έχεις δικηγόρο συγγενή Α' βαθμού
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 20-06-2013, 17:19
AlexCorfu Ο/Η AlexCorfu βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2012
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μoto: GS 1200 '11 - honda PCX
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή Απάντηση: Στα δικαστηρια λογω αντιεπαγγελματικης συμπεριφορας απο συνεργειο στην Θεσσαλονικη!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από MOYTPO Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου στην Θεσσαλονικη δεν υπαρχει εξουσιοδοτημενο περαν της επισημης αντιπροσωπειας. Οποτε το εξειδικευμενο ειναι μονοδρομος μιας και οι τιμες εργασιων της αντιπροσωπειας εχουν ξεφυγει περα απο καθε οριο.

Αντιλαμβανεσαι οτι το "ρισκο" ειναι κατι που το παιρνουμε προκειμενου να εχουμε μια αξιοπρεπη αναλογια εργασιας και κοστους.

Στην παρουσα φαση ο φιλος μας εκανε οτι θα εκανε ο καθενας μας. Απλα σταθηκε ατυχος. Και δυστυχως εμπλεξε. Προφανως το κοστος επιδιορθωσης ειναι αλμυρο οποτε ο μεν προσπαθει να το αποφυγει ο δε ψαχνει το δικιο του......

Θεωρω οτι οταν ηρεμησουν τα πραματα θα βρεθει μια συμβιβαστικη λυση. Συνηθως ετσι γινεται.
. Συμφωνώ μαζί σου ότι στο τέλος πρέπει να βρεθεί μια λύση και για τις δυο,πλευρές . Οταν λες ότι στον επίσημο έχει ξεφύγει η κατάσταση τι εννοείς ; Εγώ και κάποιοι φίλοι κατεβαινουμε από Κέρκυρα Αθήνα για service δεν θα αναφέρω όνομα μην εκληφθεί σαν διαφήμιση γιατί σε άλλον κοντινότερο υπήρξαν προβλήματα . Ξέχωρα την διαδρομή μας εγώ πρόσφατα για των 10000 χλμ πλήρωσα ακριβώς 208 ευρώ εκεί τι γίνεται ;
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 20-06-2013, 17:34
Mad_Doc Ο/Η Mad_Doc βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μoto: Vstrom 650 k8 και R1100GS
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Απάντηση: Στα δικαστηρια λογω αντιεπαγγελματικης συμπεριφορας απο συνεργειο στην Θεσσαλονικη!

Το συνεργειο ήταν εξειδικευμενο και οχι εξουσιοδοτημενο όντως.Για το εξουσιοδοτημενο εδω οι τιμες ειναι πολύ υψηλές και χωρις να ανταποκρίνονται σε ποιότητα.Δυστυχως όντως εμπλεξα!!!αλλά αυτή την απαραδεκτη επαγγελματικη συμπεριφορα δεν προκειται να την αφησω έτσι να περάσει!!!τι νομιζουν ολοι αυτοι οι τύποι πως μπορουν να ανοιγουν ένα μαγαζακι να ζητουν καποια λεφτα πολλες φορες υπερβολικα επειδη απλα τυχαινει να εχεις BMW και μόλις κανουν την ####### να πανε να την αποφυγουν και να την σκαπουλαρουν πιστευοντας πως δεν θα τους κυνηγησεις και δεν θα ακολουθησεις την δικαστικη οδο!οχι δεν προκειται να μεινει ετσι το θεμα και για προσωπικο εγωισμό αλλα και για να μην παθει αλλος αυτο που επαθα εγω.που προσωπικα μπορει να εχω την ανεση και να την φτιαξω την μηχανη απο την τσεπη μου και να περιμενω την αποφαση του δικαστηριου αλλα καποιος αλλος μπορει να μην μπορει και εξαιτιας ενος τετοιου ανθρωπου να μεινει χωρις μηχανη!!Και για εμας που αγαπαμε την μηχανη μας ξερουμε πολυ καλα τι σημαινει αυτο.Και για να απαντησω και στον φιλο παραπανω τυχαινει για κακη του τυχη και η κουμπαρα μου και η κουνιαδα μου και η νονα μου να ειναι δικηγοροι!!
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 20-06-2013, 21:13
Lepanto ii Ο/Η Lepanto ii βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Αλιμος
Μoto: Gs1200adv κιτρινο του 13
Μηνύματα: 886
Προεπιλογή Απάντηση: Στα δικαστηρια λογω αντιεπαγγελματικης συμπεριφορας απο συνεργειο στην Θεσσαλονικη!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από AlexCorfu Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα , αν διάβασα σωστά η μηχανή πήγε σε εξειδικευμένο συνεργείο δηλαδή όχι σε εξουσιοδοτημένο η επίσημης αντιπροσωπείας ; Λυπάμαι φίλε μου αλλά αυτά συμβαίνουν όταν ψάχνουμε δεξιά και αριστερά για επιμέρους λύσεις γιατί αν ήταν επίσημο συνεργείο νομίζω τα πράγματα θα ήταν πολύ ποιο απλά για σένα χωρίς επιπλέον κόστος στεναχώρια τρεξίματα μπλεξίματα και ποιος ξέρει και πόσο καιρό χωρίς μηχανή . Αν κάνω κάποιο λάθος συγγνώμη και διόρθωσε με .
Μην είσαι σίγουρος και σε εξουσιοδοτημένο μεταφερθηκε με καρφωμενεσ βαλβίδες (πατωντασ μιζα σταματημενο καρφωσε) το φτιάχνουν εντός εγγύησης και σε 3 μήνες η 8000km ξανακαρφωνει παει παλι αντιπροσωπεια δεν ειναι τιποτ μου λενε χρονισμο θελει και αφου το χρονισανε ξανα καρφωνει μεσα στο συνεργειο και μάλιστα σε adv 1200 του 11.και άντε βρες άκρη και σου λείπει η χοντρή σου 3 μήνες το 6μηνο. στο εξουσιοδοτημένο της BMW εώς ότου ξεπερασθεί η γραφειοκρατία και έρθουν τα αντκα απο Γερμανία

Last edited by Lepanto ii; 20-06-2013 at 22:01.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:46.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!