GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Γενικά - Αναβάτης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 12-09-2011, 18:47
jtnakos Ο/Η jtnakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Σιατιστα
Μoto: MΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ MW(είχα και θα ξανα πάρω)
Μηνύματα: 4,783
Προεπιλογή Απάντηση: Κάποιον κλέβω!

οχι ρε γ@...το με τσακωσεςλοιπον αφου ηρθαν ετσι τα πραγματα καιρος λοιπον να λαμψη η αληθεια...ΕΓΩ ερχομαι καθε τρεις μερες και σου βαζω 2 λυτρα στο ρεζερβουαρ....εχουμε και λεμε....απο το 06 το νοεμβριο που ξεκινησα να σου βαζω μεχρη και προχθες ....λοιπον 4 χρονια επι 365 μερες μας κανουν 1460 μερες δια το 3(γιατι ανα τρεις μερες σου εβαζα)=486,666χ2 λιτρα την καθε φορα =973,73 λυτρα ΜΟΥ ΧΡΩΣΤΑΣ την ουρα και καποιους μηνες απο τον Νοεμβριο μεχρη το 07 σου τους χαριζω οποτε με 900 λυτρα καθαρισεςτοση ωρα που εκανα να το γραψωζησε Μαι μου να φας τριφυλλι
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 12-09-2011, 20:31
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: Κάποιον κλέβω!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jtnakos Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι ρε γ@...το με τσακωσεςλοιπον αφου ηρθαν ετσι τα πραγματα καιρος λοιπον να λαμψη η αληθεια...ΕΓΩ ερχομαι καθε τρεις μερες και σου βαζω 2 λυτρα στο ρεζερβουαρ....εχουμε και λεμε....απο το 06 το νοεμβριο που ξεκινησα να σου βαζω μεχρη και προχθες ....λοιπον 4 χρονια επι 365 μερες μας κανουν 1460 μερες δια το 3(γιατι ανα τρεις μερες σου εβαζα)=486,666χ2 λιτρα την καθε φορα =973,73 λυτρα ΜΟΥ ΧΡΩΣΤΑΣ την ουρα και καποιους μηνες απο τον Νοεμβριο μεχρη το 07 σου τους χαριζω οποτε με 900 λυτρα καθαρισεςτοση ωρα που εκανα να το γραψωζησε Μαι μου να φας τριφυλλι
για αυτο θα σε λεμε ρεΖερβουαρ...
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 12-09-2011, 20:36
spyrval Ο/Η spyrval βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: F650 GS 2006
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή Απάντηση: Κάποιον κλέβω!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jtnakos Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι ρε γ@...το με τσακωσεςλοιπον αφου ηρθαν ετσι τα πραγματα καιρος λοιπον να λαμψη η αληθεια...ΕΓΩ ερχομαι καθε τρεις μερες και σου βαζω 2 λυτρα στο ρεζερβουαρ....εχουμε και λεμε....απο το 06 το νοεμβριο που ξεκινησα να σου βαζω μεχρη και προχθες ....λοιπον 4 χρονια επι 365 μερες μας κανουν 1460 μερες δια το 3(γιατι ανα τρεις μερες σου εβαζα)=486,666χ2 λιτρα την καθε φορα =973,73 λυτρα ΜΟΥ ΧΡΩΣΤΑΣ την ουρα και καποιους μηνες απο τον Νοεμβριο μεχρη το 07 σου τους χαριζω οποτε με 900 λυτρα καθαρισεςτοση ωρα που εκανα να το γραψωζησε Μαι μου να φας τριφυλλι
Δε λες όλη την αλήθεια όμως.....Γιατί το GS το'χω 2 μήνες. Οπότε μου'βαλες περίπου 30 λίτρα. Από το 2006 όμως πρέπει να μου ΠΗΡΕΣ περίπου 200 λίτρα από το Transalp, καμιά 300αριά από ένα CBF και 1 βυτιοφόρο από το ΧΧ! Το σκούτερ δε γύριζες να το κοιτάξεις. Κάνε σούμα...
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 13-09-2011, 01:05
jtnakos Ο/Η jtnakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Σιατιστα
Μoto: MΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ MW(είχα και θα ξανα πάρω)
Μηνύματα: 4,783
Προεπιλογή Απάντηση: Κάποιον κλέβω!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από spyrval Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε λες όλη την αλήθεια όμως.....Γιατί το GS το'χω 2 μήνες. Οπότε μου'βαλες περίπου 30 λίτρα. Από το 2006 όμως πρέπει να μου ΠΗΡΕΣ περίπου 200 λίτρα από το Transalp, καμιά 300αριά από ένα CBF και 1 βυτιοφόρο από το ΧΧ! Το σκούτερ δε γύριζες να το κοιτάξεις. Κάνε σούμα...
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 15-09-2011, 08:41
Aggelos-Syros Ο/Η Aggelos-Syros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ
Μoto: kymco xciting 300r
Μηνύματα: 2,247
Προεπιλογή Απάντηση: Κάποιον κλέβω!

Reply With Quote
  #16  
Παλιό 15-09-2011, 14:36
Andreas_F800GS Ο/Η Andreas_F800GS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Αθήνα, Ηλιούπολη
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 401
Προεπιλογή Απάντηση: Κάποιον κλέβω!

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω και ούτε να σε αμφισβιτήσω αλλά με το δικό μου F800GS σε Εθνική έχω αυτονομία max 350 χλμ. Άντε να είσαι πιο ελαφρύς στο χέρι, αλλά χωρίς να σου έχει ανάψει και λαμπάκι ρεζερβουάρ (που ανάβει όταν έχεις άλλα 50-60 χλμ ακόμα) και να έχεις ήδη 370 στο κοντέρ (δλδ τελικά 420-430 αυτονομία), είναι απλά... αδύνατο!
Από την άλλη βέβαια μακάρι να έχεις εσύ δίκιο και εγώ άδικο, αλλά τότε στις συναντήσεις του forum θα κερνάς πάντα εσύ τους καφέδες!
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 15-09-2011, 14:43
spyrval Ο/Η spyrval βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: F650 GS 2006
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή Απάντηση: Κάποιον κλέβω!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Andreas_F800GS Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω και ούτε να σε αμφισβιτήσω αλλά με το δικό μου F800GS σε Εθνική έχω αυτονομία max 350 χλμ. Άντε να είσαι πιο ελαφρύς στο χέρι, αλλά χωρίς να σου έχει ανάψει και λαμπάκι ρεζερβουάρ (που ανάβει όταν έχεις άλλα 50-60 χλμ ακόμα) και να έχεις ήδη 370 στο κοντέρ (δλδ τελικά 420-430 αυτονομία), είναι απλά... αδύνατο!
Από την άλλη βέβαια μακάρι να έχεις εσύ δίκιο και εγώ άδικο, αλλά τότε στις συναντήσεις του forum θα κερνάς πάντα εσύ τους καφέδες!
Έχεις και έναν κύλινδρο περισσότερο όμως!
Όσο για τον καφέ δεκτό, πρέπει κάποια στιγμή να περάσω να γνωριστούμε.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 15-09-2011, 15:43
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Κάποιον κλέβω!

Με σταθερή ταχύτητα 80km αυτή είναι η κατανάλωση.
Το μοτέρ που έχεις είναι Ιαπωνικής σχεδίασης άν δεν κάνω λάθος. ............
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 15-09-2011, 16:49
pouspa Ο/Η pouspa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Suzuki Vstrom
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή Απάντηση: Κάποιον κλέβω!

Απ' όσο γνωρίζω το μοτέρ του F είναι Rotax. ΓερμανόΑυστριακό δηλαδη.
Τώρα αν το σχεδίασε κάποιος σχιστομάτης για λογαριασμό της δεν ξέρω..
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 15-09-2011, 17:04
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Κάποιον κλέβω!

Το μοτέρ αυτό της rotax (όπως και του 800 μετά) τα ΑΓΟΡΑΣΕ τα δικαιώματα η BMW από όσο ξέρω (τα αγόρασε σχετικά πρόσφατα όχι στα παλιά 650GS - μιλάω για τα τωρινά με τα μαύρα μοτέρ) και τα έδωσε στον Κινέζο συνεργάτη της να τα φτιάχνει.

Πράγμα που κάνουν αχέμ κι άλλοι αλλά δεν το λένε...

ΠΡΟΣΕΞΤΕ άλλο κατασκευή άλλο συναρμολόγηση.
Με το κόλπο του "που γίνεται η συναρμολόγηση" ΠΟΛΛΛΛΟΙΟΙΟΙ κατασκευαστές μας δουλεύουν ψιλό γαζί.
Στα πάντα σήμερα (και εννοώ στα πάντα και άρα και ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ) υπάρχουν ένα σωρό κινέζικα components επάνω.
Δεν εννοώ μάλιστα μόνο "κινέζικα - κινέζικα" (πχ. σκελετός από την... "Μη Κα Σο Νι") αλλά και ανταλλακτικά που Ο ΔΙΚΟΣ ΤΟΥΣ κατασκευαστής με τη σειρά του, έχει κάνει το ξαναβάφτισμα. Εννοώ ότι οκ τα καλάμια μπορεί να είναι πχ. Showa. Αυτό δεν σημαίνει ότι η Showa δεν πήρε κάποια εξαρτήματα από την Κίνα. Το κράνος είναι ARAI αλλά δεν σημαίνει ότι το κορδόνι του λαιμού του ή η ζελατίνα του δεν είναι από Κίνα.

Ξεπεράστε το.
Το θέμα είναι ο έλεγχος και οι απαιτήσεις ποιότητας.

Last edited by NLS; 15-09-2011 at 17:09.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:11.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!