GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 28-03-2013, 18:02
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορά F650GS

Τις 4 από τις 5 μηχανές τις πήρα μεταχειρισμένες, και γενικά δεν είχα προβλήματα, αν δεν έχει φάει στούκα άσχημη η μηχανή δεν υπάρχει και μεγάλο πρόβλημα, κατά τη γνώμη μου πάντα. Να μη σε πάρω και στο λαιμό μου! Εννοείται ότι την ελέγχεις σε συνεργείο της εμπιστοσύνης σου πριν προχωρήσεις σε αγορά.


Υπάρχει κι αυτό το θέμα για να ενημερωθείς γενικά για τα κόστη συντήρησης των BMW

http://www.gsforum.gr/%CE%A6%CF%81%C...5%CE%99-19722/

Last edited by ortho; 28-03-2013 at 18:04.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 28-03-2013, 21:22
ppolitikos Ο/Η ppolitikos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2013
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορά F650GS

Σε ευχαριστώ ortho. Πολύ εξυπηρετικό το link σου!

Δεδομένου ότι δεν έχω συνεργείο που να απευθύνεται σε bmw, προτείνεις να την πάω εκεί που γίνονται τα service του (αντιπροσωπεία)?
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 28-03-2013, 22:58
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορά F650GS

Οπου σε βολεύει! Αμα έχει και βιβλίο σέρβις από την αντιπροσωπεία όλα καλά. Εφόσον εσύ θα στάξεις το μαρούλι, μπορείς να ζητήσεις από το νυν ιδιοκτήτη της να τη φέρει σε όποιο συνεργείο σε βολεύει. Υπάρχουν αρκετά εξουσιοδοτημένα στην Αθήνα. Αλλοι συμφορουμίτες ,πορούν να σε κατατοπίσουν καλύτερα, εγώ είμαι τσακωμένος με τα επίσημα σέρβις γενικώς Τεχνίτης γαρ βάζω χέρι όπου μπορώ και τα υπόλοιπα σε ένα συνεργείο της γειτονιάς μου.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 28-03-2013, 23:12
Vag Ο/Η Vag βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορά F650GS

Κοίτα ppolitikos εσύ ξέρεις τι σηκώνει η τσέπη σου αλλά σε γενικές γραμμές ο Ortho έχει δίκιο.

Τα χιλιόμετρα δεν είναι απόλυτη ένδειξη, ο ιδιοκτήτης και η φάτσα του είναι. Και το πως φέρεται στη μηχανή του, όχι μόνο τα σέρβις. Γιατί εγω πχ από όταν ξέμεινα από δουλειά κάνω τα "μικρά" σέρβις μόνος μου πχ.

Αν και σημείωσε ότι δεν μιλάμε για το μονοκύλινδρο και πια θέλεις και ένα πέρασμα -κατά προτίμηση τουλάχιστον στα μεγάλα σέρβις- από ένα ΚΑΛΟ εξουσιοδοτημένο. Είναι ενδεδειγμένο γιατί θέλει και ένα τσεκάρισμα με τη φίσα στον εγκέφαλο του από το ειδικό διαγνωστικό της bmw και "ανανέωση" στο "λειτουργικό" της μηχανής με την τελευταία βερσιόν που συνήθως είναι και καλύτερη.

Γενικά πάρε μια μηχανή που τα χιλιόμετρα της να "συμβαδίζουν" με τα χρόνια της. Δηλαδή καλύτερα μηχανή πχ 4ετίας με 40+ χιλιάδες χιλιόμετρα, παρά με 20.000.

Ο δεύτερος θα σου πει πάντα ότι δεν το χρησιμοποιούσε το μηχανάκι για χίλιους λόγους αλλά παίζει να είχε και βλάβη ή στούκα. Ή γυρισμένα χιλιόμετρα. Ο πρώτος είχε μηχανή σε πλήρη και φυσιολογική λειτουργία.
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 28-03-2013, 23:14
Vag Ο/Η Vag βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορά F650GS

Επίσης μακριά από συγκεκριμένα μαγαζιά με "ευκαιρίες" γιατί όταν έψαχνα το δικό μου είδα φρικώδη πράγματα. Λεπτομέρειες ονόματα και άλλα γραφικά αν θες με πμ και από σεβασμό στο φόρουμ.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 29-03-2013, 00:15
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορά F650GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Vag Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοίτα ppolitikos εσύ ξέρεις τι σηκώνει η τσέπη σου...
Τα χιλιόμετρα δεν είναι απόλυτη ένδειξη, ο ιδιοκτήτης και η φάτσα του είναι. Και το πως φέρεται στη μηχανή του, όχι μόνο τα σέρβις. Γιατί εγω πχ από όταν ξέμεινα από δουλειά κάνω τα "μικρά" σέρβις μόνος μου πχ.

Αν και σημείωσε ότι δεν μιλάμε για το μονοκύλινδρο και πια θέλεις και ένα πέρασμα -κατά προτίμηση τουλάχιστον στα μεγάλα σέρβις- από ένα ΚΑΛΟ εξουσιοδοτημένο. Είναι ενδεδειγμένο γιατί θέλει και ένα τσεκάρισμα με τη φίσα στον εγκέφαλο του από το ειδικό διαγνωστικό της bmw και "ανανέωση" στο "λειτουργικό" της μηχανής με την τελευταία βερσιόν που συνήθως είναι και καλύτερη.

Γενικά πάρε μια μηχανή που τα χιλιόμετρα της να "συμβαδίζουν" με τα χρόνια της. Δηλαδή καλύτερα μηχανή πχ 4ετίας με 40+ χιλιάδες χιλιόμετρα, παρά με 20.000.

Ο δεύτερος θα σου πει πάντα ότι δεν το χρησιμοποιούσε το μηχανάκι για χίλιους λόγους αλλά παίζει να είχε και βλάβη ή στούκα. Ή γυρισμένα χιλιόμετρα. Ο πρώτος είχε μηχανή σε πλήρη και φυσιολογική λειτουργία.

Reply With Quote
  #17  
Παλιό 29-03-2013, 00:35
georgios Ο/Η georgios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: BMW R1200 GS - 2011
Μηνύματα: 327
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορά F650GS

Πωλείται όπως είναι επιπλωμένο...
Επιστρέφω αύριο από Κόσοβο. Η μηχανή είναι στο γκαράζ στην Καλαμαριά-Θεσσαλονίκη. Έχει από όσο θυμάμαι 49.000 χμ, αλλά είναι το μοντέλο του 2004 (αδελφέ διόρθωσέ με αν κάνω λάθος).
Αν σε ενδιαφέρει, αύριο κατά τις 20:00 θα περνάω σύνορα οπότε και διαθέσιμος τηλεφωνικά ή ακόμα και PM από σήμερα από τώρα.
Δεν έχει και πολύ νόημα να σου πω εξοπλισμό γιατί τη μηχανή δεν την αγοράζεις επειδή έχει βαλίτσα Givi 55 λίτρων με ενσωματομένο led φρένου, θερμενόμενα grips, συναγερμό Patrol, μεγαλύτερη ζελατίνα με επιπλέον επέκταση, προστατευτικές χούφτες και αισθητήρες πίεσης και θερμοκρασίας. Την αγοράζεις για την πολύ καλή κατάστασή της και τη λειτουργικότητά της.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 29-03-2013, 01:59
Fuji Ο/Η Fuji βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Βόλος - Σκόπελος
Μoto: BMW F650GS/DAKAR
Μηνύματα: 2,856
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορά F650GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ppolitikos Εμφάνιση μηνυμάτων
................Συμφέρει στην τελικη να δώσω €5000 και να παρω μια με 25000χλμ αντί 4200-4500 με 58000χλμ?
Σχετικό αυτό. Εδώ, το καλύτερο σενάριο που παίζει, είναι να έχεις γνωστό που να το δίνει, και να ξέρεις την ιστορίια του. Είναι πραγματικά τα 25000, είναι στιμένη λεμονόκουπα το μοτο, έχει στούκες; ... Αν όλα ΟΚ, τότε δε σε πειράζει να τα σκάσεις τα παραπάνω ευρώ για 30.000 χλμ λιγότερα.

Απ' τη στιγμή όμως που μπαίνει ο παράγοντας αφιβολία, πας σε ένα συνεργείο που εμπιστεύεσαι και έχεις κάπου να πατήσεις.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 29-03-2013, 09:34
geolag Ο/Η geolag βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: ELLINIKO
Μηνύματα: 1,316
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορά F650GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Vag Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης μακριά από συγκεκριμένα μαγαζιά με "ευκαιρίες" γιατί όταν έψαχνα το δικό μου είδα φρικώδη πράγματα. Λεπτομέρειες ονόματα και άλλα γραφικά αν θες με πμ και από σεβασμό στο φόρουμ.
Όντως είναι η πραγματικότητα αυτή.Πάρε από γνωστό ή και από εδώ μέσα.Υπάρχει μια σχετική αληθοφάνεια στο forum.Oτι αγόρασα από το φόρουμ ήταν και σε καλή τιμή και χωρίς πρόβλημα.Βέβαια είναι και θέμα τύχης.Η δική μου μηχανή ήταν απροβλημάτιστη έως τώρα.Σε άλλους το μοντέλο αυτό έβγαλε προβλήματα αλλά όχι σοβαρά ούτε με ιδιαίτερα μεγάλο κόστος.Το βασικό της πλεονέκτημα είναι η χαμηλή κατανάλωση και η καλή οδική συμπεριφορά

Last edited by geolag; 29-03-2013 at 09:36.
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 29-03-2013, 17:18
Vag Ο/Η Vag βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορά F650GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από georgios Εμφάνιση μηνυμάτων
Πωλείται όπως είναι επιπλωμένο...
Επιστρέφω αύριο από Κόσοβο. Η μηχανή είναι στο γκαράζ στην Καλαμαριά-Θεσσαλονίκη. Έχει από όσο θυμάμαι 49.000 χμ, αλλά είναι το μοντέλο του 2004 (αδελφέ διόρθωσέ με αν κάνω λάθος).
Αν σε ενδιαφέρει, αύριο κατά τις 20:00 θα περνάω σύνορα οπότε και διαθέσιμος τηλεφωνικά ή ακόμα και PM από σήμερα από τώρα.
Δεν έχει και πολύ νόημα να σου πω εξοπλισμό γιατί τη μηχανή δεν την αγοράζεις επειδή έχει βαλίτσα Givi 55 λίτρων με ενσωματομένο led φρένου, θερμενόμενα grips, συναγερμό Patrol, μεγαλύτερη ζελατίνα με επιπλέον επέκταση, προστατευτικές χούφτες και αισθητήρες πίεσης και θερμοκρασίας. Την αγοράζεις για την πολύ καλή κατάστασή της και τη λειτουργικότητά της.
Nαι, αλλά το 2004 τα gs ήταν μονοκύλινδρα και ο άνθρωπος ψάχνει δικύλινδρο.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:18.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!