GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 13-02-2012, 12:23
dottmicalis Ο/Η dottmicalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2012
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS Adventure '07 alpine white Vespa 50s "Vespino" '78 bianco
Μηνύματα: 311
Προεπιλογή Απάντηση: Μεταλλικές Βαλίτσες για Adv 1200. Προσαρμόζονται σε καγ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από giclas Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι δεν δοκιμαζης για της nomad ?
στα ιδια επηπεδα ! κε δεν θα χρειαστης κε κιτ προσαρμογης !
τώρα ειναι αργά ούτως ή άλλως, παρόλ'αυτά, στειλε link αν δε σου ειναι δυσκολο για μελλοντικούς ναυτιλομένους.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 19-02-2012, 16:29
bmw1200gsadv Ο/Η bmw1200gsadv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2011
Περιοχή: didimoteicho
Μoto: Βmw 1200gsa 09
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή Απάντηση: Μεταλλικές Βαλίτσες για Adv 1200. Προσαρμόζονται σε καγ

πολυ χρησιμη η πληροφορια σου!!!!αν τις εχεις παραλαβει πες μου εντυπωσεις,και συνολικη τιμη μαζι με τα μεταφορικα,επισης χρονος παραδοσης,,,με ενδιαφερει και η λαβη μεταφορας.εχω το 1200gsadv 2009 τις ψαχνω πολυ καιρο,αρα ειναι οι 2 βαλιτσες ,κλειδαριες,βασεις για να κουμπωσουνε στις εργοστασιακες,και εσωτερικες θηκες?
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 19-02-2012, 16:34
bmw1200gsadv Ο/Η bmw1200gsadv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2011
Περιοχή: didimoteicho
Μoto: Βmw 1200gsa 09
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή Απάντηση: Μεταλλικές Βαλίτσες για Adv 1200. Προσαρμόζονται σε καγ

καλησπερα,σε ερωτηση για τις nomad στην motoraid μου ειπανε οτι δεν ταιριαζουνε στις εργοστασιακες βασεις.ξερεις κατι διαφορετικο?ευχαριστω
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 20-02-2012, 11:28
dottmicalis Ο/Η dottmicalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2012
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS Adventure '07 alpine white Vespa 50s "Vespino" '78 bianco
Μηνύματα: 311
Προεπιλογή Απάντηση: Μεταλλικές Βαλίτσες για Adv 1200. Προσαρμόζονται σε καγ

Καλημέρα.

Χαίρομαι που το post χρησίμευσε σε κάποιον.

Ακου, αρχικη τιμή ειχαν 625 ευρώ + 25 ευρώ μεταφορικα απο Γερμανια. Κατάφερα με παζάρι (αθάνατο e-bay) να τις ρίξω στα 500 + 25 μεταφορικα.

Σωστά. το πακέτο περιλαμβάνει τις 2 βαλίτσες, το κιτ προσαρμογής στις εργοστασιακές βάσεις, τις κλειδαριες με 2 κλειδια και τις εσωτερικές τσάντες μεταφοράς. Σου παραθέτω απο το e-bay ακριβως αυτό που περιγράφει ο πωλητής:

Aluminum case set for BMW R1200GS ADV

for attachment to the original suitcase carrier system

Cover aluminum powder-coated black / natural aluminum body

Because of the symmetry (... and exhaust) is the volume of luggage left and right 37 l 45 l

Robust, sturdy construction. Wall thickness 1.5 mm, with sturdy stainless steel fittings

Waterproof rivet connections and splash-proof lid (seal replaceable) with four tie-down eyelets


delivery:

2 x aluminum case in natural aluminum, black powder coated lid 37 l (49 x 23 x 37cm) + 45 l (49 x 28 x 37cm)

Adaptor kit for attaching to the original BMW R1200GS Adventure Luggage carriers

Lock set with two keys
Two Bags for cases

Εγώ τις αναμένω. Έλαβα μήνυμα οτι εστάλησαν απο Γερμανία την προηγούμενη Τετάρτη 15 Φεβρουαρίου. σε ερώτησή μου "πότε θα τις έχω στα χέρια μου" η απάντηση ήταν οτι συνήθως έρχονται γρήγορα Ελλάδα, αλλά απο τη στιγμή που θα φτάσουν εδώ και μέχρι να τις πάρεις στα χέρια σου περνά λίγος καιρός (live your myth in Greece...) Τελος πάντων θα ενημερώσω μόλις τις παραλάβω για το συνολικό χρόνο που μεσολαβεί.


Τώρα, σε ό,τι αφορά στη λαβή μεταφοράς, αυτή μπορεις να την βρεις στο motoraid. Την έχω δει δηλαδή στο site τους. Αν το ψάξεις, θα το βρεις, αν όχι πες μου να το τσεκάρω κι εγώ.



Σου επισυνάπτω τη φωτό (πάντα απο την αγγελία του πωλητή στο e-bay) που δείχνει το κιτ προσαρμογής στα εργοστασιακά κάγκελα. οπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, ειναι μια επιφανεια μεταλλική που πιάνει πάνω στα κάγκελα (κοιτα στην εξάτμιση απο πάνω).



Τη δουλειά σου την κάνεις μια χαρα. μπαινοβγαίνει και το κιτ προσαρμογής οπότε δε σε χαλάει κι αισθητικά- αν πουμε οτι μπορει να σε χαλάσει το look. Η χωρητικότητα ειναι η ίδια με τις εργοστασιακές χωρίς να εχεις το "σκαλοπατάκι" για την αριστερή βαλίτσα.
Εγώ προσωπικά ειμαι πολύ χαρούμενος για αυτο που βλέπω με 500 ευρώ καινούριες. Βέβαια, περι ορέξεως κολοκυθόπιτα...



Reply With Quote
  #15  
Παλιό 21-02-2012, 16:05
dottmicalis Ο/Η dottmicalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2012
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS Adventure '07 alpine white Vespa 50s "Vespino" '78 bianco
Μηνύματα: 311
Προεπιλογή Απάντηση: Μεταλλικές Βαλίτσες για Adv 1200. Προσαρμόζονται σε καγ

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

ΟΚ, για να ξέρετε λοιπον όσοι ενδιαφέρεστε, μόλις με ειδοποιησαν οτι εφτασαν οι βαλίτσες στην πορτα του σπιτιού μου.

Συνεπώς απεστάλλησαν 15 Φεβρουαρίου, παρελήφθησαν 21 Φεβρουαρίου. Ήτοι 7 ημερολογιακές ημέρες ή αλλιώς 5 εργάσιμες ημέρες.

Δε βλέπω την ώρα να την κάνω απο την υπέροχηδουλειά μου και να πάω να τις φορέσω!

Αντε γεια μας!
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 21-02-2012, 16:14
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Μεταλλικές Βαλίτσες για Adv 1200. Προσαρμόζονται σε καγ

Καλοφόρετες Μιχάλη
και σε ευχαριστούμε για την ολοκληρωμένη ενημέρωση !
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 21-02-2012, 16:18
dottmicalis Ο/Η dottmicalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2012
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS Adventure '07 alpine white Vespa 50s "Vespino" '78 bianco
Μηνύματα: 311
Προεπιλογή Απάντηση: Μεταλλικές Βαλίτσες για Adv 1200. Προσαρμόζονται σε καγ

Thanks Arkas!

Reply With Quote
  #18  
Παλιό 21-02-2012, 17:05
κμβ Ο/Η κμβ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: gs adventure 2008
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή Απάντηση: Μεταλλικές Βαλίτσες για Adv 1200. Προσαρμόζονται σε καγ

Μπραβο για την αγορα και καλα ταξιδια, καλα εκανες και τους παζαρεψες!!!
Να υπενθυμησω όμως ότι εχουμε και Ελληνικης κατασκευης με φωτο και καλες τιμες. Απο ποιοτητα δεν ξερω , δεν τις φτιαχνω εγω, απλα ειναι συμφορουμιτες τα παιδια και με δεδομενη την οικονομικη κατασταση της ελλαδας καλο ειναι να μην φευγουν λεφτα.

Μιας και τις πηρες να τις χαρείς !!!
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 21-02-2012, 17:16
dottmicalis Ο/Η dottmicalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2012
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS Adventure '07 alpine white Vespa 50s "Vespino" '78 bianco
Μηνύματα: 311
Προεπιλογή Απάντηση: Μεταλλικές Βαλίτσες για Adv 1200. Προσαρμόζονται σε καγ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από κμβ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο για την αγορα και καλα ταξιδια, καλα εκανες και τους παζαρεψες!!!
Να υπενθυμησω όμως ότι εχουμε και Ελληνικης κατασκευης με φωτο και καλες τιμες. Απο ποιοτητα δεν ξερω , δεν τις φτιαχνω εγω, απλα ειναι συμφορουμιτες τα παιδια και με δεδομενη την οικονομικη κατασταση της ελλαδας καλο ειναι να μην φευγουν λεφτα.

Μιας και τις πηρες να τις χαρείς !!!
Ναι, το ξέρω κμβ, κάτι έχω διαβάσει εδώ στο φορουμ περι κατασκευής και μπραβο στα παιδια, μακάρι να υπαρχουν πάντα τέτοιες πρωτοβουλιες και να περναμε στο πρακτικό μερος και να μη μενουμε μόνο στο θεωρητικό.

Αλλά δε το τόλμησα γιατι αφ'ενός θα πήγαινα σε κάτι που δεν εχει δοκιμαστεί, οπότε δεν ήθελα να το ρισκάρω - όχι με τα δικά μου λεφτά τουλάχιστον, δεδομένων των οικονομικών συνθηκών, αφ'ετέρου γιατι υπήρχε και το μέτρο σύγκρισης ενός προιόντος που εμπορεύεται στην εγχωρια αγορά, συνεπώς με γνωστές πάνω-κάτω τιμές.

Ίσως κακώς δε το τόλμησα, αλλά και οι εγχώριοι κατασκευαστές (γενικά μιλώντας, όχι στη συγκεκριμένη κατηγορία - το τονίζω) δεν έχουν δώσει καλά δείγματα επιχειρείν.
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 21-02-2012, 17:21
κμβ Ο/Η κμβ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: gs adventure 2008
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή Απάντηση: Μεταλλικές Βαλίτσες για Adv 1200. Προσαρμόζονται σε καγ

Σημασια έχει τωρα να τις βάλεις επάνω και να τις ευχαριστηθείς. Δικα σου ειναι τα λεφτα και καλα έκανες , απλα το είπα για όσους τους προτιμήσουν!!!
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
r 1200 gs adventure


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Μεταλλικές βαλίτσες για BMW.. Carduelis Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 31 16-09-2011 00:48
Αντικατάσταση αναρτήσεων σε 1200 GS Adventure! Jefe Τεχνικά θέματα διάφορα 22 09-12-2010 22:20
Πλαϊνά κάγκελα για GS 1200 (08)....? Blackstaf Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 7 26-06-2010 12:41
Μερικά που θα θέλατε να ρωτήσετε για τη νέα γρίπη Carduelis Υγεία 14 30-11-2009 22:03
Kάγκελα για το 1200 sakis656 Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 14 05-11-2009 00:38


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:48.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!