GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 24-12-2011, 19:10
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: To adventure or not To adventure ???

Προσωπικά επέλεξα βάσει σωματομετρικών διαστάσεών μου/χρήσης - απαιτήσεων και διαστάσεων/βάρους μοτοσυκλέτας. Επειδή είμαι 1,76 και λόγω χαρακτήρα "μπλέκω" στα δύσκολα, το ADVE θα μου έπεφτε πολύ βαρύ. Ήδη με το λίγο που έχω πάει στο χώμα, δεν το μετάνιωσα. Αν είχα το ADVE θα είχα πρόβλημα 4-5 φορές μέχρι τώρα.
Στην αρχή δε με ικανοποιούσε η ζελατίνα του GS , αλλά μια χαρά συνηθίζεται και είναι αποτελεσματική στην πραγματικότητα. Μόνο που βάζω μια προσθήκη στα ταξίδια (της touratech) για να ησυχάζω από τα μυγάκια στο κράνος. Τα προβολάκια είναι ένα θέμα, αλλά στη χειρότερη με 300€ λύνεις το πρόβλημα. Οι ζάντες τώρα μάλλον ψυχολογικό είναι.... Μια χαρά ανθεκτικές σε όλα είναι οι αλουμινίου. Προτιμώ ακτίνες βέβαια, γι αυτό και Triple Black...
Οικονομοτεχνικά πάντα και ανεξαρτήτως σωματικής διάπλασης, ADVE "δαγκωτό" που λένε!!!! Με 2000€ + έχεις πράγματα που αν τα βάλεις μετά θα φτάσουν 5000€ (υπερβολή αλλά δεν είναι και μακριά...)
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 24-12-2011, 19:10
poko Ο/Η poko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Glyfada
Μoto: R 1200 GS 11'
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή Απάντηση: To adventure or not To adventure ???

... είμαι 1.81...
Δεν έχω θέμα καθημερινής μετακίνησης στο κέντρο ή κάπου που θα με περιόριζε το adv.

Δεν πιστεύω ότι η extra βενζίνη είναι θέμα γενικά και κολάω μόνο στο ότι κατανοώ το θέμα βάρους αλλά όταν προσπαθείς με τα extra να κάνεις το απλό adv μήπως τελικά η adv είναι η καλύτερη επιλογή ... ιδίως στην περίπτωση που η οδική συμπεριφορά δεν είναι δραματικά διαφορετική (είναι ?). Από ότι διάβασα και σε άλλη δημοσιευση με την βοήθεια σας μάλλον ΕΙΝΑΙ αλλά ΟΧΙ δραματική.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και την βοήθεια σας σε κάθε περίπτωση

Reply With Quote
  #13  
Παλιό 24-12-2011, 19:12
poko Ο/Η poko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Glyfada
Μoto: R 1200 GS 11'
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή Απάντηση: To adventure or not To adventure ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από panagiotis.farmer Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν πουλησεις το μηχανακι σου για να παρεις το ADV το
σιγουρο ειναι οτι τυχερος θα ειναι αυτος που θα παρει
το δικο σου πιο φτηνα και οχι εσυ

Αυτό ξαναπέστο !!! ... Αλλά αυτό το είπαμε .... ... οι βλακείες ή η μή καλή εκτίμηση στην αρχή, πληρώνονται....
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 24-12-2011, 19:14
poko Ο/Η poko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Glyfada
Μoto: R 1200 GS 11'
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή Απάντηση: To adventure or not To adventure ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά επέλεξα βάσει σωματομετρικών διαστάσεών μου/χρήσης - απαιτήσεων και διαστάσεων/βάρους μοτοσυκλέτας. Επειδή είμαι 1,76 και λόγω χαρακτήρα "μπλέκω" στα δύσκολα, το ADVE θα μου έπεφτε πολύ βαρύ. Ήδη με το λίγο που έχω πάει στο χώμα, δεν το μετάνιωσα. Αν είχα το ADVE θα είχα πρόβλημα 4-5 φορές μέχρι τώρα.
Στην αρχή δε με ικανοποιούσε η ζελατίνα του GS , αλλά μια χαρά συνηθίζεται και είναι αποτελεσματική στην πραγματικότητα. Μόνο που βάζω μια προσθήκη στα ταξίδια (της touratech) για να ησυχάζω από τα μυγάκια στο κράνος. Τα προβολάκια είναι ένα θέμα, αλλά στη χειρότερη με 300€ λύνεις το πρόβλημα. Οι ζάντες τώρα μάλλον ψυχολογικό είναι.... Μια χαρά ανθεκτικές σε όλα είναι οι αλουμινίου. Προτιμώ ακτίνες βέβαια, γι αυτό και Triple Black...
Οικονομοτεχνικά πάντα και ανεξαρτήτως σωματικής διάπλασης, ADVE "δαγκωτό" που λένε!!!! Με 2000€ + έχεις πράγματα που αν τα βάλεις μετά θα φτάσουν 5000€ (υπερβολή αλλά δεν είναι και μακριά...)
Κούκλα το triple black....
Πήρα το δικό μου (Μαυρο επίσης) λίγες μέρες πριν διαβάσω για το triple black και ακόμη θυμάμαι την μέρα ...
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 24-12-2011, 19:15
panagiotis.farmer Ο/Η panagiotis.farmer βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Ανω Διμηνιο Κορινθιας
Μoto: R1150GS(02) DRZ400S(04) DT175(80)
Μηνύματα: 4,764
Προεπιλογή Απάντηση: To adventure or not To adventure ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από poko Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό ξαναπέστο !!! ... Αλλά αυτό το είπαμε .... ... οι βλακείες ή η μή καλή εκτίμηση στην αρχή, πληρώνονται....
Φτασε στα ορια του το απλο και αν δε σου κανει
παρε το ADV
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 24-12-2011, 19:17
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: To adventure or not To adventure ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από poko Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό ξαναπέστο !!! ... Αλλά αυτό το είπαμε .... ... οι βλακείες ή η μή καλή εκτίμηση στην αρχή, πληρώνονται....
Ξανασκέψου το, άφησε να περάσει ο "πυρετός", μην αποφασίσεις εν θερμώ, το απλό είναι μια χαρά. Οι καιροί είναι χαλεποί.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 24-12-2011, 19:17
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: To adventure or not To adventure ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από poko Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό ξαναπέστο !!! ... Αλλά αυτό το είπαμε .... ... οι βλακείες ή η μή καλή εκτίμηση στην αρχή, πληρώνονται....
Ξανασκέψου το, άφησε να περάσει ο "πυρετός", μην αποφασίσεις εν θερμώ, το απλό είναι μια χαρά. Οι καιροί είναι χαλεποί.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 24-12-2011, 19:24
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: To adventure or not To adventure ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από poko Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό ξαναπέστο !!! ... Αλλά αυτό το είπαμε .... ... οι βλακείες ή η μή καλή εκτίμηση στην αρχή, πληρώνονται....
Ξανασκέψου το, άφησε να περάσει ο "πυρετός", μην αποφασίσεις εν θερμώ, το απλό είναι μια χαρά. Εξ άλλου απ ότι καταλαβαίνω το δικό σου θα είναι ακόμη άστρωτο Οι καιροί είναι χαλεποί.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 24-12-2011, 19:33
evanslam Ο/Η evanslam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Λαύριο - Λαμία
Μoto: BMW R 1200 GSΑ '10
Μηνύματα: 1,389
Προεπιλογή Απάντηση: To adventure or not To adventure ???


Εγω πάλι θα πώ καλορίζικη η καινούρια σου χοντρούλα!

Ειναι κάτι που όσο και να περιμένεις θα σε τρώει. Κάντο όσο είναι καιρός και μπορείς και δεν θα το μετανιώσεις!

Αρκει να είσαι ανετος στα οικονομικα και να μην βασιστείς στην τωρινή ενδεχομένως καλή σου εργασία και μόνο!
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 24-12-2011, 19:34
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: To adventure or not To adventure ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από poko Εμφάνιση μηνυμάτων
... είμαι 1.81...
Δεν έχω θέμα καθημερινής μετακίνησης στο κέντρο ή κάπου που θα με περιόριζε το adv.

Δεν πιστεύω ότι η extra βενζίνη είναι θέμα γενικά και κολάω μόνο στο ότι κατανοώ το θέμα βάρους αλλά όταν προσπαθείς με τα extra να κάνεις το απλό adv μήπως τελικά η adv είναι η καλύτερη επιλογή ... ιδίως στην περίπτωση που η οδική συμπεριφορά δεν είναι δραματικά διαφορετική (είναι ?). Από ότι διάβασα και σε άλλη δημοσιευση με την βοήθεια σας μάλλον ΕΙΝΑΙ αλλά ΟΧΙ δραματική.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και την βοήθεια σας σε κάθε περίπτωση

μην το λες αυτο γιατι αμα ξεκινήσεις ταξιδι τοτε θα καταλαβεις........ ειναι μεγαλη ευκολια το μεγαλο ντεποζιτο,ιδικα αμα πας σε κανενα ταξιδι adv μην σου πω οτι θα κλαις.....(σχημα λογου)
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Διπλο σταντ ktm 640 adventure J-P-HELLAS Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 5 22-08-2011 14:09
ktm 625 adventure L3f Πωλήσεις μοτοσυκλετών 14 23-09-2010 15:44
Αγορά GS Adventure panos24 Γενικά - Αναβάτης 7 11-02-2010 10:31
φόρμα KTM ADVENTURE vassilis riz Πωλήσεις εξοπλισμού αναβάτου 6 26-01-2010 20:14
BMW R1200GS Adventure κατά KTM 990 Adventure essel Διάφορα 2 11-10-2009 07:54


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:52.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!