GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 03-06-2013, 14:53
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Ερωτηση για το ROAD TRAINING στα ΜΕΓΑΡΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
... εστιαζα μπροστα απο τη ροδα μου (κακη συνηθεια ανθρωπων που οδηγουν στους ελληνικους δρομους και ψαχνουν τις λακουβες...)

Σημαντικότατη λεπτομέρεια Γιώργο ...

Εάν εστιάσεις στη λακούβα, ΘΑ ΠΕΣΕΙΣ ΜΕΣΑ !!!

Στο "εμπόδιο" - όποιο κι αν είναι αυτό - λακούβα, ζώο, πεζός, το βλέμα σου πρέπει να βρει το "δρόμο" διαφυγής ...
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 03-06-2013, 14:55
giamil Ο/Η giamil βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Πειραιας
Μoto: R 1200GS '07 (Blackie)
Μηνύματα: 2,781
Προεπιλογή Απάντηση: Ερωτηση για το ROAD TRAINING στα ΜΕΓΑΡΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
To δικο μου βασικοτερο λαθος ηταν το σημειο που εστιαζα το βλεμα μου κατα τη στροφη. Ενω επρεπε να κοιταζω την εξοδο της στροφης, εγω της εριχνα κλεφτες ματιες και εστιαζα μπροστα απο τη ροδα μου (κακη συνηθεια ανθρωπων που οδηγουν στους ελληνικους δρομους και ψαχνουν τις λακουβες...)

Δευτερευον, το σημειο που τελειωνα το φρεναρισμα ηταν πολυ αργα μεσα στη στροφη ενω επρεπε να εχω τελειωσει με αυτο πριν αρχισω να γερνω τη μηχανη!
κ το τελευταιο κ μεγαλυτερο λαθος πρεπει να ναι οτι γερνεις την μηχανη!γιατι μονο το σωμα πρεπει να γερνεις προς το εσωτερικο της στροφης!η μηχανη πρεπει να ναι οσο πιο καθετα στο δρομο γινεται για να δουλευουν τ αμοριτσερ σου!


Last edited by giamil; 03-06-2013 at 14:57.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 03-06-2013, 15:09
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή Απάντηση: Ερωτηση για το ROAD TRAINING στα ΜΕΓΑΡΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
To δικο μου βασικοτερο λαθος ηταν το σημειο που εστιαζα το βλεμα μου κατα τη στροφη. Ενω επρεπε να κοιταζω την εξοδο της στροφης, εγω της εριχνα κλεφτες ματιες και εστιαζα μπροστα απο τη ροδα μου (κακη συνηθεια ανθρωπων που οδηγουν στους ελληνικους δρομους και ψαχνουν τις λακουβες...)

Δευτερευον, το σημειο που τελειωνα το φρεναρισμα ηταν πολυ αργα μεσα στη στροφη ενω επρεπε να εχω τελειωσει με αυτο πριν αρχισω να γερνω τη μηχανη!
Αυτα τα δυο ειναι τα βασικοτερα λαθη που κανουμε!
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 03-06-2013, 15:19
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Ερωτηση για το ROAD TRAINING στα ΜΕΓΑΡΑ

κακα τα ψεμματα αν δεν κατεχεις την τεχνικη πας με την ταυτοτητα στο στομα
στο παρλθον πηγαινα τακτικα ετσι μετα ομως απο τα μαθηματα αρχισα να ξετσιμενταρω που λενε (πολυ δυσκολη διαδικασια)και να το φιαχνω στο μυαλο μου απο την αρχη συχγρονως (πολυ επικινδυνη περιοδος) για αυτο εγινα πιο προσεχτικος(σας το προτεινω)
τωρα ειμαι σε μια φαση αναδειξης του καινουργιου μοτιβου μα θελει δουλεια καθημερινα
σημαντικο σημειο η το να κανεις κτημα σου την αισθηση του σημειου που πρεπει να αρχισεις το γυροσκοπικο σε καθε στροφη που στην πιστα ειναι ευκολοτερο απο οτι στους καθημερινους δρομους που πρεπει να χρησιμοποιεις τον μισο δρομο
δευτερο σημειο το σταθερο γκαζι μεσα στην στροφη και η αισθηση του ποτε πρεπει να αρχισεις την επιταχυνση εξοδου
θελει δουλεια πολυ
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 03-06-2013, 15:26
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Ερωτηση για το ROAD TRAINING στα ΜΕΓΑΡΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από phoenix Εμφάνιση μηνυμάτων
κακα τα ψεμματα αν δεν κατεχεις την τεχνικη πας με την ταυτοτητα στο στομα
στο παρλθον πηγαινα τακτικα ετσι μετα ομως απο τα μαθηματα αρχισα να ξετσιμενταρω που λενε (πολυ δυσκολη διαδικασια)και να το φιαχνω στο μυαλο μου απο την αρχη συχγρονως (πολυ επικινδυνη περιοδος) για αυτο εγινα πιο προσεχτικος(σας το προτεινω)
τωρα ειμαι σε μια φαση αναδειξης του καινουργιου μοτιβου μα θελει δουλεια καθημερινα
σημαντικο σημειο η το να κανεις κτημα σου την αισθηση του σημειου που πρεπει να αρχισεις το γυροσκοπικο σε καθε στροφη που στην πιστα ειναι ευκολοτερο απο οτι στους καθημερινους δρομους που πρεπει να χρησιμοποιεις τον μισο δρομο
δευτερο σημειο το σταθερο γκαζι μεσα στην στροφη και η αισθηση του ποτε πρεπει να αρχισεις την επιταχυνση εξοδου
θελει δουλεια πολυ
Πραγματικα απο το να διαγνωσεις το προβλημα σου μεχρι να το βελτιωσεις χρειαζονται πολλες-πολλες στροφες εναντια στα ενστικτα σου....

....και ακομη κι οταν νομιζεις οτι το εχεις διορθωσει , μολις αγχωθεις επανερχεσε στα ενστικτωδη λαθη.... πραγματικα θελει ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΛΥ!!!
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 03-06-2013, 17:34
Thomas Ptwmas Ο/Η Thomas Ptwmas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Athina
Μoto: BMW R1200GS (2010)
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή Απάντηση: Ερωτηση για το ROAD TRAINING στα ΜΕΓΑΡΑ

Το δικό μου βασικό λάθος ήταν οτι οσον αφορά το γυροσκοπικό εγώ συνήθιζα να σπρώχνω (ή να τραβάω ανάλογα με την κατεύθυνση) προς τα πάνω ή προς τα κάτω αντί για μπρος-πίσω πράγμα το οποίο φυσικά ΑΝ και ΟΠΟΤΕ δούλευε γινόταν απο τύχη .

Luckilly no more
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 03-06-2013, 19:40
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Ερωτηση για το ROAD TRAINING στα ΜΕΓΑΡΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Thomas Ptwmas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το δικό μου βασικό λάθος ήταν οτι οσον αφορά το γυροσκοπικό εγώ συνήθιζα να σπρώχνω (ή να τραβάω ανάλογα με την κατεύθυνση) προς τα πάνω ή προς τα κάτω αντί για μπρος-πίσω πράγμα το οποίο φυσικά ΑΝ και ΟΠΟΤΕ δούλευε γινόταν απο τύχη .

Luckilly no more
Πάντα δούλευε!!!!
Αλλιώς σε κάθε στροφή θα έπεφτες, πράγμα που δεν έγινε....
Το θέμα είναι ότι κατάλαβες το σωστό!
Αυτό που συνέβαινε , ήταν ότι έστριβε το μηχανάκι σου με τη μία εκ των συνιστωσών δυνάμεων, αυτής που εσύ εφάρμοζες. Επειδή υπάρχει η γωνία κάστερ, η κατακόρυφη δύναμη που έβαζες αναλύεται σε δύο συνιστώσες. Η χρήσιμη είναι η οριζόντια
Η άλλη πήγαινε στο βρόντο!
Οπότε τώρα θα στρίβεις ασκώντας σαφώς μικρότερη δύναμη, άρα δε θα κουράζονται οι καρποί σου στα μακρινά ταξίδια
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 03-06-2013, 20:31
Thomas Ptwmas Ο/Η Thomas Ptwmas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Athina
Μoto: BMW R1200GS (2010)
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή Απάντηση: Ερωτηση για το ROAD TRAINING στα ΜΕΓΑΡΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντα δούλευε!!!!
Αλλιώς σε κάθε στροφή θα έπεφτες, πράγμα που δεν έγινε....
Το θέμα είναι ότι κατάλαβες το σωστό!
Αυτό που συνέβαινε , ήταν ότι έστριβε το μηχανάκι σου με τη μία εκ των συνιστωσών δυνάμεων, αυτής που εσύ εφάρμοζες. Επειδή υπάρχει η γωνία κάστερ, η κατακόρυφη δύναμη που έβαζες αναλύεται σε δύο συνιστώσες. Η χρήσιμη είναι η οριζόντια
Η άλλη πήγαινε στο βρόντο!
Οπότε τώρα θα στρίβεις ασκώντας σαφώς μικρότερη δύναμη, άρα δε θα κουράζονται οι καρποί σου στα μακρινά ταξίδια
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 03-06-2013, 23:20
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή

Το αλλο είναι ότι στην στροφή κρατούσα την μηχανή από το τιμόνι για να την κατευθύνω και να ξέρω που πάω ???? ΛΆΘΟΣ

Η μηχανή στην στροφή κρατιέται από τα πόδια τα χέρια απλά ακουμπάνε και κρατάνε το γκάζι ελάχιστα ανοικτό.

Για να το καταλάβω με έβαλε στο πλάινό σταν να είμαι πάνω στην μηχανή ίσια ( να έχω την κλίση δηλαδή της μηχανής). Μετά μου ζήτησε να βγάλω τα χέρια απο το τιμόνι και να μην τα βάλω για κανένα λόγο. Ξαφνικά με έσπρωξε από το πλάι και πήγα να πέσω. Κρατήθηκα με τα πόδια που γάντζωσαν πάνω στην μηχανή.

Ε έτσι θα κάνεις στην στροφή , μόνο με τα πόδια !!!!!


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 04-06-2013, 00:37
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Ερωτηση για το ROAD TRAINING στα ΜΕΓΑΡΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από peterv Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αλλο είναι ότι στην στροφή κρατούσα την μηχανή από το τιμόνι για να την κατευθύνω και να ξέρω που πάω ???? ΛΆΘΟΣ

Η μηχανή στην στροφή κρατιέται από τα πόδια τα χέρια απλά ακουμπάνε και κρατάνε το γκάζι ελάχιστα ανοικτό.

Για να το καταλάβω με έβαλε στο πλάινό σταν να είμαι πάνω στην μηχανή ίσια ( να έχω την κλίση δηλαδή της μηχανής). Μετά μου ζήτησε να βγάλω τα χέρια απο το τιμόνι και να μην τα βάλω για κανένα λόγο. Ξαφνικά με έσπρωξε από το πλάι και πήγα να πέσω. Κρατήθηκα με τα πόδια που γάντζωσαν πάνω στην μηχανή.

Ε έτσι θα κάνεις στην στροφή , μόνο με τα πόδια !!!!!


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Εδω να σημειωσουμε ακομη ενα θεμα με το οποιο διαφωνω με αρκετους.

Εχω την αποψη οτι με τα παπια και τα σκουτερ μαθαινει κανεις να οδηγει ....τουλαχιστον ανορθοδοξα! Κατα τη γνωμη μου για 3 λογους....

1. κακη κατανομη βαρους.
2. ελλειψη ρεζερβουαρ ωστε βοηθα το σωμα τη στηριξη του αναβατη.
3. μικρη η καθολου αξιοποιηση του μπροστινου φρενου.

Μπορει τα παποσκουτερ να εξυπηρετουν στα ψωνια του σουπερμαρκετ αλλα η μοτοσυκλετιστικη παιδεια που προσφερουν ειναι για τα μπαζα και με δεδομενο οτι αποτελουν στη συντριπτικη τους πλειοψηφια το πρωτο δικυκλο παραγουν κακους στη τεχνικη οδηγησης μοτοσυκλετιστες!

Last edited by Gemat; 04-06-2013 at 00:38.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:13.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!