GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα > Μου τη δίνει που .....

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 31-10-2011, 22:47
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Μιλάνε στο κινητό

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανοικτή ακρόαση και μόνο. Αυτοκίνητα ή μηχανάκι. Στη βάρκα ποτέ.

Όχι ότι με αυτήν απομειώνεις απόλυτα τον κίνδυνο...


Ειδικότερα αν είσαι εν βρασμώ στο τηλέφωνο.

Ρε Χρηστάρα ... στο μηχανάκι, πώς να έχεις ανοιχτή ακρόαση ???

Πρέπει νάχεις τα μεγάφωνα που έχουν οι ζητάδες ...

Νομίζω ότι το Bluetooth, είναι ότι πρέπει ...

Το έχω καθιερώσει εδώ κ χρόνια ....

Συν του ότι, δεν έχεις την ακτινοβολία του κινητού "στον πόντο", απ' τον εγκέφαλό σου ...



.
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 31-10-2011, 23:07
PACO Ο/Η PACO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: kareas
Μoto: GS1150ADV
Μηνύματα: 1,087
Προεπιλογή Απάντηση: Μιλάνε στο κινητό

ακουστικο και εγω εντος κρανους....ειχα γραψει σε αλλη ενοτητα οτι περασε καποιος με στοπ μιλωντας σε κινητο!!!!μην επαναλβανομαι...
μερικους τους κλεινω αποτομα μετα και τους κανω νοημα για το κινητο....
μερικοι τα παιζουν αλλοι συνεχιζουν...
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 31-10-2011, 23:56
Troublemaker Ο/Η Troublemaker βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Ερμουπολη
Μηνύματα: 1,359
Προεπιλογή Απάντηση: Μιλάνε στο κινητό

Αυτο το ρημαδι το κινητο κ εμενα στα νευρα μου τη δινει! Πανε λες και δεν υπαρχει τιποτα αλλο γυρω τους! Αλλα με διαολιζει εξισου πολυ αυτο το "παω αναποδα οπου μου ερθει"! Εκει δλδ ειμαι να κατσω μες στη μεση και να αναγκαστει ο αλλος να βγαλει την πιστη του να παει πισω! Γιατι ειναι κατι σημεια που εχουμε τυχει σε "αναποδους" που αν πας με πανω απο 8 χλμ δε το γλυτωνεις το βαπτισμα!!!!!!!
(για να μην πιασουμε θεματα στοπ!)

Η καλυτερη λυση παντως ειναι οταν οδηγουμε να ΜΗΝ εχουμε καμμια επαφη με το τηλ! Στο κατω κατω παλιοτερα πως ζουσαμε??? Δε μπορουμε να περιμενουμε να φτασουμε στον προορισμο μας πια? Εχουμε ευτελισει τοσο την αξια της ζωης μας που μια κληση στο κινητο ειναι σημαντικοτερη???
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 01-11-2011, 14:03
black_hawk Ο/Η black_hawk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Κερκυρα
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 3,382
Προεπιλογή Απάντηση: Μιλάνε στο κινητό

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Troublemaker Εμφάνιση μηνυμάτων

Η καλυτερη λυση παντως ειναι οταν οδηγουμε να ΜΗΝ εχουμε καμμια επαφη με το τηλ! Στο κατω κατω παλιοτερα πως ζουσαμε??? Δε μπορουμε να περιμενουμε να φτασουμε στον προορισμο μας πια? Εχουμε ευτελισει τοσο την αξια της ζωης μας που μια κληση στο κινητο ειναι σημαντικοτερη???
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 01-11-2011, 14:24
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Μιλάνε στο κινητό

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από black_hawk Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα το πρωί στο κέντρο έριξα ένα βριξίδι στον Κούγια που το φχαριστήθηκα. Έχω ξεκινήσει με πράσινο και αφού είδα ότι δεξιά μου τα άλλα αυτοκίνητα σταμάτησαν στο κόκκινο. Περνάει σφαίρα ο τύπος από την τέρμα δεξιά λωρίδα με κόκκινο και μιλώντας στο κινητό οδηγώντας ένα ΙΧ αυτοκίνητο 572 ίππων ισχύος απ' ότι διαβάζω ότι είναι... Φρενάρω και πλαγιάζω αριστερά για να μην πέσω στην πόρτα του. Με κλειστό το παράθυρο, τα άκουσε όλα τα γαλλικά μου που του τα έλεγα για καμμιά 100στή μέτρα δίπλα απ το παράθυρό του. Να έχει κοκκινίσει και να μου κάνει χειρονομίες. Τον περιλαμβάνει και ο από πίσω σκουτεράκιας που ήταν ο επόμενος υποψήφιος και τα είδε όλα. Το πως οδηγούσε μετά μέσα στη κίνηση και ξέσπαγε πάνω στο αυτοκίνητο, είναι χαρακτηριστικό του χαρακτήρα του...
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 01-11-2011, 22:40
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Μιλάνε στο κινητό

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε Χρηστάρα ... στο μηχανάκι, πώς να έχεις ανοιχτή ακρόαση ???


Την ΒΤ στο κράνος ρε Νίκο έχω. Του Βαγγέλη Evanslam... 'Ανοιχτή ακρόαση' στο μηχανάκι εννοώ, την ενδοεπικοινωνία. . Ότι δεν μιλάω σαν τον Βέγγο επάνω στην Vespa στο ανά χείρας κινητό.



Πρέπει νάχεις τα μεγάφωνα που έχουν οι ζητάδες ...

Νομίζω ότι το Bluetooth, είναι ότι πρέπει ...

Το έχω καθιερώσει εδώ κ χρόνια ....

Συν του ότι, δεν έχεις την ακτινοβολία του κινητού "στον πόντο", απ' τον εγκέφαλό σου ...



.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα το πρωί στο κέντρο έριξα ένα βριξίδι στον Κούγια που το φχαριστήθηκα. Έχω ξεκινήσει με πράσινο και αφού είδα ότι δεξιά μου τα άλλα αυτοκίνητα σταμάτησαν στο κόκκινο. Περνάει σφαίρα ο τύπος από την τέρμα δεξιά λωρίδα με κόκκινο και μιλώντας στο κινητό οδηγώντας ένα ΙΧ αυτοκίνητο 572 ίππων ισχύος απ' ότι διαβάζω ότι είναι... Φρενάρω και πλαγιάζω αριστερά για να μην πέσω στην πόρτα του. Με κλειστό το παράθυρο, τα άκουσε όλα τα γαλλικά μου που του τα έλεγα για καμμιά 100στή μέτρα δίπλα απ το παράθυρό του. Να έχει κοκκινίσει και να μου κάνει χειρονομίες. Τον περιλαμβάνει και ο από πίσω σκουτεράκιας που ήταν ο επόμενος υποψήφιος και τα είδε όλα. Το πως οδηγούσε μετά μέσα στη κίνηση και ξέσπαγε πάνω στο αυτοκίνητο, είναι χαρακτηριστικό του χαρακτήρα του...

Για αυτό τα 'σκοτώνει' όλα. Και μετά '######' μάντρες γιατί άλλοι του πηδάνε την... ζωή.


Ζωή λεγότανε...?
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 13-12-2011, 21:46
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Μιλάνε στο κινητό

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
...

Μόνο στις Η.Π.Α., έρευνα κατέδειξε πως σε μία 6ετία, 16.000 άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους επειδή μιλούσαν στο κινητό όσο οδηγούσαν, με τους περισσότερους από αυτούς να είναι ηλικίας κάτω των 30 χρόνων.
Ακόμα και με το νόμιμο bluetooth, όμως, υπάρχει κίνδυνος, καθώς οι επιστήμονες κρούουν τον κώδωνα του κινδύνου για ένα φαινόμενο που αποκαλείται «τύφλωση απροσεξίας», το οποίο ουσιαστικά μειώνει τις δεξιότητες οδήγησης και αυξάνει το χρόνο αντίδρασης. Η ίδια έρευνα απέδειξε πως όσοι μιλούν και οδηγούν, ακόμα και αν δεν κρατούν το τηλέφωνο με τα χέρια τους, έχουν 4 φορές μεγαλύτερες πιθανότητες να εμπλακούν σε ατύχημα.

...
Μέχρι και σε breaking news το έβγαλαν μόλις τώρα οι Αμερικάνοι. Και εκεί άμα θεσπίζεται νόμος, εφαρμόζεται, όχι σαν το δικό μας ########## που ελλείψει αστυνόμευσης ο καθένας κάνει ότι θέλει...

From: CNN Breaking News [mailto:BreakingNews@mail.cnn.com]
Sent: Tuesday, December 13, 2011 8:24 PM
To: textbreakingnews@ema3lsv06.turner.com
Subject: CNN Breaking News


The National Transportation Safety Board Tuesday called for a nationwide ban on the use of cell phones and text messaging devices while driving.
The recommendation is the most far-reaching yet by the NTSB, which in the past 10 years has increasingly sought to limit the use of portable electronic devices.
If adopted by states, the recommendation would outlaw nonemergency phone calls and texting by operators of every vehicle on the road.
It would not apply to hands-free devices, or to passengers.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 14-12-2011, 00:38
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Μιλάνε στο κινητό

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε Χρηστάρα ... στο μηχανάκι, πώς να έχεις ανοιχτή ακρόαση ???

Πρέπει νάχεις τα μεγάφωνα που έχουν οι ζητάδες ...

Νομίζω ό.................................................................γκέφαλό σου ...


Ζητάς να μην είμαι 'ζητάς'.AVI - YouTube Den ginete kardia mou

Εσείς νομίζετε μάλλον ότι σας κάνω πλάκα όταν σας λέω ότι τους σταματάω στην άκρη του δρόμου.


.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέχρι και σε breaking news το έβγαλαν μόλις τώρα οι Αμερικάνοι. Και εκεί άμα θεσπίζεται νόμος, εφαρμόζεται, όχι σαν το δικό μας ########## που ελλείψει αστυνόμευσης ο καθένας κάνει ότι θέλει...

From: CNN Breaking News [mailto:BreakingNews@mail.cnn.com]
Sent: Tuesday, December 13, 2011 8:24 PM
To: textbreakingnews@ema3lsv06.turner.com
Subject: CNN Breaking News


The National Transportation Safety Board Tuesday called for a nationwide ban on the use of cell phones and text messaging devices while driving.
The recommendation is the most far-reaching yet by the NTSB, which in the past 10 years has increasingly sought to limit the use of portable electronic devices.
If adopted by states, the recommendation would outlaw nonemergency phone calls and texting by operators of every vehicle on the road.
It would not apply to hands-free devices, or to passengers.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 15-12-2011, 09:34
Aggelos-Syros Ο/Η Aggelos-Syros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ
Μoto: kymco xciting 300r
Μηνύματα: 2,247
Προεπιλογή Απάντηση: Μιλάνε στο κινητό

Reply With Quote
  #20  
Παλιό 15-12-2011, 09:39
rihter Ο/Η rihter βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Nafpaktos
Μoto: Piaggio Beverly Cruiser 500cc
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή Απάντηση: Μιλάνε στο κινητό

Είναι ότι χειρότερο να οδηγούν και να μιλάνε αλλά χειρότερο είναι να μην ξέρουν να οδηγούν και να μιλάνε στο κινητό.......
Επειδή όλοι κάνουμε αυτό το λάθος η τουλάχιστον το έχουμε κάνει έστω και μία φορά καλό θα είναι αν ποτέ γίνεται(πράγμα που είναι καταδικαστέο) η ταχύτητα του οχήματος να είναι χαμηλή έτσι ώστε αν συμβεί μία στραβή να μπορείς να την διορθώσεις την κατάλληλη στιγμή!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Μιλάνε μωρέ οι γαϊδούροι???? vaska Χιούμορ 12 22-05-2011 20:30
Στο Σαλόνι Αυτοκινήτου του Ντιτρόιτ η Porsche 918 RSR MARK Αυτοκίνητο 2 18-01-2011 21:39
Πανε να με περασουν τα αυτοκινητα ! John1150 Μου τη δίνει που ..... 11 18-12-2010 13:24
Μιλήστε στο κινητό χωρίς φωνή skippybi Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 3 10-03-2010 19:02
Τι ακούνε οι τηλεφωνήτριες μιας εταιρείας κινητής τηλεφωνίας; Alext Χιούμορ 1 12-10-2009 23:14


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:03.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!