GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 22-02-2013, 09:31
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Τελικα Ohlins ή WP ή Wilbers σε 1200gs?

Αν ήταν να πάω σε after market λύση και να δώσω 1000+€, δε θα πήγαινα σε showa. Εξάλλου όταν κάποιος βάζει στις επιλογές WP & Ohlins, ο πήχης ανεβαίνει.
Η Wilbers έχει υπερθετικές κριτικές και καλή τιμή. Σχετίζεται με τη wunderlich εξάλλου, οπότε αποτελεί μια εγγυημένη επιλογή. Τα ίδια και για την touratech, με πλεονέκτημα την τιμή και μειονέκτημα τις ρυθμίσεις (για το βασικό μοντέλο). Αν πάρεις το πλήρες κι εκεί η τιμή τσούζει....
Με λίγα λόγια, αν θές ομελέτα, θα σπάσεις αυγά!
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 22-02-2013, 10:00
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από squad Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις showa γιατί τις αποκλειεις;
Γιατι σκάνε


Sent from my Hand using Fingers
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 22-02-2013, 10:02
squad Ο/Η squad βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
Μoto: R1200GS'11 - Gilera vx125'05
Μηνύματα: 3,484
Προεπιλογή Απάντηση: Τελικα Ohlins ή WP ή Wilbers σε 1200gs?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από squad Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις showa γιατί τις αποκλειεις;
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι σκάνε


Sent from my Hand using Fingers
Ολες σκανε!
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 22-02-2013, 10:38
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Τελικα Ohlins ή WP ή Wilbers σε 1200gs?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι ο jmar το θέτει σωστά
Αν υπάρχει ESA, είναι καλό να παραμείνει . Είναι η μοναδική φορά στη ζωή μου, που έχω τις αναρτήσεις μου ρυθμισμένες πάντα, αναλόγως δρόμου, ταχύτητας, όρεξης και φορτίου....
Ποτέ πριν δε ρύθμισα καμιά ανάρτηση όταν ανέβαινε 2ος πίσω, ή όταν έμπαινα στο χώμα κλπ. Μην ξεχνάμε ότι σχεδόν όλες οι μηχανές έχουν ρυθμιζόμενες αναρτήσεις -τουλάχιστον πίσω- με εύκολους ή δύσκολους τρόπους (υδραυλικά με περιστροφικό επιλογέα, ή γατζόκλειδα).
Μια που κάνεις κάποιες δοκιμές καμιά βδομάδα από την τοποθέτηση και μένεις εκεί.....
Μόνο με το ηλεκτρικό σύστημα (τύπου ESA) ασχολείσαι με την ανάρτηση σε κάθε περίπτωση.
Τώρα περί ορέξεως κολοκυθόπιτα
Ένα πράμα σαν τα λάστιχα που λέει κι ο φίλος πιο πάνω

Φυσικά στα παραπάνω παίζει ρόλο κι η τιμή, μιας που οι πιο οικονομικές λύσεις παίζουν στο χιλιάρικο....



αν και λες οτι (ποτε δεν ειχα στησει την μηχανη σωστα γι αυτόυς και γι αυτους τους λογους) εν τούτοις ειναι μεγα λαθος.............εγω απο την ωρα που εχω βαλει επανω καινούργια αναρτηση ειμαι με το κατσαβιδι τις στο χέρι. ...........για παράδειγμα στον καφε προχτες την ειχα πειραξει καθως κατεβαινα στο τον κηφισο ξαφνου ανάσχεση μπροστά και μια τυπησα βγαινει και μου κλεινει το ρευμα ( φρενα πανικου) .............δεν μου αρεσαν...Γιατι?? γιατι την ειχα μαλακώσει πολυ(προφορτηση λαδιου)........ολα καλα βεβαια..Καποια στιγμη θα το σταματήσω βεβαια αλλα καθε φορα που ξερω οτι ανεβαινει και η κυρια μου επάνω την φτιαχνω στα κλικ που εχω απομνημονεύει στο( σκληρό μου...)


να το κανετε παντα αυτο ........(στον πληθυντικό το λεω ) δεν μπορείς να φανταστεις τη χανεις..........
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 22-02-2013, 10:41
lepanto Ο/Η lepanto βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μoto: GS1200 ADV
Μηνύματα: 4,603
Προεπιλογή Απάντηση: Τελικα Ohlins ή WP ή Wilbers σε 1200gs?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από commander Εμφάνιση μηνυμάτων



αν και λες οτι (ποτε δεν ειχα στησει την μηχανη σωστα γι αυτόυς και γι αυτους τους λογους) εν τούτοις ειναι μεγα λαθος.............εγω απο την ωρα που εχω βαλει επανω καινούργια αναρτηση ειμαι με το κατσαβιδι τις στο χέρι. ...........για παράδειγμα στον καφε προχτες την ειχα πειραξει καθως κατεβαινα στο τον κηφισο ξαφνου ανάσχεση μπροστά και μια τυπησα βγαινει και μου κλεινει το ρευμα ( φρενα πανικου) .............δεν μου αρεσαν...Γιατι?? γιατι την ειχα μαλακώσει πολυ(προφορτηση λαδιου)........ολα καλα βεβαια..Καποια στιγμη θα το σταματήσω βεβαια αλλα καθε φορα που ξερω οτι ανεβαινει και η κυρια μου επάνω την φτιαχνω στα κλικ που εχω απομνημονεύει στο( σκληρό μου...)


να το κανετε παντα αυτο ........(στον πληθυντικό το λεω ) δεν μπορείς να φανταστεις τη χανεις..........

Δεν μας ενδιαφέρει η άποψη σου καθώς μιλάμε για σύγχρονη τεχνολογια gs1200
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 22-02-2013, 10:57
squad Ο/Η squad βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
Μoto: R1200GS'11 - Gilera vx125'05
Μηνύματα: 3,484
Προεπιλογή Απάντηση: Τελικα Ohlins ή WP ή Wilbers σε 1200gs?

Reply With Quote
  #17  
Παλιό 22-02-2013, 11:15
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Τελικα Ohlins ή WP ή Wilbers σε 1200gs?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από lepanto Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μας ενδιαφέρει η άποψη σου καθώς μιλάμε για σύγχρονη τεχνολογια gs1200
ΕΣΥ στον καφε ρωτουσες απο δω και απο κει τη να κανεις ............ΕΧΩ 40000 ΧΙΛ (εδω γελαω) αντε ψαξε τωρα να κανεις σερβις την Εσα σου και ασε μας εμας..............
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 22-02-2013, 11:42
Ακιs Ο/Η Ακιs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 ADV μαυρη και χοντρη.... HONDA C90 84'
Μηνύματα: 6,038
Προεπιλογή Απάντηση: Τελικα Ohlins ή WP ή Wilbers σε 1200gs?

Ο βασιλης που εβαλε τις Touratech στο 1200,δηλωνει καταευχαριστημενος.Μπορεις να παρεις μια γνωμη απο εκει Γιαννη...
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 22-02-2013, 11:46
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή Απάντηση: Τελικα Ohlins ή WP ή Wilbers σε 1200gs?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από commander Εμφάνιση μηνυμάτων



αν και λες οτι (ποτε δεν ειχα στησει την μηχανη σωστα γι αυτόυς και γι αυτους τους λογους) εν τούτοις ειναι μεγα λαθος.............εγω απο την ωρα που εχω βαλει επανω καινούργια αναρτηση ειμαι με το κατσαβιδι τις στο χέρι. ...........για παράδειγμα στον καφε προχτες την ειχα πειραξει καθως κατεβαινα στο τον κηφισο ξαφνου ανάσχεση μπροστά και μια τυπησα βγαινει και μου κλεινει το ρευμα ( φρενα πανικου) .............δεν μου αρεσαν...Γιατι?? γιατι την ειχα μαλακώσει πολυ(προφορτηση λαδιου)........ολα καλα βεβαια..Καποια στιγμη θα το σταματήσω βεβαια αλλα καθε φορα που ξερω οτι ανεβαινει και η κυρια μου επάνω την φτιαχνω στα κλικ που εχω απομνημονεύει στο( σκληρό μου...)


να το κανετε παντα αυτο ........(στον πληθυντικό το λεω ) δεν μπορείς να φανταστεις τη χανεις..........
Εμ βεβαια με τοσο βαρος που εχει η ντουλαπα τι ηθελες να κανει η κακομοιρα η αναρτηση

Σιγα μην καθομαστε εμεις να μετραμε κλικ (εχει σταματησει εδω και χρονια αυτο το περιοδικο )

Συμφωνω με τον Νοτη

Reply With Quote
  #20  
Παλιό 22-02-2013, 11:51
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Τελικα Ohlins ή WP ή Wilbers σε 1200gs?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμ βεβαια με τοσο βαρος που εχει η ντουλαπα τι ηθελες να κανει η κακομοιρα η αναρτηση

Σιγα μην καθομαστε εμεις να μετραμε κλικ (εχει σταματησει εδω και χρονια αυτο το περιοδικο )

Συμφωνω με τον Νοτη

θα ερθει και σενα η ωρα σου



(σκ@τοπ0υστα)


. ...............


Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:40.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!