GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 01-04-2010, 16:50
novo Ο/Η novo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Δροσια
Μoto: TRIUMPH TIGER 1050
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή Απάντηση: GS-800 ΠΡΟΒΛΙΜΑ ΜΕ ΣΑΣΜΑΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από FANISGS Εμφάνιση μηνυμάτων
λεξικο!
Εμεις θα χρειαστουμε λεξικο σε λιγο ετσι οπως παει...

Αλλα που να το βρουμε τετοιο λεξικο...
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 01-04-2010, 17:05
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: GS-800 ΠΡΟΒΛΙΜΑ ΜΕ ΣΑΣΜΑΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Να με σχωρνάτε ρε παιδιά, αλλά σεβαστείτε λίγο τη γλώσσα μας και το φόρουμ...


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από FANISGS Εμφάνιση μηνυμάτων
απο το στομα μου το πηρες φιλε μου!!τι ειναι αυτα ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε?θα ξεχασουμε και τα ελληνικα που ξεραμε!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από FANISGS Εμφάνιση μηνυμάτων
λεξικο!


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από novo Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμεις θα χρειαστουμε λεξικο σε λιγο ετσι οπως παει...
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από novo Εμφάνιση μηνυμάτων

Αλλα που να το βρουμε τετοιο λεξικο...

Λιγος σεβασμός σε εναν ανθρωπο και συνάδλφο που ισως να μην εχει πτυχια Πανεπιστημίου, που ισως δεν πηγε ποτε του Σχολείο που ισως απο 8 χρονων το μονο που ηξερε ηταν να δουλευει και μονον να δουλευει δεν βλαπτει!!!!
Αν κουραζεστε τοσο πολυ μην τον διαβαζετε, αφηστε άλλους να το κανουν που το αντέχουν και τα καταφερνουν στην μεταφραση απο Ελληνικα στα Ελληνικα!!!!!!!

Ο σεβασμος στην γλωσσα (ποσώ μάλλον στο φορουμ) δεν ειναι η ορθογραφια αλλα το πνεύμα και η καλη συνύπαρξη των μελλων, οτι γραμματικες γνωσεις κι αν εχουν!!!!
Και κατι τελευταιο περι σεβασμου της γλωσσας που κοπτεσθε και πιασατε τον ανθρωπο απο τα μουτρα, ο σεβασμος αυτος χαθηκε απο τοτε που καταργηθηκε το τονικό (δασείες, οξείες, περισπωμενες, η προπαραληγουσα ποτέ δεν περισπάται κ.λ.π) και απο την ωρα που ολα τα ''ι'' θα ειναι ενα.....το γιώτα!! Το εχει ζητησει η ΕΕ αλλα εχει θαφτεί προς το παρόν!!!
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 01-04-2010, 17:25
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: GS-800 ΠΡΟΒΛΙΜΑ ΜΕ ΣΑΣΜΑΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων








Λιγος σεβασμός σε εναν ανθρωπο και συνάδλφο που ισως να μην εχει πτυχια Πανεπιστημίου, που ισως δεν πηγε ποτε του Σχολείο που ισως απο 8 χρονων το μονο που ηξερε ηταν να δουλευει και μονον να δουλευει δεν βλαπτει!!!!
Αν κουραζεστε τοσο πολυ μην τον διαβαζετε, αφηστε άλλους να το κανουν που το αντέχουν και τα καταφερνουν στην μεταφραση απο Ελληνικα στα Ελληνικα!!!!!!!

Ο σεβασμος στην γλωσσα (ποσώ μάλλον στο φορουμ) δεν ειναι η ορθογραφια αλλα το πνεύμα και η καλη συνύπαρξη των μελλων, οτι γραμματικες γνωσεις κι αν εχουν!!!!
Και κατι τελευταιο περι σεβασμου της γλωσσας που κοπτεσθε και πιασατε τον ανθρωπο απο τα μουτρα, ο σεβασμος αυτος χαθηκε απο τοτε που καταργηθηκε το τονικό (δασείες, οξείες, περισπωμενες, η προπαραληγουσα ποτέ δεν περισπάται κ.λ.π) και απο την ωρα που ολα τα ''ι'' θα ειναι ενα.....το γιώτα!! Το εχει ζητησει η ΕΕ αλλα εχει θαφτεί προς το παρόν!!!
Θα συμφωνήσω με τον GeorgeP.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 01-04-2010, 17:29
italos Ο/Η italos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Athens-Gerakas
Μoto: R1200GSadv
Μηνύματα: 987
Προεπιλογή Απάντηση: GS-800 ΠΡΟΒΛΙΜΑ ΜΕ ΣΑΣΜΑΝ

Τον πήρατε απο το λαιμό τον άνθρωπο και δεν ξαναμπήκε.....έλεος ρε παιδιά...αν ο άλλος δεν κατέχει την ορθογραφία δεν πειράζει...έλεος πια!!
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 01-04-2010, 17:31
novo Ο/Η novo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Δροσια
Μoto: TRIUMPH TIGER 1050
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή Απάντηση: GS-800 ΠΡΟΒΛΙΜΑ ΜΕ ΣΑΣΜΑΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων








Λιγος σεβασμός σε εναν ανθρωπο και συνάδλφο που ισως να μην εχει πτυχια Πανεπιστημίου, που ισως δεν πηγε ποτε του Σχολείο που ισως απο 8 χρονων το μονο που ηξερε ηταν να δουλευει και μονον να δουλευει δεν βλαπτει!!!!
Αν κουραζεστε τοσο πολυ μην τον διαβαζετε, αφηστε άλλους να το κανουν που το αντέχουν και τα καταφερνουν στην μεταφραση απο Ελληνικα στα Ελληνικα!!!!!!!

Ο σεβασμος στην γλωσσα (ποσώ μάλλον στο φορουμ) δεν ειναι η ορθογραφια αλλα το πνεύμα και η καλη συνύπαρξη των μελλων, οτι γραμματικες γνωσεις κι αν εχουν!!!!
Και κατι τελευταιο περι σεβασμου της γλωσσας που κοπτεσθε και πιασατε τον ανθρωπο απο τα μουτρα, ο σεβασμος αυτος χαθηκε απο τοτε που καταργηθηκε το τονικό (δασείες, οξείες, περισπωμενες, η προπαραληγουσα ποτέ δεν περισπάται κ.λ.π) και απο την ωρα που ολα τα ''ι'' θα ειναι ενα.....το γιώτα!! Το εχει ζητησει η ΕΕ αλλα εχει θαφτεί προς το παρόν!!!
Αγαπητε GeorgeP το γεγονος οτι γραφει το θ με 8 σου μοιαζει για ορθογραφικο λαθος? Οσο ανορθογραφος κι αν ειναι κανεις ξερει να ξεχωριζει τα γραμματα απ' τα νουμερα. Μηπως ολο αυτο το στυλ γραφης γινεται επιτηδες?
Σε καμμια περιπτωση κι εγω αλλα και οι αλλοι συμφορουμιτες που παραπονεθηκαν δεν νομιζω οτι ηθελαν να τον προσβαλλουν.
Αν αυτο συνεβη απο την πλευρα μου ζηταω συγνωμη
Απλα εχω εναν ενδοιασμο κατα ποσο αυτο το στυλ ειναι απορροια ελλειψης γνωσεων
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 01-04-2010, 17:51
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: GS-800 ΠΡΟΒΛΙΜΑ ΜΕ ΣΑΣΜΑΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από novo Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητε GeorgeP το γεγονος οτι γραφει το θ με 8 σου μοιαζει για ορθογραφικο λαθος? Οσο ανορθογραφος κι αν ειναι κανεις ξερει να ξεχωριζει τα γραμματα απ' τα νουμερα. Μηπως ολο αυτο το στυλ γραφης γινεται επιτηδες?
Σε καμμια περιπτωση κι εγω αλλα και οι αλλοι συμφορουμιτες που παραπονεθηκαν δεν νομιζω οτι ηθελαν να τον προσβαλλουν.
Αν αυτο συνεβη απο την πλευρα μου ζηταω συγνωμη
Απλα εχω εναν ενδοιασμο κατα ποσο αυτο το στυλ ειναι απορροια ελλειψης γνωσεων
Μπορει και να εχεις δίκιο, αλλα πες του το πιο ευγενικα και με ΠΜ οχι δημοσια!!
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 01-04-2010, 19:35
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: GS-800 ΠΡΟΒΛΙΜΑ ΜΕ ΣΑΣΜΑΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων








Λιγος σεβασμός σε εναν ανθρωπο και συνάδλφο που ισως να μην εχει πτυχια Πανεπιστημίου, που ισως δεν πηγε ποτε του Σχολείο που ισως απο 8 χρονων το μονο που ηξερε ηταν να δουλευει και μονον να δουλευει δεν βλαπτει!!!!
Αν κουραζεστε τοσο πολυ μην τον διαβαζετε, αφηστε άλλους να το κανουν που το αντέχουν και τα καταφερνουν στην μεταφραση απο Ελληνικα στα Ελληνικα!!!!!!!

Ο σεβασμος στην γλωσσα (ποσώ μάλλον στο φορουμ) δεν ειναι η ορθογραφια αλλα το πνεύμα και η καλη συνύπαρξη των μελλων, οτι γραμματικες γνωσεις κι αν εχουν!!!!
Και κατι τελευταιο περι σεβασμου της γλωσσας που κοπτεσθε και πιασατε τον ανθρωπο απο τα μουτρα, ο σεβασμος αυτος χαθηκε απο τοτε που καταργηθηκε το τονικό (δασείες, οξείες, περισπωμενες, η προπαραληγουσα ποτέ δεν περισπάται κ.λ.π) και απο την ωρα που ολα τα ''ι'' θα ειναι ενα.....το γιώτα!! Το εχει ζητησει η ΕΕ αλλα εχει θαφτεί προς το παρόν!!!
Γιώργο σε παρακολουθώ ανελλιπώς γιατί μου αρέσει όπως γράφεις αλλά και τι γράφεις. Τις περισσότερες φορές συμφωνώ μαζί σου αλλά επέτρεψε μου αυτή τη φορά να έχω τις αντιρρήσεις μου. Η ορθογραφία διδάσκεται στο δημοτικό και γίνεται μία επανάληψη στις πρώτες τάξεις του γυμνασίου. Δεν είναι ανάγκη να έχεις πτυχία πανεπιστημίου για να είσαι ορθογράφος. Ξέρεις πόσους πτυχιούχους γνωρίζω ανορθόγραφους. Εν πάση περιπτώση η οθογραφία πολλές φορές είναι και έμφυτη κάτι σαν τέχνη που την έχεις μέσα σου.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 01-04-2010, 20:13
GSMAN Ο/Η GSMAN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ωροπός
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή Απάντηση: GS-800 ΠΡΟΒΛΙΜΑ ΜΕ ΣΑΣΜΑΝ

Αόμκα και έστι να έφαγρε πλάι θα κετλαβανατε τι εοννεί στσωά?

ΔΕΝ ενίαι σωτσό να πσβάρολεις τον άλλο


ατυά εχία να πω............

μρφωσόη δεν ενίαι μόνο ογραφείρθοα ενϊαι ΚΑΙ τπόροι συριμπεράφος

Last edited by GSMAN; 01-04-2010 at 20:16.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 01-04-2010, 23:00
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: GS-800 ΠΡΟΒΛΙΜΑ ΜΕ ΣΑΣΜΑΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GSMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
Αόμκα και έστι να έφαγρε πλάι θα κετλαβανατε τι εοννεί στσωά?

ΔΕΝ ενίαι σωτσό να πσβάρολεις τον άλλο


ατυά εχία να πω............

μρφωσόη δεν ενίαι μόνο ογραφείρθοα ενϊαι ΚΑΙ τπόροι συριμπεράφος
Εγώ πάντως στα κρυπτόλεξα ήμουν πάντα καλός.
Νομίζω ότι τη λύση την δίνει η δημοκρατία, γνώμη μου ότι μπορεί κάποιος να γράψει κάτι όπως θέλει, αν η πλειοψηφία του φόρουμ δεν μπαίνει να απαντήσει ή μπαίνει, τότε επιδοκιμάζει ή αποδοκιμάζει τον τρόπο γραφής.
Έχω δουλέψει 8 χρόνια σε σχολεία (σαν γυμναστής) και κάθε Ιούνιο στις εξετάσεις που ήμουν επιτηρητής κυρίως σε γυμνάσια τράβαγα τα μαλλιά μου τα μισά παιδιά ήταν στην κυριολεξία ανορθόγραφα.
Πιστεύω ότι την ορθογραφία την μαθαίνεις σε μία ηλικία που δεν το αποφασίζεις μόνος σου, στην μαθαίνουν το σχολείο, το σπίτι, κ.λ.π.
Με άλλα λόγια πιστεύω ότι μπορεί να ζητάς από κάποιον να έχει π.χ. σωστή συμπεριφορά, αλλά δεν μπορείς να του ζητάς να γράφει με σωστή ορθογραφία.
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 01-04-2010, 23:54
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: GS-800 ΠΡΟΒΛΙΜΑ ΜΕ ΣΑΣΜΑΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο σε παρακολουθώ ανελλιπώς γιατί μου αρέσει όπως γράφεις αλλά και τι γράφεις. Τις περισσότερες φορές συμφωνώ μαζί σου αλλά επέτρεψε μου αυτή τη φορά να έχω τις αντιρρήσεις μου. Η ορθογραφία διδάσκεται στο δημοτικό και γίνεται μία επανάληψη στις πρώτες τάξεις του γυμνασίου. Δεν είναι ανάγκη να έχεις πτυχία πανεπιστημίου για να είσαι ορθογράφος. Ξέρεις πόσους πτυχιούχους γνωρίζω ανορθόγραφους. Εν πάση περιπτώση η οθογραφία πολλές φορές είναι και έμφυτη κάτι σαν τέχνη που την έχεις μέσα σου.
Πανο, ναι συμφωνω και επαυξανω με καποιους περιορισμους βεβαια αλλα σε γενικες γραμμες συμφωνω!!
Αλλα μεχρι να δουμε το πως και το γιατί (π.χ. ο ανθρωπος μπορει ουτε δημοτικο να πηγε ¨η να το εκανε κι επιτηδες) θα πρέπει, αποψη μου, να ειμαστε πιο διαλλακτικοι και να εκφραζουμε τις οποιες αμφιβολιες μας με ευγενικο τρόπο μεσα απο τα ΠΜ!!
Στο Varaderomania π.χ. εχουμε ενα μελος ο οποιος ειναι ελληνας αλλα μεγαλωμενος στην Αγγλια!! Τα ελληνικα τα μιλάει σαν ελληνας αλλα δεν τα γραφει ουτε σαν ......Εγγλέζος!! Μια φορα που προσπαθησε να το κανει χρειαζοταν ο Μπαμπινιωτης (αν δεν εχε ηδη ''φυγει'' με τα γραφόμενα του) για να το μεταφρασουμε!!Αποτέλεσμα, οτι θελει να γραψει το στέλνει σε καποιον απο εμας του το διορθωνουμε του το ξαναστέλνουμε και το ποστάρει!!! Δεν τον επιασε ποτε κανεις απο τα μαλλια.....απλα βρηκαμε μια λυση.....μεσα απο τα ΠΜς!!! ηταν το ελαχιστο που μπορουσαμε να κανουμε εμεις οι υπόλοιποι συνάδελφοι για να τον βοηθησουμε!!! Και οι μοντς εχουν πρωτευοντα ρολο σε τετοιες περιπτωσεις!!
Αλοίμονο αν αρχιζαμε τα περι ''σεβασμου της ελληνικης γλωσσας'' κι αλλα εξοχως βαρύγδουπα!!

Last edited by GeorgeP; 01-04-2010 at 23:57.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ESA. pattakos Τεχνικά θέματα διάφορα 19 04-05-2010 08:36
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ... GSakias Φροντίδα 17 03-05-2010 13:20
ΤΡΟΧΑΙΟ ΜΕ F650 GS ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ Γενικά - Μοτοσυκλέτα 3 24-12-2009 12:42
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗ ΜΙΖΑ!!! sotaris Τεχνικά θέματα διάφορα 4 18-12-2009 22:10
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ABS ??? xomateros Τεχνικά θέματα διάφορα 12 13-03-2009 22:52


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:45.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!