GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 03-01-2011, 23:20
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: BMW 1200 GS vs KTM ADVENTURE 990

Μιλάς για άσφαλτο και χώμα. Μιλάς για κρατήματα σε φρένα και στρίβω. Μιλάς για ‘δεν μπρουμουτίζω στα φρένα’ και ‘φρενάρω και στρίβω ταυτόχρονα και σωστά’. Μιλάς για paralever και integral ABS.

Πρέπει να οδηγήσεις τη μια μηχανή για 2 – 3 μέρες και μετά να οδηγήσεις την άλλη. Και ότι σου βγεί.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 03-01-2011, 23:27
kostastenere Ο/Η kostastenere βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: athina
Μoto: ktm 990 adventure s
Μηνύματα: 275
Προεπιλογή Απάντηση: BMW 1200 GS vs KTM ADVENTURE 990

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε όταν προσπαθήσεις να ακολουθήσεις GS σε κατάβαση βουνού ,ιδίως φορτωμένος (ταξίδι) , θα καταλάβεις τι εννοώ αναφερόμενος στα φρένα (προσωπική εμπειρία)… τα 10 (!) μέτρα μικρότερο μήκος φρεναρίσματος στις δοκιμές του ΜΟΤΟ δίνουν ένα δείγμα της διαφοράς των 2 μότο που σαφώς δεν είναι μόνο σε αίσθηση !

Τώρα, μιας που μιλάμε για αίσθηση ,για πες μου πως αισθάνεσαι 200αρισμενος και φορτωμένος με τις σαμπρέλες στα λάστιχα ???
:
D:

Mα είπα ότι το gs έιναι πολύ καλύτερο στο ταξιδι,εκτός του ότι εγώ στην άσφαλτο δεν......Είναι δύο μηχανάκια με διαφορετικό προσανατολισμό. Τωρα για 200 φορτωμένος τι να σου οω δεν το χω δοκιμάσει(στο μηχανάκι έχω μόνιμα χωμάτινα με δείκτη 130) αλλα΄σίγουρα το tubeless είναι πολύ καλύτερο. Από την άλλη όμως αμα σου στραβώσει μια ζάντα στο βουνό με tubeless την πάτησες αλλα΄με σαμπρέλα δεν έχεις κανένα πρόβλημα (προσωπική εμπειρία).

Να σου πω και κάτι άλλο, δεν τα πολυ εμπιστευομαι τα περιοδικα και τις μετρησεις τους. Μπορει να έχω άδικο αλλα..... Αυτο φυσικα δεν ακυρώνει το γεγονός ότι το gs έχει άγκυρες. Αλλά θα επιμεινω ότι τα φρένα του ktm έιναι περισσότερο προσανατολισμένα για χώμα. Όπως και να χεικ νομίζω πως θα συμφωνίσουμε στο ότι δεν παίρνεις ένα ktm για να μην το βγάλεις χώμα και ένα gs για να μην το ταξιδέψεις! Τα χαραμίζεις κατά την άποψη μου.
Καθε ένα από τα δύο μηχανάκια έιναι κορυφαία στο έιδος τους,δεν νομίζω ότι τήθεται θέμα σύγκρισης. Το θέμα είναι όταν ξεκαβαλάμε να έχουμε ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά....
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 04-01-2011, 00:14
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: BMW 1200 GS vs KTM ADVENTURE 990

Αυτό είπα απ΄ την αρχή …εάν είσαι εντουρας και γουστάρεις σχίσιμο στο χώμα η ΚΤΜ είναι μονόδρομος, σε κάθε άλλη χρήση όχι ότι καλύτερο.


Καλύτερα να βάλεις την σαμπρέλα αφού (και αν) στραβώσει η ζάντα …(ευτυχώς όχι προσωπική εμπειρία)…
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 04-01-2011, 00:22
kostastenere Ο/Η kostastenere βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: athina
Μoto: ktm 990 adventure s
Μηνύματα: 275
Προεπιλογή Απάντηση: BMW 1200 GS vs KTM ADVENTURE 990

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων

Καλύτερα να βάλεις την σαμπρέλα αφού (και αν) στραβώσει η ζάντα …(ευτυχώς όχι προσωπική εμπειρία)…
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 04-01-2011, 00:41
loulou1100gs Ο/Η loulou1100gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-Κέντρο, πιό κέντρο δεν γίνεται...
Μoto: R1100GS-XRV 650 και NX650 Dominator-ΧRV 750 RD 07-XTZ 750 Super Tenere
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή Απάντηση: BMW 1200 GS vs KTM ADVENTURE 990

Αν φίλε μου είχα πλεόνασμα χρημάτων, θα κράταγα το "1100" και θα έπαιρνα το Κ.Τ.Μ.Εξηγούμαι:το "12" κοστίζει δυσανάλογα πολλά γι' αυτά που τελικά προσφέρει.Και με το "11" κάνεις τουρισμό αξιώσεων, και χώματα περνάς υπερ-άνετα και δεν σου κοστίζει ο "κούκος-αηδόνι".Πέστε μου πόσα "12άρια" έχετε δεί στις εθνικές ή λασπωμένα;Τα περισσότερα είναι γυαλισμένα για καφετέριες(δυστυχώς...)Κόστος service;Ας το αφήσουμε καλύτερα...Τώρα το Κ.Τ.Μ. είναι sui generis περίπτωση: ή θα το ερωτευτείς με την πρώτη ή θα το μισήσεις για την υπόλοιπη ζωή σου.Απίστευτα γκάζια και κρατήματα, εκπληκτικές ικανότητες τουρισμού παντός εδάφους.Απαιτεί όμως πείρα και "χέρι" για να το φχαριστηθείς.
Η επιλογή δύσκολη ιδιαίτερα αν είσαι "ταγμένος" B.M.W.δάκιας.Προσωπικά και επειδή είμαι κάτοχος "11" έχοντας οδηγήσει και τα δύο, μάλλον προς το Κ.Τ.Μ.κλείνω (ζαχαρώνω ήδη ένα από τα πρώτα μοντέλα 950 σε τιμή ξεφτίλα) με σταθερή όμως απόφαση να μην αποχωριστώ το "11άρι" και καμάρι μου.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 04-01-2011, 18:50
staikosn1 Ο/Η staikosn1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R1100 GS
Μηνύματα: 526
Προεπιλογή Απάντηση: BMW 1200 GS vs KTM ADVENTURE 990

Δεν γινεται εν των πραγματων να κρατησω 2 μηχανες!!
Η αγαπη μου η μεγαλη ειναι η BMW triple black που θα βγει το '11 αλλα και το ΚΤΜ ειναι αλητικο μηχανακι !!! Δεν ξερω τι θα γινει, δεν ξερω τι να διαλεξω!!
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 04-01-2011, 18:59
saitman Ο/Η saitman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: GS 1200 2004
Μηνύματα: 4,238
Προεπιλογή Απάντηση: BMW 1200 GS vs KTM ADVENTURE 990

ειχα ενα γειτονα με ΚΤΜ!οταν με κοιτουσε με το GS περιεργα οποτε του λεω μια μερα παρε το ΒΜW και καντου μια βολτα!μετα απο ενα μηνα εφυγε απο την πολυκατοικια γιατι δεν αντεχε να βλεπει τι ####### εκανε!!!
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 04-01-2011, 21:47
PACO Ο/Η PACO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: kareas
Μoto: GS1150ADV
Μηνύματα: 1,087
Προεπιλογή Απάντηση: BMW 1200 GS vs KTM ADVENTURE 990

τα παραλες!!!θα συμφωνησω με τον φιλο πιο πανω..2 μηχανες με διαφορετικο προσανατολισμο...πιο αγριο,πιο γρηγορο,πιο χωματινο,πιο ον-οφ KTM αλλα με σεβασμο στα service του.πιο ηρεμο.πιο ανετο,πιο ταξιδιαρικο πιο κυριλατο αν μου επιτρεπεις bmw...οποτε εγω να ευχηθω μετα απο καθε απαντηση που θα παρεις εδω(..και θα σε μπερδεψει περισσοτερο)καβαλα τα και τα 2 αναρωτησου τι τυπος εισαι και καλη αγορα.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 04-01-2011, 21:59
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: BMW 1200 GS vs KTM ADVENTURE 990

Εγώ πάντως που είμαι νεαρούλης θα έπαιρνα το ΚΤΜ να του/μου βγάλω τα μάτια και όταν θα σοβάρευα θα έπαιρνα το GS.
Δεν έχω μιλήσει με άνθρωπο που είχε ΚΤΜ και να μου πει ότι το πήγαινε κυριλέ. Και μενα με τρώνε τα χέρια μου, αλλά δεν έχω τα φράγκα...
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 04-01-2011, 22:23
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: BMW 1200 GS vs KTM ADVENTURE 990

Βρες ένα 990 να κάνεις βόλτα και μετά συζητάμε, ο μέχρι πριν λίγο καιρό φίλος μου Kostastenere μου έδωσε μια βόλτα το 990 κάπου στις στροφές του Ταύγετου (ασφάλτινες) και από τότε δεν του ξαναμιλάω γιατί δεν έπρεπε να μου το κάνει...αυτό.
Βασικά είπα να φύγω και να με ψάχνει αλλά δεν του είχα αφήσει και τα κλειδιά του GS και θα έμενε εκεί ο κακομοίρης και δεν θα μου μιλούσε αυτός μετά. Οδηγώντας το 990 ξαναγίνεσαι πιτσιρικάς, ο τρόπος που ανεβάζει στροφές αυτό το "πράμα" δεν μοιάζει με τίποτα άλλο.

Εντάξει το GS είναι πιό άνετο, φρενάρει καλύτερα, ταξιδεύει με 2 άτομα καλύτερα κ.λ.π ΑΛΛΑ την κ@@λα που έχει το ΚΤΜ δεν την βλέπει ούτε με το τηλεσκόπιο...δεν κάνω πλάκα δεν ήθελα να του την δώσω πίσω...... και είμαι 45 με 2 παιδιά... ίσως για αυτό δεν έβαλα πωλητήριο την άλλη μέρα στο GS. To ΚΤΜ σε προκαλεί να το οδηγείς με την ταυτότητα στο στόμα και πίστεψε με δεν έχεις πιθανότητα να αρνηθείς την πρόκληση αυτή...

Last edited by frits; 04-01-2011 at 22:26.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
R 1200 GS Adventure PapaSouzas Πωλήσεις μοτοσυκλετών 7 09-04-2011 13:18
ΠΩΛΕΙΤΑΙ R 1200 GS ADVENTURE 4/09 Η' ΑΝΤΑΛΑΣΣΕΤΑΙ ΜΕ R 1200 GS SPECIAL EDITION 09 jmar Πωλήσεις μοτοσυκλετών 40 11-10-2010 16:13
GS 1200 Adventure spirositea Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 7 15-09-2010 00:18
R 1200 GS ADVENTURE Benjamako Πωλήσεις μοτοσυκλετών 11 13-01-2010 16:55
BMW R 1200 GS Adventure. Arkas Νέα μοντέλα BMW 2 07-05-2009 14:50


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:13.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!