GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 16-06-2010, 10:34
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Ελληνική Ομοσπονδιακή Δημοκρατία;

εστω θεωρητικα να εμεναν αυτονομοι,σε χρονο dt θα τους "ετρωγαν" οι βαρβαροι!
εκτος κι αν καποιοι κρητικοι εχουν την εντυπωση οτι στις μερες μας οι μαχες γινονται σωμα με σωμα και λογω ...παλικαριας θα γινονταν φοβητρα για τους επιδοξους κατακτητες...
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 16-06-2010, 16:21
Corsair Ο/Η Corsair βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Χανιά
Μoto: Bmw gs1200
Μηνύματα: 506
Προεπιλογή Απάντηση: Ελληνική Ομοσπονδιακή Δημοκρατία;

Αν και δε μου αρέσει να σχολιάζω τέτοια θέματα
ένα είναι σίγουρο οτι κάποιοι μεγάλο επιχειρηματίες και γνωστή οικογένεια πολιτικών έχουν κάνει επαφές για το θέμα αυτό.
Άγνωστο τι μας περιμένει στο μέλλον....

Reply With Quote
  #13  
Παλιό 16-06-2010, 16:29
GEO_K Ο/Η GEO_K βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200GS
Μηνύματα: 7,662
Προεπιλογή Απάντηση: Ελληνική Ομοσπονδιακή Δημοκρατία;

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ.....
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΕΙ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΑΝΥΟΥΜΕ...
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 16-06-2010, 17:06
VILLY Ο/Η VILLY βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Varadero XL1000V '07
Μηνύματα: 548
Προεπιλογή Απάντηση: Ελληνική Ομοσπονδιακή Δημοκρατία;

Αγαπητοί φίλοι. Χαίρομαι ιδιαίτερα για την ανταπόκριση και ας διαφωνεί ο φίλος μου SYAN ότι τέτοια θέματα δεν έχουν θέση εδώ. Δηλαδή τι έχει θέση; Τι χρώμα στριγκάκι φορούσε η Ντούβλη στο επίμαχο βίντεο; Σαφώς και έχει θέση παντού αφού οι μοτοσικλετιστές είναι συνειδητοποιημένοι άνθρωποι στην πλειονότητά τους.
Θα ήθελα επίσης για να βοηθήσω την συζήτηση σαν συνφορουμίτης και όχι με την ιδιότητα του συντάκτη, να αναφέρω ότι το κυρίως άρθρο (Πολλοί μιλούν για αυτονομία. Που οδεύουμε;) δεν πραγματεύεται την αυτονόμηση της Κρήτης. Όσο λακωνικότερα γίνεται παραθέτει στοιχεία με στόχο:
1) να ευαισθητοποιηθούν οι πολιτικοί μας μπας και ξυπνήσουν και αποφασίσουν να δώσουν ανταποδοτικά στη Κρήτη ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ αυτά που δίδει στο Γενικό Ταμείο εδώ και χρόνια
2) να λάβουν στίγμα οι Κρητικοί που φωνάζουν για πλήρη αυτονομία (για την οποία εγώ προσωπικά δεν είμαι σύμφωνος) και να επικεντρωθούν σε πράγματα που μπορεί να γίνουν και όχι σε ευσεβείς πόθους με αιματηρές θυσίες
3) να κατανοήσουν και οι Κρητικοί και οι Έλληνες γενικότερα το νόημα, τη σημασία τα πλεονεκτήματα και την δύναμη ενός ομόσπονδου κράτους.

Φίλοι μου, διαβάστε με λεπτομέρεια το δημοσίευμα. Κανείς δεν έκανε λόγο για διάλυση του κράτους όπως αναφέρουν κάποιοι συνφορουμίτες.
Τα ομοσπονδιακά κράτη είναι ενωμένα κράτη. Η Αμερική έχει ίσως σε μεγαλύτερο βαθμό από εμάς την αγάπη για τη σημαία. Ομόσπονδο κράτος δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση διαλυμένο κράτος. Ήταν η Γερμανία διαλυμένο κράτος όταν σε 2 παγκόσμιους πολέμους παρολίγο να καταφέρει να μας κάνει να μιλάμε όλοι Γερμανικά;
Ο σκοπός του άρθρου (το οποίο μου κάνει εντύπωση πως κάποιοι εκφράστηκαν ότι είναι υποκινούμενο – αν είναι δυνατόν!) είναι αυτός ακριβώς. Να οπλιστούμε απέναντι στη νέα τάξη πραγμάτων παγκοσμίως, που λέγεται ΔΝΤ, Τρόικα, κερδοσκόποι.
Αυτοί, τέτοια χαϊβάνια σαν και μας ζητούν, με ελαστική συνείδηση και ωχαδερφισμό, για να ρουφήξουν, αρπάξουν, κλέψουν … Και το πέτυχαν!!!
Επομένως μελετήστε το καλύτερα. Η Κρητική αυτονομία δεν είναι το αντικείμενο που πραγματεύεται. Προτάσεις κατατίθονται!
Επίκαιρες μάλιστα και ας εκφράστηκαν κάποιοι ότι δεν είναι τώρα ο καιρός.
Αν δεν είναι τώρα που χρεοκοπήσαμε και η κυβέρνηση του «Μαντέλη» μας σέρβιρε το ΔΝΤ για να μας χρεώσει δια παντός, δίνοντας μας το απόλυτο μηδέν, τότε πότε είναι ο καιρός;
Όταν μετά το φθινόπωρο θα σφαζόμαστε μεταξύ μας, επειδή δεν θάχουμε να ταΐσουμε τα παιδιά μας; Όταν ο λαός θα οραματίζεται επαναστάσεις για να βγει από το χειρότερο αδιέξοδο στο οποίο έχει περιέλθει η χώρα στον 20ο & 21ο αιώνα;
Φίλοι μου, ριζοσπαστικό μεν αλλά ρεαλιστικό.
Μόνο με ριζοσπαστικές ιδέες και βαθιές τομές αλλαγής θα μπορέσουμε να ορθοποδήσουμε. Μετέχω σχεδόν σε εβδομαδιαία βάση σε διυπουργικά συμβούλια και συνελεύσεις της τοπικής αυτοδιοίκησης σε Περιφερειακό αλλά και Νομαρχιακό επίπεδο και σας εξομολογούμε ότι αυτά που διαβάζετε και ακούτε στα ΜΜΕ, ωχριούν μπροστά στην ωμή πραγματικότητα που είναι δις χειρότερη. Τα πάντα εκ του προχείρου και όλα για την ρεμούλα. Ο Έλληνας πολιτικός δεν αλλάζει και ας μας υπόσχονται ότι θα γίνουν καλύτερα παιδιά στο … προσεχές μέλλον.
Και δεν νομίζω να διαφωνήσει κανείς μαζί μου ότι χρειαζόμαστε κάποιες αλλαγές εδώ και τώρα. Δεν νομίζω να υπάρχει κανείς μεταξύ μας που να μας πει "ε καλά είμαστε όπως είμαστε".
Όταν η Εθνική ομάδα μας χάνει με 20-0 από τον ΑΟ Κολοπετινίτσας, τότε είναι ηλίου φαεινώτερο ότι χρειαζόμαστε αλλαγή προπονητή, τερματοφύλακα, επιθετικών, αμυντικών, κεντρώων κλπ. Δηλαδή όλη την ομάδα!! Για αυτά λοιπόν συζητάμε.
Αυτά και καλή συνέχεια στη συζήτηση.
Υ.Γ. Τα στοιχεία για τη Κρήτη φίλε μου GAZI είναι πραγματικά και προέρχονται από επιστημονικές και εξειδικευμένες έρευνες. Είναι δυνατόν να αμφισβητούμε την υδάτινη επάρκεια της Κρήτης και να γράφονται από Κρητικό;
ΥΓ.2 Δεν θα ήθελα καν προσπαθήσω να πείσω για τα πατριωτικά μου ιδεώδη, φίλους – συνφορουμίτες. Είναι αστείο να θεωρούν έστω και λίγο κάποιοι, που με ξέρουν καλά χρόνια τώρα, ότι τυχόν είμαι υποκινούμενος από αλλότρια συμφέροντα. Θεωρώ ότι τα παραπάνω αποτελούν αυταπόδεικτο στοιχείο για το τι πρεσβεύω!
Y.Γ.3 Θα ήθελα να μην θεωρηθεί ότι οι Κρητικοί πιστεύουμε για την Kρήτη " Κρήτη - Κρήτη - uber alles" και παρεξηγηθούμε.
Το δημοσίευμα δημοσιέύτηκε σε Κρητική εφημερίδα για Κρητικούς κυρίως αναγνώστες. Η Κρήτη δεν διαφέρει από την Μακεδονία, την Ήπειρο, τα νησιά μας, που άλλες περιοχές λιγότερο και άλλες ίσως περισσότερο έχουν προσφέρει ή προσφέρουν ταμάλα στην Ελλαδίτσα μας.

Last edited by VILLY; 16-06-2010 at 17:24.
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 16-06-2010, 17:50
VILLY Ο/Η VILLY βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Varadero XL1000V '07
Μηνύματα: 548
Προεπιλογή Απάντηση: Ελληνική Ομοσπονδιακή Δημοκρατία;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pirate Εμφάνιση μηνυμάτων
Ως Έλληνας που τα τελευταία 14 χρόνια...
θα ήθελα να σου πω αγαπητέ Βασίλη ότι το παραπάνω άρθρο είναι μάλλον άτοπο και αμφιβάλω αν έστω και το 1% του πληθυσμού του νησιού θα πιστεύουν ότι η σωτηρία των Κρητικών εν μέσω οικονομικής κρίσης θα είναι να ανεξαρτητοποιηθεί το νησί, όταν οι παππούδες των περισσότερων Κρητικών πολέμησαν πριν από μερικά χρόνια για την ένωση της Κρήτης με την υπόλοιπη Ελλάδα (μην ξεχνάμε την Συνθήκη του Λονδίνου τον Μάιο του 1913), είναι δυνατόν να ζητάμε τώρα ανεξαρτησία, θέλουμε να αναγκάσουμε τα παιδιά μας και τα εγγόνια μας να ζήσουν καταστάσεις που δεν θέλουμε ούτε να τις σκεπτόμαστε.............

ας ήμαστε ρεαλιστές
Αγαπητέ μου φίλε θα μείνεις έκπληκτος όταν σου πω ότι σε περσυνή δημοσκόπηση τα στοιχεία έδειξαν ότι το 75% του πληθυσμού στη Κρήτη ζητούν αυτονόμηση, ενώ το 38% εξ αυτών θέλουν την πλήρη αυτονόμηση.
Τα στοιχεία βέβαια αυτά (για το 38%) αναφέρονται σε ανθρώπους κυρίως εκ των ορεινών όγκων του νησιού, που ίσως κραυγάζουν για το άδικο δίχως όμως κανείς ποτέ να τους έδωσε στίγμα για το τι ακριβώς πρέπει ίσως να ζητούν. Αυτός είναι εν μέρει λοιπόν και ο σκοπός του άρθρου. Να περιγράψει αλλά κυρίως να αποκλιμακώσει και όχι να πυροδοτήσεις εντάσεις.
Τέσπα δεν έχει καμία όμως σχέση η πραγματικότητα με το 1% που ανέφερες το οποίο μια βόλτα στα καφενεία των πόλεων αλλά και στα χωριά θα σε πείσει δίχως άλλη αμφιβολία.
Φίλοι μου η Κρήτη είναι καζάνι που βράζει και δίχως να θέλω να κινδυνολογήσω τα πράγματα ίσων να εκραγούν.
Αν πας μια βόλτα στη Μεσσαρά θα καταλάβεις.
Κάποιοι στοχευμένα θέλουν να αποδώσουν μια άλλην εικόνα για τους Κρητικούς. Έχουμε πολλά μειονεκτήματα όπως όλοι άλλωστε. Είμαστε όμως άνθρωποι ντόμπροι και εργατικοί.

Last edited by VILLY; 16-06-2010 at 17:52.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 16-06-2010, 19:42
syan Ο/Η syan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R12RT
Μηνύματα: 7,143
Προεπιλογή Απάντηση: Ελληνική Ομοσπονδιακή Δημοκρατία;

Βασίλη, αν παρεπιπτόντως τα πράγματα έπρεπε να φαίνονται όπως τα επεξηγείς στην απάντησή σου, τότε ο συντάξας το αρχικό κείμενο έκανε λάθη που αφήνουν άλλα νοήματα, εξ ού και οι απαντήσεις. Ας μην ξεχνάμε δε οτι ο κόσμος γνωρίζει πως η Κρήτη είχε και έχει σε λανθάνουσα μορφή την κρυφή ιδέα της ανεξαρτοποίησης, πράγμα που δεν βοηθάει επίκαιρα στην σφυγομέτρηση των προτάσεων στίς οποίες αναφέρεσαι. Τέλος όσον αφορά τον πρέποντα χώρο αλλά και τούς συνειδητοποιημένους μοτοσικλετιστές, πιστεύω οτι το βήμα ενός μοτοσυκλετιστικού forumδεν θα έπρεπε να προσφέρεται για πολιτικές λογομαχίες ή Εθνικές αντιπαραθέσεις οι οποίες σίγουρα επιβαρύνουν με τον τρόπο τους τον σκοπό για τον οποίο λειτουργεί. Να είσαι καλά...!
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 16-06-2010, 19:43
pirate Ο/Η pirate βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Ηράκλειο - ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,343
Προεπιλογή Απάντηση: Ελληνική Ομοσπονδιακή Δημοκρατία;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από VILLY Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ μου φίλε θα μείνεις έκπληκτος όταν σου πω ότι σε περσυνή δημοσκόπηση τα στοιχεία έδειξαν ότι το 75% του πληθυσμού στη Κρήτη ζητούν αυτονόμηση, ενώ το 38% εξ αυτών θέλουν την πλήρη αυτονόμηση.
Τα στοιχεία βέβαια αυτά (για το 38%) αναφέρονται σε ανθρώπους κυρίως εκ των ορεινών όγκων του νησιού, που ίσως κραυγάζουν για το άδικο δίχως όμως κανείς ποτέ να τους έδωσε στίγμα για το τι ακριβώς πρέπει ίσως να ζητούν. Αυτός είναι εν μέρει λοιπόν και ο σκοπός του άρθρου. Να περιγράψει αλλά κυρίως να αποκλιμακώσει και όχι να πυροδοτήσεις εντάσεις.
Τέσπα δεν έχει καμία όμως σχέση η πραγματικότητα με το 1% που ανέφερες το οποίο μια βόλτα στα καφενεία των πόλεων αλλά και στα χωριά θα σε πείσει δίχως άλλη αμφιβολία.
Φίλοι μου η Κρήτη είναι καζάνι που βράζει και δίχως να θέλω να κινδυνολογήσω τα πράγματα ίσων να εκραγούν.
Αν πας μια βόλτα στη Μεσσαρά θα καταλάβεις.
Κάποιοι στοχευμένα θέλουν να αποδώσουν μια άλλην εικόνα για τους Κρητικούς. Έχουμε πολλά μειονεκτήματα όπως όλοι άλλωστε. Είμαστε όμως άνθρωποι ντόμπροι και εργατικοί.
Αγαπητέ Βασίλη, δυστυχώς δεν μένω έκπληκτος διαβάζοντας μόνο δυο αριθμούς, για να βγάλω σαφή συμπεράσματα θα πρέπει να διαβάσω την δημοσκόπηση όλη (π.χ. όγκος ερωτηθέντων, περιοχές, επίπεδο, ηλικίες κλπ) και μετά να την σχολιάσω.
Ειλικρινά διάβασα το άρθρο σου πολλές φορές αλλά δεν ένιωσα το ύφος της αποκλιμάκωσης που περιγράφεις. Δεν έχω αισθανθεί την Κρήτη μέχρι αυτή την στιγμή που σου γράφω ως καζάνι που βράζει........!!!
Επιπλέον σχετικά με το ΥΓ2 (Είναι αστείο να θεωρούν έστω και λίγο κάποιοι, που με ξέρουν καλά χρόνια τώρα, ότι τυχόν είμαι υποκινούμενος από αλλότρια συμφέροντα. Θεωρώ ότι τα παραπάνω αποτελούν αυταπόδεικτο στοιχείο για το τι πρεσβεύω!) δεν διάβασα κανένα σχόλιο τέτοιο, μάλλον μας συγχέεις με σχόλια που έχουν γραφτεί σχετικά με το άρθρο σου σε άλλους διαδικτυακούς τόπους.

Τέλος πιστεύω ότι είναι ένα πολύ ωραίο θέμα για συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων που θα ήθελα να κάνουμε από κοντά σε μια επίσκεψή μου στο Ρέθυμνο, ελπίζω αυτή την φορά να πιεις καφέ μαζί μου.

Με φιλικούς χαιρετισμούς
Σταύρος
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 16-06-2010, 19:48
diomiles Ο/Η diomiles βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αιγαλεω Αθηνα
Μoto: f650gs
Μηνύματα: 912
Προεπιλογή Απάντηση: Ελληνική Ομοσπονδιακή Δημοκρατία;

Η κάθε χωρα έχει τις ιδιαιτερότητες της και η Ελλάδα ισως εχει τις περισοτερες λογω γεωγραφικης θεσης και φυσικά λογω γειτόνων.Θα ηθελα αν ειναι δυνατόν να μου εξηγησει καποιος με πιο τροπο δεν θα ανοιξει η ορεξη των φιλων μας των τουρκων αν μετατραπει σε ενα ειδος ανεξαρτητου ομοσπονδου κρατος η Θρακη?
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 16-06-2010, 19:53
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Ελληνική Ομοσπονδιακή Δημοκρατία;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από VILLY Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητοί φίλοι. Χαίρομαι ιδιαίτερα για την ανταπόκριση και ας διαφωνεί ο φίλος μου SYAN ότι τέτοια θέματα δεν έχουν θέση εδώ. Δηλαδή τι έχει θέση; Τι χρώμα στριγκάκι φορούσε η Ντούβλη στο επίμαχο βίντεο; Σαφώς και έχει θέση παντού αφού οι μοτοσικλετιστές είναι συνειδητοποιημένοι άνθρωποι στην πλειονότητά τους.
Θα ήθελα επίσης για να βοηθήσω την συζήτηση σαν συνφορουμίτης και όχι με την ιδιότητα του συντάκτη, να αναφέρω ότι το κυρίως άρθρο (Πολλοί μιλούν για αυτονομία. Που οδεύουμε;) δεν πραγματεύεται την αυτονόμηση της Κρήτης. Όσο λακωνικότερα γίνεται παραθέτει στοιχεία με στόχο:
1) να ευαισθητοποιηθούν οι πολιτικοί μας μπας και ξυπνήσουν και αποφασίσουν να δώσουν ανταποδοτικά στη Κρήτη ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ αυτά που δίδει στο Γενικό Ταμείο εδώ και χρόνια
2) να λάβουν στίγμα οι Κρητικοί που φωνάζουν για πλήρη αυτονομία (για την οποία εγώ προσωπικά δεν είμαι σύμφωνος) και να επικεντρωθούν σε πράγματα που μπορεί να γίνουν και όχι σε ευσεβείς πόθους με αιματηρές θυσίες
3) να κατανοήσουν και οι Κρητικοί και οι Έλληνες γενικότερα το νόημα, τη σημασία τα πλεονεκτήματα και την δύναμη ενός ομόσπονδου κράτους.

Φίλοι μου, διαβάστε με λεπτομέρεια το δημοσίευμα. Κανείς δεν έκανε λόγο για διάλυση του κράτους όπως αναφέρουν κάποιοι συνφορουμίτες.
Τα ομοσπονδιακά κράτη είναι ενωμένα κράτη. Η Αμερική έχει ίσως σε μεγαλύτερο βαθμό από εμάς την αγάπη για τη σημαία. Ομόσπονδο κράτος δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση διαλυμένο κράτος. Ήταν η Γερμανία διαλυμένο κράτος όταν σε 2 παγκόσμιους πολέμους παρολίγο να καταφέρει να μας κάνει να μιλάμε όλοι Γερμανικά;
Ο σκοπός του άρθρου (το οποίο μου κάνει εντύπωση πως κάποιοι εκφράστηκαν ότι είναι υποκινούμενο – αν είναι δυνατόν!) είναι αυτός ακριβώς. Να οπλιστούμε απέναντι στη νέα τάξη πραγμάτων παγκοσμίως, που λέγεται ΔΝΤ, Τρόικα, κερδοσκόποι.
Αυτοί, τέτοια χαϊβάνια σαν και μας ζητούν, με ελαστική συνείδηση και ωχαδερφισμό, για να ρουφήξουν, αρπάξουν, κλέψουν … Και το πέτυχαν!!!
Επομένως μελετήστε το καλύτερα. Η Κρητική αυτονομία δεν είναι το αντικείμενο που πραγματεύεται. Προτάσεις κατατίθονται!
Επίκαιρες μάλιστα και ας εκφράστηκαν κάποιοι ότι δεν είναι τώρα ο καιρός.
Αν δεν είναι τώρα που χρεοκοπήσαμε και η κυβέρνηση του «Μαντέλη» μας σέρβιρε το ΔΝΤ για να μας χρεώσει δια παντός, δίνοντας μας το απόλυτο μηδέν, τότε πότε είναι ο καιρός;
Όταν μετά το φθινόπωρο θα σφαζόμαστε μεταξύ μας, επειδή δεν θάχουμε να ταΐσουμε τα παιδιά μας; Όταν ο λαός θα οραματίζεται επαναστάσεις για να βγει από το χειρότερο αδιέξοδο στο οποίο έχει περιέλθει η χώρα στον 20ο & 21ο αιώνα;
Φίλοι μου, ριζοσπαστικό μεν αλλά ρεαλιστικό.
Μόνο με ριζοσπαστικές ιδέες και βαθιές τομές αλλαγής θα μπορέσουμε να ορθοποδήσουμε. Μετέχω σχεδόν σε εβδομαδιαία βάση σε διυπουργικά συμβούλια και συνελεύσεις της τοπικής αυτοδιοίκησης σε Περιφερειακό αλλά και Νομαρχιακό επίπεδο και σας εξομολογούμε ότι αυτά που διαβάζετε και ακούτε στα ΜΜΕ, ωχριούν μπροστά στην ωμή πραγματικότητα που είναι δις χειρότερη. Τα πάντα εκ του προχείρου και όλα για την ρεμούλα. Ο Έλληνας πολιτικός δεν αλλάζει και ας μας υπόσχονται ότι θα γίνουν καλύτερα παιδιά στο … προσεχές μέλλον.
Και δεν νομίζω να διαφωνήσει κανείς μαζί μου ότι χρειαζόμαστε κάποιες αλλαγές εδώ και τώρα. Δεν νομίζω να υπάρχει κανείς μεταξύ μας που να μας πει "ε καλά είμαστε όπως είμαστε".
Όταν η Εθνική ομάδα μας χάνει με 20-0 από τον ΑΟ Κολοπετινίτσας, τότε είναι ηλίου φαεινώτερο ότι χρειαζόμαστε αλλαγή προπονητή, τερματοφύλακα, επιθετικών, αμυντικών, κεντρώων κλπ. Δηλαδή όλη την ομάδα!! Για αυτά λοιπόν συζητάμε.
Αυτά και καλή συνέχεια στη συζήτηση.
Υ.Γ. Τα στοιχεία για τη Κρήτη φίλε μου GAZI είναι πραγματικά και προέρχονται από επιστημονικές και εξειδικευμένες έρευνες. Είναι δυνατόν να αμφισβητούμε την υδάτινη επάρκεια της Κρήτης και να γράφονται από Κρητικό;
ΥΓ.2 Δεν θα ήθελα καν προσπαθήσω να πείσω για τα πατριωτικά μου ιδεώδη, φίλους – συνφορουμίτες. Είναι αστείο να θεωρούν έστω και λίγο κάποιοι, που με ξέρουν καλά χρόνια τώρα, ότι τυχόν είμαι υποκινούμενος από αλλότρια συμφέροντα. Θεωρώ ότι τα παραπάνω αποτελούν αυταπόδεικτο στοιχείο για το τι πρεσβεύω!
Y.Γ.3 Θα ήθελα να μην θεωρηθεί ότι οι Κρητικοί πιστεύουμε για την Kρήτη " Κρήτη - Κρήτη - uber alles" και παρεξηγηθούμε.
Το δημοσίευμα δημοσιέύτηκε σε Κρητική εφημερίδα για Κρητικούς κυρίως αναγνώστες. Η Κρήτη δεν διαφέρει από την Μακεδονία, την Ήπειρο, τα νησιά μας, που άλλες περιοχές λιγότερο και άλλες ίσως περισσότερο έχουν προσφέρει ή προσφέρουν ταμάλα στην Ελλαδίτσα μας.
Κι εσύ ρε φίλε που είσαι και δημοσιογράφος γιατί σου ήρθε έτσι ξαφνικά, σε τέτοιες στιγμές, σε δύσκολες πραγματικά καταστάσεις, σε μοτοσυκλετιστικό φόρουμ να ανεβάσεις το θέμα;
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 16-06-2010, 20:59
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Ελληνική Ομοσπονδιακή Δημοκρατία;

Ενώ η πατρίδα μας βρίσκεται στο μέσον της χειρότερης κρίσης (οικονομικής, κοινωνικής κλπ) σε σημείο που να απειλείται η ίδια η ύπαρξή της, και θάπρεπε τουλάχιστον να προβληματιζόμαστε όλοι μας, εδώ διαβάζουμε τα απίστευτα!
Σε διπλανό ποστάρισμα φίλος "θαυμάζει" τους συνταγματάρχες της χούντας και θάθελε να τους έμοιαζαν οι σημερινοί πολιτικοί για να μας βγάλουν από την κρίση!!.
Σε τούτο εδώ διαβάζουμε τάχα για "ομόσπονδα κρατίδια" αλλά στην ουσία για ανεξάρτητη Κρήτη!! (..του συντάκτη/δημοσιογράφου που τόλμησε να δημοσιεύσει για πρώτη φορά στα δημοσιογραφικά χρονικά ένα θέμα που αφορούσε την αυτονόμηση της Κρήτης..).
Χοντρικά δηλαδή ο συντάκτης μας λέει οτι η Κρήτη είναι εύφορη, πλούσια, αυτάρκης, με όμορφους και έξυπνους κατοίκους οπότε γιατί να υποφέρει και να έχει την τύχη της υπόλοιπης πατρίδας; μπορεί να ζήσει καλά και πλούσια με όσα καταφέρνει μόνη της, οι υπόλοιποι να κόψουν το σβέρκο τους!
Να καταλάβουμε λοιπόν όλοι μια κι έξω οτι τα σκατώσαμε ατομικά και σε Πανελλαδικό επίπεδο εξίσου Αθηναίοι, Κρήτες, Μακεδόνες, Πελοποννήσιοι και άλλοι. Ο λόγος βέβαια γιατί η κρίση είναι πρωτίστως ηθική και αξιών και μετά οικονομική, αλλά τα ΜΜε (επίτηδες το μικρό ε) και ειδικά τα bloggs το κάνουνε γαργάρες και γράφουν άρες μάρες-κουκουνάρες!
Δυστυχώς κανένα ΔΝΤ δεν μπορεί να τα διορθώσει όλα αυτά, και ακόμα δυστυχέστερα φαίνεται οτι ούτε καν έχουμε καταλάβει σαν κοινωνία τι πραγματικά μας συμβαίνει!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ελληνική οικογένεια..... MARK Ελλάδα 1 08-05-2010 12:54
Ελληνική Οικονομία ...... frits Χιούμορ 6 19-01-2010 18:02
Eίναι η Μακεδονία Ελληνική ή όχι ???? ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ελλάδα 17 16-11-2009 14:54
Η Μακεδονία Είναι Ελληνική Gazi Ελλάδα 9 09-04-2009 23:27
Ελληνική Συμμετοχή στο «Ράλλυ Dakar» KostasGS Γενικά - Μοτοσυκλέτα 5 30-12-2008 11:25


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:56.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!