GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 30-01-2011, 02:32
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: BMW και σπασμενο μοτερ.......

δε χρειαζεται να τσακωθεις!
στειλε ενα γραμμα στη γερμανια,μπορει να βγαλεις ακρη!
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 30-01-2011, 02:48
Dimitrism Ο/Η Dimitrism βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: F 800 GS
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή Απάντηση: BMW και σπασμενο μοτερ.......

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
ειμουν απολυτα σιγουρος οτι και λαδι υπηρχε και οτι τα σερβις γινοντουσαν σε εξουσιοδοτημενο.

Ηθελα απλως να σου δειξω οτι η θεση του ιδιοκτητη σε τετοιες περιπτωσεις ειναι πολυ δυσκολη παρόλο που εχει χιλια δικια!
Οταν δε εχει και 6 μηνες ληγμενη εγγυηση δεν μπορει να κανει πολλα σε μια τετοια προσφορα σαν την δικη σου!

Δεν το εξελαβα οτι θελεις να θιξεις την BMW, εγω εχω πει και γραψει πολυ χειροτερα γιαυτην την εταιρεια σε αυτο το φορουμ. Εξάλλου δεν εχω BMW!!
Ειναι οντως δυσκολα τα πραγματα εκατερωθεν...

Συμφωνω μαζι σου!
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 30-01-2011, 04:42
teo71 Ο/Η teo71 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ζωγραφου
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,983
Προεπιλογή Απάντηση: BMW και σπασμενο μοτερ.......

Έχει λήξη η εγγύηση σου εδώ και 6 μήνες..

Ασχέτως, τι έγινε και από που προήλθε η βλάβη δεν έχουν καμμία νομική υποχρεώση να κάνουν το παραμικρό και να συνεισφέρουν 1 ευρώ...

Παρόλα αυτά αναλαμβάνουν το 70% της ζημιάς και αφήνουν το 30% σε σένα...

Προσωπικά, όσον αφορά στο οικονομικό σκέλος το βρίσκω ένα fair deal για σένα και όσον αφορά στο ηθικό σκέλος, θεωρώ οτι η BMW έχει μία έντιμη στάση απέναντι σε ένα πελάτη της...
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 30-01-2011, 04:54
Fast&Furious Ο/Η Fast&Furious βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αγιος Δημητριος
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή Απάντηση: BMW και σπασμενο μοτερ.......

Κανονικα θα επρεπε να σου πουν να πληρωσεις μονο την εργασια για δες το΄λιγο καλυτερα το θεμα..
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 30-01-2011, 05:33
Orfeus Ο/Η Orfeus βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW F800S
Μηνύματα: 305
Προεπιλογή Απάντηση: BMW και σπασμενο μοτερ.......

Το θεμα με τα μοτερ των 800 παει πολυ πισω.Εχουν κολλησει παραπανω απο οσα ξερεις.Αναφερομαι στα S/St που εχουν δανεισει το μοτερ στα χωματινα.
Ατυχια μεγαλη αλλα συμβουλεψου καποια καταναλωτικη οργανωση και στειλε οπωσδηποτε μειλ στη Γερμανια.Ποιο συνεργειο σου εβγαλε το κουστουμι?Μπορεις να περιμενεις να βρεις και απο τρακαρισμενο...
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 30-01-2011, 05:35
Orfeus Ο/Η Orfeus βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW F800S
Μηνύματα: 305
Προεπιλογή Απάντηση: BMW και σπασμενο μοτερ.......

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Fast&Furious Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανονικα θα επρεπε να σου πουν να πληρωσεις μονο την εργασια για δες το΄λιγο καλυτερα το θεμα..
Αυτο ειναι το ποιο δικαιο.Κ αν δλδ κολλησε το μοτερ απο αστοχια πχ της αντλιας γιατι να την πληρωσεις εσυ?Με 2700€ κ ενα δικηγορο κανεις πολλα!
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 30-01-2011, 06:04
Dimitrism Ο/Η Dimitrism βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: F 800 GS
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή Απάντηση: BMW και σπασμενο μοτερ.......

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις -αποψεις σας.

Απο την μια σκεφτομαι οτι ισως ναα ειναι μια δικαιη αντιμετωπιση απο την ΒΜW επειδη εχει ληξει η εγγυηση αλλα και απο την αλλη μιλαμε για μια αστοχια υλικου σε σχετικα πολυ μικρο χρονικο διαστημα απο την στιγμη που εληξε η εγγυηση.

Αυτο που με ''παγωσε'' ακομα πιο πολυ ηταν οτι σε αιτημα μου για να αγορασω καινουργια μηχανη 800 GS μου ειπανε οτι μου κρατανε το δικο μου οπως ειναι (με χαλασμενο μοτερ) 3500 χιλ και αρα θα πρεπει να δωσω ενα 9αρι ακομα....


Οποτε εχω τις εξης επιλογες:

1) Γραμμα Γερμανια και ψαξιμο εδω με εναν δικηγορο πχ

2) 2500 ευρω και το παιρνω ποια με καινουργιο μοτερ και 0 χλμ.

3) 9000 ευρω για καινουργια μηχανη.

Ερωτηση: ΕΑΝ βαλω μοτερ εγγυηση εχω παλι ? και ποσο?
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 30-01-2011, 10:14
Albatros Ο/Η Albatros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: YAMAHA FJR 1300 F650GS KYMCO 400 Exiting
Μηνύματα: 4,502
Προεπιλογή Απάντηση: BMW και σπασμενο μοτερ.......

θα μου φαινόταν λογικό αν βάζανε μια κανονική τιμή στο ανταλλακτικό και οχι 8000Ε.
Η μηχανή κάνει 9500Ε, το μοτέρ είναι τα 8000Ε?
Και μικτή ασφάλεια να είχες θα σου κόβανε 20% τουλάχιστον.
Η γνώμη μου είναι κάνε το συμβιβασμό γιατί αυτοί τουλάχιστον αναγνωρίζουν κάτι. Άλλοι αντιπρόσωποι τα βρίσκουν μόνο με δικαστήρια.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 30-01-2011, 10:54
geolag Ο/Η geolag βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: ELLINIKO
Μηνύματα: 1,316
Προεπιλογή Απάντηση: BMW και σπασμενο μοτερ.......

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitrism Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις -αποψεις σας.

Απο την μια σκεφτομαι οτι ισως ναα ειναι μια δικαιη αντιμετωπιση απο την ΒΜW επειδη εχει ληξει η εγγυηση αλλα και απο την αλλη μιλαμε για μια αστοχια υλικου σε σχετικα πολυ μικρο χρονικο διαστημα απο την στιγμη που εληξε η εγγυηση.

Αυτο που με ''παγωσε'' ακομα πιο πολυ ηταν οτι σε αιτημα μου για να αγορασω καινουργια μηχανη 800 GS μου ειπανε οτι μου κρατανε το δικο μου οπως ειναι (με χαλασμενο μοτερ) 3500 χιλ και αρα θα πρεπει να δωσω ενα 9αρι ακομα....


Οποτε εχω τις εξης επιλογες:

1) Γραμμα Γερμανια και ψαξιμο εδω με εναν δικηγορο πχ

2) 2500 ευρω και το παιρνω ποια με καινουργιο μοτερ και 0 χλμ.

3) 9000 ευρω για καινουργια μηχανη.

Ερωτηση: ΕΑΝ βαλω μοτερ εγγυηση εχω παλι ? και ποσο?


Θα επέλεγα το 2).Σκέψου ότι τα 2300 που θα δώσεις είναι πιο κάτω από την αξία που έχει χάσει η μηχανή σου τα 2 .5 χρόνια που την έχεις.Τα δίνεις και έχεις καινούριο μοτέρ.Σχεδόν καινούρια μηχανή δηλαδή.
Η εγγύηση θα πρέπει να είναι κανονικά 2 χρόνια αλλά επειδή είμαστε στην Ελλάδα ρώτα τους πρώτα και πάρε την απάντηση γραπτά.
Πάντως για να πληρώνεις το 30% μόνο αφού είσαι εκτός εγγύησης σημαίνει ότι αναγνωρίζουν το λάθος τους.Αν πας σε δικηγόρο χρησιμοποίησε το.

Last edited by geolag; 30-01-2011 at 10:57.
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 30-01-2011, 14:52
J-P-HELLAS Ο/Η J-P-HELLAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΑΧΑΡΝΕΣ
Μoto: HP2 ENDURO honda sh300
Μηνύματα: 862
Προεπιλογή Απάντηση: BMW και σπασμενο μοτερ.......

κανε ενα email γερμανια, και απλα αυτοι θα σου πουν να συννενοηθης με την εδω αντιπροσωπεια, οποτε ξαναγυρνας στα ιδια.
8.000 ευρω για το μοτερ, ειναι υπερβολικα, τοσο δεν εχει στο 1200,
απλα σου ζητανε να πληρωσεις το μοτερ απο την τσεπη σου γιατι σιγουρα εχουν κανει ####### στο συνεργειο στο προηγουμενο σερβις,(αληθεια πριν ποσο καιρο ή χλμ ηταν το σερβις?)
ζητα να σου ερθει αλλος εμπειρογνωμονας απο την ιδια την bmw εκτος συνεργειου(ή φερε εναν δικο σου και ας τον πληρωσεις για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο), .
αν δεν εχει γινει καμμια βλακεια απο το προηγουμενο σερβις, τοτε ειναι αστοχια υλικου,
και στις δυο περιπτωσεις αυτο φαινεται, δεν υπαρχει περιπτωση να σου λενε δεν ξερουμε γιατι το επαθε.
τωρα στην περιπτωση που πας για ανταλλαγη, πιστευω οτι σε συμφερει, γιατι θα δωσεις 3.000 για επισκευη και 3.500 η αξια σαν μτχ, οποτε εισαι στα 6.500, τοσο εχει και μεταχειρισμενη 2.5 χρονων. οποτε δινεις ανταλλαγη και τα υπολοιπα με δοσεις, για καινουρια, γιατι στην αλλη περιπτωση θα πρεπει να σκασεις 3.000 μετρητα για επισκευη

Last edited by J-P-HELLAS; 30-01-2011 at 15:01.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ανταλλασεται μπαρα μοτερ 1150gs John1150 Ζήτηση 4 29-11-2010 13:39
Χωρίς ΟΣΕ και Προαστιακό από τη Δευτέρα και σχεδόν όλη την εβδομάδα riko46 Ελλάδα 3 26-10-2010 02:13
Μετά από Aldi και Fnac φεύγει και ο “Τιτάνας”; gsmaniac Επικαιρότητα 9 25-10-2010 00:29
Το καλύτερο μοτερ για σουβλα capo Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 8 03-05-2010 17:44


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:36.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!