GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 04-08-2013, 20:44
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Αντικειμενο μεσα στο δοχειο λαδιου

Όπως το λέει ο Κώστας. Βγάλε τελείως το δοχείο λαδιού και γύρισε το ανάποδα.
Αλλά έχεις το funduro , έτσι δεν είναι; Σε αυτό τα λάδια είναι στον σκελετό; Άκυρο το πιο πάνω! Σορρυ, ίσως να αδειασεις τελείως τα λάδια και να κοιτάξεις με ένα φακό μήπως δεις τη σύριγγα και καταφέρεις να την ψαρεψεις
_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!

Last edited by ortho; 04-08-2013 at 20:49.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 05-08-2013, 00:38
panos_funduro Ο/Η panos_funduro βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μoto: BMW F650F, BMW R1150GS Adv. Bmw R1100GS, Suzuki DR250S
Μηνύματα: 277
Προεπιλογή Απάντηση: Αντικειμενο μεσα στο δοχειο λαδιου

Τα λαδια ειναι μεσα στο σκελετο. Δεν εχει δοχειο. Προσπαθησα μ'ενα φιλο, δεν εβγαλα ακρη αλλα βρηκαμε που πρεπει να εκατσε. Θα δουμε το πρωι... Ευχαριστω σε ολους για τις απαντησεις

Sent from my Acqua using Tapatalk 4
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 05-08-2013, 11:37
panos_funduro Ο/Η panos_funduro βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μoto: BMW F650F, BMW R1150GS Adv. Bmw R1100GS, Suzuki DR250S
Μηνύματα: 277
Προεπιλογή Απάντηση: Αντικειμενο μεσα στο δοχειο λαδιου

Το πήγα τελικά σε έναν γνωστό μου - μηχανικό και θα το παλέψει μέσα στη μέρα.
Για να δούμε ...
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 05-08-2013, 11:38
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Αντικειμενο μεσα στο δοχειο λαδιου

Εγώ θα έλεγα ακινητοποίηση τής μηχανής μέχρι να λυθεί το πρόβλημα, μην σε βρουν άλλα χειρότερα.
Αλλά και πώς να λυθεί σε funduro με τα λάδια στον σκελετό, ε?! Άσ' τα να πάνε! Καλή επιτυχία anyway!
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 05-08-2013, 11:43
panos_funduro Ο/Η panos_funduro βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μoto: BMW F650F, BMW R1150GS Adv. Bmw R1100GS, Suzuki DR250S
Μηνύματα: 277
Προεπιλογή Απάντηση: Αντικειμενο μεσα στο δοχειο λαδιου

Δεν ξέρω πως και αν θα λυθεί. Βασικά έκανα περίπου 50χμ σήμερα αναγκαστικά γιατί ήμουν στο χωριό μου το Σ/Κ. Είχα μιλήσει με 2 γνωστούς (μηχανικούς) και μου είπαν πως λίγο δύσκολο να βγάλει θέμα... Τώρα το άφησα κ το παλεύει ο ένας...
Σε ευχαριστώ πολύ Μιχάλη!
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 05-08-2013, 12:01
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Αντικειμενο μεσα στο δοχειο λαδιου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από panos_funduro Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω πως και αν θα λυθεί. Βασικά έκανα περίπου 50χμ σήμερα αναγκαστικά γιατί ήμουν στο χωριό μου το Σ/Κ. Είχα μιλήσει με 2 γνωστούς (μηχανικούς) και μου είπαν πως λίγο δύσκολο να βγάλει θέμα... Τώρα το άφησα κ το παλεύει ο ένας...
Σε ευχαριστώ πολύ Μιχάλη!
έκανες 50χλμ με πλαστική σύριγγα μέσα στο κύκλωμα του λαδιού και δεν προέκυψε τίποτε ????

προφανώς, η υψηλή θερμοκρασία του λαδιού έλυωσε το λεπτό πλαστικό και το εξάχνωσε εντός του κυκλώματος.....φαντάζομαι τη κίνηση της τρόμπας, τη θερμοκρασία του λαδιού και ένα πλαστικό αντικείμενο να περιφέρεται εντός.....κόλαση του Δάντη για 50χλμ.....

εγώ θα αγόραζα τα πιό φτηνά λάδια, θα άλλαζα τα παλιά και θα του ανέβαζα τη θερμοκρασία, έχει ψυγείο, θα το άφηνα να δουλεύει στο ρελαντί με ενδιάμεσες γκαζιές.......
αλλαγή και πάλι με άλλα φτηνά, το ίδιο ξεκάπνισμα...
αλλαγή με τα συνηθισμένα λάδια + φίλτρο οπωσδήποτε....
είσαι πολύ τυχερός αλλά και αγαπημένο ....πειραματόζωο για όλους τους υπόλοιπους που δεν θα τολμούσαμε να κάνουμε τέτοιο τεστ !!!!!!
είσαι πολύ τυχερός μέσα στην ατυχία σου.....
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 05-08-2013, 12:34
panos_funduro Ο/Η panos_funduro βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μoto: BMW F650F, BMW R1150GS Adv. Bmw R1100GS, Suzuki DR250S
Μηνύματα: 277
Προεπιλογή Απάντηση: Αντικειμενο μεσα στο δοχειο λαδιου

Το σκέφτηκα αυτό που λες. Λογικό ακούγεται. Αν και ο μηχανικός που το πήγα μου είπε ότι αποκλείεται να έλιωσε στη θερμοκρασία των λαδιών.
Το πρωί μόλις έφτασα βγάλαμε και τα λάδια και δεν φάνηκε κάτι μέσα σ'αυτά και η υφή τους ήταν νορμαλ...
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 05-08-2013, 14:02
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Αντικειμενο μεσα στο δοχειο λαδιου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από panos_funduro Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σκέφτηκα αυτό που λες. Λογικό ακούγεται. Αν και ο μηχανικός που το πήγα μου είπε ότι αποκλείεται να έλιωσε στη θερμοκρασία των λαδιών.
Το πρωί μόλις έφτασα βγάλαμε και τα λάδια και δεν φάνηκε κάτι μέσα σ'αυτά και η υφή τους ήταν νορμαλ...
το κύκλωμα του λαδιού είναι συγκεκριμένο............δεν μπορεί να χάθηκε..... το πλαστικό θα ήταν λεπτό και εύκολο στο να λυώσει και στη φλόγα ενός σπίρτου....ούτε πιέσεις έχει να αντιμετωπίσει, ούτε διαβρωτικό υγρό, άρα το υλικό εξαχνώθηκε στους 90 βαθμούς του λαδιού...σε συνδιασμό με τα 50χλμ δρόμο, το πλαστικό "εξαφανίστηκε", πλέει κάπου ως μικροσωματίδια μαζί με το λάδι σου......αλλαγή λοιπόν των λαδιών/φίλτρου κι αν υπάρχει πρόσβαση στη τρόμπα (δεν θυμάμαι πού είναι), ένας επιτόπιος καθαρισμός και είσαι jet....
πάντως, και σαφώς χωρίς παρεξήγηση, την είδες να πέφτει μέσα ??? εκεί μπροστά στα μάτια σου ?????
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 05-08-2013, 14:11
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Αντικειμενο μεσα στο δοχειο λαδιου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
το κύκλωμα του λαδιού είναι συγκεκριμένο............δεν μπορεί να χάθηκε..... το πλαστικό θα ήταν λεπτό και εύκολο στο να λυώσει και στη φλόγα ενός σπίρτου....ούτε πιέσεις έχει να αντιμετωπίσει, ούτε διαβρωτικό υγρό, άρα το υλικό εξαχνώθηκε στους 90 βαθμούς του λαδιού...σε συνδιασμό με τα 50χλμ δρόμο, το πλαστικό "εξαφανίστηκε", πλέει κάπου ως μικροσωματίδια μαζί με το λάδι σου......αλλαγή λοιπόν των λαδιών/φίλτρου κι αν υπάρχει πρόσβαση στη τρόμπα (δεν θυμάμαι πού είναι), ένας επιτόπιος καθαρισμός και είσαι jet....
πάντως, και σαφώς χωρίς παρεξήγηση, την είδες να πέφτει μέσα ??? εκεί μπροστά στα μάτια σου ?????
Η σύριγγα είναι εγκλωβισμένη μέσα στο κύκλωμα λαδιού και πριν τον φίλτρο του. Δεν έχει λιώσει, το πολύ πολύ να έχει παραμορφωθεί από την θερμοκρασία.
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 05-08-2013, 14:13
panos_funduro Ο/Η panos_funduro βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μoto: BMW F650F, BMW R1150GS Adv. Bmw R1100GS, Suzuki DR250S
Μηνύματα: 277
Προεπιλογή Απάντηση: Αντικειμενο μεσα στο δοχειο λαδιου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
το κύκλωμα του λαδιού είναι συγκεκριμένο............δεν μπορεί να χάθηκε..... το πλαστικό θα ήταν λεπτό και εύκολο στο να λυώσει και στη φλόγα ενός σπίρτου....ούτε πιέσεις έχει να αντιμετωπίσει, ούτε διαβρωτικό υγρό, άρα το υλικό εξαχνώθηκε στους 90 βαθμούς του λαδιού...σε συνδιασμό με τα 50χλμ δρόμο, το πλαστικό "εξαφανίστηκε", πλέει κάπου ως μικροσωματίδια μαζί με το λάδι σου......αλλαγή λοιπόν των λαδιών/φίλτρου κι αν υπάρχει πρόσβαση στη τρόμπα (δεν θυμάμαι πού είναι), ένας επιτόπιος καθαρισμός και είσαι jet....
πάντως, και σαφώς χωρίς παρεξήγηση, την είδες να πέφτει μέσα ??? εκεί μπροστά στα μάτια σου ?????
Την είδα κ περίπου 5 λεπτά προσπαθούσα να την τραβήξω έξω γιατί δεν είχε πάει στον πάτο και την κράτησα κάπως με ένα σύρμα.
Ένας φίλος μου είπε ότι πρέπει να έκατσε σε ένα φιλτράκι λαδιού όπως αυτό στη φώτο (που ούτε γνώριζα ότι υπάρχει, όπως και οι 2 μηχανικοί που μίλησα) λίγο πριν τον πάτο του σωλήνα Και λογικά θα βγει από εκεί...
Attached Images
File Type: jpg p1150037.jpg (71.7 KB, 49 views)
File Type: jpg 123.jpg (85.1 KB, 46 views)

Last edited by panos_funduro; 05-08-2013 at 14:24. Λόγος: -
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:23.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!