GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 04-05-2011, 09:37
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Κάνουν τα dunlop σε varadero ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ltsiorak Εμφάνιση μηνυμάτων
σχετικα με τα dunlop , ειναι κανεις που να τα εβαλε σε varadero ?????? ενδιαφερομαι αλλα δνε ξερω αν κάνουν για το συγκεκριμένο... καμια ιδεα?
φοραω Dunlop απο το ΜΚ2 μου. Εχω γραψει 100,000κμ σχεδον σε 5 αλλαγες!
Ξεκινησα απο D607 και το περασμενο καλοκαιρι πηγα στον αντικαταστατη τους τα TR91.
Τα D607 με αφησαν αναυδο σε κρατηματα, ευσταθεια και φρενο σε ολες τις συνθηκες, ακομα και στο βρεγμενο!!
Τα TR91 με αφησαν μ@λ@κ@ σε ολα τα παραπανω συν την ποιοτητα κυλισης που αλλαξε προς το αριστο!!!!! Ζεσταινονται δε στα πρωτα 500μ αργης οδηγησης!!
Εχω φορεσει στα Βαραντερο μου Bridgestone TW (αλλαγη στα 1000κμ) & BW, Metzeler Tourance &EXP, Michelin anakee (τα αλλαξα στα 6000κμ αφου ειχαν πλευσεις κι εφυγε τακουνι)

Δυσκολα θα παω σε αλλη μαρκα ελαστικου οσο εχω το βαραντερο!!
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 04-05-2011, 10:37
ltsiorak Ο/Η ltsiorak βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: veroia
Μoto: VFR 1200 DCT, HONDA VARADERO 1000, XT 660R,
Μηνύματα: 433
Προεπιλογή Απάντηση: Κάνουν τα dunlop σε varadero ?

εισαι αρχηγος ! ! ! ! ! ! ! ! παμε για dunlop
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 04-05-2011, 10:41
ltsiorak Ο/Η ltsiorak βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: veroia
Μoto: VFR 1200 DCT, HONDA VARADERO 1000, XT 660R,
Μηνύματα: 433
Προεπιλογή Απάντηση: Κάνουν τα dunlop σε varadero ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gepol Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού είσαι μέλος στο VaraderοForum, γιατί δεν κάνεις μια αναζήτηση? Εχει πάμπολλες αναφορές....
Διοτι εκει μαζευτηκαν ολοι οι ειδικοι ! ! ! και δε γουσταρω την ειρωνια του καθε ΤΡΑΧΑΝΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pkiriakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάλι περιπέτειες ψάχνεις??Βάλε τα δοκιμασμένα αγόρι μου να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο και μην κάνεις πειράματα.Λάζαρε-Λάζαρε.
Ελα μαν, καλα που χαθηκες εσυ? τα μωρα τη κανουν?
εχω βαλει 2 ζευγαρια bw και τα σιχαθηκα... εχω βάλει Μετζελερ και με την καρφωσαν τα πεταξα στα 3 000, οσο για τα αλλα Michelen και conti με το κιλο τα αγορασα με ειδα και επαθα να τα πεταξω... ας κανουμε ενα ακομη πειραμα....
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 04-05-2011, 10:52
nikos-x Ο/Η nikos-x βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Εγκλωβισμένος στην πόλη !!!
Μoto: HONDA VARADERO 1000 - BMW μπλουζάκια
Μηνύματα: 5,548
Προεπιλογή Απάντηση: Κάνουν τα dunlop σε varadero ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ltsiorak Εμφάνιση μηνυμάτων
. . . παμε για dunlop

Με το καλό Λάζαρε.


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
...BW, Metzeler Tourance &EXP, Michelin anakee (τα αλλαξα στα 6000κμ αφου ειχαν πλευσεις κι εφυγε τακουνι) ...
Με λένε Νίκο
Είμαι από Σαλλλονίκη, 44 χρονών, ασπρομάλλης 118 κιλά, 1,89 ύψος και σχεδόν πάντα, ταξιδεύω "τριβάλιτσος, (100 kgr), δικάβαλος, (50 kgr)" .

Πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα με τα Anakee 2;

Αυτό με το τακούνι το άκουσα, αλλά είχα την εντύπωση πως μόνο στις παλιές σειρές το παρουσίασε.

,

Last edited by nikos-x; 04-05-2011 at 10:53.
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 04-05-2011, 11:21
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Κάνουν τα dunlop σε varadero ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nikos-x Εμφάνιση μηνυμάτων
.................................................................................................

Με λένε Νίκο
Είμαι από Σαλλλονίκη, 44 χρονών, ασπρομάλλης 118 κιλά, 1,89 ύψος και σχεδόν πάντα, ταξιδεύω "τριβάλιτσος, (100 kgr), δικάβαλος, (50 kgr)" .

Πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα με τα Anakee 2;

Αυτό με το τακούνι το άκουσα, αλλά είχα την εντύπωση πως μόνο στις παλιές σειρές το παρουσίασε.

,
Με λενε Γιωργο, ειμαι 48 χρονων, με γκριζους (αρχη) κροταφους, 105 κιλα, 1,93 υψος και σχεδον παντα ταξιδευω μονος και μονοβαλιτσος!!

Πιστευω οτι η αποχωρηση, σχεδον αποπομπη, της Μισελεν απο τα motoGP εχει σχεση με τα προβληματα κρατηματος του Ροσσι. Ολως τυχαιως εκεινη την εποχη παρουσιαζοντουσαν και τα προβληματα στα πολιτικα ανακεε αλλα και σε κατι pilot 1 τα οποια ετρεξε να αντικαταστησει με τα pilot 2! Ομοιως επραξε και με τα ανακεε οπου απο το ανακεε 1 πηγε στο ανακεε 2. Εχω δημοσιευσει καπου στο φορουμ αυτο φωτο απο GS με αποκολημενο τακουνι σε ανακεε 2!

Σχετιζοντας τα παραπανω γεγονοτα με την δικια μου περιπτωση (ανακεε 1) σαν πιστος οπαδος της Μισελεν (1991-2000 μισελεν Τ66 αν θυμασαι σε 4 μοτοσυκλετες μου) απογοητευτηκα και εφυγα απο την ''συνδεσμο'' ομαδας της Μισελεν!
Εκτοτε πειραματιστικα με ολες τις μαρκες που αναεφερα και τους τυπους ελαστικων που αφορουν το βαραντερο. Παντου ειχα μετρια αποτελεσματα με καλυτερο το ΕΧΡ!!
Κανενα λαστιχο απο τα πειραματα μου δεν εφτανε το αγαπημενο μου Τ66, κι ετσι ειπα να κανω μια τελευταια προσπαθεια-πειραμα στα παντελως αγνωστα αλλα και χαμηλης υποληψης για μενα ελαστικα της Dunlop. Κυριως λογω τιμης...220 εναντι 270 και 300ε!!

Κι εκει εμεινα απο το 2004 μεχρι σημερα!!!

Απαντηση στο ερωτημα σου ''θα εχω προβλημα?'' δεν μπορω να σου δωσω, υπαρχουν αναβατες που δεν αλλαζουν τα ανακεε με τιποτα και υπαρχουν κι αλλοι που καταριουνται την ωρα και την στιγμη!!
Αν τα εχεις επανω και δεν εχεις προβληματα αστα ετσι οπως ειναι.
Αν παλι τα εχεις επανω και θελουν αλλαγμα κανε ενα πειραμα με κατι αλλο διαφορετικο, μπορει να σου αρεσει καλυτερα!!
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 04-05-2011, 11:55
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Κάνουν τα dunlop σε varadero ?

Μια γνώμη τώρα μη βαράτε - προσωπικά όταν τα καταφέρω θα βάλω το TR91, αλλά λέω μήπως στο Varadero θα ήταν καλύτερο να βάλετε κάτι ακόμα περισσότερο on και ακόμα λιγότερο off;
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 04-05-2011, 12:02
nikos-x Ο/Η nikos-x βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Εγκλωβισμένος στην πόλη !!!
Μoto: HONDA VARADERO 1000 - BMW μπλουζάκια
Μηνύματα: 5,548
Προεπιλογή Απάντηση: Κάνουν τα dunlop σε varadero ?

Να 'σαι καλά Γιώργο και στις 7 - 10 Ιουλίου που μάλλον θα είμαι στην πρωτεύουσα, για να δω τον Ρότζερ Γουότερς των Pink Floyd που θα παρουσιάσει live το "The Wall", πιστεύω ένα WD40, να το πιούμε παρέα

Θα επικοινωνήσουμε

Θα είμαστε παρέα με τον τρίτεκνο

,
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 04-05-2011, 12:04
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Κάνουν τα dunlop σε varadero ?

Μια γνώμη τώρα μη βαράτε - προσωπικά όταν τα καταφέρω θα βάλω το TR91, αλλά λέω μήπως στο Varadero θα ήταν καλύτερο να βάλετε κάτι ακόμα περισσότερο on και ακόμα λιγότερο off;

Εξαρτάται από τη χρήση φυσικά αλλά γιατί να μην εκμεταλλευτεί κάποιος το (μοιραία) καλύτερο grip ενός καθαρά on λάστιχου αν ακόμα και το 10% off δεν του χρειάζεται.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 04-05-2011, 12:05
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Κάνουν τα dunlop σε varadero ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nikos-x Εμφάνιση μηνυμάτων
Να 'σαι καλά Γιώργο και στις 7 - 10 Ιουλίου που μάλλον θα είμαι στην πρωτεύουσα, για να δω τον Ρότζερ Γουότερς των Pink Floyd που θα παρουσιάσει live το "The Wall", πιστεύω ένα WD40, να το πιούμε παρέα

Θα επικοινωνήσουμε

Θα είμαστε παρέα με τον τρίτεκνο

,
έρχεται ο Waters;;;
ωωω
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 04-05-2011, 12:10
nikos-x Ο/Η nikos-x βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Εγκλωβισμένος στην πόλη !!!
Μoto: HONDA VARADERO 1000 - BMW μπλουζάκια
Μηνύματα: 5,548
Προεπιλογή Απάντηση: Κάνουν τα dunlop σε varadero ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
έρχεται ο Waters;;;
ωωω
yes
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπορούν να μετατραπούν τα προβολάκια της BMW σε Xenon? georged Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 16 13-01-2012 21:28
Αλλαγή λαδιών σε καινούργιο κινητήρα, τα φώτα σας, frits Τεχνικά θέματα διάφορα 6 16-11-2009 23:56
Συμβαίνουν σε όλους αλλά δεν τα λέμε skippybi Χιούμορ 10 06-11-2009 13:02
Από Varadero σε GS1200 Sakis Καλώς ήλθατε 25 18-10-2009 22:07
Πως σπάτε τα νεύρα των άλλων σε 3' Alext Χιούμορ 3 29-06-2009 23:50


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:34.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!