GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 04-08-2009, 12:40
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Πολλαπλασιαστης R1200GS και πιθανο μελλοντικο προβλημα!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
geoooooorgeeee!
τι να πω εγω? (αν εννοεις εμένα!!)
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 04-08-2009, 13:41
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Πολλαπλασιαστης R1200GS και πιθανο μελλοντικο προβλημα!!!

εσένα

ε βρες κάτι

στο πιάτο στο δίνουμε πια

Reply With Quote
  #13  
Παλιό 04-08-2009, 13:46
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Πολλαπλασιαστης R1200GS και πιθανο μελλοντικο προβλημα!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
εσένα

ε βρες κάτι

στο πιάτο στο δίνουμε πια

περιμενε λιγο ντε!
ψαχνει στις ανακλησεις!
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 04-08-2009, 14:02
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Πολλαπλασιαστης R1200GS και πιθανο μελλοντικο προβλημα!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
εσένα

ε βρες κάτι

στο πιάτο στο δίνουμε πια

εγω δεν εχω να ψαξω να βρω τιποτε!!! εδω μεσα ειναι γραμμενα ολα απο ιδίους ιδιοκτητες!!! Εγω τι να ψαξω και τι να βρω?
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 04-08-2009, 14:06
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Πολλαπλασιαστης R1200GS και πιθανο μελλοντικο προβλημα!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
περιμενε λιγο ντε!
ψαχνει στις ανακλησεις!
ανακλησεις? ποιες ανακλησεις υπαρχουν γαι πολλαπλασιαστες? καμια!!!! Αλλα να που συμβαινει ΚΑΙ αυτό!!! Αντε να δουμε και τι άλλο!!

Τωρα για να λεω και του καισαρος των καισαρι δεν νομιζω να ειναι φταιξιμο πολλαπλασιαστων το συγκεκριμενο συμπτωμα!!!! Μάλλον περι προβληματος στην βαλβιδα IACV (αν εχει αυτοματο τσοκ, δεν θυμαμαι απο το δικό μου τότε) και του αισθητηρα ''λ'' μου ακουγεται κι οχι πολλαπλασιαστων!! Αλλα και πάλι αν ητν ''λ'' θα ειχε κι αλλα συμπτωματα, αν ηταν η IACV δεν θα το εκανε για 10-15 δευτ. αλλα μεχρι να ζεσταθει καλα ο κινητηρας!! Αλλα, αισθητηρες ειναι ποτε δεν ξερεις πως θα συμπεριφερθουνε σε ενδεχομενη βλαβη τους!!!

Last edited by GeorgeP; 04-08-2009 at 14:09.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 04-08-2009, 23:53
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Πολλαπλασιαστης R1200GS και πιθανο μελλοντικο προβλημα!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
ανακλησεις? ποιες ανακλησεις υπαρχουν γαι πολλαπλασιαστες? καμια!!!! Αλλα να που συμβαινει ΚΑΙ αυτό!!! Αντε να δουμε και τι άλλο!!

Τωρα για να λεω και του καισαρος των καισαρι δεν νομιζω να ειναι φταιξιμο πολλαπλασιαστων το συγκεκριμενο συμπτωμα!!!! Μάλλον περι προβληματος στην βαλβιδα IACV (αν εχει αυτοματο τσοκ, δεν θυμαμαι απο το δικό μου τότε) και του αισθητηρα ''λ'' μου ακουγεται κι οχι πολλαπλασιαστων!! Αλλα και πάλι αν ητν ''λ'' θα ειχε κι αλλα συμπτωματα, αν ηταν η IACV δεν θα το εκανε για 10-15 δευτ. αλλα μεχρι να ζεσταθει καλα ο κινητηρας!! Αλλα, αισθητηρες ειναι ποτε δεν ξερεις πως θα συμπεριφερθουνε σε ενδεχομενη βλαβη τους!!!
Eγω ασχετα με το τι μου ειπαν απο το τηλ. δεν νομιζω οτι φταινε οι πολλαπλασιαστες. Αυτο ηταν μια "διαγνωση" μεσω τηλεφωνου που ουτε ως προχειρη μπορει να την χαρακτηρισει καποιος (ειναι λιγο νωρις να την χρεωθει η BMW, τουλαχιστον οχι ακομα)!!! Οπως πολυ σωστα δεν νομιζω να φταιει και ο αισθητηρας λ. Αυριο θα την βαλω στον εγκεφαλο και οτι νεωτερα εχω θα σας ενημερωσω!
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 05-08-2009, 10:24
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Πολλαπλασιαστης R1200GS και πιθανο μελλοντικο προβλημα!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων
Eγω ασχετα με το τι μου ειπαν απο το τηλ. δεν νομιζω οτι φταινε οι πολλαπλασιαστες. Αυτο ηταν μια "διαγνωση" μεσω τηλεφωνου που ουτε ως προχειρη μπορει να την χαρακτηρισει καποιος (ειναι λιγο νωρις να την χρεωθει η BMW, τουλαχιστον οχι ακομα)!!! Οπως πολυ σωστα δεν νομιζω να φταιει και ο αισθητηρας λ. Αυριο θα την βαλω στον εγκεφαλο και οτι νεωτερα εχω θα σας ενημερωσω!
Οταν εχεις καποιο νεο πες μας, εμενα με ενδιαφερει κυρίως μηχανολογικώς, διότι οι ψεκασμοι δουλευουν πανω κατω τα ιδια οποταν καλο ειναι να εχω μια ιδέα αν συμβει κατι παρόμοιο στο Βαραντερο!

Αν ο εγκεφαλος δεν δειξει τιποτε εκει θα ψαχτουμε πολυ!!
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 05-08-2009, 15:25
george81 Ο/Η george81 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: Δράμα
Μoto: SUZUKI BURGMAN 200
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή Απάντηση: Πολλαπλασιαστης R1200GS και πιθανο μελλοντικο προβλημα!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων
Eγω ασχετα με το τι μου ειπαν απο το τηλ. δεν νομιζω οτι φταινε οι πολλαπλασιαστες. Αυτο ηταν μια "διαγνωση" μεσω τηλεφωνου που ουτε ως προχειρη μπορει να την χαρακτηρισει καποιος (ειναι λιγο νωρις να την χρεωθει η BMW, τουλαχιστον οχι ακομα)!!! Οπως πολυ σωστα δεν νομιζω να φταιει και ο αισθητηρας λ. Αυριο θα την βαλω στον εγκεφαλο και οτι νεωτερα εχω θα σας ενημερωσω!

νικο καλησπερα, πηγες τελικα στην αντιπροσωπεια σημερα? περιμενουμε την απαντηση σου για το "προβλημα" της μηχανης.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 06-08-2009, 03:41
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Πολλαπλασιαστης R1200GS και πιθανο μελλοντικο προβλημα!!!

Παιδια, απο γερακα μερια τζιφος με τον εγκεφαλο... Δεν εχουν καθολου χρονο !!! Πηγα και στη Μεσογειον στο Motion & Style τζιφος και απο εκει... "πολλες μηχανες, χρονος καθολου !!!! Ομως:
Οσο ημουν στη Μεσογειον και στην "πενταλεπτη" συζητηση (λογο φορτου εργασιας )που ειχα με εναν μαστορα του μαγαζιου, οταν μου ειπε να την βαλω μπροστα για να την δει και να την ακουσει, παρατηρησε κατι που κανω παντα κατα την εκκινηση της μηχανης! Δινω παντα γκαζι!!!
Μου ειπε λοιπον να κοψω αυτην τη συνηθεια γιατι, (συμφωνα με τα λεγομενα του παντα) "μπερδευεται" στιγμιαια ο εγκεφαλος και παιρνει-διαβαζει λαθος δεδομενα!!!!
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ-ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
Επειδη οπως ειχα πει στο πρωτο μου ποστ, οτι δηλαδη το κανει μονο στα πρωτα 10-15 δευτερολεπτα, αυτο που μου ειπε λοιπον μου ακουγεται πολυ λογικο και οντως, ισως να τα παιζουν στιγμιαια οι εντολες του ηλεκτρονικου τσοκ η γενικοτερα του ρελαντι εξ αιτιας του ανοιγματος του γκαζιου που κανω εγω! (ακους georgep- παλι ΜΕΣΑ στην διαγνωση σου σε βλεπω )
Αυτα ολα ελαβαν χωρα μεχρι τις μεσημεριανες ωρες. Ευκαιρια η μηχανη να κρυωσει τελειως, ειχε μονο το βραδυ οπου και οταν την εβαλα μπροστα (χωρις γκαζι) ηταν μια χαρα! Τωρα περιμενω το πρωι που θα την παρω παλι και θα ειναι τελειως κρυα φυσικα να δω.
Αν υποθεσουμε οτι το "προβλημα" ηταν το ανοιγμα του γκαζιου κατα την εκκινηση, και δεν μου το ξαναπαρουσιασει, κανω την εξης ερωτηση:
Υστερα απο τοσα χρονια "θυμηθηκε" η μηχανη να... αρχισει να μπερδευεται τα πρωτα δευτερολεπτα...;;;
(περασαν ανεπιστρεπτει τα χρονια που οι μηχανες ειχαν ενα καρμπυρατερ τεσσερα καλωδια ολα και ολα και γενικα μια απλοτητα.... ). Σημερα ,δεν λεω, καλα τα ηλεκτρονικα και ολα τα μπιμπλικια αλλα σε γ@....νε στο φτερο οτι ωρα το............ θυμηθουν !!!!!!

Υ.Γ Οταν την βαλω στον εγκεφαλο, γιατι θα την βαλω (πιστευω πριν γερασω ομως, γιατι ετσι οπως παν τα πραγματα με τις αντιπροσωπιες, μια ο Αυγουστος, μια οι διακοπες, μια το φορτο εργασιας.......) θα σας ενημερωσω!
Οπως φυσικα και για το πως πηγε το πρωινο της... ξυπνημα !
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 06-08-2009, 10:13
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Πολλαπλασιαστης R1200GS και πιθανο μελλοντικο προβλημα!!!

τι κανεις;;;;;;;;;;;;BMW εχεις συντροφε οχι ZUNDAP
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
1100, 1150, 1200, bmw, bmw gs moto, bmw moto, bmw moto gs, bmwmoto, f800, forum, forumgs, gs 1150, gs forum, gs moto bmw, gs_gs, gs1100, gs800, gsbmw, gsbmwmoto, gsforum, gsmoto, moto, moto bmw, motobmw


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
BMW R1200GS emix Πωλήσεις μοτοσυκλετών 31 25-08-2009 12:15
Ιατρικο προβλημα ενω οδηγειτε??? Alext Αυτοκίνητο 4 08-06-2009 19:53
How the R1200GS should look Alext Γενικά - Μοτοσυκλέτα 17 07-06-2009 08:10
r1200gs 06 vs 07 bru-ni Τεχνικά θέματα διάφορα 6 29-05-2009 18:44
προβλημα με το διαφορικο jj14 Τεχνικά θέματα διάφορα 16 16-03-2009 13:26


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:53.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!