GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Χωμάτινες εξορμήσεις

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 06-11-2010, 23:01
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Βατοί Χωματόδρομοι (μιά χαλαρή βόλτα με το Σύλλογο)

Βγαίνουμε κάποια στιγμή στο χωριό Λύττος και ύστερα από ένα μικρό ασφάλτινο κομμάτι καταλήγουμε στην Κασταμονίτσα. Περνάμε μέσα από το χωριό μέχρι να βρούμε μια ξύλινη πινακίδα.


Δε στρίβουμε όμως δεξιά προς το δρόμο για οροπέδιο αλλά πάμε αριστερά και μετά από λίγο ξανά δεξιά σε μια εκκλησία. Επόμενος στόχος; Αβδού! (από χώμα φυσικά)






Φτάνουμε στο Αβδού χωρίς απρόοπτα και παίρνουμε το δρόμο για το φαράγγι της Ρόζας. Στην κορυφή των απότομων πλαγιών υπάρχει σημείο όπου οι θαρραλέοι ξεκινάνε το αλεξίπτωτο πλαγιάς (και όπου πέσουν, χαχα). Για λεπτομέρειες ρωτήστε τον Κώστα το Φωτογράφο.





Από τη βάση του φαραγγιού αρχίζει ένας φιδίσιος δρόμος (χώμα το περισσότερο αλλά και τσιμέντο) που έπειτα από αρκετές φουρκέτες φτάνει στη δεξιά πλευρά του φαραγγιού. Από ψηλά, περνάμε στην άλλη πλευρά και συνεχίζουμε ακόμα πιο ψηλά.





Η ανάβαση προς το τέλος έχει ένα κομμάτι αρκετά ανηφορικό με διαδοχικές φουρκέτες κοντινές η μία με την άλλη και χαλαρές πέτρες στο δρόμο. Εκεί θέλει λίγο προσοχή και έξτρα γκάζι αλλά κατά τα άλλα ήταν μια χαρά. Πάντως, για καλό και για κακό, Αρχηγός, Φασαρίας και GPS είχαν προλάβει να κατέβουν από τις μηχανές και να στήσουν κερκίδα εμψυχώνοντας μας! (και περιμένοντας να απολαύσουν καμιά καλή τούμπα).




Το εργοτάξιο για το μεγάλο φράγμα του Αποσελέμη στο βάθος.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 06-11-2010, 23:04
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Απάντηση: Βατοί Χωματόδρομοι (μιά χαλαρή βόλτα με το Σύλλογο)

Mark, Saitman, χαίρομαι που σας άρεσε μέχρι τώρα.
Το ταξιδιωτικό συνεχίζεται με πολλές ακόμα φωτογραφίες. Περισσότερα όμως από αύριο!
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 07-11-2010, 09:08
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Απάντηση: Βατοί Χωματόδρομοι (μιά χαλαρή βόλτα με το Σύλλογο)

Φτάνουμε όμως πάλι στην άσφαλτο λίγο πιο χαμηλά από την είσοδο του οροπεδίου του Λασιθίου. Ο Φασαρίας με τον GPS δε κρατιούνται και όπου βρουν εμπόδιο το καβαλάνε. (ο Χωμάτινος στο βάθος)




Φτάσαμε στο οροπέδιο και τα παιδία ακόμα παίζει…


Όπα, να ένας χωματόδρομος, στρίψτε παιδιά!


Η ώρα είναι 13:15, η θερμοκρασία 12 βαθμοί και η παρέα συνεχίζει απτόητη με μπόλικη όρεξη για περιπέτειες. Διάβαση μέσα από το οροπέδιο έχετε κάνει ποτέ;Όχι;
Ε, να τι χάνετε…


Μέσα από τις λακκούβες δε περνάμε μόνο για εφέ! Εκεί απλά υπάρχει μικρότερη πιθανότητα να γλιστρήσει ο τροχός και να φάμε τούμπα. Γρήγορα όμως μέσα από τις λακκούβες περνάμε μόνο για εφέ! Πρώτη μούρη δεξιά ο Φωτογράφος. Το είχατε καταλάβει φαντάζομαι ε;


Φτάνουμε στο Καμινάκι και παίρνουμε το δρόμο για Κατωφύγι. Μετά από μερικά χιλιόμετρα ανάβασης από άσφαλτο λέμε να σταματήσουμε για μια ομαδική φωτογραφία και τσιγάρο για τους καπνίζοντες.
Νίκος ο Διπλός, Κική η Extreme, Σπύρος ο Χωμάτινος, Γιάννης ο Φασαρίας, Αντώνης ο GPS, μπροστά του Νίκος ο Αξιόπιστος, Μιχάλης ο Υιός, μπροστά του Νεκτάριος ο Αρχηγός και πίσω πίσω Μανόλης ο ΜοτοΜοτο. Ο Κώστας λείπει γιατί τράβηξε τη φωτογραφία με μεγάλο κόπο…








Ο δρόμος συνεχίζει παραδόξως ασφάλτινος για πολλή ακόμα ώρα σε τοπία άγριας ομορφιάς αλλά τελικά καταλήγει σε βατό χώμα. Συνεχίζει έτσι για λίγα χιλιόμετρα μέχρι να ξαναβρεί πάλι άσφαλτο, αλλά στη νότια Κρήτη πλέον, κοντά στο Κατωφύγι


Το κατέβασμα, ενώ απέναντι είναι ο δρόμος που θα ανεβούμε. Στο βάθος το χωριό που φαίνεται πιθανότατα είναι η Έμπαρος.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 07-11-2010, 10:34
saitman Ο/Η saitman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: GS 1200 2004
Μηνύματα: 4,238
Προεπιλογή Απάντηση: Βατοί Χωματόδρομοι (μιά χαλαρή βόλτα με το Σύλλογο)

και γ...ω την παρουσιαση!ευγε αντρα μου!παντα ηθελα να κανω στα μερη μια τετοια βολτα αλλα που ωρα και παρεα!!
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 07-11-2010, 11:09
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Βατοί Χωματόδρομοι (μιά χαλαρή βόλτα με το Σύλλογο)

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ!
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 07-11-2010, 11:37
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Απάντηση: Βατοί Χωματόδρομοι (μιά χαλαρή βόλτα με το Σύλλογο)

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από saitman Εμφάνιση μηνυμάτων
και γ...ω την παρουσιαση!ευγε αντρα μου!παντα ηθελα να κανω στα μερη μια τετοια βολτα αλλα που ωρα και παρεα!!

Παρέα θα βρεθεί, μην ανησυχείς, άμα γίνει άλλη βόλτα με το Σύλλογο (Μοτοσικλετιστών Σκαλανίου) και μπορώ, θα στείλω και από εδώ ένα μήνυμα και όποιος θέλει ας έρθει. Ο χρόνος τώρα είναι άλλο πράμα.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 07-11-2010, 12:04
lalou Ο/Η lalou βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: αθηνα
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 70
Προεπιλογή Απάντηση: Βατοί Χωματόδρομοι (μιά χαλαρή βόλτα με το Σύλλογο)

Ωραια βολτα:sm5:
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 07-11-2010, 12:22
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Βατοί Χωματόδρομοι (μιά χαλαρή βόλτα με το Σύλλογο)

Λίγο πριν το χωριό και σε αυτήν την πινακίδα (εμείς ερχόμαστε από πάνω και δε φαίνεται εύκολα), στρίβουμε και ανηφορίζουμε για να πάμε στον επόμενο στόχο της εκδρομής μας που είναι το οροπέδιο του Μικρού Ομαλού!


Στην αρχή η διαδρομή είναι τσιμεντόδρομος και όλοι μας είμαστε χαλαροί. Πολύ χαλαροί… Εκεί λοιπόν που ο Φασαρίας πάει να δώσει στον GPS μια μούντζα, (ο λόγος; Τι, χρειάζεται και λόγος για να δώσει ο Φασαρίας μια μούντζα; ) μπαίνουν οι τροχοί σε ένα αυλάκι στο τσιμέντο και ΧΡΑΠ, πάρτον κάτω! Αρχίζει ο Φασαρίας τα γαλλικά του, όλοι οι άλλοι ξεραίνονται στο γέλιο, μόνο εγώ του φωνάζω να μείνει λίγο ακόμα κάτω να συνέλθει (και να τον τραβήξουμε και μια αναμνηστική φωτογραφία). Δυστυχώς δε με ακούει και προλαβαίνει να σηκωθεί , έστω λίγο, και να γλιτώσει το πολύ δούλεμα στο σύλλογο!


Η βόλτα συνεχίζεται αλλά είμαστε νότια Κρήτη πλέον. Πως μπορείτε να το καταλάβετε; Μα, τα σύννεφα έφυγαν και οι δρόμοι, στεγνοί, σηκώνουν ένα σύννεφο σκόνης! Καταπληκτικό ε;


Πού πήγαν τα σύννεφα; Μα φυσικά έμειναν στη βόρεια Κρήτη! (εδώ τα βλέπετε πάνω από το Οροπέδιο).


Αλλά δεν έμελλε να κάνουμε μεγάλη διαδρομή χωρίς διάλειμμα… Εδώ, ο Αξιόπιστος με το DR350 ανακαλύπτει έκπληκτος ότι το συρματόσχοινο του συμπλέκτη του έχει σπάσει. Τι κάνουμε; Καταρχάς τρέχουμε μπροστά κα φωνάζουμε το μπουλούκι να σταματήσει…


Προλαβαίνουμε όλους εκτός το Φωτογράφο που είχε φύγει μπροστά για να στηθεί να μας βγάλει καμιά ανθρωπινή φωτογραφία. Γυρίζουμε οι υπόλοιποι στο χώρο του συμβάντος, ανιχνεύουμε που βρίσκεται η βλάβη και στρωνόμαστε λοιπόν ομαδικά στη δουλειά…


Η επόμενη φωτογραφία λέει πολλά!
Φασαρίας: Εγώ ρε θα σε είχα περάσει, τόσο ήθελα, αλλά με έκοψε ο κουλός ο Νίκος με το χρέπι του που χάλασε!
GPS: Ρε σεις, κοιτάτε τι βρήκα, τραβάω, τραβάω και τελειωμό δεν έχει…
ΜοτοΜοτο προς Υιό: Έτσι παιδί μου, να είσαι αφεντικό και να επιβλέπεις, δες πώς συντονίζει τις εργασίες των άλλων ο Πατέρας σου!
Αρχηγός: Ρε, κοίτα που πήγε και χώθηκε μια σφήγκα!
Αξιόπιστος: Σιγά ρε, μια άλλη φορά μου είχε μπει και μέσα στο κράνος, εγώ ρε τρέχω γρήγορα, σήμερα απλά ήμουν ντεφορμέ…
Διπλός (μασουλώντας και φτύνοντας): #######, αυτά τα κλεψιμαίικα μήλα είναι πρώτα!
Χωμάτινος (του είχαμε αναθέσει να πάρει τηλέφωνο το Φωτογράφο, είναι πιο πίσω με το κινητό στο αφτί και δε φαίνεται στη φώτο): Έλα γυναίκα! Που να στα λέω! Είμαστε κοντά στο Κατωφύγι. Κάτσε να σου πω την ιστορία από την αρχή…


.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

Μετά από δεκαπέντε λεπτά…
GPS: Ρε κόψτε κάποιος το σύρμα, δε γίνεται να τα κάνω όλα εγώ!
Φασαρίας: Σήκωσε το πιο πάνω και θα στο κόψω, εγώ ως εκεί σκύβω, έχω και ένα σφάχτη στη μέση....
ΜοτοΜοτο: Αν θες πάρε την πένσα και κόψε το.
Υιός: Τσίιιιζ !!!
Αρχηγός: Ρε την άτιμη τη σφήγκα, δε βγαίνει!
Αξιόπιστος: Άσε ρε, εγώ θα τη βγάλω, κοτζάμ μηχανικός είμαι!
Διπλός (ακόμα μασουλώντας): Μιλάμε καταπληκτικά μήλα! Μάγκες, πάμε πάλι Αβδού να κόψουμε μερικά ακόμα;
Χωμάτινος, ακόμα έξω από τη φωτογραφία: Ναι μωρό μου και εγώ σε αγαπάω, μου λείπεις…



Έγινε λίγο μπέρδεμα με τις πένσες... αλλά τελικά βρέθηκε καινούργιο συρματόσχοινο και με συλλογική προσπάθεια επισκευάσαμε το μηχανάκι σε μόλις 30 λεπτά. Ο Φωτογράφος εντωμεταξύ βαρέθηκε να περιμένει και είχε έρθει μόνος του και έτσι ήμασταν όλοι έτοιμοι προς αναχώρηση!
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 07-11-2010, 12:33
nikos-x Ο/Η nikos-x βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Εγκλωβισμένος στην πόλη !!!
Μoto: HONDA VARADERO 1000 - BMW μπλουζάκια
Μηνύματα: 5,548
Προεπιλογή Απάντηση: Βατοί Χωματόδρομοι (μιά χαλαρή βόλτα με το Σύλλογο)

Είναι τρελοί . . .

Είναι τρελοί, οι Κρητικοί . . .
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 07-11-2010, 12:45
gripis Ο/Η gripis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Σαλαμίνα
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 578
Προεπιλογή Απάντηση: Βατοί Χωματόδρομοι (μιά χαλαρή βόλτα με το Σύλλογο)

Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Κυριακάτικη βόλτα με ποδήλατα στο Τατόι! gandreas Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 7 12-05-2010 08:29
R 1200 RT, πρώτη βόλτα, από το ΜCN! Arkas Νέα μοντέλα BMW 14 12-02-2010 16:03
Αλλαγή χρώματος...ΟΧΙ με το συνηθισμένο βάψιμο άλλα με μεμβράνες... xurxes Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 17 25-12-2009 12:50
Λίστα με το ποιο απαραίτητο αξεσουάρ για το αναβάτη arisxios Κράνη 7 16-06-2009 14:08
Αγαπημένος μήνας για ταξίδι,βόλτα,απόδραση με moto !!!!! riko46 Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 7 09-04-2009 23:56


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:21.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!