GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 12-08-2013, 13:34
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Πυράκια

Παιδιά τα πειράκια εμφανίζονται στις 3.200-4.000 στροφές λόγω φτωχού μίγματος. Ο λ στον μαμά χάρτη είναι ρυθμισμένος στο 1,16 ενώ θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον στο 0,97.. Αυτό σε συνδυασμό με την υψηλή ονομαστική συμπίεση 12,5:1 δημιουργεί αυταναφλέξεις.. Με 100άρα απλά μειώνεται το φαινόμενο, τα δε λιπαντικά δε μπορούν να διορθώσουν τίποτα..
Το φαινόμενο γίνεται ιδιαίτερα έντονο αν μπουν ελευθερο φίλτρο και εξάτμιση, ώπου τα μίγματα γίνονται ακόμη πιο φτωχά.
Τα update που έκαναν από το 2007 περιορίζουν το πρόβλημα, αλλά λόγω των euro-4 τα μίγματα εξακολουθούν να είναι φτωχά..
Στα δε F 650-700-800GS τα πυράκια συνεχίζουν και μετά τις 4.000 στροφές, κα σε περίοδο καύσωνα καίνε τις φλάντζα κεφαλής, όσοι είναι κάτοχοι το γνωρίζουν καλά, οπότε θέλει προσοχή στο ταξίδι..

Last edited by JohnGS1100; 12-08-2013 at 13:36.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 12-08-2013, 22:38
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Πυράκια

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από giorgio3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον το Adv μου χτυπάει πυράκια.

Όταν ανοίγω το γκάζι στις 3900 με 4000 στροφές,ακουγεται ενα τσικ τσικ..(πολύ επιστημινικός όρος).
Έβαλα 100 βενζίνη αλλά δεν άλλαξε τίποτα.

Παρακαλώ την βοηθειά σας................
Αυτό που ακούς (τσικ-τσικ) ...
α) ακούγεται πάντα σε αυτές τις στροφές (3.900-4.000)?
β) ακούγεται με όποιον τρόπο κι εάν ανοίξεις το γκάζι? Δηλαδή είτε απότομα για βίαιη επιτάχυνση, είτε απαλά και ομaλa, όταν ο κινητήρας <<πιάσει>> τις συγκεκριμένες στροφές κτυπάει?

Υ.Γ.
Καλά, τα λάδια τι σχέση έχουν με τα πυράκια (κρουστική καύση- αυτανάφλεξη, πρίν την κανονική ανάφλεξη απο τον σπινθήρα του σπινθηριστή -προανάφλεξη) ...
ότι να΄ ναι πετάει ο καθένας ...


Last edited by TEOSS; 12-08-2013 at 22:44.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 12-08-2013, 22:57
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Πυράκια

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Trigger Εμφάνιση μηνυμάτων
...............
.............
Στο εξειδικευμένο μου είπαν οτι ο εγκέφαλος είναι κλειδωμένος και δεν μπορούν να κάνουν κάτι αλλά υπάρχει μια λύση...
Τίποτα ηλεκτρονικό δεν είναι πραγματικά κλειδωμένο και ΠΟΤΕ δεν υπάρχει μόνο μια λύση !!!
βα στείλουμε τον εγκέφαλο σε κάποιον στη Γερμανία για να τον προγραμματίσει.
Δυστυχώς λογω επαγγέλματος δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ περισσότερο και δε βλέπω να βγάζω άκρη
Φίλε, αυτό φτιάχνεται και στην Ελλάδα !!!
http://www.gsforum.gr/f25/%CE%A0%CF%...-2008-a-41972/
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 12-08-2013, 23:18
Μιχάλης 1988 Ο/Η Μιχάλης 1988 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: Μαρουσι
Μoto: R1200gs 07'
Μηνύματα: 774
Προεπιλογή Απάντηση: Πυράκια

Θα πω και εγω κατι άσχετο υπό νορμαλ συνθήκες μια περίοδο μου έγραφε γύρο στο 7.6λ/100km. Ρε το μηδενιζα και πάλι τα ίδια, ώσπου μια μέρα, μου τη βαρεσε και μηδενισα το tps, απο τότε όλα οκ... Και παίζω όπως πριν στα 6.5 περιπου
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 13-08-2013, 00:15
giorgio3 Ο/Η giorgio3 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW 1200GS ADVENTURE
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή Απάντηση: Πυράκια

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που ακούς (τσικ-τσικ) ...
α) ακούγεται πάντα σε αυτές τις στροφές (3.900-4.000)?
β) ακούγεται με όποιον τρόπο κι εάν ανοίξεις το γκάζι? Δηλαδή είτε απότομα για βίαιη επιτάχυνση, είτε απαλά και ομaλa, όταν ο κινητήρας <<πιάσει>> τις συγκεκριμένες στροφές κτυπάει?

Υ.Γ.
Καλά, τα λάδια τι σχέση έχουν με τα πυράκια (κρουστική καύση- αυτανάφλεξη, πρίν την κανονική ανάφλεξη απο τον σπινθήρα του σπινθηριστή -προανάφλεξη) ...
ότι να΄ ναι πετάει ο καθένας ...





Το κάνει πάντα σ αυτές τισ στροφές αφού ζεσταθεί πρώτα.... Όταν ειναι κρύο δεν το κάνει....

Είτε σε απότομη είτε σε νορμάλ επιτάγχυνση πάλι ακούγεται το ίδιο...
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 13-08-2013, 01:02
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Πυράκια

Οπότε φίλε ...μάλλον ΔΕΝ είναι πυράκια, αλλά κάτι άλλο ...
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 13-08-2013, 13:34
giorgio3 Ο/Η giorgio3 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW 1200GS ADVENTURE
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή Απάντηση: Πυράκια

Φίλε θοδωρή έχεις καμία ιδέα τι ΑΛΛΟ μπορεί να είναι ; γιατί και στον υπολογιστή που το είχα βάλει δεν έδειξε τίποτα ... γιατ´ι ο εξουσιοδοτημενος και μη εξουσιοδοτημενος μηχανικός μου είπαν ότι είναι πυράκια........αλλα δεν ξέρω αν μπορω να τους εμπιστευτω.....

σου έχει τύχει και σ εσένα;

έχεις καμία λύση κατα νου;
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 13-08-2013, 13:41
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Πυράκια

αλαξε λαδια 15-50 το καλοκαιρι 10-40 τον χειμωνα κανε μια καλη ρυθμιση βαλβιδων και τερμα τα διφραγκα αλαξε και κανενα βενζιναδικο
παιζει και φυσιολογικη φθορα των πυρων απο τις πεταλουδες στα σωματα ψεκαζμου
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 13-08-2013, 15:01
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Πυράκια

Μίγμα είναι παιδιά, τα λάδια δε μπορούν να διορθώσουν τίποτα..

Όταν ειναι κρύο δουλεύει με χάρτη ψυχρής εκκίνησης με αναλογία αέρα βενζίνης στο 14,7:1 μέχρι να ζεσταθεί.

Αφού πιάσει θερμοκρασία λειτουργίας ο εγκέφαλος αλλάζει χάρτη και δίνει εντολή για λ=1,16 δηλ. 15-16:1 αναλογία αέρα βενζινης, δηλ. φτωχό μίγμα.

Αυτό σε συνδυασμό με την νοθεία στα βενζινάδικα και τον καύσωνα στην ελλάδα, κάνει το μοτέρ να χτυπάει πειράκια στις 4.200-5.000 στροφές ώπου το αβανς είναι ανεβασμένο..

Η λύση είναι να διορθωθούν τα μίγματα και να ρυθμιστούν στο 14:1.
Αυτό γίνεται ή με παράλληλο ή με αλλαγή χαρτογράφησης στον εγκέφαλο..

Για τα 1200gs ουσιαστικά δεν υπάρχει πρόβλημα σε αυτές τις στροφές- δηλ. δεν παθαίνει τίποτα ο κινητήρας, απλά χάνει απόδοση, αρκεί να μη πιέζεται το μηχανάκι σε φορτίο, δηλ. σε ανηφόρες και φορτωμένο και φυσικά να κάνει διαλλείματα μόλις η θερμοκρασία του κινητήρα ανέβει αρκετά..

Πρόβλημα ουσιαστικό υπάρχει στα F650-700-800GS, (απ' ότι μίλησα με φίλο μηχανικό από αντιπροσωπεία), αυτά καίνε την φλάντζα κεφαλής αν ζοριστούν..

¨Εχω προγραμματίσει f800 και η απόδοση ανέβηκε 30% επάνω (ο φίλος την έπαθε με την φλάντζα και του είπαν ρητά από την αντιπροσωπεία ότι χρειάζεται επαναπρογραμματισμός) , οι αθεόφοβοι της BMW είχαν τους ίδιους χάρτες με το f650 και κομμένη την ροπή στο 64% λόγω νομοθεσίας KW φορολόγισης ίππων στην Γερμανία-Ελβετία.

Last edited by JohnGS1100; 13-08-2013 at 15:09.
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 13-08-2013, 18:45
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Πυράκια

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από giorgio3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε θοδωρή έχεις καμία ιδέα τι ΑΛΛΟ μπορεί να είναι ; γιατί και στον υπολογιστή που το είχα βάλει δεν έδειξε τίποτα ... γιατ´ι ο εξουσιοδοτημενος και μη εξουσιοδοτημενος μηχανικός μου είπαν ότι είναι πυράκια........αλλα δεν ξέρω αν μπορω να τους εμπιστευτω.....

σου έχει τύχει και σ εσένα;

έχεις καμία λύση κατα νου;
Φίλε ένα <<στικ-τσικ>> μπορεί να έχει αρκετές αιτίες και εξ αποστάσεως μέσω νετ. είναι δύσκολο να κάνω διάγνωση !!!

Με νεκρά μαρσάροντας ακούγεται? Εάν ναι, είναι εύκολο να προσδιορίσεις από πού ακριβώς ακούγεται. Προσπάθησε να προσδιορίσεις εάν προέρχεται από την αριστερή ή δεξιά κεφαλή ή από κάπου αλλού.

Αυτό που βλέπω είναι ότι η μοτό σου είναι καινούρια (8/11) μέσα στην εγγύηση και είναι μοντέλο με τους επικεφαλής εκκεντροφόρους.
Εάν με 100αρα βενζίνη και λειτουργία χωρίς φορτίο κτυπάει πυράκια και η αντιπροσωπεία σου είπε ότι είναι φυσιολογικό και δεν μπορούν να το διορθώσουν … έπρεπε να τους φέρεις την μηχανή στο κεφάλι !!!

Το μικρό εύρος στροφών που παρουσιάζεται ο θόρυβος και η σταθερότητα που παρουσιάζει ασχέτως ποιότητας βενζίνης και φορτίου σημαίνει ότι δεν είναι πυράκια. Εάν ήταν έτσι, υπό φορτίο, βίαιο άνοιγμα γκαζιού από χαμηλές -2500-3000σαλ, θα έπρεπε να χτυπάει έντονα και να ρετάριζε.

Εξάλλου ο ήχος της προανάφλεξης είναι χαρακτηριστικός, δυνατός οξύς μεταλλικός και όχι ένα τσικ-τσικ, επίσης έχει εύρος στροφών και η παρουσία της μεταβάλλεται από το φορτίο και την ποιότητα της βενζίνης.

Εμένα μου δίνει την εντύπωση κάποιου συντονισμού.
Ψάξε όλα τα βιδωμένα εξαρτήματα στις κεφαλές από τις εξατμίσεις μέχρι τα μπουζί και εν συνεχεία ότι άλλο εκεί γύρω π.χ. κάγκελα.

Εάν δεν διορθωθεί, έλεγξε το διάκενο των μπουζί ή δοκίμασε νέα μπουζί.
Έλεγξε ακόμη μια φορά τα διάκενα των βαλβίδων ... σε άλλο συνεργείο!


Υ.Γ.
Γιάννη εάν ήταν λόγο προγραμματισμού της ανάφλεξης, θα το έκαναν όλες ή έστω η πλειοψηφία.
Έχω οδηγήσει τέτοιο μοντέλο και επειδή μου έκανε εντύπωση η ροπή του, το γκάζωνα συνέχεια με 4η-5η από χαμηλά χωρίς ίχνος πυρακίων !

Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:18.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!