GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 08-04-2010, 16:16
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Απορία για το κλειδί

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gandreas Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή ποτέ δεν ξέρεις, όσοι αγοράζουμε μεταχειρισμένη, πόσο θα κόστιζε να αλλάξουμε την κλειδαριά? ( ή αλλάζει το ιμοβιλάισερ)
Εφοσον εχει ιμμο η μοτοσυκλετα δεν χρειαζεται να αλλαξεις κλειδαρια!!! Αρκει ο προηγουμενος ιδιοκτητης να σου εχει παραδωσει ΟΛΑ τα κλειδια που εχει δωσει η ''μαμα'' αλλα και τα αντικλειδια που πιθανον να εχει βγάλει!!

Τωρα και για να ξερεις/τε, το ΙΜΜΟ συνεργαζεται απευθεiας με την κεντρικη μοναδα επεξεργασιας δεδομένων της μοτοσυκλετας (στα χοντα την λενε ECM κοινως Electronic Computer Module).
Για λογους ασφαλειας η ECM ''χωραει'' ορισμενο αριθμο κλειδιων, συμπεριλαμβανομενων και των παραδοθέντων κατα την αγορα του οχηματος, ο οποιος αν εξαντληθεί και χαθουν ολα τα κλειδια δεν υπάρχει τρόπος να βγουν καινουρια ουτε και απο την μαμα BMW, Honda, Mitsubishi κ.λ.π. και πρέπει να αλλαχθει η ECM - με πολυ μεγάλο κοστος - στην οποια με ειδικη διαδυκασια, που προβλέπεται απο την καθε εταιρία ξεχωριστα, θα καταχωρηθουν νεα κλειδια κομμενα πανω στην παλια κλειδαρια αν το επιθυμεί ο ιδιοκτητης της!!!! Υπαρχει τροπος να γινει αυτο (οι κλειδαραδες το κανουν κατα κόρον) αλλα η καθε ''μαμα'' συνιστα αλλαγη της κλειδαριας!! Σημειωστε οτι τα παλια κλειδια, αν βρεθουν, δεν θα ειναι συμβατα με τη καινουρια ECM!!
Δηλαδη, για το βαραντερο η ECM ''χωραει'' 4 κλειδιά, τα δυο ειναι ηδη καταχωρημενα απο το εργοστασιο αρα μπορω να βγάλω άλλα δυο! αν τα χασω ολα παω για καινουρια ECM και καινουρια κλειδιά!!!

Ακομα, αν χασετε τα κλειδια που συνοδευουν την μοτοσυκλετα κατα την αγορα της και δεν εχετε βγάλει αντικλειδια τα οποια να τα εχετε καταχωρησει στην μνημη της ECM ΠΡΙΝ χαθουν τα original παλι η ECM χρειαζεται αντικατασταση αφου τα original κλειδιά, αυτα που δινονται με την αγορα του οχηματος, παιζουν τον ρόλο του ''αντιγραφεα'' για τα καινουρια (αντικλειδια). Η εν λογω διαδυκασια (αντιγραφης των αντικλειδιών) περιγραφεται στα service manuals ολων των κατασκευαστων!

Τα παραπανω ειναι κοινός τόπος για ολα τα οχηματα, διτροχα/τετρατροχα, και τα οποια οριζονται απο διεθνεις συμβασεις κοινα αποδεκτες απο ολους τους κατασκευαστες!
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 08-04-2010, 16:35
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Απορία για το κλειδί

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Εφοσον εχει ιμμο η μοτοσυκλετα δεν χρειαζεται να αλλαξεις κλειδαρια!!!

Αρκει ο προηγουμενος ιδιοκτητης να σου εχει παραδωσει ΟΛΑ τα κλειδια και τα αντικλειδια
...αν ήταν σίγουρος ...ΔΕΝ θα "ψαχνότανε" ....




Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
.
.
.
.
Δηλαδη, για το βαραντερο η ECM ''χωραει'' 4 κλειδιά, τα δυο ειναι ηδη καταχωρημενα απο το εργοστασιο αρα μπορω να βγάλω άλλα δυο! αν τα χασω ολα παω για καινουρια ECM και καινουρια κλειδιά!!!
Η BMW έχει "από κατασκευής" της μοτό 8 κλειδιά, κ όπως λες Γιώργο,

είναι κ τα "μόνα" ....

Αν χαθούν ΚΑΙ τα 8, πας για νέα κλειδαριά....
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 08-04-2010, 17:13
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Απορία για το κλειδί

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
...................................................
Αν χαθούν ΚΑΙ τα 8, πας για νέα κλειδαριά....
Οχι νεα κλειδαριά αλλα.......... ΝΕΑ ECM!!! Πρέπει να τα ξεχωρισετε αυτα τα δύο!!
Η κλειδαρια δεν εχει καμια σχεση με την αναγνωριση του κλειδιου , απλα παιζει τον ρολο του διακόπτη και θερνει σε επαφη τις......επαφες ωστε μετα την αναγνωριση του κλειδιου να δοθει το ρευμα για την εκκινηση του κινητρα, οποταν μπορει να μεινει η ιδια!!
Αυτο που ''διαβαζει'' τον κωδικο του κλειδιου (καθε κλειδί και διαφορετικος κωδικός) ειναι ξεχωριστο κομματι σε ολα τα οχηματα και βρισκεται πανω (¨η καπου εκει κοντα για τα αυτοκινητα) στον ομφαλο της κλειδαριας και ειναι η γνωστή ''antenna ring'' και η οποια μεταβιβαζει το σημα στην ECM η οποια τελος δινει το ΟΚ για να ''απελευθερωθουν'' τα συστηματα και να εκκινήσει ο κινητηρας!!
Αν χαθουν 8 κλειδιά (ημαρτον δηλαδη) τοτε πας για ECM (800e στο Βαραντερο).

Πριν κανα χρόνο μπηκαν σε μαγαζι μοτοσυκλετων κλεφτες και πηραν μια ολοκαινουρια GS 1200 μαζι με ολα τα κλειδια της, η μοτο βρεθηκε στα συνορα με την αλβανια (δεν τα περασε) τα κλειδια οχι. Η ECM αλλαχτηκε με καινουρια και ο μαγαζατορας αλλαξε και την κλειδαρια βεβαια, κανουρια μοτο ηταν!!!
Κανενας κομπιουτερας και κανενας χακερας δεν μπορει να ''σπασει'' τους κωδικους της ECM!! Εχουν προσπαθησει καμποσοι!!Και αν μπορεσει θα σου στοιχισει οσο μια καινουρια μονάδα οπόταν........!!
Και τα αυτοκινητα με ΙΜΜΟ που κλεβονται κλεβονται διοτι οι κλεφτες εχουν μια ECM για το συγκεκριμενο που πανε να κλεψουν, την κοτσαρουν επανω, μετα σπανε τον αφαλο της κλειδαριας στο τιμονι και με τα καταχωρημενα κλειδια της ECM που τοποθετησανε πανε για Αλβανια!!!

Σημ. ο σπασμενος αφαλος μετά περνει οτι κλειδι του βαλεις επανω του, η αντεννα μεταδιδει το σημα του καταχωρημενου κλειδιου στην ECM και γεια σας!!!

Last edited by GeorgeP; 08-04-2010 at 17:21.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 08-04-2010, 17:25
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή Απάντηση: Απορία για το κλειδί

Μην παρεξηγηθώ, δεν έχω υπόνοιες για κάτι, αλλά αν αλλάζει με χαμηλό κόστος γιατί όχι. Και την παλιά μου μηχανή την 650gs την έδωσα σε ιδιώτη. Αν γίνει καμιά στραβή και του την φάνε ποιόν θα ψάξουν πρώτα? Το θέμα είναι να μην έρθει η κακιά η ώρα και προσπαθούμε να αποδείξουμε πως δεν ήμαστε ελέφαντες.
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 08-04-2010, 22:51
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Απορία για το κλειδί

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
...................................................
Αν χαθούν ΚΑΙ τα 8, πας για νέα κλειδαριά....
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι νεα κλειδαριά αλλα.......... ΝΕΑ ECM!!! Πρέπει να τα ξεχωρισετε αυτα τα δύο!!

... θα επιμείνω ..... Νέα κλειδαριά ...

Για να το πω σωστά, νέες κλειδαριές ....
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 08-04-2010, 23:08
bill13 Ο/Η bill13 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Cyprus Limassol
Μoto: GS 1200 ADV 2007
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή Απάντηση: Απορία για το κλειδί

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
...αν ήταν σίγουρος ...ΔΕΝ θα "ψαχνότανε" ....






Η BMW έχει "από κατασκευής" της μοτό 8 κλειδιά, κ όπως λες Γιώργο,

είναι κ τα "μόνα" ....

Αν χαθούν ΚΑΙ τα 8, πας για νέα κλειδαριά....
Σας παρακαλώ πείτε μου πόσα κλειδιά έχει η μηχανή κατά την αγορά τις. Πρόκειται να αγοράσω αυριο ένα gs1200adv μοντ 07 και δεν ξέρω πόσα κλειδιά πρέπει να μου παραδώσει ο φίλος που την πουλαει. Διάβασα αυτό με τα 8 πιο πάνω και μπερδεύτηκα.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 08-04-2010, 23:43
vtheo Ο/Η vtheo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Π.Φάληρο,Αττικής
Μoto: R1200 GSA
Μηνύματα: 1,343
Προεπιλογή Απάντηση: Απορία για το κλειδί

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από bill13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας παρακαλώ πείτε μου πόσα κλειδιά έχει η μηχανή κατά την αγορά τις. Πρόκειται να αγοράσω αυριο ένα gs1200adv μοντ 07 και δεν ξέρω πόσα κλειδιά πρέπει να μου παραδώσει ο φίλος που την πουλαει. Διάβασα αυτό με τα 8 πιο πάνω και μπερδεύτηκα.
Όταν αγοράζεις τη μότο σου δίνουν ένα μεταλλικό το οποίο θα χρησιμοποιείς και 1 πλαστικό για spare.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 08-04-2010, 23:44
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Απορία για το κλειδί

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από bill13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας παρακαλώ πείτε μου πόσα κλειδιά έχει η μηχανή κατά την αγορά τις. Πρόκειται να αγοράσω αυριο ένα gs1200adv μοντ 07 και δεν ξέρω πόσα κλειδιά πρέπει να μου παραδώσει ο φίλος που την πουλαει. Διάβασα αυτό με τα 8 πιο πάνω και μπερδεύτηκα.

8 κλειδιά βγαίνουν στην παραγωγή με την μοτό (κ παραμένουν τα 7 στην μαμά)....

Το 2007 παραδίδετο με ένα "κανονικό" και ένα πλαστικό ...

Σήμερα - νομίζω - παραδίδεται με 2 "κανονικά" + πλαστικό ...

Τώρα, αν ο πωλητής είχε αγοράσει επιπλέον κλειδιά,

ας ελπίσουμε ότι θα στα παραδώσει μαζί με την μοτό ....
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 08-04-2010, 23:58
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή Απάντηση: Απορία για το κλειδί

Εμένα μου έδωσαν μόνο 2 , που είναι το τρίτο ΟΕΟ, να το ζητήσω?
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 09-04-2010, 08:16
bill13 Ο/Η bill13 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Cyprus Limassol
Μoto: GS 1200 ADV 2007
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή Απάντηση: Απορία για το κλειδί

Σας ευχαριστώ για τη συντομη απάντηση σας. Πιστεύω απο βδομάδα να τα πούμε απο κοντά για καφεδάκι και συζήτηση για το νέο μου μωρό
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Simona Halep: Θυσιάζει το στήθος της για το τέννις skippybi Κόσμος 29 23-01-2011 21:15
Απορία για κατανάλωσης ρευματος gandreas Διάφορα 2 07-04-2010 11:15
Απορία, παρακαλώ...................... siraxanz Πλοήγηση - Hardware και Software 5 27-03-2010 23:07
Απορία, περί αναρτήσεων morfeas Τεχνικά θέματα διάφορα 7 05-01-2010 14:16
Λίστα με το ποιο απαραίτητο αξεσουάρ για το αναβάτη arisxios Κράνη 7 16-06-2009 14:08


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:18.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!