GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 04-09-2011, 10:46
loulou1100gs Ο/Η loulou1100gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-Κέντρο, πιό κέντρο δεν γίνεται...
Μoto: R1100GS-XRV 650 και NX650 Dominator-ΧRV 750 RD 07-XTZ 750 Super Tenere
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή Απάντηση: να πάρω το 800?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pouspa Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε τέτοια θέματα δεν χωράει η λογική.
Οσο καλό και να είναι το V-Strom, όσα λεφτά και αν ρίξεις πάνω του, παλι στο δρόμο το 800 θα κοιτάς και θα χτυπά η καρδιά σου.
Πάρτο και γρήγορα και θα σου πώ εγω. Μην σκέφτεσαι πολλά.
Δεν υπάρχουν πολλά μηχανάκια που θα σου κάνουν ''κλίκ''.
Λάθος φίλε μου.Υπάρχουν πάρα πολλές μοτό σήμερα που κάνουν "κλικ"
Δεν χωρά η λογική...Για κάποιον που έχει ίσως το καλύτερο DL-650 πανελληνίως μάλλον αυτό είναι λάθος επιχείρημα.Δεν πρόσεξες τη συλλογιστική του: είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημένος από αυτό που ήδη έχει.Προβληματίζεται για το αν αυτό που του αρέσει θα αποδειχθεί ισάξιο της προσδοκίας του.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 04-09-2011, 10:52
geod Ο/Η geod βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη-Aθηνα-Σαντορίνη
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 583
Προεπιλογή Απάντηση: να πάρω το 800?

Όσο αξιόπιστος και να είναι ο κινητήρας του v-strom φίλε "loulou 1100gs" στο σύνολο το μηχανάκι είναι μια μπουρούχα με όλη την σημασία της λέξης , καθότι ήμουν και κάτοχος του 1000!
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 04-09-2011, 10:57
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Απάντηση: να πάρω το 800?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από loulou1100gs Εμφάνιση μηνυμάτων
Μυαλό ΔΕΝ βάζεις...Να πώ ότι είσαι άπειρος, πάει στην ευχή...Ημαρτον,τι πρέπει να γίνει για να καταλάβεις.Σου είπα, η μοτό που έχεις σήμερα είναι καλύτερη.Λεπτομέρειες και φωτογραφικό υλικό από κοντά στο μαγαζί ή σε καφέ.
Το Vstrom έχει κατασκευαστικές ατέλειες για χρήση σε χωματόδρομους.
Δεν είναι τυχαίο το γεγονός πως η touratech αλλάζει θέση στο ψυγείο λαδιού για να έχει αξιοπρεπή απόσταση από το έδαφος με χρήση ποδιάς.
Αλλά και η θέση οδήγησης του για χώμα πάσχει κάπως.
+το ότι έχει μεγάλο πρόβλημα που δε λύνεται για βενζίνη χαμηλών οκτανίων (αν κάνω λάθος διορθώστε με. Τα 800ρια πάντως έχουν ασφάλεια που ρυθμίζει το θέμα αυτό).
Αν το θες για βόλτα σε άσφαλτο και χαλαρό χωματόδρομο το vstrom είναι μια χαρά επιλογή και μια και τα φράγκα είναι μετρημένα συμφωνώ με τον loulou.
Βέβαια θεωρώ πως ήταν τεράστια ανοησία το να βάλεις λεφτά σε αναρτήσεις κτλ για να βελτιώσεις το Vstrom μια και είπες πως δεν είχες τα λεφτά για το 800. Ή σου άρεσε έτσι όπως ήτανε ή όχι και έπρεπε να πάρεις αυτό που σου άρεσε. Εγώ είχα το ίδιο δίλημμα και τελικά όπως καταλαβαίνεις έκανα την επιλογή μου. Από τότε κοιτάζω με συμπάθεια τους κατόχους των Vstrom που γλυκοκοιτάζουν το μηχανάκι μου και ευχαριστώ την γυναίκα που δε με αποθάρρυνε στο να επιλέξω το τέλειο μηχανάκι για εμένα.
Είναι το μοναδικό της αγοράς με το οποίο μπορείς να ξεκινήσεις για χαλαρό ασφάλτινο ταξίδι στην Ευρώπη, να αλλάξεις γνώμη στο δρόμο και να καταλήξεις σε άγριους χωματόδρομους στην έρημο της Τυνησίας χωρίς καμία αλλαγή στο μηχανάκι. Γκάζι άφθονο με κατανάλωση γελοία. 15 λίτρα για 370 χιλιόμετρα σε εθνικό και πόλη μέσα σε μία εβδομάδα (με πολύ οικονομική χρήση βέβαια όταν είχαν απεργία τα βενζινάδικα) πως σου φαίνονται; Το ζητούμενο βέβαια είναι να του κάνεις την ανάλογη χρήση σε χώμα. Αλλιώς όπως είπα είναι τζάμπα λεφτά να αλλάξεις το Vstrom σου.
Προσωπική εκτίμηση: Το F800GS θα μείνει σαν μηχανάκι ορόσημο στην ιστορία του μοτοσυκλετισμού όπως και η Africa Twin ή το R80GS.
Επίσης προσωπική άποψη: Κανένα μηχανάκι δεν είναι τέλειο για όλους και αν είσαι από τους τύπους που τη μία φταίει η σέλα την άλλη ο ανεμοθώρακας και ψάχνεις να βελτιώνεις τα πάντα, ούτε στο 800 θα βρεις ησυχία.

Last edited by Markas; 04-09-2011 at 11:20.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 04-09-2011, 11:02
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Απάντηση: να πάρω το 800?

Από την άλλη και το Vstrom πολύ πιθανόν να μείνει στην ιστορία για τους ίδιους λόγους που έμεινε και το Honda Super Cub 50. Κανείς δε το πολυγούσταρε τότε που το είχε, κανείς δε το είχε πολυερωτευτεί αλλά "έκανε τη δουλειά του και δε χάλαγε"
Και αυτός είναι λόγος να μείνεις βεβαίως στην ιστορία...
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 04-09-2011, 12:23
kwon Ο/Η kwon βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW F800GS 11
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή Απάντηση: να πάρω το 800?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Markas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Vstrom έχει κατασκευαστικές ατέλειες για χρήση σε χωματόδρομους.
Δεν είναι τυχαίο το γεγονός πως η touratech αλλάζει θέση στο ψυγείο λαδιού για να έχει αξιοπρεπή απόσταση από το έδαφος με χρήση ποδιάς.
Αλλά και η θέση οδήγησης του για χώμα πάσχει κάπως.
+το ότι έχει μεγάλο πρόβλημα που δε λύνεται για βενζίνη χαμηλών οκτανίων (αν κάνω λάθος διορθώστε με. Τα 800ρια πάντως έχουν ασφάλεια που ρυθμίζει το θέμα αυτό).
Αν το θες για βόλτα σε άσφαλτο και χαλαρό χωματόδρομο το vstrom είναι μια χαρά επιλογή και μια και τα φράγκα είναι μετρημένα συμφωνώ με τον loulou.
Βέβαια θεωρώ πως ήταν τεράστια ανοησία το να βάλεις λεφτά σε αναρτήσεις κτλ για να βελτιώσεις το Vstrom μια και είπες πως δεν είχες τα λεφτά για το 800. Ή σου άρεσε έτσι όπως ήτανε ή όχι και έπρεπε να πάρεις αυτό που σου άρεσε. Εγώ είχα το ίδιο δίλημμα και τελικά όπως καταλαβαίνεις έκανα την επιλογή μου. Από τότε κοιτάζω με συμπάθεια τους κατόχους των Vstrom που γλυκοκοιτάζουν το μηχανάκι μου και ευχαριστώ την γυναίκα που δε με αποθάρρυνε στο να επιλέξω το τέλειο μηχανάκι για εμένα.
Είναι το μοναδικό της αγοράς με το οποίο μπορείς να ξεκινήσεις για χαλαρό ασφάλτινο ταξίδι στην Ευρώπη, να αλλάξεις γνώμη στο δρόμο και να καταλήξεις σε άγριους χωματόδρομους στην έρημο της Τυνησίας χωρίς καμία αλλαγή στο μηχανάκι. Γκάζι άφθονο με κατανάλωση γελοία. 15 λίτρα για 370 χιλιόμετρα σε εθνικό και πόλη μέσα σε μία εβδομάδα (με πολύ οικονομική χρήση βέβαια όταν είχαν απεργία τα βενζινάδικα) πως σου φαίνονται; Το ζητούμενο βέβαια είναι να του κάνεις την ανάλογη χρήση σε χώμα. Αλλιώς όπως είπα είναι τζάμπα λεφτά να αλλάξεις το Vstrom σου.
Προσωπική εκτίμηση: Το F800GS θα μείνει σαν μηχανάκι ορόσημο στην ιστορία του μοτοσυκλετισμού όπως και η Africa Twin ή το R80GS.
Επίσης προσωπική άποψη: Κανένα μηχανάκι δεν είναι τέλειο για όλους και αν είσαι από τους τύπους που τη μία φταίει η σέλα την άλλη ο ανεμοθώρακας και ψάχνεις να βελτιώνεις τα πάντα, ούτε στο 800 θα βρεις ησυχία.

+1000000
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 04-09-2011, 14:16
loulou1100gs Ο/Η loulou1100gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-Κέντρο, πιό κέντρο δεν γίνεται...
Μoto: R1100GS-XRV 650 και NX650 Dominator-ΧRV 750 RD 07-XTZ 750 Super Tenere
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή Απάντηση: να πάρω το 800?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από geod Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο αξιόπιστος και να είναι ο κινητήρας του v-strom φίλε "loulou 1100gs" στο σύνολο το μηχανάκι είναι μια μπουρούχα με όλη την σημασία της λέξης , καθότι ήμουν και κάτοχος του 1000!
Ναι φίλε μου, μια "μπουρούχα" που ΔΕΝ σπάει, ΔΕΝ χαλάει, έχει κλείσει τα συνεργεία, σε πάει καθημερινά στη δουλειά σου με ασφάλεια, φρενάρει, έχει ατέλειωτη ροπή και όταν κουραστείς από τη δουλειά σε πάει και ανετότατο ταξειδάκι εντός και εκτός Ελλάδος.Συμφωνώ λοιπόν ότι είναι μια πολύ καλή μπουρούχα.Καμμιά απολύτως αντίρρηση.Οι οδικές βοήθειες ΔΕΝ το ξέρουν και έτσι λογικό είναι να στερείται φήμης και δόξας.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 04-09-2011, 14:25
loulou1100gs Ο/Η loulou1100gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-Κέντρο, πιό κέντρο δεν γίνεται...
Μoto: R1100GS-XRV 650 και NX650 Dominator-ΧRV 750 RD 07-XTZ 750 Super Tenere
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή Απάντηση: να πάρω το 800?

"Ορόσημο" το F800GS....;Τι καινοτόμο και πρωτοπορειακό συνεισέφερε που δεν είδαμε αλλού;Τον οικονομικό κινητήρα;Τα σπασμένα υποπλαίσια (1ης γεννιάς μοντέλα προπαραγωγής για να μην παρεξηγούμαστε) ή μήπως το ABS;Μην ξεχνάμε ότι η ίδια η εταιρία το έχει ανακοινώσει ήδη από το 2005: θέλει μοντέλο σε κάθε κατηγορία, σε κάθε κυβισμό σε κάθε στυλ και μορφή.Επόμενο λοιπόν ήταν μετά την παρουσίαση του F800S/ST ν' ακολουθήσει και η έκδοση GS.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 04-09-2011, 14:37
geod Ο/Η geod βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη-Aθηνα-Σαντορίνη
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 583
Προεπιλογή Απάντηση: να πάρω το 800?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από loulou1100gs Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι φίλε μου, μια "μπουρούχα" που ΔΕΝ σπάει, ΔΕΝ χαλάει, έχει κλείσει τα συνεργεία, σε πάει καθημερινά στη δουλειά σου με ασφάλεια, φρενάρει, έχει ατέλειωτη ροπή και όταν κουραστείς από τη δουλειά σε πάει και ανετότατο ταξειδάκι εντός και εκτός Ελλάδος.Συμφωνώ λοιπόν ότι είναι μια πολύ καλή μπουρούχα.Καμμιά απολύτως αντίρρηση.Οι οδικές βοήθειες ΔΕΝ το ξέρουν και έτσι λογικό είναι να στερείται φήμης και δόξας.
Είναι μια μπουρούχα που δεν φρενάρει,δεν σου συγχωρεί λάθη, δεν στρίβει, χάλια αναρτήσεις και για πια ροπή μιλάς αλήθεια ? Με λίγα λόγια θα προτιμούσα το transalp (από αξιοπιστία) που είναι και honda!Και μην με παρεξηγείς γιαπωνεζόφιλος είμαι, αλλά το 800 είναι αλλιώς, θα μπορούσε να ήταν made in japan !
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 04-09-2011, 15:08
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Απάντηση: να πάρω το 800?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από loulou1100gs Εμφάνιση μηνυμάτων
"Ορόσημο" το F800GS....;Τι καινοτόμο και πρωτοπορειακό συνεισέφερε που δεν είδαμε αλλού;Τον οικονομικό κινητήρα;Τα σπασμένα υποπλαίσια (1ης γεννιάς μοντέλα προπαραγωγής για να μην παρεξηγούμαστε) ή μήπως το ABS;Μην ξεχνάμε ότι η ίδια η εταιρία το έχει ανακοινώσει ήδη από το 2005: θέλει μοντέλο σε κάθε κατηγορία, σε κάθε κυβισμό σε κάθε στυλ και μορφή.Επόμενο λοιπόν ήταν μετά την παρουσίαση του F800S/ST ν' ακολουθήσει και η έκδοση GS.
Δε χρειάζεται κάτι εξωφρενικά νέο για να φτιάξεις μηχανή ορόσημο. Ούτε να είναι έκπληξη. Το αν είναι ή όχι θα το δείξει η ιστορία που θα γράψουν οι αναβάτες και όχι τα τεχνικά χαρακτηριστικά ή η μάρκα. Οπότε το αν έχω δίκιο ή όχι θα αποδειχτεί σε 5-10 χρονάκια (τουλάχιστο).
Προσωπικά σκασίλα μου αν πουλήσει η BMW ή η Suzuki μηχανάκια. Εγώ είμαι ευτυχισμένος από την επιλογή μου και χαίρομαι όταν και άλλοι είναι το ίδιο ευχαριστημένοι από τη δική τους. Από τότε που πήρα το 800ρι άντε να λοξοκοίταξα για 2-3 λεπτά το ΚΤΜ990Adventure. Τίποτε άλλο. Και χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα στα 25000 χιλιόμετρα που έχω μέχρι τώρα με άφθονο χώμα διπλός, βροχή και παρκάρισμα στον δρόμο όταν δε καβαλάω στα δύο και κάτι χρόνια που το έχω.

Last edited by Markas; 04-09-2011 at 15:09.
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 04-09-2011, 18:06
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: να πάρω το 800?

Λοιπόν παιδιά... είμαι πενηντάρης, έχω καβαλήσει διάφορα μηχανάκια στη ζωή μου... είναι το πρώτο, που από πιτσιρίκια μέχρι γερόντια, μου είπαν "ωραίο εργαλείο παλικάρι"!!!!!! ένα για αυτό και ένα για κάποιες υπέροχες διαδρομές που έχω απολαύσει σε χώμα και άσφαλτο... λέω χαλάλι... τα έβγαλε τα λεφτά του με το παραπάνω!!!!!!
Όχι πως τα άλλα δεν είναι καλά... αλλά πως να το κάνουμε, παίρνεις τη γυναίκα που γουστάρεις, αλλιώς σε τρώει η μιζέρια, ακόμα κι αν πάρεις την Ωνάσαινα!!!!
Συμπτωματικά, πριν από αυτό είχα ένα SUZUKI Freewind. ΕΝΤΙΜΟ μηχανάκι, αλλά ήρθε ο καιρός του πια για "απόσυρση". Όταν έμαθα για το V-STROM, είπα "αυτό είναι", αλλά όταν συναντηθήκαμε "δεν μου σηκωνότανε"... ε, είμαι και μεγάλος για "κατανόηση"!!!!!
Βέβαια, αυτά πριν τρία χρόνια που κυκλοφόρησε. Τώρα ίσως να βγήκε και κανένα καινούριο ομορφότερο, αλλά έχω υπέροχες αναμνήσεις μαζί του και δύσκολα θα το άλλαζα. Ίσως άμα "μεγαλώσω", "νερουλιάσω" και βγάλει υδρόψυκτο Boxer να το σκεφτώ...

Να θυμάσαι πως "γυναίκα και μηχανή, παίρνουμε στα μέτρα μας, αλλιώς θα την καβαλάνε... άλλοι"!!!!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:38.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!