GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 08-04-2013, 09:57
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Ξερει κανεις;Garmin Streetpilot 2720

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν συνδέεις το μηχάνημα garmin στο p/c, μέσω USB βλεπεις τι υπάρχει από αρχεία...

Εννοώ βλέπεις τα αρχεία που υπάρχουν μέσα στο garmin,

Όσα garmin είχα στα χέρια μου έτσι συμπεριφέρονταν

Όλα τα παρακατω γραφομενα ισχύουν αν κατάφερες να δεις τα αρχεια του garmin στην οθόνη του p/c σου

Στο συγκεκριμένο, όπως γράφεις:

Στη συσκευη ομως φαινονται εγκατεστημενοι δυο Χαρτες άλλοι...ο Auto Drive Hellas και ο CN(City Navigator) Europe NT 2011.32

Θα δεις λοιπόν εκτός των άλλων αρχείων και 2 μεγάλα σχετικά αρχεία που

είναι αυτοί οι 2 χάρτες

Οι ονομασίες αρχείων που αναγνωρίζονται από τα garmin είναι gmupsupp και gmupprom

Αφού εντοπίσεις τα δύο αρχεία τα κάνει cut και τα βάζεις στο σκληρό του p/c σου
Πρόσεξε γιατι αν μετονομασεις τα έχασες.

Για τουτο φτιάξε φάκελο με το τι είναι τι και ρίχτα ξεχωριστα και τακτοποιημένα μέσα στον ανάλογο φάκελο

Μπακαλίστικα σου λέω ότι το μεγαλύτερο αρχείο είναι ο NT Europe

Στη συνέχεια πέρνεις το gmupsupp αρχείο που θέλεις από τον σκληρό σου, πχ anavasi topo η έναν νεώτερο ΝΤ Ευρώπης

και τον κάνεις paste μέσα στο garmin

Η όλη διαδικασία και αφαίρεσης χάρτη αλλά και πρόσθεσης χάρτη στο garmin διαρκεί αρκετά

Ίσως παραπάνω απο μισή ώρα κάθε φορά, οπότε χρειάζετε υπομονή

Όλα αυτά ισχύουν με την προυπόθεση ότι βλέπεις τα εσωτερικά αρχεία του garmin
επίσης βασικό να υπολογίσεις την χωριτικότητα του μηχανηματος σου σε σχεση με τον χαρτη που θα βάλεις
Η διαδικασία είναι αναστρεψιμη με την εννοια οτι τους παλιους χαρτες δεν του έκανες delete
και μπορεις να τους ξαναβάλεις μεσα



Το έχω κάνει σε 3 διαφορετικά μηχανηματα και δούλεψε.
2 διαφορετικα zumo και ενα nuvi των 70 ευρω

Αν γίνει "πατατα" η Garmin δεν το αναλαμβανει να ξερεις(Ελλάδα)

Όλα τα παραπάνω δεν συνιστωνται αν δεν είσαι απολυτα σιγουρος

Για περισσότερα μπορείς και με προσωπικο μηνυμα τηλ κλπ

Καλη επιτυχία και αν την έχεις ενημερωσε να μαθαίνουμε απο την εμπειρια σου

χαρη εγω που εχω το bmw navigator iii που ειναι το ιδιο με του κωστα δεν με αφηνει να μπω μεσα στο λογισμικό του παρα μόνο απο οτι καταλαβα πρέπει να του φορτώσω απο σι ντι μονο τους χαρτες.......και το μηχανημα ή garmin το λεει 28 20 εμενα......
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 08-04-2013, 12:23
Maggellanos Ο/Η Maggellanos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: FJR1300
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή Απάντηση: Ξερει κανεις;Garmin Streetpilot 2720

Νομιζω παντως πως το συγκεκριμμενο μηχανημα δεν διαβαζεται απο το πισι ως εξωτερικος σκληρος..δηλαδη πολυ απλα δεν μπορεις να μπεις μεσα του,οπως κανουμε στα νεοτερα...Κωστα αν θελεις την γνωμη μου,αυτο που εχεις να κανεις μεσω της Garmin παντα,ειναι πολυ απλα μια αναβαθμιση του CITY NAVIGATOR,ο οποιος εχει και χωματινες διαδρομες,και απο εκει να επιλεξεις πιο κομματι της Ευρωπης σε ενδιαφερει και να το περασεις μεσα του μεσω του mapupdater..Προσεξε οταν ερθει η ωρα αυτη θα σου προτεινει να κανεις εγκατασταση χαρτων με το garmin express!!Εσυ θα επιλεξεις το mapupdater..Το αλλο ειναι πολυ φρεσκο σαν ιδεα και εχει δημιουργησει αρκετα θεματακια σε χρηστες..Ειναι σε φαση που το ξαναψαχνουν..Το αν θα υπαρχει μεσα ο χαρτης Αμερικης δεν σε νοιαζει και τοσο,αλλα εαν θελεις τοσο πολυ να τον βγαλεις πηγαινε στο μενου και ξετσεκαρισε τον..Μετα κανε την εγκατασταση τον ανανεωμενου χαρτη Ευρωπης..Το να περασεις μια διαδρομη μεσα του απο το mapsource,και μετα αυτο να σε πλοηγησει με τον ιδιο τροπο σαφως και γινεται..Σε οτι αφορα την Αναβαση ειναι κατι που δεν ασχοληθηκα ποτε,οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω..Αυτο που θα επρεπε να κοιταξεις ειναι εαν η ιδια η εταιρεια εξακολουθει να υποστηριζει το μηχανημα..Αλλιως σε ενδεχομενη βλαβη θα ειναι δυσκολο να βρεις ανταλλακτικα η κατι αλλο..Παντως να ξερεις οτι στην εποχη του το μηχανημα ηταν απο τα πολυ καλα..
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 08-04-2013, 14:19
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Ξερει κανεις;Garmin Streetpilot 2720

Παιδια κατ'αρχας σάς ευχαριστω πολυ για την βοηθεια ολους οσοι ασχοληθηκατε με το θεμα που ανεβασα
Διευκρινιζω επισης οτι οι γνωσεις μου σχετικα με τα GPS δεν ειναι και "γκουρου"οπότε αν κατι μού διεφυγε ειμαι ολος αυτια εννοειται

Τωρα οσον αφορα τη συσκευη και τις αναβαθμισεις,οι προσπαθειες που εκανα ηταν οι εξης(τις γραφω για οσους θελησουν πιθανον να μαθουν κατι απο την ιστορια...):
-Πηρα τηλεφωνο στην Garmin Hellas και οι οποιοι με ενημερωσαν οτι εχει σταματησει η υποστηριξη τού εν λογω μηχανηματος.Οπότε εδω υπαρχει το πρωτο κολλημα.Δεν εχουμε επισημη υποστηριξη για StreetPilot 2720!
Σε σχετικη μου ερωτηση εκει εαν μπορω τον Χαρτη Αμερικης να τον κανω "τράμπα" με αναβαθμιση αλλά με Χαρτη Ευρωπης-αφου εχω τον νόμιμο αγορασμενο χαρτη NT North America-μού ειπαν οτι κατι τετοιο δεν το γνωριζαν...Κατοπιν πιεσεων και σχετικης "μπλαμπλα-λογίας" και αφου επιασαν οτι δεν πηρα "ασχετος" απλα να ρωτησω,μού ειπαν οτι μπορουν να μου δωσουν το νεο χαρτη Ευρωπης...ομως περα απο το οικονομικο(αφου θα τον αγοραζα)υπηρχε εδω το δευτερο κολλημα...ο Χαρτης αυτος ειναι κοντα στα 4GB οπως με ενημερωσαν.Οπότε αφου η συσκευη μου εχει 2GB εσωτερικη μνημη,ακομα και σε ενδεχομενη αγορά παλι θα μου ηταν αχρηστος...

Τριτο κολλημα οτι δεν παιρνει εξωτερικη SD ωστε να ειναι πολυ πιο ευελικτο σε θεμα Χαρτων αφου ετσι θα μπορουσα να φορτωσω αλλο σετ Χαρτων σε δυο τρεις καρτουλες και θα εκανα εναλλαγη αναλογα τι θελω και που θα κινηθω.

Μετα απο 3ημερο κυριολεκτικα σάπισμα μπροστα απο τον Υπολογιστη και αφου διαβασα οτι σχετικο βρηκα για συσκευη και αναβαθμισεις,επισημα και ανεπισημα κολπα και τρυκ,εκανα καποιες προσπαθειες να εγκαταστησω Χαρτες αλλά περα απο τη Garmin,δηλαδη "unofficial"like our US pals say.
Καταφερα να βαλω καποιους Χαρτες νεους αλλά εδω ερχεται το τεταρτο κολλημα.Η συσκευη απο τη μια δεν υποστηριζει Ελληνικους Χαρακτηρες αρα οι Χαρτες με Ελληνικο Αλφαβητο απεικονιζονταν με "ιερογλυφικα" και ηταν αδυνατη η πλοηγηση απο σημειο σε σημειο,ενω απο την αλλη οσοι Χαρτες μπηκαν που δεν ηταν απο τη "μαμα"ναι μεν φαινονταν στη συσκευη σε πραγματικο Χρονο αλλά δεν τούς διαβαζε οταν ηθελα να προγραμματισω δρομολογιο βγαζοντας ενα μηνυμα "δεν υπαρχουν εγκατεστημενοι Χαρτες"...

Επιπροσθετα η συσκευη αν και τη διαβαζει ο Υπολογιστης οταν συνδεω το USB ΔΕΝ ειναι δυνατο να δω τι Χαρτες περιεχει αλλά ουτε τι αποθεμα αποθηκευσης εχει και απλως διαβαζει ΜΟΝΟ επισημους Χαρτες και κανει αναβαθμιση σε αυτους.Οπότε καθε προγραμμα που δοκιμασα απλα μού εδινε αργα ή γρηγορα το ιδιο αποτελεσμα.Πεμπτο κολλημα λοιπον εδω!

Σε συνδιασμο ολων των παραπανω με την δικη μου απαιτηση για μια συσκευη οσο πιο απλη που να μπορω να εγκαταστησω Χαρτες τοσο για ασφαλτο με ενημερωμενο λογισμικο οσο και για χωμα(αυτο με νοιαζει ΠΟΛΥ)με Χαρτες Αναβασης,με αφησαν με ενα πικρο χαμογελο...Διοτι απο τη μια βρηκα μια συσκευη οπως την ηθελα,οικονομικη αγορα,αδιαβροχη κ ποιοτικη αλλά ΚΑΙ Garmin με ολα οσα συνεπαγεται το καλο Ονομα στο χώρο αλλά απο την αλλη δεν μπορω να χρησιμοποιησω στην πραξη αυτη την συσκευη.

Ετσι(με βαριά καρδια...)πηρα αποφαση να επιστραφει η συσκευη στον ιδιοκτητη της κ να ξαναρχισω το ψαξιμο για κατι κοντα σε αυτα που ζηταω...

Το μονο που ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ (ξαναλεω με οσες γνωσεις διαθετω)ειναι οτι δεν το αφησα στην τυχη του αλλά εξαντλησα καθε τροπο να παραμεινει η συσκευη στα χερια μου αφου δοκιμασα καθε τροπο να "ζωντανεψει"...ματαια ομως...αν καποιος γνωριζει κατι παραπανω και θελει με ενημερωνει.
Αυτα
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 08-04-2013, 14:33
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Ξερει κανεις;Garmin Streetpilot 2720

Τα είπαμε.....
Μη συνεχίζεις στους πλοηγούς!!!!
Πάρε gps απλό!
Ο πλοηγός, για να κάνει και όσα ζητάς, είναι ένας. Zumo 660, =500€ +
Παρε gps, θυσίασε τα άχρηστα (φωνητική πλοήγηση , συνδεσιμότητα με ότι να 'ναι κλπ) και κάνε παιχνίδι με το pc και τις διαδρομές σου!
Δες κάτι σε 62, colorado, oregon kai δε θα χάσεις
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 08-04-2013, 17:28
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Ξερει κανεις;Garmin Streetpilot 2720

Μηπως κανω κατι λαθος στη διαδικασια φορτωσης Χαρτων στη συσκευη;Ξερει-μπορει καποιος να μου πει πώς γινεται η σωστη διαδικασια;Σε ποιες μορφες αρχειων και με ποια προγραμματα ισως μπορει να γινει η εγκατασταση Χαρτων απο το PC στο Garmin;
Δε μπορει ρε γμτ να κανω τοσο λαθος...ή μπορει;
Γιατι ενω εχω αποφασισει να την επιστρεψω λεω μπας και κανω λαθος και ειναι μια συσκευη που αξιζει αλλά δεν ξερω εγω το σωστο τροπο που δουλευουν αυτες οι συσκευες...
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 08-04-2013, 18:41
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Ξερει κανεις;Garmin Streetpilot 2720

to gps σου βλέπει τους χάρτες σαν αρχεία .img με τα ονόματα που σου λέει πιο πάνω ο Χάρης. Κάνε αποκοπή τα υπάρχοντα και σώστα στον υπολογιστή σου. Μετά δώσε ΤΟ ΙΔΙΟ ονομα στα νέα σου αρχεία (ίδιο με των παλιών που έβγαλες) , επικόλλησέ τα στον ίδιο φάκελο (πρέπει να είναι garmin) και θα είσαι ΟΚ.
Αν δε δουλέψει τότε ....
δεν ξέρω
Πάντως έτσι δουλευουν τα oregon, colorado, zumo.

Last edited by forester; 08-04-2013 at 18:42.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 08-04-2013, 20:55
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Ξερει κανεις;Garmin Streetpilot 2720

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
to gps σου βλέπει τους χάρτες σαν αρχεία .img με τα ονόματα που σου λέει πιο πάνω ο Χάρης. Κάνε αποκοπή τα υπάρχοντα και σώστα στον υπολογιστή σου. Μετά δώσε ΤΟ ΙΔΙΟ ονομα στα νέα σου αρχεία (ίδιο με των παλιών που έβγαλες) , επικόλλησέ τα στον ίδιο φάκελο (πρέπει να είναι garmin) και θα είσαι ΟΚ.
Αν δε δουλέψει τότε ....
δεν ξέρω
Πάντως έτσι δουλευουν τα oregon, colorado, zumo.
Το ΒΑΣΙΚΟ προβλημα πού εχω ειναι οτι μεσω του προγραμματος MapSource τής Garmin(το κατεβασα απο την επισημη σελιδα της),ενω αναγνωριζει στο PC την συσκευη ως Garmin StreetPilot 2720 και μαλιστα με Σειριακο Αριθμο,ΔΕΝ μπορω να εχω προσβαση στα δεδομενα της και στον αποθηκευτικο χωρο.Ωστε να μπορω να μεταφερω αρχεια και Χαρτες απο και προς αυτη απο το PC αλλά και να χρησιμοποιησω το προγραμμα αυτο για να φτιαξω διαδρομη στο χωμα.
Προφανως κανω κατι λαθος...αλλά δεν ξερω τι!
Γιατι γινεται αυτο;Ξερει κανεις;
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 08-04-2013, 21:00
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Ξερει κανεις;Garmin Streetpilot 2720

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mAthosalas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ΒΑΣΙΚΟ προβλημα πού εχω ειναι οτι μεσω του προγραμματος MapSource τής Garmin(το κατεβασα απο την επισημη σελιδα της),ενω αναγνωριζει στο PC την συσκευη ως Garmin StreetPilot 2720 και μαλιστα με Σειριακο Αριθμο,ΔΕΝ μπορω να εχω προσβαση στα δεδομενα της και στον αποθηκευτικο χωρο.Ωστε να μπορω να μεταφερω αρχεια και Χαρτες απο και προς αυτη απο το PC αλλά και να χρησιμοποιησω το προγραμμα αυτο για να φτιαξω διαδρομη στο χωμα.
Προφανως κανω κατι λαθος...αλλά δεν ξερω τι!
Γιατι γινεται αυτο;Ξερει κανεις;
μηπως πρεπει και να κατεβασεις και τους usb drives...??
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 08-04-2013, 21:03
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Ξερει κανεις;Garmin Streetpilot 2720

εμενα κανονικα δεχεται τους χαρτες του gps το μαπ
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 08-04-2013, 21:05
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Ξερει κανεις;Garmin Streetpilot 2720

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από commander Εμφάνιση μηνυμάτων
μηπως πρεπει και να κατεβασεις και τους usb drives...??
Το γραφω αυτο στο πρωτο ποστ.Εχω κατεβασει τους drivers εξαρχης,ναι...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:59.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!