GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 23-09-2013, 16:31
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Συμπλήρωση λαδιών κινητήρα

Δ υπάρχει περίπτωση να μην βρεις την σύνθεση που θες δε μιλάω για εταιρεία μιλάω για την σύνθεση ας πούμε 10-40
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 23-09-2013, 18:06
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Συμπλήρωση λαδιών κινητήρα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από AKIS_21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δ υπάρχει περίπτωση να μην βρεις την σύνθεση που θες δε μιλάω για εταιρεία μιλάω για την σύνθεση ας πούμε 10-40
Αυτο δεν ειναι συνθεση, αυτο ειναι ιξωδες...........
Αλλα τσπα, και τα ιξωδη και οι χημικες συνθεσεις ολων των λαδιων ειναι αναμιγνυομενες.......δεν υπαρχει προβλημα.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 23-09-2013, 18:20
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Συμπλήρωση λαδιών κινητήρα

Reply With Quote
  #14  
Παλιό 24-09-2013, 03:02
V-STRONG Ο/Η V-STRONG βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή Απάντηση: Συμπλήρωση λαδιών κινητήρα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο δεν ειναι συνθεση, αυτο ειναι ιξωδες...........
Αλλα τσπα, και τα ιξωδη και οι χημικες συνθεσεις ολων των λαδιων ειναι αναμιγνυομενες.......δεν υπαρχει προβλημα.


φιλε γιωργο δεν ειναι ακριβως ετσι....
Π.Χ.
εχω διαφορα μισαδακια απο λαδια που περισσευαν, 10-40, 15-50, 20-50 και αλλα ειναι ορυκτελαια, αλλα συνθετικα και αλλα ημι. φτανω τα 3.75Lt για την αλλαγη που θελω. και συμφωνα με την κατα προσεγγιση που προανεφερες μου βγαινει ενα μειγμα ημι προς συνθετικο... με ιξωδες 14w-46
ποσοι θα εβαζαν ενα τετοιο τουρλουμπουκι στο ακριβο τους μηχανακι για λιπανση?...............


χωρις να ειναι καταστροφικο σιγουρα οχι και οτι καλυτερο. αν ειναι δυνατον ιδιο ιξωδες
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 24-09-2013, 10:21
syan Ο/Η syan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R12RT
Μηνύματα: 7,143
Προεπιλογή Απάντηση: Συμπλήρωση λαδιών κινητήρα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από V-STRONG Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε γιωργο δεν ειναι ακριβως ετσι....
Π.Χ.
εχω διαφορα μισαδακια απο λαδια που περισσευαν, 10-40, 15-50, 20-50 και αλλα ειναι ορυκτελαια, αλλα συνθετικα και αλλα ημι. φτανω τα 3.75Lt για την αλλαγη που θελω. και συμφωνα με την κατα προσεγγιση που προανεφερες μου βγαινει ενα μειγμα ημι προς συνθετικο... με ιξωδες 14w-46
ποσοι θα εβαζαν ενα τετοιο τουρλουμπουκι στο ακριβο τους μηχανακι για λιπανση?...............


χωρις να ειναι καταστροφικο σιγουρα οχι και οτι καλυτερο. αν ειναι δυνατον ιδιο ιξωδες
Είναι μια λύση ανάγκης που εσύ προτείνεις φίλτατε...δεν λέει κανείς οτι είναι και η πρώτη επιλογή...Θα συμφωνήσω με τον Γιώργο (GeorgeP) !
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 24-09-2013, 21:22
V-STRONG Ο/Η V-STRONG βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή Απάντηση: Συμπλήρωση λαδιών κινητήρα

ΔΕΝ καταλαβες φιλε μου ειναι σιγουρο....
ΔΕΝ το προτεινω το παραδειγμα ουτε σαν λυση αναγκης...
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 24-09-2013, 21:37
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Συμπλήρωση λαδιών κινητήρα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από V-STRONG Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε γιωργο δεν ειναι ακριβως ετσι....
Π.Χ.
εχω διαφορα μισαδακια απο λαδια που περισσευαν, 10-40, 15-50, 20-50 και αλλα ειναι ορυκτελαια, αλλα συνθετικα και αλλα ημι. φτανω τα 3.75Lt για την αλλαγη που θελω. και συμφωνα με την κατα προσεγγιση που προανεφερες μου βγαινει ενα μειγμα ημι προς συνθετικο... με ιξωδες 14w-46
ποσοι θα εβαζαν ενα τετοιο τουρλουμπουκι στο ακριβο τους μηχανακι για λιπανση?...............


χωρις να ειναι καταστροφικο σιγουρα οχι και οτι καλυτερο. αν ειναι δυνατον ιδιο ιξωδες
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΤΣΙΤΩΝΕΙΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ, δεν έφτιαξες και κανένα racing λιπαντικό. Άλλωστε τα περί σκληρής χρησης ισχύουν και με 1 λιπαντικό αν δεν είναι καλό.

Για καθημερινή χρήση είναι ΟΚ. Καλά τα λες θεωρητικά "τουρλουμπούκι", "ακριβό μηχανάκι" κλπ. αλλά πέρα από τη θεωρια, έχω προχωρήσει στην πράξη με πολλά τέτοια πειράματα και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα.
Μέχρι και βαλβολίνη μίξη έχω δοκιμάσει για να "παχύνω" το ιξώδες..


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από V-STRONG Εμφάνιση μηνυμάτων
ΔΕΝ καταλαβες φιλε μου ειναι σιγουρο....
ΔΕΝ το προτεινω το παραδειγμα ουτε σαν λυση αναγκης...
Αν σου πω τώρα ότι ta motul, castrol, penzoil χρησιμοποιούν την ίδια "βάση" σύνθεσης στα λιπαντικά τους, ή ότι τα motorcraft και motul ξεκινούν από ανακυκλώσιμα καμένα λάδια και φτιάχνουν τα λεγόμενα "συνθετικής βάσης" λιπαντικά τα οποία στην πιάτσα τα ονομάζουν "λάδια-σαμπουάν", τι θα πεις ..

Το καταλαβαίνεις από τη μυρωδιά τους μόνο αιθέρια έλαια δεν έχουν -σου 'ρχεται να κάνεις μπάνιο με αυτά παρά να τα βαλεις στον κινητήρα σου..

Προσωπικά εκτιμώ ότι τα σύγχρονα λιπαντικά ανεξαρτήτως σύνθεσης χωρίζονται πολύ χοντρικά σε 2 κατηγορίες.

- Τα απλά συμβατικά για όλα τα οχήματα παραγωγής και
- Τα racing λιπαντικά για χρήση σε κινητήρες στα όριά τους..
Τα περισσότερα racing είναι φουλ συνθετικά και έχουν
"περίεργα" ιξώδες, 5-50, 10-50, 10,60 ή είναι μονού ιξώδες 50w, 60W κλπ. προορίζονται για μία αγωνιστική χρήση ώπου οι θερμοκρασίες λειτουργίας είναι στανταρ και πολύ ψηλές. Αυτά εχουν το πλεονέκτημα ότι έχουν ελάχιστα πρόσθετα, γιατί τα πρόσθετα ουσιαστικά κάνουν συμβιβαστικα πιο εκτεταμένη τη χρήση λαδιού στο χρόνο ζωής τους, τη συμόρφωση σε ρύπους κλπ κλπ και δεν βοηθούν την αποκλειστική λίπανση και λειτουργία του κινητήρα στα όριά τους..

Πέραν αυτού άλλα αντέχουν 5.000 χιλ. και άλλα 25.000+ γενικά ίσχύει ο κανόνας ότι πληρώνεις παίρνεις, αν και τελευταία έχω παρατηρήσει ότι τα αμερικάνικα καλά λιπαντικά είναι αρκετά φθηνότερα ίσως λόγω διαφοράς ευρώ-δολαρίου, ας με διορθώσει ο Georgep αν γνωρίζει κάτι..

Last edited by JohnGS1100; 24-09-2013 at 21:43.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 24-09-2013, 21:55
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Συμπλήρωση λαδιών κινητήρα

Εγώ πάντως στο προηγούμενο μονοκυλινδρο είχα βάλει μια φορά λάδι αυτοκινήτου. Δεν παρατήρησα κάτι περίεργο μέχρι την αλλαγή τους με λάδι μηχανής.

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 25-09-2013, 00:34
syan Ο/Η syan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R12RT
Μηνύματα: 7,143
Προεπιλογή Απάντηση: Συμπλήρωση λαδιών κινητήρα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από V-STRONG Εμφάνιση μηνυμάτων
ΔΕΝ καταλαβες φιλε μου ειναι σιγουρο....
ΔΕΝ το προτεινω το παραδειγμα ουτε σαν λυση αναγκης...
Καλωωώς !
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 25-09-2013, 01:26
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Συμπλήρωση λαδιών κινητήρα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από V-STRONG Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε γιωργο δεν ειναι ακριβως ετσι....
Π.Χ.
εχω διαφορα μισαδακια απο λαδια που περισσευαν, 10-40, 15-50, 20-50 και αλλα ειναι ορυκτελαια, αλλα συνθετικα και αλλα ημι. φτανω τα 3.75Lt για την αλλαγη που θελω. και συμφωνα με την κατα προσεγγιση που προανεφερες μου βγαινει ενα μειγμα ημι προς συνθετικο... με ιξωδες 14w-46
ποσοι θα εβαζαν ενα τετοιο τουρλουμπουκι στο ακριβο τους μηχανακι για λιπανση?...............
Εγω......κι οχι μια φορα, και αλλαγη στα 12,000 οπως λεει ο κατασκευαστης της μοτοσυκλετας μου.

Αλλα ασε με εμενα, αν περιδιαβεις τα σαιτ των εταρειων λιπαντικων το γραφουν και οι ιδιες......''may be mixture with other lubricants'''.....
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:16.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!