GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 10-06-2013, 17:24
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Heidenau KC60 scout εντυπώσεις μέσα απο 8000 χιλιόμετρα περίπου

Η ερώτηση των 10000000 ευρώ ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑΑΓΟΡΑΖΕΣ..?
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 10-06-2013, 22:30
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Heidenau KC60 scout εντυπώσεις μέσα απο 8000 χιλιόμετρα περίπου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από AKIS_21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ερώτηση των 10000000 ευρώ ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑΑΓΟΡΑΖΕΣ..?
Μιας και η ερωτηση αφορα οσους τα χρησιμοποησαμε
εγω τα ξανααγορασα ηδη!
Μετα απο 11500 χλμ τα παλια πηγαν για ανακυκλωση
τα δε καινυρια περιμενουν ηδη στην αποθηκη μου
τις πρωτες δροσιες του φθινοπωρου
Αντιθετα με το φιλο πιο πανω τα εμπιστευτηκα
και στις βροχες του χειμωνα κι εμεινα απολυτα ικανοποιημενος.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 11-06-2013, 00:19
ckalfas Ο/Η ckalfas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Yamaha Virago XV250 BMW R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 1,982
Προεπιλογή Απάντηση: Heidenau KC60 scout εντυπώσεις μέσα απο 8000 χιλιόμετρα περίπου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από AKIS_21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ερώτηση των 10000000 ευρώ ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑΑΓΟΡΑΖΕΣ..?
Σίγουρα...!!!
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 11-06-2013, 08:21
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Heidenau KC60 scout εντυπώσεις μέσα απο 8000 χιλιόμετρα περίπου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από AKIS_21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ερώτηση των 10000000 ευρώ ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑΑΓΟΡΑΖΕΣ..?
Αν και η ερωτηση σου απευθυνεται σε αλλο φιλο-ο οποιος μάς εδωσε μια καλη γευση των ελαστικων-να σου πω κι εγω την αποψη μου,ως απαντηση μιας και τα φοραω στο F800GS μου.
Τα Heidenau K60 scout τα φοραω εδω και 4.500χλμ περιπου.Με χωμα αλλά και ασφαλτο.Θελω να τα δω και σε ξερο χωμα τωρα καλοκαιρακι(το Παναχαϊκο με καλει!!!)για να ολοκληρωσω σαφεστερη αποψη.

Παω πολη σχεδον με καθε ευκαιρια.Αφου σε πεισμα ισως των καιρων(και καποιων αποψεων...)την GS μου την εχω και ως "παπακι" για τις ψιλοδουλειες και το αντι-στρες της πολης.Εδω λοιπον τα heidenau σε στεγνο και βρεγμενο δεν με εχουν προβληματισει ποτέ!Αν εξαιρέσεις μερικα χαζογλυστρηματα ελεγχομενα και άφοβα οταν ειναι εντελως κρυα και ο δρομος της πολης συνδιαζει τα "Ελληνικα" χαρακτηριστικα του με βροχερο καιρο,σε καμμια αλλη περιπτωση δεν εχω νοιωσει ανασφαλεια με τα Κ60!.Ισα ισα που ειναι πολλες οι στιγμες που δεν νοιωθω οτι φοραω τακουνι αλλά τα κοιταζω να δω μπας και μού τα αλλαξε κανεις καλικαντζαρος το βραδυ με ασφαλτινα(λολ λεμε...)!

Σε ασφαλτινα ταξιδια εχω κανει ως τωρα απο ασφαλτινο επαρχιακο σφιχτο στροφιλικι εως Εγνατια Οδο δικαβαλος...
Στο στροφιλικι η αισθηση ειναι αυτη που ο παλαι ποτέ "δασκαλος"(σε τι ;...)Γκουσγκουνης χρησιμοποιουσε συχνα πυκνα....ΒΕΝΤΟΥΖΑ!Πραγματικα το λεω οτι σε κατι στενα της Μανης αλλά και σε Αχαϊα Ηλεια κατι Δημητσανες κατι Καλαβρυτα δεν αισθανθηκα ουτε σεκοντ οτι μού λειπουν τα ασφαλτινα!Πιεσεις ασφαλτινες και ....ξυνεις τη μποτα!Ειμαι καθετος σε αυτο διοτι το ζω!Μαυριζεις το λαστιχο απ'ακρη σε ακρη και γλυστρημα πουθενα!

Στην Εγνατια και σε Εθνικη ταξιδευα-λογω βαρεμαρας και εξπρες λογων ταξιδιου-με 170χαω επι ωρα και δεν ειδα ουτε φθορα "κλαψε γιατι με χανεις" της γομας αλλά ουτε χαζοκουνηματα.Λιγο θορυβο παραπανω απο τα ασφαλτινα σαφως και εχεις οπως και συντονισμους"γαργαλημα"στις πατουσες λογω σχεδιασης αλλά προσωπικα λιγο με απασχολει.Παντου αισθηση ασφαλειας και σε αυτο το τεραιν.

Χωματακι το λατιχακι ειναι ισως και εξαιρετικο για αυτο που παιρνεις.Αν εξαιρεσω μια χαζοπτωση προσφατα στο Μαιναλο οπου αν ειχα TKC ή Karoo μπροστα μπορει και να μην επεφτα αφου το φρεσκο και υγρο γρασιδι κερδισε τον μπροστινο τροχο λογω πελματος,η GS πηγαινε αερα σε καποια κομματια ενω στην κροκαλλα τα εχωνα και ισοπεδωνε με αισθηση "δωσε κι αλλο μπάρμπα"...Οι πιεσεις στο χωμα που βαζω εγω ειναι 1.7-1.8 μπρος-πισω αντιστοιχα για να παταω πιο σταθερα.

Λιγο χιονι στον Ελικωνα περασε ανετα και μαλιστα σε ασφαλτο με παγωμενο εκει γλυστρουσε αλλά δεν ειχα και καρφια ε;...Μην τα θελουμε και ΟΛΑ απο ενα λαστιχο...

Παμε τωρα στο τι μου λειπει λογω αυτου του ελαστικου.

Μου λειπει η ησυχία που εχουν τα αμιγως ασφαλτινα...Ναι κανουν ενα θορυβο ενα μπαλοναρισμα και ενα τρεμουλο που δεν θα εχεις με κανενα ασφαλτινο.

Μου λειπει η μεγαλυτερη ΜΩΤ και τελικη που εχωνα πριν τα βαλω.Ναι Εγνατια αν και με 170-παρανομος ε;...-σκυλοβαρεθηκα!Ηθελα ενα ασφαλτινο για να 200αρισω και να φαω χιλιομετρα πιο ευκολα.Εκει μου ελειψε ενα ασφαλτινο.

Θα μου ελειπε η καλυτερη κατα τι ή και παραπανω,προσφυση ενος Karoo R σε πιο απαιτητικο χωμα.Ομως εδω δεν δινω και τοσο "μειον" αφου τα Heidi δεν σε αφηνουν παραπονεμενο......μετεφρασε το οπως θελεις αυτο...

Στην καταναλωση δεν εχω δει-ειλικρινα-καμμια μεγαλη αποκλιση.Αντε απο το 4.3-4.7 που επαιζα πριν,τωρα να βλεπω αλλο ενα 0.2-0.3lt παραπανω.Σιγα τα ΩΑ!

Αν λοιπον μετα τα οσα εχω δει ως ωρας,τα ελαστικα αυτα μού βγαλουν και καμμια 12.000-15.000 χιλιομετρα διαρκεια ζωης,τοτε θα μπορουσα να πω "Ναι τα ξαναβαζω για πλακα".Δεδομενου και του διπλού χαρακτηρα On & Off που ΘΕΛΩ να ζω την GS μου....αν σταματησω να σκεφτομαι χωματινα τεραιν τοτε ισως να δωσω οχι μονο τα Heidi αλλά και την ιδια την GS για κατι πολυ πιο ασφαλτινο...........

Πότε δεν θα τα ξαναγοραζα;Αν ειχα την ευχέρεια να εχω 2 ζευγαρια ζαντων τοτε σαφως δεν θα ηθελα K60scout αλλά ενα Karoo στο ενα ζευγαρι και ενα ασφαλτινο στο αλλο ζευγαρι ζαντων.Και τραμπα αναλογα "Τι εχει το εκδρομικο μενου σημερα"!

Ελπιζω κι εγω με τη σειρα μου να βοηθησα στο ελαχιστο......
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 11-06-2013, 16:12
ADV Ο/Η ADV βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1150 ADV
Μηνύματα: 501
Προεπιλογή Απάντηση: Heidenau KC60 scout εντυπώσεις μέσα απο 8000 χιλιόμετρα περίπου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από AKIS_21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ερώτηση των 10000000 ευρώ ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑΑΓΟΡΑΖΕΣ..?
Φίλε Άκη θα έλεγα ναι για την χρήση που κάνω εγώ ΜΟΝΟ για να τα φορέσω καλοκαίρι. Όπως και θα κάνω.

Για all round για εμένα που μένω Αθήνα ΟΧΙ καθώς δεν μου έδωσαν το αίσθημα ασφάλειας που θα ήθελα και ας κέρδιζα στο χώμα ( το οποίο εγώ κάνω μόνο καλοκαίρι )

Οπότε στην περίπτωση μου ένα ασφάλτινο για χειμώνα και καλοκαίρι Heidenau που θα με πάει αξιοπρεπώς με πορεία 140 160 χλμ στο προορισμό μου και θα απολαύσω την βόλτα μου στο βουνό κλπ

Για να το φοράς όλο τον χρόνο πρέπει να κινείσαι γνωρίζοντας και προσέχοντας τα όρια του καθώς και να διαβάζεις πολύ τον δρόμο προσαρμόζοντας την οδήγηση σου. Αυτό το κάνουμε αλλά στην περίπτωση του ακόμα περισσότερο. Οι δρόμοι εδώ στην Αθήνα έχουν να ασφαλτοστρωθούν λόγω κρίσης.......... Σε λίγο με ATV και ερπύστρια.

Κάποιος άλλος που έχει χρόνο για βουνό κλπ ίσως να του ταιριάζει για όλο τον χρόνο.

Επίσης την μηχανή την χρησιμοποιώ καθημερινά με κάθε καιρό.

Last edited by ADV; 11-06-2013 at 16:13.
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 11-06-2013, 16:17
PACO Ο/Η PACO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: kareas
Μoto: GS1150ADV
Μηνύματα: 1,087
Προεπιλογή Απάντηση: Heidenau KC60 scout εντυπώσεις μέσα απο 8000 χιλιόμετρα περίπου

ωραια αναλυση κωστα
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 11-06-2013, 16:21
ADV Ο/Η ADV βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1150 ADV
Μηνύματα: 501
Προεπιλογή Απάντηση: Heidenau KC60 scout εντυπώσεις μέσα απο 8000 χιλιόμετρα περίπου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PACO Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια αναλυση κωστα
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:07.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!