GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 09-06-2012, 14:50
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Dunlop roadsmart 2

τα εχω βαλει και εγω
ακομα δεν μπορω να πω κατι
αλλα ο εσωσκελετος τους αν μπορει να το πει καποιος αυτο ειναι πολυ πιο σκληρος
και μαλον δεν ειναι τοσο ###### οσο τα μισελεν αρα θελουν ζεσταμα πρωτα
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 11-06-2012, 18:36
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή Απάντηση: Dunlop roadsmart 2

Γιαννακο πως ειδες τα λαστιχα μιας και τα βολταρες κιολας?? Για πες εντυπωσεις!!
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 11-06-2012, 18:38
kornlaz Ο/Η kornlaz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
Μoto: 1200gs(2010)
Μηνύματα: 5,341
Προεπιλογή Απάντηση: Dunlop roadsmart 2

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαννακο πως ειδες τα λαστιχα μιας και τα βολταρες κιολας?? Για πες εντυπωσεις!!
Πήγαινε πάρα πολύ αργά και δεν έστριβε καθόλου!!!!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 11-06-2012, 19:04
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή Απάντηση: Dunlop roadsmart 2

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kornlaz Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήγαινε πάρα πολύ αργά και δεν έστριβε καθόλου!!!!!!!!!!!!!!
Γι αυτο ειμαι σιγουρος!!
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 11-06-2012, 19:27
jtnakos Ο/Η jtnakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Σιατιστα
Μoto: MΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ MW(είχα και θα ξανα πάρω)
Μηνύματα: 4,783
Προεπιλογή Απάντηση: Dunlop roadsmart 2

Λοιπόν φιλαράκια θα επανέλθω στο θέμα μας μετά από 2 περιπου μερούλες(και λέω 2 γιατί έχασα και κανα 2 στο Θεσσαλικό δρόμο ).....

Κ'αταρχην ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τις ευχές...

Κι αφού ήμουν ΣΚΑΣΜΕΝΟΣ με τα michelin pilot3 δεν άντεξα στον πειρασμό να τα στρώσω πρώτα τα καινούρια(danlop road smart 2)και άμεσος τα έβαλα σκληρά στο παιχνίδι.............και όταν λέω σκληρά εννοώ ότι τα έστρωσα για περιπου 70 χλμ ΜΟΝΟ από Θεσ/νικη μέχρι Βέροια ...

Από εκεί και μετά αρχίζει το test ride των ελαστικών........

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ξανά έχω μηχανή στα χέρια μου....

ΑΛΛΑ .......

μου τρέμει το τιμόνι μετά τα 160 χλμ συμβάν που το διατύπωσε και αδερφάκι μου σε προηγούμενη κουβέντα που είχαμε...Δλδ φόραγε το προηγούμενο μοντέλο του ελαστικού και στα 140 του έτρεμε το τιμόνι ΤΟΝΙΖΕΙ όπως και ΤΟΝΙΖΩ και εγώ ότι προτιμώ αυτό το πρόβλημα (να μου τρέμει μετά τα 160 το τιμόνι που με ένα ξεφούσκωμα και ξανά πάλι αέρα να στρώσει ηηηηηη ακόμα μια ζυγοστάθμιση ηηηηηηηη στη χειρότερη αστοχία υλικού όποτε θα προβούμε στην αντικατάσταση του μπροστινού ελαστικού όπως έγινε σε πολλούς)ΠΑΡΑ να έχω ένα μηχανάκι που να ενεργεί αυτοβούλως χωρίς τον δικό μου έλεγχο

Εχω γράψει περί τα 500 χλμ σ'αυτα τα λάστιχα και τα 430 ήταν φουρκέτες της Καστανιάς και της Κατάρας οπότε καταλαβαίνεται για τι στροφές μιλάω....

Δεν μου έκαναν ούτε ένα ΚΙΧ και μάλιστα ΑΣΤΡΩΤΑ και ο βαθμός πίεσης ήταν ΠΟΛΥ μεγάλος σε ορισμένες περιπτώσεις ηηη μάλλον στις περισσότερες.....

Εαν διορθώσω και το πρόβλημα με το τρέμουλο(που είμαι σίγουρος ότι θα διορθωθεί) νομιζω ηηηη μάλλον ειμαι σίγουρος οτι για τα επόμενα χρόνια θα με συντροφεύουν τα συγκεκριμένα στα στροφιλικια που ΤΟΣΟ μου αρέσουν...


υ.γ.....ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΞΑΝΑ ΠΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΣΤΙΛ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΟΤΡΕΠΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΕΙ ΑΠΛΑ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝΝΝ

ΤΟ ΣΩΣΤΟΤΕΡΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΑ ΣΚΕΦΤΕΤΕ ΣΟΒΑΡΑ ΑΣ ΒΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΉΔΗ ΤΑ ΦΟΡΑΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΒΟΛΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΤΕΣΤΑΡΕΙ
(για να σχηματίσει μια δικιά του γνώμη και για να δει αν του κάθονται στον οδηγικό του χαρακτήρα)

θα ξανα επιστρεψω

Last edited by jtnakos; 11-06-2012 at 19:31.
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 11-06-2012, 19:40
geokall Ο/Η geokall βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2012
Περιοχή: Αλεξάνδρεια Ημαθίας
Μoto: HONDA VARADERO MK3 '08
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή Απάντηση: ..........................................

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από orfygs Εμφάνιση μηνυμάτων
Danlop road smart 2 Πολύ καλό λάστιχο.Μην το ζορίσεις για τα πρώτα 400 χιλιόμετρα μέχρι να καθήσει καλά.

κάτι είπες τώρα και σε ποιόν το το είπες....είμαι σίγουρος ότι στην πρώτη στροφή μετα το μαγαζι μπήκε και τα τερμάτισε
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 12-06-2012, 08:48
paixtns Ο/Η paixtns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Λευκωσία, ΚΥΠΡΟΣ
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή Απάντηση: Dunlop roadsmart 2

Εχω βαλει κ εγω παιδες πριν εναμιση χρονο το dunlop sportmax roadsmart, ΟΧΙ το 2, αφου δεν πηγαινω σχεδον καθολου χωμα.
Τα ειχε βαλει κ ο Ιωαννης Παναγιωτιδης κ ετσι ετσι πηρα κ γω την αποψη τ κ τα εβαλα κ γω, πολυ καλα στο δρομο κ στις στροφες.
Οσο αφορα τωρα το sportmax roadsmart 2 απο οσα διαβαζω πρεπει να ειναι καλυτερα απο τα πρωτα?! Εχει κανει καποιος τη συγκριση να μας πει?
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 12-06-2012, 11:13
teo71 Ο/Η teo71 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ζωγραφου
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,983
Προεπιλογή Απάντηση: Dunlop roadsmart 2

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jtnakos Εμφάνιση μηνυμάτων

Κι αφού ήμουν ΣΚΑΣΜΕΝΟΣ με τα michelin pilot3.....

Χθες το πρωί έβαλα στη Θεσσαλονίκη τα ένα λόγω λάστιχα.

Τα οποία είχαν γράψει 3000 χλμ από τον ΣΚΑΣΜΕΝΟ Σιατιστινό....

Τα λάστιχα ήταν ένα έργο τέχνης.. Μαυρισμένα μέχρι τις ζάντες με μία ομοιόμορφη κούρμπα, που χαιρόσουν να την βλέπεις..

Ενθουσιάστηκα τόσο πολύ από το θέαμα, που δεν ήθελα να το χαλάσω και αναγκάστηκα να γυρίσω Κοζανη, από τα Πιέρια και τον Σαραντάπορο, παρακάμπτοντας μεγάλο κομμάτι της Εγνατίας..

Τώρα πόσο ακόμη ήθελε να τα πλαγιάσει ο Τρελοσιατιστινός δεν το έχω καταλάβει ακόμη.....
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 12-06-2012, 11:21
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Dunlop roadsmart 2

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jtnakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι αφού ήμουν ΣΚΑΣΜΕΝΟΣ με τα michelin pilot3
Εαν δεν σου κάνει κόπο, θα μπορούσες να αναφέρεις κάποια, κατά την άποψή σου, προβλήματα των ανωτέρω ελαστικών, για να ενημερωθούμε κι εμείς;
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 12-06-2012, 11:50
jtnakos Ο/Η jtnakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Σιατιστα
Μoto: MΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ MW(είχα και θα ξανα πάρω)
Μηνύματα: 4,783
Προεπιλογή Απάντηση: Dunlop roadsmart 2

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Εαν δεν σου κάνει κόπο, θα μπορούσες να αναφέρεις κάποια, κατά την άποψή σου, προβλήματα των ανωτέρω ελαστικών, για να ενημερωθούμε κι εμείς;


Την μηχανή την κυνηγάω ΠΟΛΥ στις στροφές.....Με λόγια νομίζω δεν μπορώ να σου δώσω εικόνα για το πόσο ακριβός την πλαγιάζω...

Το michelin πλάγιαζε μεν ΑΛΛΑ εγώ ήθελα κι'αλλο και όταν το πίεζα περισσότερο να πλαγιάσει αυτό τερμάτιζε με αποτέλεσμα να φτάνει στα όρια του προφίλ και να μου κουνάει την μοτοσικλέτα σαν βάρκα σε κύματα βέβαια ο τρόπος που οδηγώ είναι πολύ xtreme και ακραίος.....

Κάποτε είχα βάλει σε ένα klr 650 που είχα,αντί για 130 διάσταση 140 και έχασα εντελώς την γεωμετρία του κάτι τέτοιο ένιωθα και με τα pilot να με πηγαίνουν όπου θέλουν αυτά και όχι όπου θέλω εγώ

Last edited by jtnakos; 12-06-2012 at 12:00.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:43.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!