GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 26-11-2011, 15:51
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Ολωσωμη εξατμιση R1200GS adventure

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από stukas Εμφάνιση μηνυμάτων
sorry ρε παιδες εγω να κανω κ λιγο το μ@λ@κ@...Οταν βγαζεις τον καταλυτη τι γινεται με τους ρυπους που βγαζει κ υποτιθεται οτι ειναι δουλεια του καταλυτη να τους κραταει..?Που απ`οτι ξερω(ισως εδω ειμαι κ παραπληροφορημενος..),ειναι εξαιρετικα επικινδυνοι(βλ. καρκινο...),που τους αναπνεει μετα ο καθενας μας..-το επιχειρημα:`ελα μωρε μ@λ@κ@,τωρα αυτο σε πειραξε?`,παρακαλω εξαιρειται....
Μερικες σκεψεις με αφορμη την χρηση BMW χωρις καταλυτη...

Ποσες μοτοσυκλετες κυκλοφορουν στην Ελλαδα καιγοντας αμολυβδη χωρις να εχουν καταλυτη?
Ολες εκτος απο αυτες που ειναι BMW!
Αν υπαρχουν αλλες μαρκες παιδια διορθωστε με!
Θα συμφωνεις οτο αυτες εκπεμπουν το ιδιο επικινδυνα καυσαερια με τη δικη μου και του Αλκινοου.
Αρα το θεμα ειναι αν θα εχουμε στο δρομο 1.000.000 περιπου μηχανες χωρις καταλυτη η 1.000.002.(Εβαλα και τα παπια)
Μηπως οι δικες μας χωρις καταλυτη ρυπαινουν περισσοτερο?
Οχι.
Αν δεις και το θεμα πανευρωπαικα ας πουμε προσθεσε μερικες εκατομμυρια ακομα.
Σε ολη την ηπειρο ΜΟΝΟ ΟΙ BMW ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΚΑΤΑΛΥΤΗ?
Και πως παιρνουν ολες οι αλλες εγκριση τυπου?
Χρησιμοποιωντας μηχανισμους εμπλουτισμου με φρεσκο αερα των καυσαεριων που εκπεμπουν και το κανουν με την ανοχη των τοπικων ΚΤΕΟ που δηθεν αγνοουν την υπαρξη τους!!
Η μεγιστη υποκρισια!
Τετοιο μηχανισμο εχουν απο το KYMCO της γυναικας μου μεχρι το Varadero του φιλου και συμφορουμιτη Νικου!
Ενω αντιθετα δεν το διαθετουν οι παλαιοτερης τεχνολογιας(π.χ. Αφρικα Τρανσαλπ διχρονες παντος τυπου κλπ)
Αν θελεις στη λιστα προσθετεις και τις εξωλεμβιες τα κουρευτικα τα αλυσοπριονα τις γεννητριες απο τα πανηγυρια που δουλευουν αναμεσα σε μικρα παιδακια ΑΚΙΝΗΤΕΣ και οτι αλλο καιει βενζινη ξεχασα..
Βλεπεις οτι το θεμα αφορα πολυ κοσμο βλαπτει συμφεροντα και επηρεαζει κερδοφοριες κι αυτος ειναι ο λογος που ειναι θαμμενο


Υπο αυτες τις συνθηκες δεν εχω κανεα μα κανενα δισταγμο να κυκλοφορησω κι εγω χωρις το μαγικο εξαρτημα.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 26-11-2011, 16:14
MOYTPO Ο/Η MOYTPO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW GS
Μηνύματα: 2,160
Προεπιλογή Απάντηση: Ολωσωμη εξατμιση R1200GS adventure



Μπραβο ρε Πασχαλη... δεν το ειχα συνδιασει ετσι στο μυαλο μου!!!!!
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 26-11-2011, 16:19
MOYTPO Ο/Η MOYTPO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW GS
Μηνύματα: 2,160
Προεπιλογή Απάντηση: Ολωσωμη εξατμιση R1200GS adventure

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί κ οι δυο λαμδα είναι τοποθετημένοι στις εργοστασιακες θέσεις κ δεν έχουν καμία σχέση μα το Y pipe. Εκει που ήταν πριν, είναι κ τώρα. Δεν υπάρχει λόγος να ανάψει λαμπάκι.
Η θερμοκρασία που διαβάζουν είναι πριν το Y pipe. Έτσι ήταν κ η διάταξη τους πριν την αφαίρεση του καταλύτη. Δεν αλλάζει κάτι.

Εν το μεταξύ, αν παρατηρήσεις σε αλλα συστηματα, βλέπε Ρεμους κλπ, οι λαμδα τοποθετούνται πιο κοντά στις εξαγωγές ώστε να διαβάζουν πιο αμμεσα θερμοκρασία καυσαεριων.
Αυτο πιθανών να συμβαίνει γιατί λόγο αυξήσεις τις διατομης η θερμοκρασία πέφτει πιο γρήγορα κ αν οι λαμδα μπουν έστω κ 10 πόντους πιο πέρα, προφανώς ανάβει λαμπάκι.
Εγω στα downpipes δεν έχω αυξησει την διάτομη. Ίσα ίσα την έχω μειώσει 1μμ για να μου κρατάει χαμηλά κ συνεπώς έχω αφησει τους λαμδα στη θέση τους ανεπαφους.
Τωρα το πιασα. Δεν εχει λαμδα μετα τον καλυτη, οπως ειναι στα αυτοκινητα δηλαδη ενας λ πριν τον καταλυτη και ενα λ μετα. Εχει δυο πριν τον καταλυτη εναν για καθε κυλινδρο. Εγω νομιζα οτι ειχε και μετα οποτε γιαυτο και το ερωτημα.
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 26-11-2011, 16:29
panagiotis.farmer Ο/Η panagiotis.farmer βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Ανω Διμηνιο Κορινθιας
Μoto: R1150GS(02) DRZ400S(04) DT175(80)
Μηνύματα: 4,764
Προεπιλογή Απάντηση: Ολωσωμη εξατμιση R1200GS adventure

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paschalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μερικες σκεψεις με αφορμη την χρηση BMW χωρις καταλυτη...

Ποσες μοτοσυκλετες κυκλοφορουν στην Ελλαδα καιγοντας αμολυβδη χωρις να εχουν καταλυτη?
Ολες εκτος απο αυτες που ειναι BMW!
Αν υπαρχουν αλλες μαρκες παιδια διορθωστε με!
Θα συμφωνεις οτο αυτες εκπεμπουν το ιδιο επικινδυνα καυσαερια με τη δικη μου και του Αλκινοου.
Αρα το θεμα ειναι αν θα εχουμε στο δρομο 1.000.000 περιπου μηχανες χωρις καταλυτη η 1.000.002.(Εβαλα και τα παπια)
Μηπως οι δικες μας χωρις καταλυτη ρυπαινουν περισσοτερο?
Οχι.
Αν δεις και το θεμα πανευρωπαικα ας πουμε προσθεσε μερικες εκατομμυρια ακομα.
Σε ολη την ηπειρο ΜΟΝΟ ΟΙ BMW ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΚΑΤΑΛΥΤΗ?
Και πως παιρνουν ολες οι αλλες εγκριση τυπου?
Χρησιμοποιωντας μηχανισμους εμπλουτισμου με φρεσκο αερα των καυσαεριων που εκπεμπουν και το κανουν με την ανοχη των τοπικων ΚΤΕΟ που δηθεν αγνοουν την υπαρξη τους!!
Η μεγιστη υποκρισια!
Τετοιο μηχανισμο εχουν απο το KYMCO της γυναικας μου μεχρι το Varadero του φιλου και συμφορουμιτη Νικου!
Ενω αντιθετα δεν το διαθετουν οι παλαιοτερης τεχνολογιας(π.χ. Αφρικα Τρανσαλπ διχρονες παντος τυπου κλπ)
Αν θελεις στη λιστα προσθετεις και τις εξωλεμβιες τα κουρευτικα τα αλυσοπριονα τις γεννητριες απο τα πανηγυρια που δουλευουν αναμεσα σε μικρα παιδακια ΑΚΙΝΗΤΕΣ και οτι αλλο καιει βενζινη ξεχασα..
Βλεπεις οτι το θεμα αφορα πολυ κοσμο βλαπτει συμφεροντα και επηρεαζει κερδοφοριες κι αυτος ειναι ο λογος που ειναι θαμμενο


Υπο αυτες τις συνθηκες δεν εχω κανεα μα κανενα δισταγμο να κυκλοφορησω κι εγω χωρις το μαγικο εξαρτημα.


Εχω βαλει και γω Υ και ας με ειπε καποιος νησιωτης
απαραδεκτο.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 26-11-2011, 16:38
stukas Ο/Η stukas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: athens
Μoto: 1200 adv 07
Μηνύματα: 293
Προεπιλογή Απάντηση: Ολωσωμη εξατμιση R1200GS adventure

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paschalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μερικες σκεψεις με αφορμη την χρηση BMW χωρις καταλυτη...

Ποσες μοτοσυκλετες κυκλοφορουν στην Ελλαδα καιγοντας αμολυβδη χωρις να εχουν καταλυτη?
Ολες εκτος απο αυτες που ειναι BMW!
Αν υπαρχουν αλλες μαρκες παιδια διορθωστε με!
Θα συμφωνεις οτο αυτες εκπεμπουν το ιδιο επικινδυνα καυσαερια με τη δικη μου και του Αλκινοου.
Αρα το θεμα ειναι αν θα εχουμε στο δρομο 1.000.000 περιπου μηχανες χωρις καταλυτη η 1.000.002.(Εβαλα και τα παπια)
Μηπως οι δικες μας χωρις καταλυτη ρυπαινουν περισσοτερο?
Οχι.
Αν δεις και το θεμα πανευρωπαικα ας πουμε προσθεσε μερικες εκατομμυρια ακομα.
Σε ολη την ηπειρο ΜΟΝΟ ΟΙ BMW ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΚΑΤΑΛΥΤΗ?
Και πως παιρνουν ολες οι αλλες εγκριση τυπου?
Χρησιμοποιωντας μηχανισμους εμπλουτισμου με φρεσκο αερα των καυσαεριων που εκπεμπουν και το κανουν με την ανοχη των τοπικων ΚΤΕΟ που δηθεν αγνοουν την υπαρξη τους!!
Η μεγιστη υποκρισια!
Τετοιο μηχανισμο εχουν απο το KYMCO της γυναικας μου μεχρι το Varadero του φιλου και συμφορουμιτη Νικου!
Ενω αντιθετα δεν το διαθετουν οι παλαιοτερης τεχνολογιας(π.χ. Αφρικα Τρανσαλπ διχρονες παντος τυπου κλπ)
Αν θελεις στη λιστα προσθετεις και τις εξωλεμβιες τα κουρευτικα τα αλυσοπριονα τις γεννητριες απο τα πανηγυρια που δουλευουν αναμεσα σε μικρα παιδακια ΑΚΙΝΗΤΕΣ και οτι αλλο καιει βενζινη ξεχασα..
Βλεπεις οτι το θεμα αφορα πολυ κοσμο βλαπτει συμφεροντα και επηρεαζει κερδοφοριες κι αυτος ειναι ο λογος που ειναι θαμμενο


Υπο αυτες τις συνθηκες δεν εχω κανεα μα κανενα δισταγμο να κυκλοφορησω κι εγω χωρις το μαγικο εξαρτημα.
φιλε καλα τα λες αλλα νομιζω πως υπαρχουν κι`αλλα μηχανακια με καταλυτη χωρις να ειναι bmw(πχ το fazer-δες στη wikipedia η ρωτα ενα μαστορα- που ειχα,οπως κ το er6 του αδερφου μου..κ σιγουρα ειναι κ αλλα μηχανακια με καταλυτη),κ το ξαναλεω,για εμενα το σκεπτικο:`αφου υπαρχουν τοσα κ τοσα χειροτερα,ε,αλλο ενα δε πειραζει...`που παλι εγκεινται στη λογικη:`ελα τωρα μωρε αυτο σε πειραξε...?`δεν στεκουν σαν επιχειρημα για εμενα...φιλε μου ομως αν μου επιτρεπεις,αντιφασκεις....στην τελευταια σου προταση λες οτι αφου το κανουν τοσες κ τοσες αλλες μηχανες(κ παιρνουν εγκριση τυπου με τη μεγιστη υποκρισια) κ εσυ δεν εχεις προβλημα...δηλαδη δεν εχεις προβλημα γνωριζοντας πως οταν βγαλεις τον καταλυτη,μικρα παιδακια αναπνεουν τα βλαβερα καυσαερια που εκπεμπονται απο τον κινητηρα της μηχανης σου,οπως δεν εχεις οταν γινεται κ αυτο απο αλλους(βλ. μηχανακια ηλεκτρογεννητριων στα πανηγυρια..),αυτο δεν ειναι υποκρισια..?.Φιλε εχεις δικιο οτι το ολο θεμα αφορα κερδοφορια οικονομικη,ομως μηπως τελικα αφορα κ στην κοινωνικη ευαισθησια του καθενος..?Γιατι δηλαδη να τον βγαλω(για λιγα αλογα κ παραπανω νευρο σε μια μηχανη230+ κιλων..?Μαλλον λαθος επιλογη..!Υπαρχουν απειρα sport bikes που κανουν καλυτερα αυτη τη δουλεια...),ενω εν γνωση μου κανω μια πραξη που βλαπτει εμενα κ τους γυρω μου..?.Κ οχι δε συμφωνω πως οι μηχανες χωρις καταλυτη εκπεμπουν το ιδιο επικινδυνα καυσαερια,με αυτες που εχουν,απο τις λιγες γνωσεις που εχω δηλαδη...ισως για καποιο λογω ειναι εκει..Φιλε αυτα στα λεω χωρις να θελω να σε θιξω,απλα παραθετω τις σκεψεις μου κ συγγνωμη αν σε στεναχωρω,θα ηθελα μια απαντηση σε αυτα που σε ρωταω,χωρις αντιπαραθεσεις απλα για την αντιπαραθεση,νευρα,χαρακτηρισμους κ αλλα,ομορφα κ αγαπημενα που λενε..Παντα φιλικα,stukas.
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 26-11-2011, 17:02
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Ολωσωμη εξατμιση R1200GS adventure

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από stukas Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε καλα τα λες αλλα νομιζω πως υπαρχουν κι`αλλα μηχανακια με καταλυτη χωρις να ειναι bmw(πχ το fazer-δες στη wikipedia η ρωτα ενα μαστορα- που ειχα,οπως κ το er6 του αδερφου μου..κ σιγουρα ειναι κ αλλα μηχανακια με καταλυτη),κ το ξαναλεω,για εμενα το σκεπτικο:`αφου υπαρχουν τοσα κ τοσα χειροτερα,ε,αλλο ενα δε πειραζει...`που παλι εγκεινται στη λογικη:`ελα τωρα μωρε αυτο σε πειραξε...?`δεν στεκουν σαν επιχειρημα για εμενα...φιλε μου ομως αν μου επιτρεπεις,αντιφασκεις....στην τελευταια σου προταση λες οτι αφου το κανουν τοσες κ τοσες αλλες μηχανες(κ παιρνουν εγκριση τυπου με τη μεγιστη υποκρισια) κ εσυ δεν εχεις προβλημα...δηλαδη δεν εχεις προβλημα γνωριζοντας πως οταν βγαλεις τον καταλυτη,μικρα παιδακια αναπνεουν τα βλαβερα καυσαερια που εκπεμπονται απο τον κινητηρα της μηχανης σου,οπως δεν εχεις οταν γινεται κ αυτο απο αλλους(βλ. μηχανακια ηλεκτρογεννητριων στα πανηγυρια..),αυτο δεν ειναι υποκρισια..?.Φιλε εχεις δικιο οτι το ολο θεμα αφορα κερδοφορια οικονομικη,ομως μηπως τελικα αφορα κ στην κοινωνικη ευαισθησια του καθενος..?Γιατι δηλαδη να τον βγαλω(για λιγα αλογα κ παραπανω νευρο σε μια μηχανη230+ κιλων..?Μαλλον λαθος επιλογη..!Υπαρχουν απειρα sport bikes που κανουν καλυτερα αυτη τη δουλεια...),ενω εν γνωση μου κανω μια πραξη που βλαπτει εμενα κ τους γυρω μου..?.Κ οχι δε συμφωνω πως οι μηχανες χωρις καταλυτη εκπεμπουν το ιδιο επικινδυνα καυσαερια,με αυτες που εχουν,απο τις λιγες γνωσεις που εχω δηλαδη...ισως για καποιο λογω ειναι εκει..Φιλε αυτα στα λεω χωρις να θελω να σε θιξω,απλα παραθετω τις σκεψεις μου κ συγγνωμη αν σε στεναχωρω,θα ηθελα μια απαντηση σε αυτα που σε ρωταω,χωρις αντιπαραθεσεις απλα για την αντιπαραθεση,νευρα,χαρακτηρισμους κ αλλα,ομορφα κ αγαπημενα που λενε..Παντα φιλικα,stukas.
Πρωτος και σημαντικος παραγοντας, Ο καταλυτης μου βγηκε γιατι εσπασε και δεν ειμαι σε θεση να δεχτω οτι στην BMW ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΩ 1100 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ.
Αρκετοι βοηθησαν τοτε να βρεθει λυση αλλα τζιφος
Δεν πηγα ομως χωρις καταλυτη να περασω εγκριση τυπου!!!
Εδω ειναι η υποκρισια!!!
Μετετρεψα τη μοτοσυκλετα η οποια τωρα μπορει να μην περναει ΚΤΕΔ οπως μια που εχει το μηχανισμο εμπλουτισμου ενω ρυπαινω το ιδιο και οχι περισσοτερο.
Παντα αποφευγω να την εχω σε λειτουργια σε κλειστο χωρο η σταματημενη ενω ακομα και στα φαναρια αποφευγω να ειμαι δπλα σε παραθυρο αυτοκινητου η μπροστα απο μοτοσυκλετα.
Το κανεις κανεις αλλος απο τα εκατομμυρια οδηγους που σου ανεφερα πιο πανω....Δεν εχω δει κατι τετοιο.
ΤΟ γιαμαχα ειχε αισθητηρα λαμδα?Η εχουν απλα μια χοντρη εξατμιση που υποτιθεται πως εξαφανιζει τους βλαβερους αρωματικους υδρογονανθρακες για τους οποιους νομιζω οτι γινεται και η κουβεντα?
Αυτα και χαιρομαι που ξαναανοιξαμε τετοιο θεμα εστω και στην πλατη του Αλκινοου!
Και φυσικα περιμενω με αγωνια τους πολυ καλους ειδικους του φορουμ να καταθεσουν αποψεις αλλα κυριως Γνωσεις

Last edited by paschalis; 26-11-2011 at 17:05.
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 26-11-2011, 17:30
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή Απάντηση: Ολωσωμη εξατμιση R1200GS adventure

Θες να σου πω τι ειδα εγω τοσο στα kawasaki οσο κ στα yamaha με καταλυτη?
Συγκεκριμενα, το kawasaki εχει το συστημα kleen το yammaha ακριβως το ιδιο αλλα με αλλο ονομα.
Κ τα δυο δουλευουν ως εξης. Υπαρχουν δυο μικρα καπακια στα βαλβιδοκαπακα απο την μερια της εξαγωγης και απο μεσα εχουν κατι σαν βαλβιδες reed οι οποιες ρουφανε αερα. Με σωληνακια συνδεονται μεταξυ τους κ μετα πανε 2σε1 σε μια ανεπιστροφη βαλβιδα κ κατοπιν στο φιλτροκουτι.
Αποτελεσμα??? Με εντελως μηχανικο τροπο εμπλουτιζεται με αερα η εξατμιση κ κοροιδευτοντας τα μηχανηματα περνει το μηχανακι εγκριση τυπου!
Δε το πιστευεται?
Κ ομως ετσι συμβαινει. Αν βαλεις καυσαναλυτη, που εγω ευτο εκανα κ το διαπιστωσα μονος μου, το οργανο διαβαζει στο ρελαντι 16/1, 17/1, ακομα κ 18/1!!! Πραγμα αδυνατον! Στην αρχη νομιζα πως εχει χαλασει το οργανο η οτι υπηρχε τρυπα στην εξατμιση κ εμπαζε αερα.
Τελικα απλα ταπωσα το σωληνακι που περνει αερα απο το φιλτροκουτι κ παει στην εξατμιση κ πηρα σωστες μετρησεις.
Υπαρχουν πολλα κολπα για να παρει εγκριση τυπου μια μηχανη κ αυτη η "ανακυκλωση αερα" ειναι ενα απο αυτο.
Νομιζεται πως ο καταλυτης της μηχανης θα σωσει την κατασταση του πλανητη???


Anyway, το θεμα μου δεν εχει σχεση με τους ρυπους ουτε με ηθικα διλληματα του αν εκανα καλα η οχι που εβγαλα τον καταλυτη. Ουτε που σκεφτηκα οτι ειναι λαθος κ φυσικα δεν to εχω μετανοιωσει (ειδικα οταν ακουω την μηχανη να ανοιγει σαν tiger 1050)!!!
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 26-11-2011, 17:44
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Ολωσωμη εξατμιση R1200GS adventure

Επρεπε να δεις το ταπεινο 04 να στεκεται διπλα σε 990 adv..
Ξερεις αυτο το ασπρο.
Ναι φορουσα χωματινα κι εφυγα σφαιρα αυτος τα pirelli του και εχασε αρκετα απο αυτο αλλα να εβλεπες και φατσα στο φαναρι
Το ξεκαναμε το thread αλλα χαλαλι Αλκινοε για αυτο
τα πληρωνουμε τα ρημαδια!!!!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 26-11-2011, 18:37
stukas Ο/Η stukas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: athens
Μoto: 1200 adv 07
Μηνύματα: 293
Προεπιλογή Απάντηση: Ολωσωμη εξατμιση R1200GS adventure

Φιλοι Πασχαλη κ Αλκινοε,εγω επιμενω στο `κολλημα` μου (οπως θελει ο καθενας το λεει...)Το τι κανουν αλλες εταιριες,στην τελικη δε με απασχολει,αν εχουν καταλυτη η οχι η αν παιρνουν εγκριση τυπου η οχι...Αυτο που με απασχολει ειναι το γιατι ενω υπαρχει για συγκεκριμενο λογο,πας κ τον βγαζεις(ενταξει την δικια σου την περιπτωση Πασχαλη ας πουμε την καταλαβαινω..),ενω εν γνωση σου κανεις κακο στην υγεια του αλλου.Για να τη στηνεις στα φαναρια με αντιπαλα δεη(βλ. ktm..).H` για να..ακουγεται σαν Tiger 1050..?Tα διλληματα αυτα δεν ειναι ηθικα φιλε Αλκιννοε αλλα υπαρκτα,οντως λαμβανουν χωρα κ περνουν απο το χερι σου αν θα γινουν ναι η οχι,αρα δεν ειναι καθολου ηθικα η φιλοσοφικα..Κ δεν ειμαι κανας μ..ας να νομιζω πως οι καταλυτες θα μας σωσουν..οχι.Απλα για εμενα σε ενα κοσμο που μοιραζομαι με αλλους στην τελικη,εκει που μπορω να μην κανω κακο δεν θα το κανω..Τωρα αν τρεχει πιο πολυ η οχι απο το ktm,αν πεταει φλογες απο τον ####,η αν κανει θορυβο απ`την εξατμιση αυτα ειναι απλα..οδοντοκρεμες.Παιδες sorry αν σας κουρασα η σας νευριαζω,αλλα η πραξη αυτη για εμενα ειναι φαουλ...Αnyway,καλη καρδια κ αν δε μ`αρεσει στην τελικη που λεει θα φαω τις πατατες κ θ`αφησω το κρεας...
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 26-11-2011, 18:46
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Ολωσωμη εξατμιση R1200GS adventure

Eγω σπιτι πηγαινα..
Αλλοι νομιζουν οτι καβαλανε πυραυλους(που υπερθερμαινονται) ε και το παρελθον μου ειναι τετοιο που δε με αφηνει να αγιασω.



Η εξηγηση σου παντως ειναι πεντακαθαρη!
Θελω μονο μια χαρη..
Επειδη η μοτο σου ειναι η ιδανικη μιας κι εχει διανυσει αρκετα χιλιομετρα και δε τη βγαζει στις πλατειες μετρα μια φορα καυσαερια να δουμε σε τι κατασταση ειναι τωρα ο καταλυτης....
θα ειναι μια σημαντικη ειδηση για το τι μπορει να περιμενει απο πλευρας εξοδων εναν τυπικο αναβατη 1200..
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
μαμισια εξατμιση r1200gs&adventure KOSTASB Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 10 03-03-2011 13:11
Ζητώ σωλήνες εξάτμισης R1200GS (aftermarket) jmar Ζήτηση 16 13-03-2010 17:49
Ανάκληση μοτοσικλετών BMW R1200GS και R1200GS Adventure mariosich Διάφορα 7 06-10-2009 00:57
Πλαινες βασεις βαλιτσων για Adventure και μαμισια εξατμιση!! Didos81 Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 9 22-05-2009 06:33
Σπορ εξάτμιση για BMW R 1200 GS / Adventure Arkas Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 40 15-04-2009 21:11


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:59.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!