GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 24-02-2012, 01:50
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή

@xurxes
Δε ξέρω πόσο μπορει να σου παει.
Βρες ένα τελικο να βάλεις με τους εργοστασιακους λαιμους κ αν σε τρώει απλα βγάλε το καταλύτη.
Controller βρίσκεις με κανα 150αρη στο eBay.
Πάρε κ ένα φίλτρο κ είσαι έτοιμος.
Στο 500αρικο σε κόβω.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 24-02-2012, 02:08
xurxes Ο/Η xurxes βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 4,060
Προεπιλογή Απάντηση: Wunderlich power controller + dynojet wideband commande

Reply With Quote
  #23  
Παλιό 24-02-2012, 08:32
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Wunderlich power controller + dynojet wideband commande

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
@forester
Για μένα υπάρχει μόνο το ADV. Το απλό δε το βλέπω μπροστά μου.
Πριν πάρω το ADV είχα αποφασίσει ότι θα επερνα δικυλινδρο άνω των 1000 κυβικών. Το ότι θα το πειράζα ήταν το στάνταρ.
Οι επιλογές μου ήταν, super duke, SV1000, monster 1000, gs adv, tuono κ δε θυμάμαι τι άλλο.
Δεν είχα συγκεκριμένα κριτήρια όταν το αγόρασα. Απλα μου άρεσε κ το πήρα.

Σεβαστό !
Καλή επιτυχία στο project
Πάντως όλα τα υπόλοιπα που λες πιο πάνω, είναι πιο ελαφρά σίγουρα και μάλλον με πιο πολλές δυνατότητες για παραπάνω δύναμη. Πάντως το ADVE είναι το πιο όμορφο
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 24-02-2012, 09:46
mpekas kostas Ο/Η mpekas kostas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Άνω Γαλάτσι - Αθήνα
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 308
Προεπιλογή Απάντηση: Wunderlich power controller + dynojet wideband commande

[Η τοποθετιση εγινε με πολυ προσοχη κ δεν τραυματισα πουθενα την εργοστασιακη καλωδιωση. Ρευμα κ γειωση πηρα απευθειας απο το φαναρι του στοπ ωστε να ανοιγει κ να σβηνει απευθειας απο το διακοπτη.]

ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ........ΕΑΝ ΠΑΡΩ ΡΕΥΜΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ ΜΟΥ ΘΑ ΣΒΗΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΔΙΑΚΟΠΤΗ Η ΠΑΡΟΧΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ........ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΔΕΙΑΣΕΙ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΞΕΧΑΣΜΕΝΑ ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ......ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΑΩ ΤΗΝ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ ΠΛΕΞΟΥΔΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΡΩΤΗΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΟΝΟΝ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΡΕΥΜΑ. ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΤΑ ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ HELLA.

Last edited by mpekas kostas; 24-02-2012 at 09:48.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 24-02-2012, 14:01
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή

Δεν νομίζω ότι είναι λύση να πάρεις ρεύμα απο το φανάρι του στοπ.
Η συσκευή που έχω βάλει τραβάει το πολυ 5mA.

Τα προβολακια σου σίγουρα τραβάνε πολυ περισσότερο ρεύμα.
Πάρε ρεύμα απο τον διακόπτη της κλειδαριάς. Αν το κανεις σωστά δε θα πάθει τίποτα η καλωδιωση σου. Απλα βρες το σωστό καλώδιο κ στο πιν της φυσας, παρα πολυ προσεκτικά, βαλε το καλώδιο σου.
Απο εκει στο ρελε του διακόπτη κ μετα στα προβολακια.
Κάθε φορα που θα κλινεις το διακόπτη, θα κόβεται το ρεύμα στα προβολακια άσχετα αν ο διακοπτησ τους είναι ανοιχτός η κλειστός.
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 24-02-2012, 14:14
mpekas kostas Ο/Η mpekas kostas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Άνω Γαλάτσι - Αθήνα
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 308
Προεπιλογή Απάντηση: Wunderlich power controller + dynojet wideband commande

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομίζω ότι είναι λύση να πάρεις ρεύμα απο το φανάρι του στοπ.
Η συσκευή που έχω βάλει τραβάει το πολυ 5mA.

Τα προβολακια σου σίγουρα τραβάνε πολυ περισσότερο ρεύμα.
Πάρε ρεύμα απο τον διακόπτη της κλειδαριάς. Αν το κανεις σωστά δε θα πάθει τίποτα η καλωδιωση σου. Απλα βρες το σωστό καλώδιο κ στο πιν της φυσας, παρα πολυ προσεκτικά, βαλε το καλώδιο σου.
Απο εκει στο ρελε του διακόπτη κ μετα στα προβολακια.
Κάθε φορα που θα κλινεις το διακόπτη, θα κόβεται το ρεύμα στα προβολακια άσχετα αν ο διακοπτησ τους είναι ανοιχτός η κλειστός.

ΑΥΤΟ ΤΟ "ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΣΩΣΤΑ" ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ "ΠΟΥ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑ" ΦΟΒΑΜΑΙ ....ΛΕΩ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ....ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 24-02-2012, 16:47
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Wunderlich power controller + dynojet wideband commande

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mpekas kostas Εμφάνιση μηνυμάτων
ΑΥΤΟ ΤΟ "ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΣΩΣΤΑ" ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ "ΠΟΥ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑ" ΦΟΒΑΜΑΙ ....ΛΕΩ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ....ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Γιατί δε χρησιμοποιείς την αναμονή που υπάρχει ήδη
Μπροστά, κάτω από τα φανάρια. Γι αυτό την έχουν.... Μια αντίστοιχη φίσα θέλεις, την ενώνεις στα προβολάκια σου και την κουμπώνεις στην αναμονή. "Εργοστασιακή" δουλειά
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 24-02-2012, 17:19
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή

Στα adv η αναμονή είναι κάτω απο το ντεποζητο κ θέλει την έξτρα καλωδιωση της BMW.
Αν την βρεις, βαλε την κ καθαρήσες.
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 24-02-2012, 18:14
george81 Ο/Η george81 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: Δράμα
Μoto: SUZUKI BURGMAN 200
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή Απάντηση: Wunderlich power controller + dynojet wideband commande

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mpekas kostas Εμφάνιση μηνυμάτων
[Η τοποθετιση εγινε με πολυ προσοχη κ δεν τραυματισα πουθενα την εργοστασιακη καλωδιωση. Ρευμα κ γειωση πηρα απευθειας απο το φαναρι του στοπ ωστε να ανοιγει κ να σβηνει απευθειας απο το διακοπτη.]

ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ........ΕΑΝ ΠΑΡΩ ΡΕΥΜΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ ΜΟΥ ΘΑ ΣΒΗΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΔΙΑΚΟΠΤΗ Η ΠΑΡΟΧΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ........ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΔΕΙΑΣΕΙ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΞΕΧΑΣΜΕΝΑ ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ......ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΑΩ ΤΗΝ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ ΠΛΕΞΟΥΔΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΡΩΤΗΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΟΝΟΝ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΡΕΥΜΑ. ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΤΑ ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ HELLA.


αν και ασχετο με το θεμα του Αλκινοου, μπορεις να παρεις ρευμα (εντολη) με "κλεφτη" απο το γκρι/μπλε καλωδιο της ψειρας του εμπρος φαναριου. ετσι δε θα κοπει πουθενα η πλεξουδα και θα σβηνουν οι προβολεις με τον κεντρικο διακοπτη.
θα χρειαστεις ενα ρελε (εχουν τα προβολακια της hella) και διακοπτη.
Η συνδεση γινεται οπως στην παρακατω φωτο, μονο που στη θεση της κορνας θα ειναι οι προβολεις σου.





η επαφη με το Νο 86 καταληγει στο διακοπτη απο τα προβολακια. το αλλο καλωδιο του διακοπτη των προβολεων πηγαινει στο γκρι/μπλε της ψειρας και συνδεεται παραλληλα με "κλεφτη".
για το γκρι/μπλε χρωμα του καλωδιου της ψειρας δοκιμασε το πρωτα με ενα πολυμετρο για να σιγουρευτεις οτι ειναι το + , αν και νομιζω οτι θυμαμαι καλα.
το ρευμα για να αναψουν τα προβολακια ερχεται απευθειας απο τη μπαταρια μεσω του ρελε. το ρευμα που τραβανε μεσω της εργοστασιακης καλωδιωσης ειναι αυτο της οπλισης του ρελε το οποιο ειναι απειροελαχιστο.
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 24-02-2012, 18:20
george81 Ο/Η george81 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: Δράμα
Μoto: SUZUKI BURGMAN 200
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή Απάντηση: Wunderlich power controller + dynojet wideband commande

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σημερα απο το πρωι νωρις κατεβηκα στο γκαραζ μου κ ασχοληθηκα με το bmw. Εδω κ μερες εχω αγορασει ενα power controller της wunderlich κ ηθελα να το βαλω επανω να δω τι κανει.
Το θεμα ειναι πως εψαχνα στο νετ πληροφοριες για το ποιες ειναι οι καταλληλες ρυθμισεις κ ο καθενας ελεγε το μακρυ του κ το κοντο του.
Οι αποψεις πολλες αλλα καμια δεν ηταν δικαιολογημενη.
Επειδη με τα καυσιμα δε παιζουμε αποφασισα να το σεταρο μονος μου.
Επιστρατευσα το wideband commander μου κ ξεκινησα.

Σχεδον ελυσα ολοι την μηχανη.
H πλεξουδα του WBC εχει πολλααααα καλωδια κ ο χωρος κατω απο την σελα ειναι πολυ μικρος συν οτι αφου εμπενε αυτο επρεπε να μεινει χωρος κ για το controller.


Η τοποθετιση εγινε με πολυ προσοχη κ δεν τραυματισα πουθενα την εργοστασιακη καλωδιωση. Ρευμα κ γειωση πηρα απευθειας απο το φαναρι του στοπ ωστε να ανοιγει κ να σβηνει απευθειας απο το διακοπτη.

Στη συνεχεια ενα test για να δω οτι αναβουν ολα κ συνεχιζω.


Κ μετα συνεχισα με τα δυσκολα.
Εβγαλα το Y pipe το τρυπησα κ του εβαλα υποδοχη για τον λαμδα του wideband.








Το σημειο που με ταλαιπορησε αρκετα ηταν το οργανακι.
Επρεπε να βρω τροπο να το τοποθετησω σε εμφανες σημειο ναι μεν προχειρα αλλα να μην φυγει κ στο δρομο.
Για να περασω την καλωδιωση του εβγαλα τελειως το ντεποζητο κ τα γυρο πλαστικα (τουλαχιστον μια ωρα μου εφαγε).
Το αποτελεσμα ειναι καπως ετσι.


κ μια με αναμμενω το οργανακι (σικ!!!)
Ναι, το ξερω ειναι καγκουρικο αλλα χρειαζεται να βρισκεται εκει. Παρακαλω μη κραξεται!


Πριν βαλω το power controller εβαλα εμπρος την μηχανη κ την δουλεψα λιγακι ωστε να παρω καποιες τυπικες ενδειξεις ΧΩΡΙΣ να εχω επεμβει στα μειγματα.
Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι η μηχανη ελεο ρυπων κ αυτονομιας δουλευει παρα πολυ φτωχα.
Βεβαια εδω να ανφερω πως εγω δεν φοραω καταλυτη κ εχω ελευθερο τελικο. Προφανως για αλλη μοτοσυκλετα με εργοστασιακη εξατμιση κ καταλυτη τα νουμερα αλλαζουν.

Αφου ξεμπερδεψα με το πρωτο μπλιμπλικι συνεχισα με το δευτερο.
Το power controller μπαινει σε λιγοτερο απο μιση ωρα πανευκολα, χωρις να πρεπει να βγει ντεποζιτο η τιποτα αλλο.


Ενδεικτικα βαζω μια φωτο για να δειξω οτι η ολοι καλωδιωση αν κ ειναι μεγαλη κ ογκοδεις, αν μπει σωστα, δε φαινεται τιποτα.



Η ολοι διαδικασια μου εφαγε την μερα αλλα εγινε πολυ καλη δουλεια.
Δεν εχω πρωχωρησει ακομα σε σεταρισμα του controller. Αυτο θα γινει τις επομενες μερες παρατηροντας τις ενδειξεις κ κανοντας καποιες δοκιμες.

Ενδεικτικα μετα απο συντομη βολτα μπορω να πω πως συμφωνα με τις ρυθμισεις που εχει τωρα μεσα απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη του, η μηχανη καιει τον πατο της σε χαμηλες κ μεσαιες ενω ψιλα δειχνει οτι θελει καυσιμο. Επισης στο κλεισιμο του γκαζιου παρατηρησα οτι το μειγμα φτωχαινει παααρα πολυ κ θελω να τσεκαρω λιγο τι γινεται με αυτο το θεμα.

Προσεχως θα κανω καποιο edit στο ποστ μου ωστε να το συνεχισω κ να σας αναφερω λεπτομερειες σχετικα με το σεταρισμα.

Stay TUNED!


Αλκινοε συγχαρητηρια για το project!!! ΤΕΛΕΙΟΣ !!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
POWER COMMANDER by Dynojet loulou1100gs Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 0 08-12-2011 21:23
Power Commander V Ted Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 29 16-08-2011 10:55
Power commander - R 1200 GS + Adventure bis Bj.´07 fotisgs Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 4 27-05-2010 16:13
POWER COMMANDER !!!!!!!!!!!!!! riko46 Τεχνικά θέματα διάφορα 33 13-09-2009 02:09


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:49.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!