GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Άλλες εταιρίες

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 15-07-2012, 08:56
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckalfas Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρατηρώ τον μπροστινό τροχό να είναι στις 19" και όχι στις 21";

Άντε να δούμε κάτι εμπνευσμένο από τον ανταγωνισμό, διότι οι υποτιθέμενοι μνηστήρες είναι άγευστοι και άχρωμοι...!
Ktm και μη εμπνευσμένο δεν υπάρχει.όντως άντε να δούμε τον αντικαταστάτη του καλύτερου on/off και με διαφορά.
Το 950 ήταν πύραυλος,όχι ότι και το 990 δεν ήταν,απλά το δεύτερό το έκαναν πιο γραμμικό στην απόδοσή.
Χωρίς βεβαία αυτό να σημαίνει ότι η μηχανή ηρέμησε,φλωρεψε,καμία σχέση,την καβαλάς και ξυπνάει κάθε σού χαμένη αίσθηση.εδώ δεν μιλάμε για μηχανή του ύπνου,μιλάμε για κανίβαλος πού σου ξυπνάει αγρια ένστικτά κι άντε να το πας σαν τον άνθρωπο.
Ελπίζω και το επόμενό να είναι το ίδιο και καλύτερό.

send from my Samsung GS-III white beast

Last edited by taksidiotis; 15-07-2012 at 08:59.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 15-07-2012, 10:01
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: KTM 1290 Adventure!!!

@taksidiotis:Οπως τα λες ειναι αλλά επειδη εχουμε κοινη κτηση και αγαπη ενος ΚΤΜ990adv,θα ξερεις κι εσυ οπως κι εγω οτι καποια πραγματα θα ηθελαν βελτιωση σε ενα 990 (επ'ευκαιριας ερχομου του βελτιωμενου...)για να το χαιρεται καποιος τα μεγιστα...καταναλωση ας πουμε αν δεν εισαι απο το United Emirates σε ενοχλει...αξιοπιστια επισης αν σκεφτεις ενα μεγαλο ταξιδι κανεις και ...δευτερες σκεψεις,πιο "πρακτικες"...
Προσωπικα το 800αρι που εχω τωρα μού κουμπωνει πιο ωραια στο χωμα.Οχι γιατι ειναι πιο καλο απο το 990 σε ωμα νουμερα.Διοτι και πιο δυνατο ειναι το ΚΤΜ και καλυτερα περιφερειακα εχει(πχ κορυφαιες αναρτησεις).Ομως το συνεχες ανοιξε κλεισε το γκαζι στο ΚΤΜ,το μυαλο στο "ποσο και για ποσο"να ανοιξω σε κλειστα κομματια,το παραπανω βαρος και η εκρηκτικοτητα...ολα αυτα που ειχα στο ΚΤΜ και με "επνιγαν" στο θεμα διασκεδαση και ΚΥΡΙΩΣ φιλικοτητα και γραμμικοτητα,εδω στο F800GS απλα δεν υφιστανται.Εδω χουφτωνεις γκαζι και δεν εχεις "μπαμ"να ενοχλει.Σε κλειστα κομματια λογω συνολικου ογκου-βαρους το "μικρο"το νοιωθω πιο παιχνιδι και ευελικτο.Γκαζι επουδενι με τα 85 αλογα δεν μου λειπει,ειδικα μιλωντας για χωμα.Θεση οδηγησης εξισου πολυ καλη.

Θα ρισκαρα λοιπον να πω οτι και οι Γερμανοι εχουν μια πολυ καλη προταση στο χωμα,στο χωρο των μεγαλομεσαιων ΟnOff(δεινοσαυροι)και μαλιστα πιο φθηνο συγκριτικα και πολυ πιο οικονομικο σε χρηση και συντηρηση...Απο κει και μετα αν θες pure play πας σε ενα απο τα αγαπημενα κατσικακια...ΑΥΤΟ ας πουμε

Τι θελω να πω με ολα αυτα;Να βαλει η ΚΤΜ τα μεγαλα"Rxidia"που εχει στην γνωση στο χωμα και να μας δωσει το καλυτερο και χωρις αντιπαλο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ OnOff που θελει διπλο χαρακτηρα!Να απευθυνεται σε πολυ κοσμο και "καθημερινο"εμπeιρο οδηγο και οχι στο Σπανο ή σε "Σπανους".Διοτι εχω δει 990 και 950 απλα να σερνονται νομιζοντας οι οδηγοι τους οτι τα στιβουν κιολας...
Να λοιπον που χωνεται δυναμικα και αποτελεσματικα ενδιαμεσα και η "μαμα" με το R1200GSA σε μεγαλο πακετο ή ακομα το πιο χωματινο και ελαφρυ/ευελικτο F800GS και να γιατι δεν πας ευκολα σε ΚΤΜ,να γιατι δεν αλλαζεις σταυλο.........
Αγαπω ΚΤΜ αλλά εχω και τα "θελω"μου.Τοσο οσον αφορα την ΚΤΜ οσο και τα προσωπικα μου...Μακαρι να δω ενα ΚΤΜ που να μην μου επιτρεπει κανενα "χλωμο"σχολιο και να πω σπαω κουμπαρά και αφηνω στην ακρη την αγαπη μου για το F8.Δυσκολο; Μπορει...

Last edited by mAthosalas; 15-07-2012 at 10:03.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 15-07-2012, 18:46
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή

Δεν αντιλέγω στο μήνυμα σου φίλε μου,βασικά στο θέμα αξιοπιστίας με τον συμπλέκτη είχε συνήθως θέμα,παρουσίασε κι αλλά προβλήματά αλλά ευτυχώς από ότι διαβάζω έχουν ξεπεραστεί,υπάρχουν και χειρότερα
Η κατανάλωσή,ναι,είναι θέμα,συνήθως στα 180 με 200χλμ ήθελα γέμισμα.θέλει τσέπη στον τομέα αυτόν.
Όπως επίσης θέλει και συχνότερα αλλαγή λαδιών κι ας μου έλεγε ο τότε super μηχανικός πού τα χε αναλάβει μην φοβάσαι τίποτα.
Είναι πραγματικά μία πολύ αξιόλογη μηχανή όμως θέλει φροντίδα πού μεταφράζεται σε ευρώ από τον κάτοχό της,δεν είναι απλά μία κοινή μηχανή,είναι κάτι περισσότερο.σίγουρα η φροντίδα της απαιτεί το κάτι περισσότερο σε σχέση με οποιοδήποτε άλλο on/off.
Και φυσικά,απαιτεί εμπειρία για να το βάλεις χώμα και να το πας τάπα,αλλιώς δεν το πας,σε πάει.

send from my Samsung GS-III white beast
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 15-07-2012, 22:52
ckalfas Ο/Η ckalfas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Yamaha Virago XV250 BMW R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 1,982
Προεπιλογή Απάντηση: KTM 1290 Adventure!!!

Ειδικά, στο θέμα κατανάλωσης "καίει" περισσότερο από το προσωπικό σας αυτοκίνητο της "μεσαίας" κατηγορίας...!
Καλό το ΚΤΜ στο βουνό, αλλά όταν έχει παρέα και μερικά GSA για να του κουβαλούν βενζίνη...
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 16-07-2012, 02:32
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckalfas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειδικά, στο θέμα κατανάλωσης "καίει" περισσότερο από το προσωπικό σας αυτοκίνητο της "μεσαίας" κατηγορίας...!
Καλό το ΚΤΜ στο βουνό, αλλά όταν έχει παρέα και μερικά GSA για να του κουβαλούν βενζίνη...
Σωστό,αφού μόνο γι αυτό χρησιμεύουν όταν είναι διπλά στο ktm

send from my Samsung GS-III white beast
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 16-07-2012, 11:30
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: KTM 1290 Adventure!!!

έχεις αλλάξει τόσα δίτροχα βρε ταξιδιώτη, ελπίζω τελικά να ξέρεις να τα χρησιμοποιείς
(γιατί πχ. διαφωνώ ότι σε αυτό χρησιμεύει ένα GS δίπλα σε ένα KTM... και αν θες μπορώ να σου φέρω και καλό χερά, κάτοχο 950 να διαφωνήσει μαζί σου)
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 16-07-2012, 19:10
golden arian Ο/Η golden arian βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Μεταμόρφωση Αττικής
Μoto: Νυφούλα 990R
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή Απάντηση: KTM 1290 Adventure!!!

Το μόνο καλό που έχει είναι ότι δεν θα χρειαστούμε αποταμίευση άμεσα, μιας και σχεδιαστικά είναι χάλια...
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 16-07-2012, 19:53
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: KTM 1290 Adventure!!!

Ρε παιδιά που το είδατε πως θα είναι;
Καμουφλαρισμένο είναι.
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 16-07-2012, 21:26
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: KTM 1290 Adventure!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδιά που το είδατε πως θα είναι;
Καμουφλαρισμένο είναι.
Και το καμουφλαζ χάλια ειναι...
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 16-07-2012, 21:37
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: KTM 1290 Adventure!!!

που να δεις της 1250GS... λες και το ψώνισαν από κάνα παζάρι
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:29.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!