GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 28-01-2012, 19:38
mario Ο/Η mario βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: R1200GS Adv.
Μηνύματα: 6,828
Προεπιλογή

Εγω πάντως τις προάλλες με tourance exp εκανα αυτο..!!! Με καθε προσοχή βέβαια!

Send from my Xperia arc using Tapatalk
Attached Images
File Type: jpg uploadfromtaptalk1327768603461.jpg (46.3 KB, 86 views)
File Type: jpg uploadfromtaptalk1327768623068.jpg (40.9 KB, 82 views)
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 31-01-2012, 02:03
axardal Ο/Η axardal βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW f 650 gs 2010
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή Απάντηση: MICHELLIN ANAKEE 2

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από geolag Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την δικιά μου 170-180.Δεν πάει και παραπάνω
Παει και 200!!! Βεβαια ειμαι και μιση μεριδα...και ηταν και κατηφορα
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 31-01-2012, 11:47
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: MICHELLIN ANAKEE 2

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Geo888 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα εχω βαλει, ειτε βρεγμενο ειτε στεγνο οδοστρωμα το ιδιο κανει. Απιστευτα λαστιχα. Σε πολυ ηψηλες ταχυτητες (200 χλμ/ωρα) και δεν καταλαβαινουν. Πολυ καλη πληροφορηση επισης.
Επιβεβαιωνω επακριβως!!!Απιστευτα καλο ελαστικο!...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από erasel Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ αμφιλεγόμενο λάστιχο τα anakee , γιατί άραγε..
Δεν ειναι καθολου αμφιλεγομενο...ειναι μια απο τις καλυτερες επιλογες,αν οχι η καλυτερη,αναλογιζομενος οτι παει παντου απο αριστα εως πολυ καλα.Και μιλαω για το 800αρι που το βαζω και χωμα και ταξιδι τιγκα τριβαλιτσο και δικαβαλο...
ΠΡΟΣΟΧΗ ομως...εχουν μια "απαιτηση" αυτα τα ελαστικα.Λογω μαλακης γομας για να προσφερουν εξαιρετικη πληροφορηση και προσφυση,ειδικα μιλωντας για Ελληνικη ασφαλτο,ΘΕΛΟΥΝ(εως ΑΠΑΙΤΟΥΝ!!!) συχνο ελεγχο στην ΠΙΕΣΗ ΤΟΥΣ!!!Ειναι εντελως διαφορετικο ελαστικο με ΣΩΣΤΗ ΠΙΕΣΗ και λανθασμενη πιεση...Απο αριστο ελαστικο μπορει να γινει "χρεπι" και χανει καθε πληροφορηση και πλεονεκτημα σε σημειο ακομα να αναλογιζεσαι αν ειναι η σωστη επιλογη για τη μοτο σου.Το ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ...δεν ειναι για τον "τεμπελη" οδηγο που θα τσεκαρει πιεσεις ελαστικων μια φορα στο τοσο "ελα μωρε δε βαριεσαι"..ΟΧΙ αν ειναι ετσι βαλε καποιο αλλο...τα Michelin Anakee II ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ελαστικα αλλά εχουν αυτη την "ιδιοτροπια"τους...

Last edited by mAthosalas; 31-01-2012 at 11:49.
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 31-01-2012, 20:16
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: MICHELLIN ANAKEE 2

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mAthosalas Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιβεβαιωνω επακριβως!!!Απιστευτα καλο ελαστικο!...


Δεν ειναι καθολου αμφιλεγομενο...ειναι μια απο τις καλυτερες επιλογες,αν οχι η καλυτερη,αναλογιζομενος οτι παει παντου απο αριστα εως πολυ καλα.Και μιλαω για το 800αρι που το βαζω και χωμα και ταξιδι τιγκα τριβαλιτσο και δικαβαλο...
ΠΡΟΣΟΧΗ ομως...εχουν μια "απαιτηση" αυτα τα ελαστικα.Λογω μαλακης γομας για να προσφερουν εξαιρετικη πληροφορηση και προσφυση,ειδικα μιλωντας για Ελληνικη ασφαλτο,ΘΕΛΟΥΝ(εως ΑΠΑΙΤΟΥΝ!!!) συχνο ελεγχο στην ΠΙΕΣΗ ΤΟΥΣ!!!Ειναι εντελως διαφορετικο ελαστικο με ΣΩΣΤΗ ΠΙΕΣΗ και λανθασμενη πιεση...Απο αριστο ελαστικο μπορει να γινει "χρεπι" και χανει καθε πληροφορηση και πλεονεκτημα σε σημειο ακομα να αναλογιζεσαι αν ειναι η σωστη επιλογη για τη μοτο σου.Το ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ...δεν ειναι για τον "τεμπελη" οδηγο που θα τσεκαρει πιεσεις ελαστικων μια φορα στο τοσο "ελα μωρε δε βαριεσαι"..ΟΧΙ αν ειναι ετσι βαλε καποιο αλλο...τα Michelin Anakee II ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ελαστικα αλλά εχουν αυτη την "ιδιοτροπια"τους...

Και ποιά είναι η σωστή πίεση, για το 800άρι;;;;
Είμαι 95 κιλά και συνήθως το topcase έχει 2-3 κιλά μέσα...
Εγώ έβαζα 2,5Ε και 2,9Π στην άσφαλτο ΜΕ ΤΑΚΤΙΚΟΤΑΤΟ ΕΛΕΓΧΟ!!!
Α, με τον ίδιο έλεγχο και τις ίδιες πιέσεις τα BT ήταν ίσαμε και 3 σκάλες ανώτερα...
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 01-02-2012, 00:56
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: MICHELLIN ANAKEE 2

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ποιά είναι η σωστή πίεση, για το 800άρι;;;;
Είμαι 95 κιλά και συνήθως το topcase έχει 2-3 κιλά μέσα...
Εγώ έβαζα 2,5Ε και 2,9Π στην άσφαλτο ΜΕ ΤΑΚΤΙΚΟΤΑΤΟ ΕΛΕΓΧΟ!!!
Α, με τον ίδιο έλεγχο και τις ίδιες πιέσεις τα BT ήταν ίσαμε και 3 σκάλες ανώτερα...
Οπως τα γραφεις,δεν υπαρχει και πολυ μεγαλη πιθανοτητα να εφταιγε το ελαστικο...μηπως κατι αλλο...
Προσωπικα δεν εχω αποκλινει πολυ απο τις εργοστασιακες πιεσεις...ψιλο-πανω-κατω σχετικα με τις πιεσεις που προτεινει η μαμα και συμφωνα με τον τροπο που εγω θελω να οδηγω και εχω την αισθηση και πληροφορηση που μου "κουμπωνει"... και μεχρι σημερα ειναι το καλυτερο ελαστικο που εχω δοκιμασει σε μοτοσυκλετα. Τοσο καλο!
Αλλά απο την αλλη δεν μπορω να επιβαλλω την δικη μου αποψη.Ειναι και θεμα αισθησης και θεμα τροπου οδηγησης και το θελει τελικα ο καθενας μας απο ενα ελαστικο...Ας πουμε πριν ειχα τα BT και δεν κουμπωσαν καθολου στον τροπο οδηγησης και αισθησης που ειχα...τι να σου πω απο κει και μετα,αποψεις
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 02-02-2012, 23:04
ALX Ο/Η ALX βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 376
Προεπιλογή Απάντηση: MICHELLIN ANAKEE 2

Παίδες... ακόμα και για το καλύτερο ελαστικό (κατά την γνώμη των πολλών) θα βρεθεί άτομο που θα πει γι' αυτό τα χειρότερα λόγια. Ο λόγος? Ο λόγος είναι γιατί ο καθένας οδηγεί διαφορετικά από τον άλλον, έχει διαφορετικές ικανότητες, και πολλές φορές και διαφορετική μοτοσυκλέτα. Υπάρχουν πάλι περιπτώσεις που ο ένας έχει καινούρια μοτοσυκλέτα (με 5000χιλ) και ο άλλος την ίδια ακριβώς αλλά έχει 100.000χιλ και με αναρτήσεις μαμά. Θα τον πιστέψεις αν σου πει πως τα λάστιχα που έβαλε είναι σούπα... ή μήπως είναι σούπα οι αναρτήσεις του μετά από 100000χιλ και του φταίνε τα λάστιχα?

Last edited by ALX; 02-02-2012 at 23:06.
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 03-02-2012, 00:13
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: MICHELLIN ANAKEE 2

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mAthosalas Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως τα γραφεις,δεν υπαρχει και πολυ μεγαλη πιθανοτητα να εφταιγε το ελαστικο...μηπως κατι αλλο...
Προσωπικα δεν εχω αποκλινει πολυ απο τις εργοστασιακες πιεσεις...ψιλο-πανω-κατω σχετικα με τις πιεσεις που προτεινει η μαμα και συμφωνα με τον τροπο που εγω θελω να οδηγω και εχω την αισθηση και πληροφορηση που μου "κουμπωνει"... και μεχρι σημερα ειναι το καλυτερο ελαστικο που εχω δοκιμασει σε μοτοσυκλετα. Τοσο καλο!
Αλλά απο την αλλη δεν μπορω να επιβαλλω την δικη μου αποψη.Ειναι και θεμα αισθησης και θεμα τροπου οδηγησης και το θελει τελικα ο καθενας μας απο ενα ελαστικο...Ας πουμε πριν ειχα τα BT και δεν κουμπωσαν καθολου στον τροπο οδηγησης και αισθησης που ειχα...τι να σου πω απο κει και μετα,αποψεις

Μα εννοείται πως απόψεις λέμε και μάλιστα εντελώς υποκειμενικές...
Η δική μου εμπειρία από το συγκεκριμένο λάστιχο σε 2 ον-οφ μοτο δεν άφησε καλές εντυπώσεις. Γενικότερα, παρ' ότι σε αυτοκίνητο είμαι λάτρης της μισελέν από παλιά, στις μηχανές ένοιωθα πιο σιγουριά με μέτζελερ!!!! Η προτίμησή μου μάλιστα στο αυτοκίνητο, με "παρέσυρε" και το δοκίμασα πάλι σε μηχανή... χωρίς επιτυχία!!!
Με τα ΒΤ της μάνας του έμεινα εντυπωσιασμένος, έβαλα μετά ΤΚC80... φοβερά, αλλά με περιορισμούς, οπότε πέρασα στα μισελέν σε μια προσπάθεια να περάσω στο 70 άσφαλτο/30 χώμα... απογοήτευση. Ξανά ΒΤ (στα μέτζελερ δεν είχε διαστάσεις τότε) και μετά ξανά TKC80. Έως ότου δοκίμασα τα χέντι... 50/50 και μέχρι τώρα αρκετά καλά (όχι άριστα), όμως δεν είναι δυνατόν να είσαι σε όλα καλός. "Ή παπάς-παπάς ή ζευγάς-ζευγάς"!!!!! Για την χρήση που θέλω... ικανοποιητικά.
Ενώ τα ΒΤ τρώγονταν εύκολα, είχαν αντιθέτως πολύ καλή αίσθηση και πληροφόρηση, μέχρι τέλους και μάλιστα σε οριακές ταχύτητες για την συγκεκριμένη μοτό. Πχ δικάβαλος για πάνω από ώρα συνεχώς 180-200 και μετά το αναγκαίο πια βενζινάδικο, ξανά μανά. Τα μισελέν στην αρχή καλά, όμως σύντομα "άρπαζαν" και τα ένοιωθα συμπαγή και κόκκαλο. Τα κόντι πάλι... σαν τουλουμπάκια!!!! Υπέροχα, αλλά δεν μπορείς να αντισταθείς και τα έτρωγες στο φτερό. Να δούμε αν με τα χέντι πετύχω μια πιο ισορροπημένη... διατροφή!!!!

Last edited by yannis; 03-02-2012 at 00:15.
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 03-02-2012, 00:20
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: MICHELLIN ANAKEE 2

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα εννοείται πως απόψεις λέμε και μάλιστα εντελώς υποκειμενικές...
Η δική μου εμπειρία από το συγκεκριμένο λάστιχο σε 2 ον-οφ μοτο δεν άφησε καλές εντυπώσεις. Γενικότερα, παρ' ότι σε αυτοκίνητο είμαι λάτρης της μισελέν από παλιά, στις μηχανές ένοιωθα πιο σιγουριά με μέτζελερ!!!! Η προτίμησή μου μάλιστα στο αυτοκίνητο, με "παρέσυρε" και το δοκίμασα πάλι σε μηχανή... χωρίς επιτυχία!!!
Με τα ΒΤ της μάνας του έμεινα εντυπωσιασμένος, έβαλα μετά ΤΚC80... φοβερά, αλλά με περιορισμούς, οπότε πέρασα στα μισελέν σε μια προσπάθεια να περάσω στο 70 άσφαλτο/30 χώμα... απογοήτευση. Ξανά ΒΤ (στα μέτζελερ δεν είχε διαστάσεις τότε) και μετά ξανά TKC80. Έως ότου δοκίμασα τα χέντι... 50/50 και μέχρι τώρα αρκετά καλά (όχι άριστα), όμως δεν είναι δυνατόν να είσαι σε όλα καλός. "Ή παπάς-παπάς ή ζευγάς-ζευγάς"!!!!! Για την χρήση που θέλω... ικανοποιητικά.
Ενώ τα ΒΤ τρώγονταν εύκολα, είχαν αντιθέτως πολύ καλή αίσθηση και πληροφόρηση, μέχρι τέλους και μάλιστα σε οριακές ταχύτητες για την συγκεκριμένη μοτό. Πχ δικάβαλος για πάνω από ώρα συνεχώς 180-200 και μετά το αναγκαίο πια βενζινάδικο, ξανά μανά. Τα μισελέν στην αρχή καλά, όμως σύντομα "άρπαζαν" και τα ένοιωθα συμπαγή και κόκκαλο. Τα κόντι πάλι... σαν τουλουμπάκια!!!! Υπέροχα, αλλά δεν μπορείς να αντισταθείς και τα έτρωγες στο φτερό. Να δούμε αν με τα χέντι πετύχω μια πιο ισορροπημένη... διατροφή!!!!

Αυτή την εντύπωση έχω κι εγώ. Μια φορά τα έβαλα στην Αφρικα και ήταν άψογα.... στην αρχή. Σύντομα τέλειωσαν!!!!
Κι αυτό ισχύει σε κάθε διαδρομή, όσο ζεσταίνονται και ταλαιπωρούνται τελειώνουν, αλλά και στο σύνολο. ΜΑΧ 5.000χλμ έβγαλαν όπως πρέπει.
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 03-02-2012, 00:24
erasel Ο/Η erasel βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Κέρκυρα
Μoto: f650gs 2007
Μηνύματα: 1,372
Προεπιλογή Απάντηση: MICHELLIN ANAKEE 2

Εγώ πάλι τις προάλλες κοιτούσα ένα gs 1200 με 9.000 χιλιόμετρα με anakee και πήγα και ακούμπησα το λάστιχο και ήταν σαν μπήκαν χθες , φαγωμένα μεν φρέσκα δε..και είχαν ακόμα 3.000 με 4.000 άνετα!
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 03-02-2012, 00:30
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: MICHELLIN ANAKEE 2

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από erasel Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάλι τις προάλλες κοιτούσα ένα gs 1200 με 9.000 χιλιόμετρα με anakee και πήγα και ακούμπησα το λάστιχο και ήταν σαν μπήκαν χθες , φαγωμένα μεν φρέσκα δε..και είχαν ακόμα 3.000 με 4.000 άνετα!
Ίσως αν το δουλεύεις σε χαμηλότερες ταχύτητες... όμως τότε γιατί να έχεις αυτό το λάστιχο;;;
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
MICHELIN ANAKEE 2 vs BRIDGESTONE BT502 nivam Τεχνικά θέματα διάφορα 36 21-10-2011 12:51
Anakee 2 spiros Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 15 19-09-2011 12:17
TOURANCE EXP vs ANAKEE 2 GAGARIN Τεχνικά θέματα διάφορα 9 22-06-2011 14:02
Michelin ANAKEE ή scorpion pirelli ;;;;; frame Τεχνικά θέματα διάφορα 62 29-04-2011 16:15
Michelin Anakee 2 σε 1150gs kostas_366 Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 26 29-07-2009 00:06


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:31.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!