GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 25-02-2010, 17:08
SAMURAI Ο/Η SAMURAI βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ΘΗΣΕΙΟ
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή Απάντηση: τακάκια GSA 1200

Κόκκινα είναι!
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 26-02-2010, 00:50
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: τακάκια GSA 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από skouilis Εμφάνιση μηνυμάτων
Άψογα. Σας ευχαριστώ όλους!

Δεν νομίζω να ανέφερα ότι δεν μπορώ να συντηρήσω το GS ή να διαθέσω 250€ για τα φρένα του....Το ότι μπορώ να αγοράσω και μετά να συντηρώ 65 GSA στην σειρά δεν σημαίνει ότι πρέπει να πληρώνω ασυζητητί ότι μου ζητάει ο κάθε ασόβαρος που θέλει να καλύψει κάποια άλλα έξοδα εκτός από αυτά που συνδέονται με το συγκεκριμένο προϊόν! Για αυτούς που δεν το κατάλαβαν το ζήτημα είναι αρχής και όχι τόσο ουσίας....επιπλέον εάν όλοι μας δεχόμασταν τα πάντα χωρίς αντίρρηση την επόμενη φορά ο έξυπνος έμπορος θα συσκεύαζε και άλλα αναλώσιμα σε σακουλάκια BMW για να τα πουλάει διπλάσια τιμή και πάει λέγοντας!

Εφόσον έχω επιλογή, θα κοιτάξω για τακάκια ιδίων προδιαγραφών/υλικού από άλλες εταιρείες και θα τους τα πάω να τα αλλάξουν. Γνωρίζει κάποιος κάποιο κατάστημα?

Ευχαριστώ πολύ για την γνώμη σας.

Φιλε μου ριξε μια ματια σε αυτο το μαγαζι.
Παρα πολυ καλες τιμες, αξιοπιστο (εχω κανει πολλες παραγγελιες) και ερχονται τα πραγματα στην ωρα τους

Moto-bins - BMW Spare Parts and Accessories for Motorcycles - Index
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 26-02-2010, 15:56
kostas850gs Ο/Η kostas850gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή Απάντηση: τακάκια GSA 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από skouilis Εμφάνιση μηνυμάτων
Άψογα. Σας ευχαριστώ όλους!

Δεν νομίζω να ανέφερα ότι δεν μπορώ να συντηρήσω το GS ή να διαθέσω 250€ για τα φρένα του....Το ότι μπορώ να αγοράσω και μετά να συντηρώ 65 GSA στην σειρά δεν σημαίνει ότι πρέπει να πληρώνω ασυζητητί ότι μου ζητάει ο κάθε ασόβαρος που θέλει να καλύψει κάποια άλλα έξοδα εκτός από αυτά που συνδέονται με το συγκεκριμένο προϊόν! Για αυτούς που δεν το κατάλαβαν το ζήτημα είναι αρχής και όχι τόσο ουσίας....επιπλέον εάν όλοι μας δεχόμασταν τα πάντα χωρίς αντίρρηση την επόμενη φορά ο έξυπνος έμπορος θα συσκεύαζε και άλλα αναλώσιμα σε σακουλάκια BMW για να τα πουλάει διπλάσια τιμή και πάει λέγοντας!

Εφόσον έχω επιλογή, θα κοιτάξω για τακάκια ιδίων προδιαγραφών/υλικού από άλλες εταιρείες και θα τους τα πάω να τα αλλάξουν. Γνωρίζει κάποιος κάποιο κατάστημα?

Ευχαριστώ πολύ για την γνώμη σας.
καθε "ασόβαρος" ειναι οι αντιπροσωποι της ΒΜW ?
ειναι πραγματικα θεμα αρχης ?
μηπως νομιζεις οτι ολοι γυρω σου θελουν να σε κοροιδεψουν και να σου φάνε τα χρηματά σου ?
το ξερεις οτι δεν μπορεις , χρησιμοποιωντας ανταλλακτικά εμπορίου, να αξιώσεις μελλοντικη εγγυηση στη μοτό σου ?
μήπως θα έπρεπε να πάρεις ενα σκουτεράκι ..?

φιλικά Κώστας
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 26-02-2010, 16:22
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: τακάκια GSA 1200

Θα παρακαλούσα,
να ανατρέχατε σε παλαιότερα post, το θέμα των εγγυήσεων έχει αναλυθεί, ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι......η ευρωπαική ένωση με οδηγίες της προς τα κράτη-μέλη προστατεύει και τον καταναλωτή....
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 27-02-2010, 01:55
skouilis Ο/Η skouilis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Άγιος Στέφανος
Μoto: BMW 1200 Adventure
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή Απάντηση: τακάκια GSA 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas850gs Εμφάνιση μηνυμάτων
καθε "ασόβαρος" ειναι οι αντιπροσωποι της ΒΜW ?
ειναι πραγματικα θεμα αρχης ?
μηπως νομιζεις οτι ολοι γυρω σου θελουν να σε κοροιδεψουν και να σου φάνε τα χρηματά σου ?
το ξερεις οτι δεν μπορεις , χρησιμοποιωντας ανταλλακτικά εμπορίου, να αξιώσεις μελλοντικη εγγυηση στη μοτό σου ?
μήπως θα έπρεπε να πάρεις ενα σκουτεράκι ..?

φιλικά Κώστας
Οποιοσδήποτε έμπορος/αντιπρόσωπος, οποιασδήποτε μάρκας θα μπορούσε να είναι ασόβαρος, για να μη σου πω ότι οι σοβαροί είναι η μειοψηφία. Μήπως ζεις σε άλλον πλανήτη? ‘Η είσαι αντιπρόσωπος?

Γενικά, ναι πιστεύω ότι οι περισσότεροι έμποροι γύρω μου προσπαθούν με χίλιους δύο τρόπους να μου πουλήσουν το προϊόν τους στην υψηλότερη δυνατή τιμή ώστε να αυξήσουν τα περιθώρια κέρδους τους. Αυτό είναι εμπόριο. Απολύτως θεμιτή κίνηση και καμία κοροϊδία! Όμως, όταν η τιμή είναι υπερβολική και υπάρχουν και εναλλακτικά προϊόντα/λύσεις - όπως συμβαίνει με τα τακάκια του GSA - τότε «τρωνε πόρτα» από τους καταναλωτές που στην προκειμένη περίπτωση είναι μάλλον η πλειοψηφία των κάτοχων GS!

Σχετικά με το αν πραγματικά είναι θέμα αρχής θα πρέπει να βασιστείς σε αυτά που γράφω.Όσο για τα γνήσια ή όχι ανταλακτικά, εγγυήσεις και λοιπά κόλπα – θα τα καταλάβαινα εάν συζητάγαμε για καμιά στοφαλομπιέλα ή για κανένα εγκέφαλο -, θα σου πω ότι σαν καταναλωτής λυπάμαι που υπάρχουν πελατάρες σαν και εσένα γιατί έτσι πληρώνω και εγώ αναγκαστικά υψηλότερες τιμές σε αρκετά προϊόντα! Από την άλλη σαν επαγγελματίας που ζω εδώ και πολλά χρόνια την οικογένειά μου από το marketing χαίρομαι για την καταναλωτική σας συμπεριφορά…..αν δεν υπήρχατε δεν θα είχαμε δουλειά!

Φιλικά Παναγιώτης

ΥΓ: Έχω ήδη ένα «σκουτεράκι» στο πεζοδρόμιο που το κινώ όποτε μένω από τσιγάρα….
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 27-02-2010, 02:10
skouilis Ο/Η skouilis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Άγιος Στέφανος
Μoto: BMW 1200 Adventure
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή Απάντηση: τακάκια GSA 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου ριξε μια ματια σε αυτο το μαγαζι.
Παρα πολυ καλες τιμες, αξιοπιστο (εχω κανει πολλες παραγγελιες) και ερχονται τα πραγματα στην ωρα τους

Moto-bins - BMW Spare Parts and Accessories for Motorcycles - Index
Όντως δείχνει πολύ super και δεν το γνώριζα!
Θα παραγγείλω. Ευχαριστώ.
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 27-02-2010, 22:44
kostas850gs Ο/Η kostas850gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή Απάντηση: τακάκια GSA 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από skouilis Εμφάνιση μηνυμάτων
Οποιοσδήποτε έμπορος/αντιπρόσωπος, οποιασδήποτε μάρκας θα μπορούσε να είναι ασόβαρος, για να μη σου πω ότι οι σοβαροί είναι η μειοψηφία. Μήπως ζεις σε άλλον πλανήτη? ‘Η είσαι αντιπρόσωπος?

Γενικά, ναι πιστεύω ότι οι περισσότεροι έμποροι γύρω μου προσπαθούν με χίλιους δύο τρόπους να μου πουλήσουν το προϊόν τους στην υψηλότερη δυνατή τιμή ώστε να αυξήσουν τα περιθώρια κέρδους τους. Αυτό είναι εμπόριο. Απολύτως θεμιτή κίνηση και καμία κοροϊδία! Όμως, όταν η τιμή είναι υπερβολική και υπάρχουν και εναλλακτικά προϊόντα/λύσεις - όπως συμβαίνει με τα τακάκια του GSA - τότε «τρωνε πόρτα» από τους καταναλωτές που στην προκειμένη περίπτωση είναι μάλλον η πλειοψηφία των κάτοχων GS!

Σχετικά με το αν πραγματικά είναι θέμα αρχής θα πρέπει να βασιστείς σε αυτά που γράφω.Όσο για τα γνήσια ή όχι ανταλακτικά, εγγυήσεις και λοιπά κόλπα – θα τα καταλάβαινα εάν συζητάγαμε για καμιά στοφαλομπιέλα ή για κανένα εγκέφαλο -, θα σου πω ότι σαν καταναλωτής λυπάμαι που υπάρχουν πελατάρες σαν και εσένα γιατί έτσι πληρώνω και εγώ αναγκαστικά υψηλότερες τιμές σε αρκετά προϊόντα! Από την άλλη σαν επαγγελματίας που ζω εδώ και πολλά χρόνια την οικογένειά μου από το marketing χαίρομαι για την καταναλωτική σας συμπεριφορά…..αν δεν υπήρχατε δεν θα είχαμε δουλειά!

Φιλικά Παναγιώτης

ΥΓ: Έχω ήδη ένα «σκουτεράκι» στο πεζοδρόμιο που το κινώ όποτε μένω από τσιγάρα….

1)οχι δεν είμαι αντιπρόσωπος ....
2)στα εναλλακτικα προϊοντα οτι πληρωνεις παιρνεις ( αμφιβολου ποιοτητας )
3)πελαταρες σαν και εμενα θελουν για την μηχανη τους οτι καλυτερο
4)αρα και εσενα μπορει καποιοι να σε θεωρουν ασοβαρο
5)μηπως το σκουτερακι σου να το χρησιμοποιεις πιο συχνα?
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 28-02-2010, 11:01
stukas Ο/Η stukas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: athens
Μoto: 1200 adv 07
Μηνύματα: 293
Προεπιλογή Απάντηση: τακάκια GSA 1200

ρε παιδια συγγνωμη που μπαινω σα τη σφηνοπ..τσα στο θεμα αλλα εχω κ εγω μερικες αποριες/ερωτησεις/επισημανσεις....κ εξηγουμαι...:γιατι να παω να δωσω 50+ευρω για τα πισω τακακια στην αντιπροσωπεια(για τα μαμισια μιλαω παντα της brembo) κ να μην τα παρω απο καταστημα στην καλλιροης με 40ε,(διαπιστωμενα τα ιδια-εχουν τους ιδιους αριθμους ονομαστικου επανω,ιδιο χρωμα ,ιδιο υλικο λενε οτι ειναι κ τα δυο,απλα το ενα λεει brembo κ το αλλο bmw)για τα μπροστα δεν ξερω δεν τα εχω αλλαξει ακομα(δεν το αναφερω για να μην θεωρηθει αμεση διαφημηση,ξερω ομως οτι ισως το κανω εμμεσα..λαλακια μου αλλα παιρνω το θαρρος να το κανω..),γιατι να παρω τα λαδια απο την αντιπροσωπεια ενω ακριβως τα ιδια-ιδια μαρκα,ιδιες προδιαγραφες τα παιρνω απο αποθηκη πολυ φθηνοτερα...Ασε που στην αντιπροσωπεια η αλλαγη γινετα με λαδια απο βαρελι που δεν ξερω κ τι εχουν βαλει μεσα κ οχι απο σφραγισμενο μπουκαλι...αυτο ανοιγεται μονο για να συμπληρωσει τυχον μικροδιαφορες της ταξης των 250-500ml κ χρεωνεται παπορισια(περιπου 11ε-για ημισυνθετικο λαδι..?)Φιλτρο λαδιου ενταξει παιρνω απο τη μαμα του αλλα θα ψαξω να βρω μαρκα κ τυπο κατασκευαστη κ τοτε γιατι να δινω 15ε για ενα φιλτρο κ να μην το παιρνω ακριβως το ιδιο(αφου ο κατασκευαστης θα ειναι ο ιδιος κ ο τυπος ο ιδιος...πιθανολογω για την περιπτωση του φιλτρου...)Κ πιο ειδικα αν θελετε:γιατι για βαλβιδες να μην την κανω εγω την εργασια-αφου τα χερακια μου πιανουν κ το εχω ψαξει πολυ το θεμα προτου τις ακουμπησω-ιντερνετ/βιβλιογραφια/ενημερωση απο τεχνικους της μαμας κ επεξηγηση σε ηδη ανοιγμενο μηχανακι για το πως γινεται κ τελος..πολλες δοκιμες μεχρι να σιγουρευτω 100%.Ποιος μαστορας θα εχει την ανεση του χρονου-δεν λεω τις γνωσεις-αν κ αυτο απο ενδειξεις που εχω-οχι ομως αποδειξεις-για καποιους `μαστορες` που εργαζονται σε αντιπροσωπειες ισως δεν ισχυει,να κανει απο μια απλη αλλαγη λαδιου,εως συγχρονισμο σωματων ψεκασμου-που υποτιθεται οτι η μηχανη πρεπει να εχει φτασει την θερμοκρασια λειτουργιας της η να μην ειναι κρυα,(+καποιοι αλλοι παραγοντες πχ σωστα ρυθμισμενες βαλβιδες,καινουργια μπουζι,καθαρο φιλτρο αερα..)αραγε τη βαζουν μπρος να ζεσταθει η τη πανε βολτα για ζεσταθει σωστα(δε νομιζω οτι γινεται στα συνεργεια των αντιπροσωπειων...) κ ο κυριοτερος λογος ειναι οχι μαλλον η ελλειψη γνωσεων,αλλα η πιεση χρονου στα συνεργεια...Δεν θελω να νομιζει κανεις οτι το παιζω φωτεινος παντογνωστης,αλλα στα συγκεκριμενα θεματα-δηλ. βασικες εργασιες συντηρησης αφου πρωτα εχω ψαχτει για το πως γινεται,ρωταω γιατι να τους τα σκαω-ασχετα αν σε καποιους φαινονται πολλα η λιγα τα χρηματα για οποιοεσδηποτε εργασιες συντηρησης κ να μην παιρνω εγω ακριβως τα ιδια υλικα απο το εμποριο κ να μην κανω εγω την εργασια.?θα μου πειτε για την εγγυηση...Να αναφερω οτι το μοντελο μου adv07,εχει βγει απο την εγγυηση μεν,απο τη αλλη δε το εχω παντρευτει κ δεν σκοπευω να το αλλαξω,οποτε δεν ενδιαφερει να το πουλησω καποτε....Δεν εχω κανενα προβλημα(αυτο μου ελειπε αλλωστε) κ παλι με κανενα συνεπιβατη που για εντελως δικους του λογους(ψυχολογικο συναισθημα ασφαλειας,οικονομικη ανεση,μη εξοικειωση κ γνωση με διαδικασιες συντηρησης...),θα εμπιστευθει την καλη του σε αντιπροσωπεια,για οποιαδηποτε εργασια,αλλα(υπαρχει παντα ενα αλλα..)μην τα παιρνουμε κ ολα ελαφρια η οπως αλλιως θελετε πειτε το(δεν θελω να προσβαλλω κανενα) κ η αντιπροσωπειες υπακουν σε νομους του εμποριου,ο νοων νοειτο(κοστη ανταλλακτικων κ εργασιων..`κακο` κ `καλο` εμψυχο δυναμικο,οπως παντου αλλωστε,ε?) κ οσο φιλικη σχεση κ αν πιστευουμε οτι εχουμε με το προσωπικο τους η οτι αλλο φρονει ο καθεις,αυτο που πιστευω εγω ειναι:αν θες κατι να γινει σωστα-κ σε αυτα τα πραγματα δεν εχει μεσες ακρες,ειναι μηχανολογια,αριθμοι ειναι ολα καθορισμενα..-καν`το μονος σου...(αλλα πρωτα ψαξου,ενημερωσου,τσεκαρε κ μετα πραξε,κοινως βαλε χερι).Κ κατι τελευταιο:σε συζητηση που ειχα με μηχανικο για το πως γινονται καποιες εργασιες,ποσο `κοστιζουν` κ ποσο πραγματικα κοστιζουν κ τι πραγματικα γινεται ενω τι πραγματικα πρεπει να γινοταν απο αποψη εργασιων,στο τελος ξερετε τι γυρισε κ μου ειπε...?:`φιλαρακι την καλυτερη δουλεια κανεις...`Αυτο ισως λεει αρκετα...(μπορει να τον ειχα πρηξει κι`ολας κ να ηθελε ναμε ξεφορτωθει ποιος ξερει..)Αυτα,ελπιζω να μη σας κουρασα πολυ-δεν θελω να εχω κοντρες κ διαξιφισμους(ασκοπους)με κανενα,παντα φιλικα,stukas...
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 04-03-2010, 00:26
KOSTASB Ο/Η KOSTASB βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: ATHENS
Μoto: R1200GSA Rehcing
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή Απάντηση: τακάκια GSA 1200

Οι κωδικοί της BREMBO που χρειάζεσαι ειναι για τα μπροστινά 07BB26SA
και γιά το πίσω 07BB28SA . Τα συγκεκριμμένα τα προτείνει η ίδια η εταιρεία σαν ότι καλύτερο για δρόμο. Ελπίζω να βοήθησα λίγο
ΤΑΣΟΥΛΗΣ και καθάρισες
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 04-03-2010, 00:45
Fast&Furious Ο/Η Fast&Furious βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αγιος Δημητριος
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή Απάντηση: τακάκια GSA 1200

Εγω στο δικο μου εβαζα και θα βαζω GOLDFREN..Ουτε σφυριζουν και πολυ καλο φρενο εχουν...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Αλλαγή τακάκια για gs 1200. fire red! Τεχνικά θέματα διάφορα 11 06-07-2009 20:52
K 1200 S wolferin Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 5 05-06-2009 13:49
BMW R 1200 GS. Arkas Νέα μοντέλα BMW 9 30-05-2009 10:55
Για τακάκια, μιλάμε! «Σκληρά» και «μαλακά» Κύρος Γρανάζης Τεχνικά θέματα διάφορα 33 13-03-2009 00:35


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:35.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!