GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 04-09-2011, 18:28
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: να πάρω το 800?

Οι παραπάνω έιπαν πολύ ωραία πράγματα. Και πολύ σωστά.
Να πω και κάτι άλλο? Βλέπω κάτι πολύ καλά 1150, φαντάζομαι με 5,000 ή 5,500 ευρώ θα πάρεις κάποιο αστέρι, θα αλλάξεις κ 2-3 πονάκια που έχει π.χ. σένσωρ και θα είσαι σε λίγο πολυ σε όλα μέσα.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 04-09-2011, 18:38
loulou1100gs Ο/Η loulou1100gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-Κέντρο, πιό κέντρο δεν γίνεται...
Μoto: R1100GS-XRV 650 και NX650 Dominator-ΧRV 750 RD 07-XTZ 750 Super Tenere
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή Απάντηση: να πάρω το 800?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από geod Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι μια μπουρούχα που δεν φρενάρει,δεν σου συγχωρεί λάθη, δεν στρίβει, χάλια αναρτήσεις και για πια ροπή μιλάς αλήθεια ? Με λίγα λόγια θα προτιμούσα το transalp (από αξιοπιστία) που είναι και honda!Και μην με παρεξηγείς γιαπωνεζόφιλος είμαι, αλλά το 800 είναι αλλιώς, θα μπορούσε να ήταν made in japan !
Είναι μια μπουρούχα που θέλει "χέρι" φίλε μου.Ετσι απλά.Εγώ ως ταγμένος "B.M.W.δάκιας" δεν παρεξηγώ κανέναν.Εχω γράψει κατ' επανάληψη εδώ ότι αν οι κατασκευαστές ήθελαν ποιοτικές δουλειές ας έδιναν τα σχέδιά τους στη Honda να τους τα φτιάχνει.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 05-09-2011, 00:02
geod Ο/Η geod βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη-Aθηνα-Σαντορίνη
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 583
Προεπιλογή Απάντηση: να πάρω το 800?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από loulou1100gs Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι μια μπουρούχα που θέλει "χέρι" φίλε μου.Ετσι απλά.Εγώ ως ταγμένος "B.M.W.δάκιας" δεν παρεξηγώ κανέναν.Εχω γράψει κατ' επανάληψη εδώ ότι αν οι κατασκευαστές ήθελαν ποιοτικές δουλειές ας έδιναν τα σχέδιά τους στη Honda να τους τα φτιάχνει.
Συμφωνώ !!!
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 05-09-2011, 03:26
tazakos Ο/Η tazakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Καλλιθέα
Μoto: F800gs black and yellow
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Απάντηση: να πάρω το 800?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Markas Εμφάνιση μηνυμάτων

.....Αν το θες για βόλτα σε άσφαλτο και χαλαρό χωματόδρομο το vstrom είναι μια χαρά επιλογή και μια και τα φράγκα είναι μετρημένα συμφωνώ με τον loulou.
Βέβαια θεωρώ πως ήταν τεράστια ανοησία το να βάλεις λεφτά σε αναρτήσεις κτλ για να βελτιώσεις το Vstrom μια και είπες πως δεν είχες τα λεφτά για το 800. Ή σου άρεσε έτσι όπως ήτανε ή όχι και έπρεπε να πάρεις αυτό που σου άρεσε. ......
φίλε μου τον Μάη του 08 είχα με τις τσέπες στραγγισμένες 7200 κ πήρα το στρομ γιατί μου έλειπαν ακόμη 4 χιλιάρικα για το gs.
Σε βάθος χρόνου (3 χρόνια) έριξα λίγα λίγα αρκετά φράγκα όντως αλλά όπως λέει κ ο λουλου, είμαι πολύ ευχαριστημένος με το στροματάκι όπως είναι σήμερα. Η ξερή λογική θα έλεγε να το κρατήσω κ να το χαρώ...αλλά κανείς δεν καβαλάει με βάση μόνο την λογική, το πάθος μου πλέον είναι παρόν όποτε βλέπω gs800 κ τρέχουν τα σάλια μου.
Το νερό θαρρώ μπήκε στο αυλάκι για αλλαγή...η αλήθεια είναι ότι δεν το παίρνω για χώμα, το παίρνω για χρήση 99% άσφαλτο εντός κ εκτός πόλης. Ποτέ δεν έπαιξα με το χώμα, που ξέρεις ίσως με την αλλαγή αυτή να περάσω κ από αυτό το τρυπάκι.

Τώρα για το στρομ που αναφέρθηκε, όντως δεν έχει φρένα, ούτε ροπή κ είναι γενικά ένα μέτριο σύνολο (το 650) αλλά με ψιλές επεμβάσεις γίνεται πολύ καλύτερο από ότι είναι...έχει καλή βάση για βελτίωση, αλλά αυτά θα είναι σύντομα ιστορία για μένα.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 05-09-2011, 06:21
loulou1100gs Ο/Η loulou1100gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-Κέντρο, πιό κέντρο δεν γίνεται...
Μoto: R1100GS-XRV 650 και NX650 Dominator-ΧRV 750 RD 07-XTZ 750 Super Tenere
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή Απάντηση: να πάρω το 800?

Ετοίμαζε λοιπόν λεφτά και για άλλες βελτιώσεις
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 05-09-2011, 10:19
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: να πάρω το 800?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από tazakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το νερό θαρρώ μπήκε στο αυλάκι για αλλαγή...η αλήθεια είναι ότι δεν το παίρνω για χώμα, το παίρνω για χρήση 99% άσφαλτο εντός κ εκτός πόλης. Ποτέ δεν έπαιξα με το χώμα, που ξέρεις ίσως με την αλλαγή αυτή να περάσω κ από αυτό το τρυπάκι.
Αν πάρεις το 800 για χρήση 99% άσφαλτο παίρνεις λάθος μηχανάκι. Φιλικά.
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 05-09-2011, 10:25
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: να πάρω το 800?

Και να συμπληρώσω τα χιλιοειπωμένα:

ΔΕΝ έχει προστασία από τον αέρα.
ΔΕΝ έχει σέλα για ταξίδι.
ΔΕΝ είναι παπί στην καθημερινή μετακίνηση (με το on-off που κάνει το injection)
Το μπροστινό έχει πολύ μεγάλη διαδρομή για άσφαλτο και ΔΕΝ ρυθμίζεται.
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 05-09-2011, 10:29
Neo Ο/Η Neo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή Απάντηση: να πάρω το 800?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yns Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν πάρεις το 800 για χρήση 99% άσφαλτο παίρνεις λάθος μηχανάκι. Φιλικά.

+ 800

Χωρίς να σημαίνει πως δεν θα το ευχαριστηθείς και εκεί.
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 05-09-2011, 11:20
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: να πάρω το 800?

το gs650 twin που ειναι 800αρι ιδιο μοτερ με το 800αρι, αλλα αλλη χαρτογραφηση...το εχεις σκεφτει...???

ειναι το σαν το 800αρι χωρις τα περιφερειακι για εκτος δρομου, που ισως λεω ισως το κανουν ιδανικο για μονο σχεδον δρομο...πολυ οικονομικο στην πολη και "καλο" για ταξιδια...περνει τριβαλιτσο κανονικα...και παει σχετικα καλα...δεν ειναι σαν το 12αρι σε καμια περιπτωση...

ισως αυτο να ειναι πιο κοντα στην χρηση που θελεις...αν και δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι βελτιωση απο το Στρομ ειδικα οπως το εχεις φτιαξει...

στα λεει ενας ποθ ισως χρειαζεται το 650twin, αλλα εχει φαει κολλημα με το 12αρι...

Last edited by asotosios; 05-09-2011 at 11:29.
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 05-09-2011, 11:50
tazakos Ο/Η tazakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Καλλιθέα
Μoto: F800gs black and yellow
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Απάντηση: να πάρω το 800?

To 650 μου φαίνεται ποδήλατο κ δεν μου κάνει κ το κλικ. Τα οδήγησα κ τα δύο, είμαι κ λίγο μεγαλόσωμος στο 650 νοιώθω τεράστιος, όπως βλέπεις κάτι θηρία πάνω σε cbr125 κ σου φαίνεται περίεργο.

Τώρα σχετικά με την εκμετάλευση χωμάτινων δυνατοτήτων...παρομοιάζω:

Έχουμε την πιο όμορφη γκόμενα, που κάνει τρελό κρεβάτι, είναι πανέμορφη κ παράλληλα κάνει κ το καλύτερο στοματικό σε όλη την οικουμένη. Εμένα δεν με απασχολεί τόσο το στοματικό αλλά θέλω όμορφη γκομενα που κάνει τρελό κρεβάτι! Το καταλαβαίνω ότι ίσως χαραμιστεί το χάρισμα στο στοματικό (ίσως κ όχι) αλλά θα βγάλει κ με το παραπάνω τα λεφτά της στα υπόλοιπα.
Σέλα θα πάρω την πρώτη μέρα τουριστική, το μπροστινό θα μάθουμε όταν το πάρω αν κ πως ρυθμίζεται, ζελατίνες κάτι θα κάνουμε κ εκεί κ θα γίνει το μωράκι μου!

Κάποιος θα πει γιατί δεν παίρνεις ένα street αφού δεν θα πας χώμα..
Επειδή: το θέλω σχετικά όρθιο, ψηλό, να παίρνει εύκολα κ όμορφα τριβάλιτσο, να καίει όσο καίει το 800, να καβαλάει πεζοδρόμια, παραλίες, χωματόδρομους κ ότι άλλο χρειαστεί .

υ.γ.η σέλα που φοράει το παιδί που πουλάει ένα 800 τούμπανο φαίνεται τρομερή
υ.γ2. ευχαριστώ πολύ που λέτε γνώμες....γίνεται πιο συνειδητοποιημένη η επιλογή
υ.γ.3 λουλου-Κώστα, εννοείται ότι θα βελτιώσω κ το 800 απλά δεν θέλει ριζικές αλλαγές κ θα έχει πιο πολύ αισθητικές-πρακτικές βελτιώσεις.
υ.γ.4 από που κάνουμε το best deal για αγορά 800?
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:06.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!