GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 17-12-2009, 03:38
george81 Ο/Η george81 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: Δράμα
Μoto: SUZUKI BURGMAN 200
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή Απάντηση: Γιατρε θα ζησει το διαφορικο μου???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BlackDog Εμφάνιση μηνυμάτων

Θα συμπληρώσω οτι παιζει ρόλο και το που ακουμπάμε τον μαγνήτη του γράφτη για να πάρουμε την μέτρηση ,στον πάκγο ή στο ειδικό εργαλείο . Στις φωτο δεν φαινεται
Προφανώς στο εργαλείο,και όσο γίνεται, πιο κοντά

ναι το ειχα στηριξει στη βαση η οποια στηριζε και το καβουκι, δηλαδη στη μαυρη γωνια που ειναι πιασμενη στη μεγγενη και εκτος του μαγνητη την επιασα και με σφιγκτηρα.επειδη δε θελαμε να βγαλουμε το χυτο τμημα που στηριζει το δισκο, αυτο ηταν το πιο κοντινο σημειο στερεωσης.οι μετρησεις εγιναν περιμετρικα σε τρια σημεια τα οποια ειχαν αποσταση 120 μοιρων μεταξυ τους. τα ακριβη αποτελεσματα της βελονας ηταν 0,185 - 0,19 - 0,195, νουμερα τα οποια βρισκονται κοντα στο μεγαλο αποδεκτο διακενο των δοντιων.
Συνυπολογιζοντας λοιπον τα παραπανω, συν το τζογο που ειχαν τα δυο μεγαλα ρουλεμαν του διαφορικου μετρημενο στο στεφανι της ζαντας (ο οποιος ηταν κατω του 1 χιλιοστου , οριο που δινει η εταιρια για αλλαγη αυτων των ρουλεμαν) και του ελαχιστου τζογου που ειχε το πηνιο σε πανω-κατω/αριστερα-δεξια κινηση (φθορα και των δυο ρουλεμαν του πηνιου σε αρχικο σταδιο) θεωρω οτι ο φιλος μου ο Αγγελος μπορει να βγαλει το ταξιδι στην Αφρικη με δεδομενο οτι θα αποφυγει τις ταχυτητες ανω των 120 - 130, τα αποτομα ανοιγματα-κλεισιματα γκαζιου, τις σουζες και το περιττο βαρος (μονος θα ειναι με τον εξοπλισμο του).
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 17-12-2009, 06:32
EOD-K9 Ο/Η EOD-K9 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ R1200GS
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,584
Προεπιλογή Απάντηση: Γιατρε θα ζησει το διαφορικο μου???



αναθεμαμαι και κατάλαβα τίποτα

παω στα ανέκδοτά .........................να σας αφήσω να τα πείτε
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 17-12-2009, 10:17
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Γιατρε θα ζησει το διαφορικο μου???

ο έλεγχος=μέτρηση που έκανες φίλε γίνεται σε κάποια προκαθορισμένα χιλιόμετρα ή μόλις δείς οτι το χρώμα στις βαλβολίνες του διαφορικού αρχίζει να αλλάζει χρώμα και να χεις ρινίσματα;

να υποθέσω πως η ίδια διαδικασία ακολουθείται για όλα τα bmw με άξονα-διαφορικό;

τα μεγάλα ρουλεμάν του διαφορικού που είπες οτι μέτρησες, είναι τα κάτω δύο που πιάνει ο άξονας λίγο πρίν την άρθρωση της φούσκας; για τον έλεγχο τους ξέρω οτι πιάνεις τον τροχό, όταν η μηχανή είναι σε διπλό στάντ και προσπαθείς να δείς αν έχεις τζόγο σε θέση 3 και 9 του ρολογιού.
για μέτρηση δεν ξέρω, αν μπορείς διαφώτισέ με
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 17-12-2009, 10:39
george81 Ο/Η george81 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: Δράμα
Μoto: SUZUKI BURGMAN 200
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή Απάντηση: Γιατρε θα ζησει το διαφορικο μου???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra Εμφάνιση μηνυμάτων
ο έλεγχος=μέτρηση που έκανες φίλε γίνεται σε κάποια προκαθορισμένα χιλιόμετρα ή μόλις δείς οτι το χρώμα στις βαλβολίνες του διαφορικού αρχίζει να αλλάζει χρώμα και να χεις ρινίσματα;

να υποθέσω πως η ίδια διαδικασία ακολουθείται για όλα τα bmw με άξονα-διαφορικό;

τα μεγάλα ρουλεμάν του διαφορικού που είπες οτι μέτρησες, είναι τα κάτω δύο που πιάνει ο άξονας λίγο πρίν την άρθρωση της φούσκας; για τον έλεγχο τους ξέρω οτι πιάνεις τον τροχό, όταν η μηχανή είναι σε διπλό στάντ και προσπαθείς να δείς αν έχεις τζόγο σε θέση 3 και 9 του ρολογιού.
για μέτρηση δεν ξέρω, αν μπορείς διαφώτισέ με


καναμε τον ελεγχο στη μηχανη του φιλου μου του Αγγελου επειδη ετοιμαζεται για ταξιδι στην Αφρικη.
οχι για το διαφορικο του 1200 μονο, για τα προηγουμενα μοντελα ακολουθειται διαφορετικη διαδικασια.
πριν βγαλουμε τη ζαντα μετρησαμε το τζογο των δυο μεγαλων ρουλεμαν που βρισκονται μεσα στο διαφορικο ο οποιος λογω σχεδιασης του συγκεκριμενου διαφορικου (τυποι ρουλεμαν κλπ) ειναι ανεκτος μεχρι την ταξη του 1 χιλιοστου (με τον τροπο που ειπες θεση 3 κ 9 του ρολογιου) συμφωνα παντα με τον κατασκευαστη.
τα ρουλεμαν που αναφερεις εσυ (στην αρθρωση κατω απο τη φουσκα) για να δεις αν εχουν τζογο, κανεις ακριβως το ιδιο με πατημενο ομως το πισω φρενο, ετσι ωστε η πισω δαγκανα η οποια εδραζεται στην πλατη του καβουκιου να σταθεροποιησει το δισκο και συνεπως και την κορωνα, ετσι ωστε οταν θα επιχειρησεις κινηση της ζαντας στις "ωρες" 3-9 η 6-12 να δεις αν υπαρχει τζογος στην εδραση του διαφορικου (τα ρουλεμαν που ανεφερες).καπου ειχα τη διαδικασια για το 1150 θα την ψαξω και θα σου πω ακριβως.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 17-12-2009, 12:29
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Γιατρε θα ζησει το διαφορικο μου???

είσαι αρχηγός
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 17-12-2009, 13:02
BlackDog Ο/Η BlackDog βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: 1200 GS
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή Απάντηση: Γιατρε θα ζησει το διαφορικο μου???

Μπράβο Γιώργο έγινες αντιληπτός
Μια και το ξεκίνησες ,εξάντλησε το το θέμα των ελέγχων –μετρήσεων Θεωρώ ότι είσαι γνώστης και ξέρεις τι γράφεις
Προσοχή μόνο στα δεκαδικά νούμερα ,καλύτερα να μιλάμε με εκατοστά του χιλιοστού για αποφυγή λαθών
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 17-12-2009, 14:57
george81 Ο/Η george81 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: Δράμα
Μoto: SUZUKI BURGMAN 200
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή Απάντηση: Γιατρε θα ζησει το διαφορικο μου???

Κωστα (kostas-patra) δες σε αυτη τη σελιδα http://www.carlsalter.com/motorcycle-manuals.asp για repair manual. καταβασε το και κοιτα την ενοτητα του διαφορικου τα περιγραφει ολα αναλυτικα!
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 17-12-2009, 15:03
george81 Ο/Η george81 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: Δράμα
Μoto: SUZUKI BURGMAN 200
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή Απάντηση: Γιατρε θα ζησει το διαφορικο μου???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BlackDog Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο Γιώργο έγινες αντιληπτός
Μια και το ξεκίνησες ,εξάντλησε το το θέμα των ελέγχων –μετρήσεων Θεωρώ ότι είσαι γνώστης και ξέρεις τι γράφεις
Προσοχή μόνο στα δεκαδικά νούμερα ,καλύτερα να μιλάμε με εκατοστά του χιλιοστού για αποφυγή λαθών

φιλε μου για να το εξαντλησουμε το θεμα καλο θα ηταν να εχουμε και φωτο. οι μονες που υπαρχουν ειναι αυτες που ανεβασε ο Αγγελος απο το κινητο του. επειδη προκειται να επισκευασω το δικο μου διαφορικο, θα τραβηξω φωτο απο την επισκευη και θα εξηγησω σε αλλο θεμα αναλυτικα τη διαδικασια. αλλωστε τωρα εναν απλο ελεγχο καναμε.
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 17-12-2009, 15:05
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: Γιατρε θα ζησει το διαφορικο μου???

ρεσπεκτ παιδες σε ολους!....προσπαθω ακομα μερικα πραγματακια να τα κανω ψιλα για να τα χωρεσω στο κεφαλι μου ...αλλα σας συγχαιρω ακομα περισσοτερο για τον χρονο που αφιερωνετε να μας δωσετε να καταλαβουμε μερικα φαινομενικα πολυπλοκα πραγματα!

......
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 17-12-2009, 20:21
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Γιατρε θα ζησει το διαφορικο μου???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από george81 Εμφάνιση μηνυμάτων
καναμε τον ελεγχο στη μηχανη του φιλου μου του Αγγελου επειδη ετοιμαζεται για ταξιδι στην Αφρικη.
οχι για το διαφορικο του 1200 μονο, για τα προηγουμενα μοντελα ακολουθειται διαφορετικη διαδικασια.
πριν βγαλουμε τη ζαντα μετρησαμε το τζογο των δυο μεγαλων ρουλεμαν που βρισκονται μεσα στο διαφορικο ο οποιος λογω σχεδιασης του συγκεκριμενου διαφορικου (τυποι ρουλεμαν κλπ) ειναι ανεκτος μεχρι την ταξη του 1 χιλιοστου (με τον τροπο που ειπες θεση 3 κ 9 του ρολογιου) συμφωνα παντα με τον κατασκευαστη.
τα ρουλεμαν που αναφερεις εσυ (στην αρθρωση κατω απο τη φουσκα) για να δεις αν εχουν τζογο, κανεις ακριβως το ιδιο με πατημενο ομως το πισω φρενο, ετσι ωστε η πισω δαγκανα η οποια εδραζεται στην πλατη του καβουκιου να σταθεροποιησει το δισκο και συνεπως και την κορωνα, ετσι ωστε οταν θα επιχειρησεις κινηση της ζαντας στις "ωρες" 3-9 η 6-12 να δεις αν υπαρχει τζογος στην εδραση του διαφορικου (τα ρουλεμαν που ανεφερες).καπου ειχα τη διαδικασια για το 1150 θα την ψαξω και θα σου πω ακριβως.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Φτάνει για σήμερα .... τώρα θα κάθησει Ο αντικαταστάτης μου. zastava Χιούμορ 4 19-10-2009 17:03
Δεν θα ξαναπαραπονεθώ για την δουλειά μου EOD-K9 Χιούμορ 13 12-10-2009 17:26
θα μου το επιτρέψετε αδέρφια...!! lykos27 Ευχές - (στους εορτάζοντες ... και όχι μόνον) 21 07-06-2009 11:38
O γιόs μου το καμάρι μου nek21 Ανέκδοτα 12 09-04-2009 15:58
προβλημα με το διαφορικο jj14 Τεχνικά θέματα διάφορα 16 16-03-2009 12:26


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:21.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!