GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 27-08-2009, 14:59
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Τί έχει τελικά η εξάτμιση της μοτοσικλέτας μου και πρέπει να την αλλάξω;!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν υπάρχει αντιλογος Δημήτρη! Ο riko46 τα ειπε πολυ σωστά!! Αν θυμασαι/στε ειχα γράψει οτι με το να αλαλξουμε μια εξατμιση - ειδικα σε ψεκαστό - μάλλον κακό κανουμε παρα καλο αν εξαιρέσουμε το λιγοτερο βαρος που προσφερουν οι after market!
Ποτε μου δεν άλλαξα εξατμιση σε κανενα οχημα μου διότι η απολαβη της οποιας βελτιωσης δεν ερχεται μονον απο αυτην! θέλει κιαλλα γυρω απο αυτην!
Εχω γινει μαρτυρας σε δυναμομετρο όπου 3 στρητάδικα super sport κι ενα βαραντερο εχασαν απο 3 μεχρι 10 ίππους και μεχρι 3 κιλα ροπης στις χαμηλες/μεσαίες στροφές με την προσθηκη μιας after market εξατμισης, κερδισαν όμως σε βαρος και σε ηχο! Στο Βαραντερο δε που με την μαμα εξατμιση απέδιδε στο δυναμομετρο 85 ίππους με την after market κατεβηκε στους 80,6!!!!!!!
Κι ετσι για να μην πεταξουν τα 1000ε που ειχαν δωσει οι ιδιοκτητες τους εδωσαν κι άλλα ευρωπουλα για power commander, jetting (καρμπυρατερ), φιλτρα αέρος, χταποδια για τα 4κυλινδρα κ.λ.π.
Στα ψεκαστα δε που δεν εχουμε την δυνατότητα του re-jetting εκει τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα!!
Πριν κανα χρόνο μέλος άλλου BMW forum και μετέπειτα κι αυτου (νομιζω) κατοχος GS 1200 με πηρε τηλέφωνο να του εξηγησω γιατι με την προσθηκη της after market που συστηνει σαν αξεσουαρ η mother BMW η μοτοσυκλετα ''δεν πηγαινε'', του εξηγησα τα παραπανω αλλα δεν με πιστεψε (παρότι ει'χα ποσταρει τα ιδια και στο άλλο φορουμ) διότι ''δεν μπορουσε να την συστηνει η μαμα και να εχει τετοια αποτελεσματα!! του συνεστησα, αφου εχει και την μαμα εξατμιση, να παει σε ενα δυναμομετρο και κανοντας τράμπα την μια με την άλλη να το δυναμομετρησει!! Ετσι κι εκανε, με πηρε τηλεφωνο και μου ειπε οτι το αποτέλεσμα σηκωνει μεχρι και μηνυση στην εταιρεία αφου οι διαφημιζόμενοι λογοι πωλησης της συγκεκριμενης εξατμισης δεν συνάδουν με το αποτέλεσμα. Για να του φυγει η όποια αμφιβολια πηγε και σε δευτερο δυναμόμετρο 'οπου το αποτέλεσμα ηταν κι εκει το ιδιο!!!
Μετα νομζω οτι την πουλησε (την εξατμιση).

Δεν ειναι απλη υπόθεση η αλλαγη της εξατμισης φίλοι μου!!
Εμείς εδώ σε πιστεύουμε....
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 27-08-2009, 16:03
soter3gm Ο/Η soter3gm βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Αιγάλεω R1100 RT
Μoto: R1100RT
Μηνύματα: 1,040
Προεπιλογή Απάντηση: Τί έχει τελικά η εξάτμιση της μοτοσικλέτας μου και πρέπει να την αλλάξω;!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
...και για του λόγου το αληθές δυο αποσπάσματα από δυο mail τους:

Ρώτησα αν το γράφημα είναι μόνο από το τελικό...

και (στο ένα είχα ρωτήσει αν βάλω χταπόδι αν θα δω κι άλλη βελτίωση, στο δυο το θέμα του "αν δεν, τι;")



...μετά από αυτό τι κάνει κανείς;
Αν λένε λόγια του αέρα (που νομίζω πως λένε) τους κάνει ρεντίκολο της κοινωνίας, ανεβάζοντας το χαρτί της δυναμομέτρησης σε μορφή jpg και μέγεθος Α3 για να το βλέπουν όλοι πολύ καλά
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 27-08-2009, 16:21
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Τί έχει τελικά η εξάτμιση της μοτοσικλέτας μου και πρέπει να την αλλάξω;!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
The power-increase comes only from the <edit>-pipe. Our <edit> pipe changes the back pressure to increase the HP and Nm.
με άλλα λογια στραμπουλαμε τα καυσαέρια στο αρχικό σημειο του τελικου (εκει στην ενωση με τον σωληνα) και μετά στα υπόλοιπα 2/3 του τελικου τα αφηνουμε ελευθερα δημιουργωντας πιεση στον σωληνα!! Ναι αυτο κανουν και στους αγωνες αλλα και όλοι οι βελτιωτές οχηματων του κοσμου για να εχουν αποδοση στο τελευταιο 1/3 της κλιμακας των στροφων όπου και δουλευουν τα αγωνιστικα και όλα τα οχηματα π.χ super sport μοτοσυκλετες όπου ετσι κι αλλιως χαμηλα και στην μεση δεν ''την ακουν'' καθόλου!!! Ετσι και στις δικες μας μοτοσυκλετες, που ΔΕΝ ειναι σχεδιασμενες να δουλευουν ψηλα, και η ''καλη'' τους περιοχη ειναι οι μεσαίες, ΑΝ προσφερουν κατι αυτες οι εξατμισεις θα το προσφερουν ψηλα εκει δηλαδη που οι περισσοτεροι απο εμας δεν οδηγουμε αλλα και τα μηχανακια μας δεν αισθανονται κι ανετα να δουλευουν!!


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
1) if the headers are well syntonized it can bring some better performance.

2) We have a satisfaction guaranty, that means you can test our double-pipe for 2 weeks or 1000 kilometers. In that time you can test it on a engine test bench. If the increase is lower than you expect it, just send the product, indicating your banking details, back to us and we will return the entire purchasing price
Λαμβανοντας ως τιμη λιανικης μιας εξατμισης τα 1000ε το κοστος παραγωγης της δεν ξεπερναει τα 250-300ε!!! Ετσι τα παραπανω μεταφράζονται ως εξης, ''απο τα 1000 κομματια που θα πουλησω πόσοι θα πανε σε δυναμόμετρο? απο 0 έως 2! μάααααλιστα! τι κατασκευαστικό κοστος εχουν αυτες οι δύο? 500ε-600ε και οι δύο!! Μάααααααλιστα!! τι κερδος εχω απο τις άλλες 998¨? 998 Χ 750 (700) = 748500ε (698600)!! Μάααααλιστα!!! Οποταν ''............just send the product, indicating your banking details, back to us and we will return the entire purchasing price''
σημ. financially harmless το λεω εγώ το παραπανω!!!!

Ετσι αν παραπονεθεις και δηλωσεις ''δεν παει στις μεσαίες'' το 'χασες το παιχνιδι!!

Last edited by GeorgeP; 27-08-2009 at 16:24.
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 27-08-2009, 16:24
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Τί έχει τελικά η εξάτμιση της μοτοσικλέτας μου και πρέπει να την αλλάξω;!!!

με προκαλείς να το κάνω αλλά δεν έχω 700 ευρώ αυτή τη στιγμή
(έστω και για να τα πάρω πίσω μετά από λίγο καιρό)

(αυτό ήταν προς τον Σωτήρη)

Και η άλλη ερώτηση τώρα... οκ και εγώ αυτό περίμενα, ότι θα επιρρεάσει της ψηλές στροφές... Το θέμα είναι οι μεσαίες τι θα γίνουν. Γιατί αν ΔΕΝ πειραχτούν τότε δεν θα μας πειράξει κιόλας να ανέβουν τα χαρακτηριστικά στις ψηλές.

Αν ρίχνουν τις μεσαίες σε βάρος των ψηλών, τότε ναι είναι εγκληματικό για το είδος των μηχανών μας.

...BTW το 700 δεν είναι τυχαίο, τόσο πάει σύνολο με τα μεταφορικά κλπ.

Last edited by NLS; 27-08-2009 at 16:30.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 27-08-2009, 16:29
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Τί έχει τελικά η εξάτμιση της μοτοσικλέτας μου και πρέπει να την αλλάξω;!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
με προκαλείς να το κάνω αλλά δεν έχω 700 ευρώ αυτή τη στιγμή
(έστω και για να τα πάρω πίσω μετά από λίγο καιρό)
Αν ηξερες τι κολληματα θα σου βάλουν μεχρι να τα παρεις........θα ελεγες δεν βαριεσαι απο την αγανακτηση!! Σιγα να μην στα εδιναν ετσι αβλεπί!! ''δεν σας ικανοποιει το προιον μας δεν πειραζει περαστε να παρετε τα λεφτά σας!'' Μακαρι αλλα δέν.......
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 27-08-2009, 16:51
danaos Ο/Η danaos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Μoto: !?!?!?
Μηνύματα: 6,920
Προεπιλογή Απάντηση: Τί έχει τελικά η εξάτμιση της μοτοσικλέτας μου και πρέπει να την αλλάξω;!!!

Ωραια ολα αυτα πολυ ωραια αλλα να ρωτησω και εγω κατι...?!?!?!
Μηπως τρεχουμε σε αγωνες και μας πηραξαν τα μερικα κιλα παρα πανω?!!? Μηπως πρεπει να κερδισουμε τον αντιπαλο μας με διαφορα μερικων δευτερολεπτων και πρεπει να κερδισουμε 3 αλογα?!!?!??
η΄ τα κανουμε ολα αυτα για να ακουγομαστε στα φαναρια να φαινομαστε (οπως και κανοντας σουζα ) και να λενε ολοι "πω πω μια οδηγαρα , "πω πω ενα εργαλειο ακου πως κανει πω πω"
το να δωσω 800 -1000 ευρο για εξατμιση για να κερδισω 2-3 αλογα και μερικα χλμ στην τελικη ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ τα θεωρω χασημο χρηματων!! Ουτε στο ΗΡ!
Δεν μπορω να καταλαβω αναβάτες που θεωρουν πολλα τα λεφτα πχ για τις βαλιτσες της "μαμας" -που στο κατω κατω ειναι φτιαγμενες για την μοτοσηκλετα μας - και οχι το να τα δωσουν για εξατμηση!!!
Εδω στο δρομο βλεπεις μοτο με #### της εξατμισεις και ο τυπος κυκλοφορει με NOVA κρανος!!!!!!
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 27-08-2009, 17:11
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Τί έχει τελικά η εξάτμιση της μοτοσικλέτας μου και πρέπει να την αλλάξω;!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από danaos Εμφάνιση μηνυμάτων
......................................................................
Εδω στο δρομο βλεπεις μοτο με #### της εξατμισεις και ο τυπος κυκλοφορει με NOVA κρανος!!!!!!
Αυτο το τελευταίο ηταν όλα τα λεφτά και ΟΛΟ το νοημα!!!!!!!!!!!!!!

Αντι να τα χωνουμε σε high tech εξοπλισμό ασφαλειας παμε και τα χωνουμε σε high tech λαλακίες!!!!!!!
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 27-08-2009, 17:17
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Τί έχει τελικά η εξάτμιση της μοτοσικλέτας μου και πρέπει να την αλλάξω;!!!

εγώ πάντως είχα ARAI από την εποχή που το ΑΧ-1 ήταν ένα ωραίο σύγχρονο μηχανάκι που αναρωτιόμασταν γιατί δεν το φέρνει ο Σα(κα)ρακάκης

(γι' αυτό έκοψα και τα ARAI μετά)

σωστά τα λέτε πάντως... πολλοί από εμάς έχουν πρόβλημα με τις προτεραιότητες τους
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 27-08-2009, 17:18
danaos Ο/Η danaos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Μoto: !?!?!?
Μηνύματα: 6,920
Προεπιλογή Απάντηση: Τί έχει τελικά η εξάτμιση της μοτοσικλέτας μου και πρέπει να την αλλάξω;!!!

.....και οχι τιποτα αλλο αλλα οταν πανε για μαθημα ασφαλους οδηγησης σε σχολη -οποια και να ειναι αυτη - τα 150 ευρο τους φαινονται πολλα!! Αλλα την εξατμησαρα την εχουν επανω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 27-08-2009, 17:34
soter3gm Ο/Η soter3gm βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Αιγάλεω R1100 RT
Μoto: R1100RT
Μηνύματα: 1,040
Προεπιλογή Απάντηση: Τί έχει τελικά η εξάτμιση της μοτοσικλέτας μου και πρέπει να την αλλάξω;!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
με προκαλείς να το κάνω αλλά δεν έχω 700 ευρώ αυτή τη στιγμή
(έστω και για να τα πάρω πίσω μετά από λίγο καιρό)

(αυτό ήταν προς τον Σωτήρη)
Νικόλα συγνώμη νόμιζα πως την είχες για αυτό το έγραφα
Αλλά νομίζω,από τα γραφόμενα του Γιώργου, πως καλλίτερα που δεν την έχεις.
γλυτώνεις από περιπέτειες που δεν χρειάζονται
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Τι πρέπει να γνωρίζω για την σωστή χρήση του κράνους Γιώργος Σαββίδης Κράνη 39 17-07-2012 09:56
Τί πρέπει να κάνω σε περίπτωση κλοπής αυτοκινήτου/μοτό ;;;; ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ Γενικά - Μοτοσυκλέτα 11 09-06-2012 00:55
Τι πρέπει να γνωρίζω για την ασφάλεια του κράνους Γιώργος Σαββίδης Κράνη 11 12-07-2010 09:12
οσμή καμμένου από την εξάτμιση... GS_maniac Τεχνικά θέματα διάφορα 12 27-05-2009 14:19
Όλα όσα πρέπει να ξέρουμε για το λάδι της μοτοσυκλέτας μας.!!! riko46 Τεχνικά θέματα διάφορα 9 24-05-2009 05:45


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:08.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!