GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα > Τι μας έτυχε

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 23-07-2012, 19:41
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Μπουγιουρντι 80ε...

Υπάρχει ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης Λάκη.
Τι σημαίνει κακός καταναλωτής; (βασικά φυσικά υπάρχει, αλλά δεν είναι αυτό το πράγμα)
Δεν ήθελες, δεν το πούλησες. Δεν ήταν κακό να το προσπαθήσει.
Ούτε το μαχαίρι στο λαιμό σου έβαλε, ούτε το πήρε και μετά έλεγε "πάρε τόσα και μη μιλάς" (που δεν θα μπορούσε να το κάνει και να ήθελε).
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 23-07-2012, 19:44
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Μπουγιουρντι 80ε...

Να σου πω και την άλλη μεριά της άλλης μεριάς. Πόσα πουλάς και είναι original ότι λέει ότι είναι; ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΕΣΕΝΑ για κάτι. Κατηγορώ ένα σύστημα. Στην Ελλάδα ειδικά το έχουμε πολύ. ΠΑΡΑ πολύ. Πιο πολύ από όσο παραδεχόμαστε. Μπορεί στο δικό σου χώρο (ΔΕΝ ξέρω) να μην ισχύει.

Σου πουλάει (καλή μου κυρία) ο μαγαζάτορας "ας πούμε prada", μέσα σου ξέρεις ότι είναι "ας πούμε prada", το παίρνεις όμως και αφού ποτέ με τον μαγαζάτορα δεν έβαλες τα εισαγωγικά, δεν τα βάζεις και εσύ στις φίλες σου. Το λες prada. Και εκείνες βέβαια μπορεί να τα προσθέτουν τα εισαγωγικά μόνες τους (αφού τα ίδια κάνουν).
Δεν ξέρω πόσο κάνουν τα γνήσια γυαλιά της prada (ξαναλέω μιλάω για ένα γενικότερο σύστημα όχι για εσένα, απλά χρησιμοποιώ το παράδειγμα σου) μπορεί πράγματι να ξεκινάνε από 165 χοντρική. Μπορεί και όχι. Μπορεί να ξεκινάνε από 400 (χοντρική). Όταν λέω γνήσια εννοώ γνήσια, με ένα σχέδιο που έκανε κάποιος μέσα στην prada, όχι σπίτι του, ούτε που το αντέγραψε, που το φτιάξανε σε ένα εργοστάσιο που η prada έχει πει αυτό να τα φτιάχνει (γιατί και η prada άλλα αξεσουάρ δεν κατασκευάζει η ίδια πέρα από τα παπούτσια και τέτοια) ΚΑΙ που βγήκαν από αυτό το εργοστάσιο ως prada (όχι ως discarded prada ή βήτα prada που τους έπεσαν από το φορτηγό κλπ.). Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ και ξαναλέω (τρίτη φορά) χωρίς να εννοώ ότι είναι κάτι που εσύ κάνεις.

Έχω υπάρξει πολλά χρόνια στο χώρο του εμπορίου (μέσω του πατέρα μου) και ξέρω τα LEVI's 501 (γνήσια κατά μια έννοια μια και ο ίδιος ο εισαγωγέας τα έφτιαχνε) της Καλαμάτας κλπ. Ή κρέατα δεν ξέρω από που, που έρχονται Ελλάδα "βαφτίζονται"... Ελληνόπουλα (σαν τον Μπουμπλή/Ρότσα κάποτε) και πουλιούνται πιο ακριβά. Ότι μπορεί να αυξήσει το κέρδος. Σε άλλους εμπόρους για να αισχροκερδίσουν απλώς, σε άλλους για να καταφέρουν να επιβιώσουν (πάλι βέβαια αισχροκέρδια είναι).

Ότι υπάρχουν καταναλωτές που αισθάνονται ότι μπορούν να σπάσουν κάτι τέτοια συστήματα (αν και κατ' εμέ δεν μπορούν), δεν είναι αξιοκατήγορο. Θα γίνει και με λάθος τρόπο σε λάθος ανθρώπους, θα γίνει και με σωστό σε σωστούς. (καθώς και οι άλλοι δυο συνδιασμοί)
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 23-07-2012, 19:45
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Μπουγιουρντι 80ε...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από LakisGS Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει φυσικά και η αντίθετη περίπτωση. Τι εννοώ:

Έχω βγάλει κάποια παλιά μοντέλα γυαλιών σε ΠΡΟΣΦΟΡΑ. Τονίζω, σε ΠΡΟΣΦΟΡΑ, όχι μια απλή έκπτωση. Έχω που λέτε ένα ζευγάρι PRADA, πενταετίας, το οποίο το είχα αγοράσει 165 ευρώ. Λόγω του ότι ήταν παλιό και ήθελα να το ξεστοκάρω, το είχα βάλει τιμή ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ 85 ευρώ. 80 ευρώ δηλαδή ΛΙΓΟΤΕΡΟ από ότι μου στοίχισε χονδρική. Ήρθε λοιπόν η κυρία τάδε που ήθελε να φορέσει PRADA τζάμπα, και λέει στη γυναίκα μου. Έλα τώρα, σε εποχή κρίσης θέλεις 85 ευρώ. 80 θα σου δώσω γιατί αλλιώς θα σου μείνει... Ε όχι ρε φούστη μου, (το φούστη μου, δικό μου), δεν θα το πάρεις. Προτιμώ να το βάλω κάτω και να το σπάσω, να του βάλω φωτιά να δω πως καίγεται παρά να στο πουλήσω. Μερικοί-μερικοί νομίζουν ότι λόγω της κρίσης μπορούν να μας μαμήσουν κιόλλας. Όπως υπάρχουν κακοί επαγγελματίες, έτσι υπάρχουν και κακοί καταναλωτές. Έτσι για να είμαστε και δίκαιοι.
ετσι.......υπαρχει και αυτη η πλευρα και ειναι το ιδιο ασχημη
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 23-07-2012, 20:05
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: Μπουγιουρντι 80ε...

Πολύ πολύ καλά έκανες
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 23-07-2012, 20:13
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Μπουγιουρντι 80ε...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Ελπίζω να του το είπες ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι.

2) Με ενδιαφέρει και η όποια αντίδραση αν υπήρχε.

1) Αλήτη δεν τον είπα, κατά τ' άλλα όπως τα γράφω
2) Απόρησε με αυτά που άκουσε, δεν κατάλαβε τον λόγο. Για γέλια είναι αδερφέ αλλά κι εμείς έχουμε μερίδιο ευθύνης που καθόμαστε να μας γδάρουν.
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 23-07-2012, 20:16
LakisGS Ο/Η LakisGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Λάρισα
Μoto: BMW R 1200 GS adventure '10
Μηνύματα: 4,323
Προεπιλογή Απάντηση: Μπουγιουρντι 80ε...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου πω και την άλλη μεριά της άλλης μεριάς. Πόσα πουλάς και είναι original ότι λέει ότι είναι; ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΕΣΕΝΑ για κάτι. Κατηγορώ ένα σύστημα. Στην Ελλάδα ειδικά το έχουμε πολύ. ΠΑΡΑ πολύ. Πιο πολύ από όσο παραδεχόμαστε. Μπορεί στο δικό σου χώρο (ΔΕΝ ξέρω) να μην ισχύει.

Σου πουλάει (καλή μου κυρία) ο μαγαζάτορας "ας πούμε prada", μέσα σου ξέρεις ότι είναι "ας πούμε prada", το παίρνεις όμως και αφού ποτέ με τον μαγαζάτορα δεν έβαλες τα εισαγωγικά, δεν τα βάζεις και εσύ στις φίλες σου. Το λες prada. Και εκείνες βέβαια μπορεί να τα προσθέτουν τα εισαγωγικά μόνες τους (αφού τα ίδια κάνουν).
Δεν ξέρω πόσο κάνουν τα γνήσια γυαλιά της prada (ξαναλέω μιλάω για ένα γενικότερο σύστημα όχι για εσένα, απλά χρησιμοποιώ το παράδειγμα σου) μπορεί πράγματι να ξεκινάνε από 165 χοντρική. Μπορεί και όχι. Μπορεί να ξεκινάνε από 400 (χοντρική). Όταν λέω γνήσια εννοώ γνήσια, με ένα σχέδιο που έκανε κάποιος μέσα στην prada, όχι σπίτι του, ούτε που το αντέγραψε, που το φτιάξανε σε ένα εργοστάσιο που η prada έχει πει αυτό να τα φτιάχνει (γιατί και η prada άλλα αξεσουάρ δεν κατασκευάζει η ίδια πέρα από τα παπούτσια και τέτοια) ΚΑΙ που βγήκαν από αυτό το εργοστάσιο ως prada (όχι ως discarded prada ή βήτα prada που τους έπεσαν από το φορτηγό κλπ.). Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ και ξαναλέω (τρίτη φορά) χωρίς να εννοώ ότι είναι κάτι που εσύ κάνεις.

Έχω υπάρξει πολλά χρόνια στο χώρο του εμπορίου (μέσω του πατέρα μου) και ξέρω τα LEVI's 501 (γνήσια κατά μια έννοια μια και ο ίδιος ο εισαγωγέας τα έφτιαχνε) της Καλαμάτας κλπ. Ή κρέατα δεν ξέρω από που, που έρχονται Ελλάδα "βαφτίζονται"... Ελληνόπουλα (σαν τον Μπουμπλή/Ρότσα κάποτε) και πουλιούνται πιο ακριβά. Ότι μπορεί να αυξήσει το κέρδος. Σε άλλους εμπόρους για να αισχροκερδίσουν απλώς, σε άλλους για να καταφέρουν να επιβιώσουν (πάλι βέβαια αισχροκέρδια είναι).

Ότι υπάρχουν καταναλωτές που αισθάνονται ότι μπορούν να σπάσουν κάτι τέτοια συστήματα (αν και κατ' εμέ δεν μπορούν), δεν είναι αξιοκατήγορο. Θα γίνει και με λάθος τρόπο σε λάθος ανθρώπους, θα γίνει και με σωστό σε σωστούς. (καθώς και οι άλλοι δυο συνδιασμοί)
Καταλαβαίνω τι εννοείς, και στα περισσότερα έχεις δίκιο. Στον κλάδο τον δικό μου είναι λίγο δύσκολο να δουλέψεις μαγαζί με μα'ι'μούδες... Πρώτα απ' όλα οι περισσότεροι δεν είμαστε οι απλοί έμποροι. Εγώ π.χ. έχω κάνει 5 χρόνια σπουδές στο εξωτερικό. Είμαι οπτικός-οπτομέτρης-εφαρμοστής φακών επαφής. Οπτομέτρης σημαίνει ότι κάνω κανονικά εξετάσεις για οπτική οξύτητα, αλλά και για εφαρμογή φακών επαφής όλων των τύπων. Όπως καταλαβαίνεις μόνο και μόνο αν σέβεσαι τις σπουδές σου και τους κόπους σου ΔΕΝ μπαίνεις σε τέτοια διαδικασία να πουλάς μα'ι'μούδες... Δεν σπούδασα και χάλασα λεφτά να στήσω μαγαζί με ότι πιο σύγχρονα μηχανήματα για να κάνω "αρπακτή" και να αλλάξω επάγγελμα. Και δεύτερον το να φέρεις μα'ι'μούδες, άντε και έφερες. Με τα ανταλλακτικά τι κάνεις??? Τι θα πεις στον πελάτη που θα ακριβοπληρώσει μια φίρμα γυαλιών?? Δεν έχω ανταλλακτικό?? Ή πλήρωσε το πιο ακριβά από τα γυαλιά. Όχι ότι δεν υπάρχουν και τέτοιοι "επαγγελματίες" στον χώρο μας, αλλά είναι πίστεψε με πολύ λίγοι σε σχέση με άλλα επαγγέλματα. Και οι περισσότεροι είναι και μα'ι'μούδες οπτικοί, χωρίς πτυχία κλπ. Απλά δεν τους πειράζει κανένας...
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 23-07-2012, 20:18
mario Ο/Η mario βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: R1200GS Adv.
Μηνύματα: 6,828
Προεπιλογή

Απο την δικιά μου εμπειρία σε...ποικιλίες με την παλιοπαρεα για κανένα μα κανένα λογο δεν μπορεί να κόστισε η ποικιλία ενα 50αρι!!!! Μα για κανενα λογο λέμε! Έπειτα φταίτε γιατι εφοσον ηταν εκτός καταλόγου δεν ρωτήσατε ποσο θα σας στοιχισει! Μην είστε και τοσο σίγουροι οτι αμα ερχοταν η αστυνομία θα βρίσκατε δίκιο γιατι ο "πονηρός" καταστηματάρχης θα επικαλούνταν "ειδική παραγγελία" απο μερους σας εκτός καταλόγου και αφου δεν ειχατε ρωτήσει για τιμη...! Συνάμα οτι ανεξάρτητα φάτσα παραλία ή οχι σε τουριστικές περιοχές παιζουν λίγο παραπάνω η τιμές. Τέλος ξαναλεω οτι σε καμια περίπτωση δεν εκανε τοσα χρήματα! Απλά ομως η σωστή συμπεριφορά είναι πληρώνω γιατι την πάτησα και μετα σφαίρα στην Διεύθυνση Εμπορίου!

Send from me vre!
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 23-07-2012, 20:45
nikos-x Ο/Η nikos-x βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Εγκλωβισμένος στην πόλη !!!
Μoto: HONDA VARADERO 1000 - BMW μπλουζάκια
Μηνύματα: 5,548
Προεπιλογή Απάντηση: Μπουγιουρντι 80ε...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mario Εμφάνιση μηνυμάτων
. . . θα επικαλούνταν "ειδική παραγγελία" απο μερους σας εκτός καταλόγου και αφου δεν ειχατε ρωτήσει για τιμη...!
Βενετία.
Δύο χιλιάδες και κάτι μ.χ.

Τρεις μακαροναδούλες και τρεις μπίρες με τιμή τιμοκαταλόγου 45 ευρώ, τις πλήρωσα 99.90 ευρώ, γιατί στις δύο ζήτησα έχτρα μανιτάρια . . . και για να πω την αλήθεια, ούτε που τα είδα, ούτε που τα γεύτηκα.
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 23-07-2012, 20:47
sain Ο/Η sain βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ATH
Μoto: BMW 1200 GS
Μηνύματα: 211
Προεπιλογή Απάντηση: Μπουγιουρντι 80ε...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nikos-x Εμφάνιση μηνυμάτων
Βενετία.
Δύο χιλιάδες και κάτι μ.χ.

Τρεις μακαροναδούλες και τρεις μπίρες με τιμή τιμοκαταλόγου 45 ευρώ, τις πλήρωσα 99.90 ευρώ, γιατί στις δύο ζήτησα έχτρα μανιτάρια . . . και για να πω την αλήθεια, ούτε που τα είδα, ούτε που τα γεύτηκα.
Έτσι είναι
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 23-07-2012, 20:48
LakisGS Ο/Η LakisGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Λάρισα
Μoto: BMW R 1200 GS adventure '10
Μηνύματα: 4,323
Προεπιλογή Απάντηση: Μπουγιουρντι 80ε...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nikos-x Εμφάνιση μηνυμάτων
Βενετία.
Δύο χιλιάδες και κάτι μ.χ.

Τρεις μακαροναδούλες και τρεις μπίρες με τιμή τιμοκαταλόγου 45 ευρώ, τις πλήρωσα 99.90 ευρώ, γιατί στις δύο ζήτησα έχτρα μανιτάρια . . . και για να πω την αλήθεια, ούτε που τα είδα, ούτε που τα γεύτηκα.

Μήπως τα μανιτάρια ήταν τρούφες?? Γιατί αν ήταν, καλά τις πλήρωσες...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:34.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!