GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 27-07-2009, 18:10
wet & dirty Ο/Η wet & dirty βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: athens
Μoto: R1200GS ADVENTURE & UNIVEGA ALPINA HT-550
Μηνύματα: 2,942
Προεπιλογή Απάντηση: Michelin Anakee 2 σε 1150gs

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 Εμφάνιση μηνυμάτων
Nαι Τάκη...
Και όπως είδες, έσβησα τα νούμερα, άφησα τα 3χ ΧΧΧ εεεε λέω κάποιος θα σχολιάσει

EEE αφου ξέρεις δεν μπορουσα να μην σχολιασω!!!!!!
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 28-07-2009, 10:31
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Michelin Anakee 2 σε 1150gs

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 Εμφάνιση μηνυμάτων
Tι δεν σου άρεσε στο anakee zoz. Για να δούμε την γνώμμη σου..
Κωστα

¨οπως εγραψα πιο πανω, στο ποστ με την φωτογραφία, ειμουν φανατικος φίλος των Michelin! Ετσι μετά τα Τ66 εβαλα στο ΜΚ2 μου το ΑΝΑΚΕΕ. Στην αρχη είχα μια αστάθεια (wobbling το λενε οι Εγγλέζοι) αλλα ειπα θα ειναι επειδη ειναι καινουρια. Μετά οσο τα κμ περνουσαν το φαινόμενο ελαττωνοταν στην ευθεια αλλα δεν εφευγε τελείως!! Παρέμεινε ετσι, για να μην σε κουραζω, μεχρι που τα άλλαξα!!
Τότε ειχε κι ο αδερφός μου ενα ΜΚ2 το οποιο φορουσε τα Dunlop D607. Ξεκινησαμε να παμε ενα ταξιδι στην Αλεξανδρουπολη και στις στροφες όλου του οδικου δικτυου εγω ειχα μια ασάφεια κι εκεινος μια σιγουρια που οσο καλο και να ηταν το Ντανλοπ δεν δικαιολογιόταν!! Ετσι σε κάποιο σημειο μετα την Θεσσαλονικη αλλαξαμε μοτοσυκλέτες, το σοκ μου ηταν μεγάλο φίλε Κωστα!! Ουτε ασάφειες, ουτε wobbling ουτε τ'ιποτα!! Στις δε στροφές αλλο πράγμα!!! Παρατηρησα δε οτι ο αδερφός μου δεν το πιεζε το δικό μου, ουτε καν το ανοιγε να παει πιο γρηγορα τουλαχιστον στις ευθείες!! Οταν φτασαμε καπου εξω απο την Καβάλα μου εκανε νοημα να σταματησουμε και να παρει την δικια του μοτοσυκλέτα!! τον ρωτησα πως του φανηκε και τι ενοιωσε και μου απαντησε.....''φοβο σε ορισμενα σημεια, παντα ειχα την προσοχη μου τεταμενη διότι το λαστιχο σαν να ηταν στραβό!!!'' Πραγματι καβαλωντας ξανα το δικό μου αυτη ακριβως ηταν η εντυπωση, οτι το λαστιχο ηταν στραβό!!! Ειχαν δεν ειχαν 6-7000κμ αν θυμαμαι καλά και οταν γυρισα το πρωτο πράγμα πριν παω σπιτι μου ηταν να αλλαξω τα λαστιχα!!! Ο λαστιχας (οχι οτι η γνωμη του παιζει συμαινοντα ρόλο) μου ειπε οτι το εχει ξανακουσει για ΑΝΑΚΕΕ!!!! Στο Ελληνικο φορουμ για Βαραντερο αλλα και στο international αναφερθηκαν ουκ ολιγες παρόμοιες περιπτωσεις πραγμα που αναγκασε την Michelin να βγάλει το ΑΝΑΚΕΕ 2, αλλα η φωτογραφια που δημοσιευω ειναι απο .......ΑΝΑΚΕΕ 2, εχω κι αλλη απο Βαραντερο πιο προσφατη αλλα οχι στο PC που βρισκομαι τωρα!!!

Αυτες ειναι οι εντυπωσεις απο δικές μου εμπειρίες με αυτο το λαστιχο και απο αυτά που διαβάζω και βλέπω εδω κι εκει! Διότι αγαπητε Κωστα να φυγει ολοκληρο τακουνι δεν ειναι και μικρο πράγμα!! Κι επειδη θα ακουσω πραγματα του τυπου ''ειχε πολλα κμ'', ''ηταν ταλαιπωρημενο'' κ.λ.π. θα σου πω οτι ουτε ταλαιπωρημενα ηταν, ουτε πολλα κμ ειχαν αλλα κι αν ακομα αυτα συνέβαιναν ουτε και τότε υπάρχει δικαιολογία!!!!! Εδω λαστιχα βγάζουν τα λινά τους και τακουνι δεν φευγει!!!!!!!
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 28-07-2009, 12:31
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Michelin Anakee 2 σε 1150gs

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτες ειναι οι εντυπωσεις απο δικές μου εμπειρίες με αυτο το λαστιχο και απο αυτά που διαβάζω και βλέπω εδω κι εκει! Διότι αγαπητε Κωστα να φυγει ολοκληρο τακουνι δεν ειναι και μικρο πράγμα!! Κι επειδη θα ακουσω πραγματα του τυπου ''ειχε πολλα κμ'', ''ηταν ταλαιπωρημενο'' κ.λ.π. θα σου πω οτι ουτε ταλαιπωρημενα ηταν, ουτε πολλα κμ ειχαν αλλα κι αν ακομα αυτα συνέβαιναν ουτε και τότε υπάρχει δικαιολογία!!!!! Εδω λαστιχα βγάζουν τα λινά τους και τακουνι δεν φευγει!!!!!!!
Το θέμα με το ``φευγάτο`` τακούνι, το έχω δει και εγώ. Βέβαια είχα ακούσει για σειρά που είχε αυτο το πρόβλημα.
Στα πολλά-λίγα κλμ όπως λες και παραπάνω δεν δικαιολογήτε να φύγει πέλμα.
Για όλα τα πράγματα ακούς θετικά ή αρνητικά σχόλια. Και λογικό είναι.
Οι εμπειρίες είναι σεβαστές πάντα, και πρέπει να λέγονται. Εγώ τα έβαλα πάει, αλλά ίσως βοηθηθούν επόμενοι.
Οπότε
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 28-07-2009, 14:52
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Michelin Anakee 2 σε 1150gs

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα με το ``φευγάτο`` τακούνι, το έχω δει και εγώ. Βέβαια είχα ακούσει για σειρά που είχε αυτο το πρόβλημα.
Στα πολλά-λίγα κλμ όπως λες και παραπάνω δεν δικαιολογήτε να φύγει πέλμα.
Για όλα τα πράγματα ακούς θετικά ή αρνητικά σχόλια. Και λογικό είναι.
Οι εμπειρίες είναι σεβαστές πάντα, και πρέπει να λέγονται. Εγώ τα έβαλα πάει, αλλά ίσως βοηθηθούν επόμενοι.
Οπότε
Οτι συνέβηκε σε εμενα και σε 50 άλλους δεν σημαινει οτι θα συμβει και στον 52ο απαραιτητα!! Ειμαι σιγουρος οτι αν τα ηξερες ολα αυτα απο πριν ισως τωρα να φορουσες άλλο λαστιχο!!!
Αλλα δεν πειράζει, παρατηρησε το και βγάλε τα συμπερασματα σου!! Να ξερεις όμως οτι κάποιοι που ειχαν ''ξετακουνιάσματα'' αλλά και αστάθεια το κυνηγησαν το θεμα νομικά και η εταιρεία τους εδωσε καινουρια ελαστικά!!!
Το οποιο ειναι και καλο και κακό! Καλο διότι η ζημια σε προσωπικο επιπεδο αποκαταστάθηκε και κακό η εταιρεία αναγνωρισε το λαθος της κατασκευης, αλλα μηπως το ηξερε απο την αρχή??
Δεν ξερω αν θα συμβει το ιδιο και σε άλλη περίπτωση αλλα εχε το υπόψιν σου!!
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 28-07-2009, 15:16
vp_68 Ο/Η vp_68 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Βριλήσσια - Άρτα
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 1,148
Προεπιλογή Απάντηση: Michelin Anakee 2 σε 1150gs

Μεγιά τα πατούμενα και καλοφόρετα
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 28-07-2009, 15:50
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Michelin Anakee 2 σε 1150gs

Με γεια τις λαστιχάρες και να τα οδηγάς έτσι ώστε ποτέ μην χρειαστεί να φτάσεις τα όριά τους!
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 29-07-2009, 00:06
loulou1100gs Ο/Η loulou1100gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-Κέντρο, πιό κέντρο δεν γίνεται...
Μoto: R1100GS-XRV 650 και NX650 Dominator-ΧRV 750 RD 07-XTZ 750 Super Tenere
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή Απάντηση: Michelin Anakee 2 σε 1150gs

Αν προσέξατε, δημοσίευσα από την αρχή φωτό από 1150 Adv.φίλου φανατικού της εταιρίας ο οποίος κόντεψε να "ταξιδέψει" εξ αιτίας του συγκεκριμένου ελαστικού.Μερικές αλήθειες τώρα:το λάστιχο "Anakee" εμπορικά δεν "πήγε".Ετσι η μαμά Michelin ακολουθώντας το δόγμα "άλλαξε ο Μανωλιός..." λανσάρισε το ίδιο ακριβώς ελαστικό με διαφορετικό περιτύλιγμα.
Μόνο η εν Ελλάδι αντιπροσωπεία είχε από το Anakee-1 επιστροφές σε ποσοστό μεγαλύτερο του 40%...Διαπιστώθηκε ότι στράβωνε ο σκελετός του ελαστικού με αποτέλεσμα την παραμόρφωσή του και την αποκοπή τμημάτων μετά την ανάπτυξη θερμοκρασίας.Εύχομαι και ελπίζω να κάνω λάθος και η εταιρία να έχει βελτιώσει ένα προϊόν ζωτικής σημασίας για την ασφάλειά μας.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
BMW 1150GS ADV panos Πωλήσεις μοτοσυκλετών 23 18-07-2009 21:44
AC Schnitzer R 1150GS/R1200GS Alext Νέα μοντέλα BMW 2 05-07-2009 14:10
1150GS MOD 02 65000XLM G-NICK Τεχνικά θέματα διάφορα 4 22-06-2009 20:11


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:09.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!