GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Άλλες εταιρίες

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 25-11-2010, 22:09
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Africa Twin

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΤΡΟΧΗΛΑΤΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντιγράφω από ένα πόστ που αφορά το telelever και εξηγεί γιατί φθείρεται το εμπρός ελαστικό (δεν θυμάμαι που το είχα βρεί..)

TELELEVER
Όμως όλα έχουν κι ένα "αλλά". Στην συγκεκριμένη περίπτωση μπορούμε να επισημάνουμε δύο. Καταρχήν η δύναμη που ασκεί το αμορτισέρ και πιέζεται ο τροχός στο έδαφος, κατα την πορεία, είναι μεγαλύτερη από ότι με τα κλασικά πιρούνια οπότε κερδίζουμε σε πρόσφυση αλλά αυξάνεται δραματικά η φθορά του εμπρόσθιου ελαστικού. Κατα δεύτερον, στο φρενάρισμα επειδή δεν υπάρχει μεταφορά βάρους εμπρός - λόγω της μη βύθισης - αυξάνεται η ευκολία που μπλοκάρει ο τροχός,το ABS κρίνεται, τουλάχιστο, απαραίτητο!
Μην σκάτε για το ελαστικό... αφού τρώγετε ποιο γρήγορα το πίσω..
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 27-11-2010, 02:04
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Africa Twin

[QUOTE=ΤΡΟΧΗΛΑΤΟΣ;258837]Αντιγράφω από ένα πόστ που αφορά το telelever και εξηγεί γιατί φθείρεται το εμπρός ελαστικό (δεν θυμάμαι που το είχα βρεί..)

TELELEVER

... Αντί αυτών υπάρχει ένα αμορτισέρ συνδεδεμένο με ένα ψαλίδι σαν των αυτοκινήτων που έχουν αναλάβει την δύσκολη δουλειά της ανάρτησης. Η έδραση αυτού του συστήματος γίνεται πάνω στη κεντρική δοκό του πλαισίου, μεταφέροντας εκεί όλες τις δυνάμεις που αναπτύσσονται. Με αυτόν τον τρόπο καταπονείται ένα τμήμα του πλαισίου με μεγαλύτερη αντοχή από αυτό του λαιμού ...[/QUOTE]

Τιιιιιιιιι ???? ποιος άσχετος το έγραψε αυτό ,αφού είναι γνωστό ότι το telelever έχει 2 (δυο) ψαλίδια !!! ένα (1) μεγάλο κάτω και ένα (1) μικρότερο από πάνω …( χυτό στο 1100 και 1150 και σωληνωτό στα 1200 ) => 1 + 1 = 2




ΤΡΟΧΗΛΑΤΕ ...
:sm5::sm5::sm5::sm4::sm4::sm4:
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 27-11-2010, 09:40
ΤΡΟΧΗΛΑΤΟΣ Ο/Η ΤΡΟΧΗΛΑΤΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: ΚΑΜΑΤΕΡΟ
Μoto: R1200GS 10.2006
Μηνύματα: 131
Προεπιλογή Απάντηση: Africa Twin

Ωχ φίλε TEOSS, μη βαράς άλλο..
Δεν είμαι ειδικός και όπως είπα προσπάθησα να απαντήσω με τα γραπτά άλλου στο ερώτημα γιατί φθείρεται γρηγορότερα το εμπρός ελαστικό στη gs. H απάντηση του μου φαινόταν λογική και σε ευχαριστώ για τη διόρθωση. Παρεπιπτόντως η γενική αρχή ισχύει σύμφωνα με αυτά που αυτός περιγράφει;
Ρωτώντας πάς στην πόλη..
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 27-11-2010, 10:07
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Απάντηση: Africa Twin

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από loulou1100gs Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ έχω αυτήν...Ουδεμία σχέση με "ψευτοεντουράκια", "ψευτοDakarοειδή".
Αλλάζεις λάστιχα και τρέχεις άνετα αγώνα τύπου trail-ride ή Rally. Η ποιότητα κατασκευής της Honda σε κρεσέντο.Μετρήστε:1)πολλαπλασιαστές ενσωματωμένοι στα μπουζοκαλώδια εν έτει 1988, 2)όλες οι ηλεκτρικές επαφές αδιαβροχοποιημένες, 3)εναλλακτικότητα στη διαχείριση καυσίμου, δουλεύει και με τρόμπα ηλεκτρική και με υποπίεσης, 4)η πλεξούδα είναι ορατή και προσιτή από παντού, 5)πολυρυθμιζόμενη πίσω ανάρτηση, 6)ισχυρότατα φώτα, 7)σχαρούκλα που μεταφέρει τα πάντα χωρίς πρόβλημα.
Επιπλέον: ροπάκλα, κιβώτιο βούτυρο, προοδευτικά φρένα.Στα μείον η κακή ψύξη του ανορθωτή και η εξάτμιση που σαπίζει εύκολα (και πολύ δύσκολο να βρεθεί καινούργια όπως και οι λαιμοί-είναι ανοδιωμένοι...).


αυτό είναι africa!
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 27-11-2010, 10:12
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Απάντηση: Africa Twin

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pkiriakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα μου λείπει κάθε μέρα.Την είχα 7 χρόνια.Και μου την πήρε ο αντιπρόσωπος 5500 ευρώ.Ενα διαμάντι.Και είναι ακόμη απούλητη.Ποιός θα την αγοράσει εν μέσω κρίσης??Και δεν κατεβάζει την τιμή με τίποτα που με τόσα χρήματα παίρνεις 1000 η ακόμη και κάτι απο τα δικά σας τα μηχανάκια.AFRICA,AFRICA,AFRICA,AFRICA,Κλάψ,κλάψ


εσένα απο το κλάμα που ρίχνεις σε καταλαβαίνω
πηγαίνοντας απο africa σε varadero το μόνο που κατάφερες (εκτός απο το γκάζι που τελικά σου χρειάστηκε σπάνιες φορές),ήταν να πάρεις πολλά κιλάκια και πραγματικά και σε αίσθηση
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 27-11-2010, 12:37
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Africa Twin

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΤΡΟΧΗΛΑΤΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωχ φίλε TEOSS, μη βαράς άλλο..
Δεν είμαι ειδικός και όπως είπα προσπάθησα να απαντήσω με τα γραπτά άλλου στο ερώτημα γιατί φθείρεται γρηγορότερα το εμπρός ελαστικό στη gs. H απάντηση του μου φαινόταν λογική και σε ευχαριστώ για τη διόρθωση. Παρεπιπτόντως η γενική αρχή ισχύει σύμφωνα με αυτά που αυτός περιγράφει;
Ρωτώντας πάς στην πόλη..
Όλα όσα έγραψες είναι σωστά :sm4:!Και βέβαια το telelever έχει 1 ψαλίδι (κάτω) … Η << διόρθωση>> ήταν καμπάνα γι ΄αλλού ….
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 27-11-2010, 14:14
pkiriakos Ο/Η pkiriakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Honda varadero xlv 1000
Μηνύματα: 572
Προεπιλογή Απάντηση: Africa Twin

Να και το πρώην δικό μου μωρό.
Attached Images
File Type: jpg PC250675.jpg (99.7 KB, 42 views)

Last edited by pkiriakos; 27-11-2010 at 14:18.
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 21-12-2010, 18:11
Africaptan Ο/Η Africaptan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μoto: Africa
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή Απάντηση: Africa Twin

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pkiriakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα μου λείπει κάθε μέρα.Την είχα 7 χρόνια.Και μου την πήρε ο αντιπρόσωπος 5500 ευρώ.Ενα διαμάντι.Και είναι ακόμη απούλητη.Ποιός θα την αγοράσει εν μέσω κρίσης??Και δεν κατεβάζει την τιμή με τίποτα που με τόσα χρήματα παίρνεις 1000 η ακόμη και κάτι απο τα δικά σας τα μηχανάκια.AFRICA,AFRICA,AFRICA,AFRICA,Κλάψ,κλάψ

Αφου την εδωσες για 5500 χιλιαρικα, μην την κλαις καθολου. Δωσε 2-2,5 και παρε μια και καντην αγνωριστη...
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 23-12-2010, 10:08
D_S_P Ο/Η D_S_P βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ
Μoto: BMW R 1200 ADVENTURE [30 Years]
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή Απάντηση: Africa Twin

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Africaptan Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφου την εδωσες για 5500 χιλιαρικα, μην την κλαις καθολου. Δωσε 2-2,5 και παρε μια και καντην αγνωριστη...
Ειχα την ΜΠΛΕ - ΚΟΚΚΙΝΗ - ΑΣΠΡΗ ΜΟΝΤΕΛΟ 2002, ΤΗΝ ΕΔΩΣΑ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ [4500 Ευρω] ΜΕ 11000 ΧΛΜ [ΤΟ ΜΑΡΤΙΟ 2010] - ΛΕΣ κ ΕΙΧΕ ΒΓΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΓΟΣΤΑΣΙΟ - ΦΟΤΡΩΜΕΝΗ ΣΤΟ ΦΟΥΛ!
ΤΗΝ ΕΦΕΡΑ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΕΚΤΕΛΩΝΗΣΑ - ΤΗ ΚΡΑΤΗΣΑ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ!

ΠΟΝΟΣ! - ΜΕ ΑΝΑΓΚΑΣΕ ΘΕΜΑ ΥΓΕΙΑΣ - ΥΠΕΘΕΣΑ ΔΕ ΘΑ ΞΑΝΑ 'ΝΕΒΩ ΣΕ ΜΗΧΑΝΗ!!!
ΑΣΤΑ!
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 12-01-2011, 21:05
Πάνος Ο/Η Πάνος βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: BMW 1150 GS Adv. Triumph Scrambler 900 Kawasaki KLR 250
Μηνύματα: 643
Προεπιλογή Απάντηση: Africa Twin

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από loulou1100gs Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ έχω αυτήν...Ουδεμία σχέση με "ψευτοεντουράκια", "ψευτοDakarοειδή".
Αλλάζεις λάστιχα και τρέχεις άνετα αγώνα τύπου trail-ride ή Rally. Η ποιότητα κατασκευής της Honda σε κρεσέντο.Μετρήστε:1)πολλαπλασιαστές ενσωματωμένοι στα μπουζοκαλώδια εν έτει 1988, 2)όλες οι ηλεκτρικές επαφές αδιαβροχοποιημένες, 3)εναλλακτικότητα στη διαχείριση καυσίμου, δουλεύει και με τρόμπα ηλεκτρική και με υποπίεσης, 4)η πλεξούδα είναι ορατή και προσιτή από παντού, 5)πολυρυθμιζόμενη πίσω ανάρτηση, 6)ισχυρότατα φώτα, 7)σχαρούκλα που μεταφέρει τα πάντα χωρίς πρόβλημα.
Επιπλέον: ροπάκλα, κιβώτιο βούτυρο, προοδευτικά φρένα.Στα μείον η κακή ψύξη του ανορθωτή και η εξάτμιση που σαπίζει εύκολα (και πολύ δύσκολο να βρεθεί καινούργια όπως και οι λαιμοί-είναι ανοδιωμένοι...).
Και εγώ αυτή γουστάρω! Θα ήθελα κάποια στιγμή να έπαιρνα μία, άν τη γλιτώσω από τη γυναίκα μου...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΒΟΥΝΑ 3 AFRICA TWIN CLUB B.ΕΛΛΑΔΟΣ paschalis Χωμάτινες εξορμήσεις 38 24-05-2012 23:23
Για Africa... Africaptan Ζήτηση 20 13-01-2011 10:12
Πως θα ήταν μια Africa Twin 1200; S.T Άλλες εταιρίες 22 22-07-2010 07:06
Honda africa twin η Bmw gs650 funduro taksidiotis Γενικά - Μοτοσυκλέτα 16 09-04-2010 18:06
Ζητείται AFRICA TWIN XRV 750 '92-'95 frits Ζήτηση 19 24-01-2010 23:42


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:05.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!