GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 05-08-2009, 22:30
georgekostas Ο/Η georgekostas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μoto: BMW R1200 GSA
Μηνύματα: 5,680
Προεπιλογή Απάντηση: Λαμπες R 1200 GS?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από FANISGS Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλαρακο,εμενα μου τα προτεινε και μου τα βαλε εξουσιοδοτημενο συνεργειο της bmw.με τοσο κολλημα που εχετε με τη μαμα bmw,το μονο που βγαζετε, ειναι να σας τα μασαει κανονικα και μια βιδα που κοστιζει εξω 50 λεπτα να στη χρεωνει 3 ευρω επειδη γραφει bmw.ελεος!
Εσυ που δεν εισαι κολλημενος γιατι πηγες στη ''μαμα'' να τα βαλεις και δεν πηγες εξω.
Χρησιμοποιησα τη λεξη ''μαμα'' πριν γενικα και oχι ειδικα για τη BMW.Προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα ''κολληματος'' με καμμια ''μαμα'' και αν θες να μιλησουμε και συγκεκριμενα που μας τα ''μασαει'' η BMW και που δεν τα ''μασαει'' η HONDA-SUZUKI-KAWASAKI.
Εγω παντως δεν καταλαβα να μου τον ''πιανουνε'' απεναντιας θα ελεγα τα σερβις ειναι πιο φθηνα απο την προηγουμενη HONDA που ειχα.
Και ξεκολλατε με τα BMW αν και εχουνε τη διπλασια σχεδον τιμη απο τις μηχανες που κυκλοφορουνε στο δρομο,το κοστος συντηρησης δεν ειναι οχι διπλασιο μερικες φορες μικροτερο απ'αυτες.
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 05-08-2009, 22:36
syan Ο/Η syan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R12RT
Μηνύματα: 7,143
Προεπιλογή Απάντηση: Λαμπες R 1200 GS?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από georgekostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε τα ξενον δεν κανουν για μηχανη,εκτος αν τα εχει βαλει η ''μαμα''.Αυτα δε που κυκλοφορουν ευρεως τα περισσοτερα ειναι μαπα πρεπει να δωσεις πανω απο 300 ευρω για κατι αξιολογο.
Οσους ξερω που εβαλαν ξενον ειχαν ΟΛΟΙ προβλημα και τωρα δεν θελουν ουτε να τα ακουνε.
Γνωμη μου λεω ο καθενας κανει οτι θελει.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από FANISGS Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλαρακο,εμενα μου τα προτεινε και μου τα βαλε εξουσιοδοτημενο συνεργειο της bmw.η τοποθετηση ηταν δυσκολη οντως αλλα το αποτελεσμα αριστο!αυτο το ΟΛΟΙ ειναι πολυ γενικο και κατι τετοιο δεν ισχυει.και επιτελους ξεκολληστε απο τα αξεσουαρ της *μαμας*.
τα χω βαλει εχουν δουλεψει ωρες επι ωρων και ουδεν προβλημα.βεβαια εμεις εχουμε εδω το προνομιο οτι εχουμε αψογο σερβις.και για να επιστρεψω,στα προηγουμενα,με τοσο κολλημα που εχετε με τη μαμα bmw,το μονο που βγαζετε, ειναι να σας τα μασαει κανονικα και μια βιδα που κοστιζει εξω 50 λεπτα να στη χρεωνει 3 ευρω επειδη γραφει bmw.ελεος!
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από georgekostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσυ που δεν εισαι κολλημενος γιατι πηγες στη ''μαμα'' να τα βαλεις και δεν πηγες εξω.
Χρησιμοποιησα τη λεξη ''μαμα'' πριν γενικα και oχι ειδικα για τη BMW.Προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα ''κολληματος'' με καμμια ''μαμα'' και αν θες να μιλησουμε και συγκεκριμενα που μας τα ''μασαει'' η BMW και που δεν τα ''μασαει'' η HONDA-SUZUKI-KAWASAKI.
Εγω παντως δεν καταλαβα να μου τον ''πιανουνε'' απεναντιας θα ελεγα τα σερβις ειναι πιο φθηνα απο την προηγουμενη HONDA που ειχα.
Και ξεκολλατε με τα BMW αν και εχουνε τη διπλασια σχεδον τιμη απο τις μηχανες που κυκλοφορουνε στο δρομο,το κοστος συντηρησης δεν ειναι οχι διπλασιο μερικες φορες μικροτερο απ'αυτες.
Δέν τα λέει άσχημα ο Γιώργος..(georgekostas)!
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 06-08-2009, 01:16
FANISGS Ο/Η FANISGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: SITIA
Μoto: bmw1200gs 2008
Μηνύματα: 1,147
Προεπιλογή Απάντηση: Λαμπες R 1200 GS?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από georgekostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσυ που δεν εισαι κολλημενος γιατι πηγες στη ''μαμα'' να τα βαλεις και δεν πηγες εξω.
Χρησιμοποιησα τη λεξη ''μαμα'' πριν γενικα και oχι ειδικα για τη BMW.Προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα ''κολληματος'' με καμμια ''μαμα'' και αν θες να μιλησουμε και συγκεκριμενα που μας τα ''μασαει'' η BMW και που δεν τα ''μασαει'' η HONDA-SUZUKI-KAWASAKI.
Εγω παντως δεν καταλαβα να μου τον ''πιανουνε'' απεναντιας θα ελεγα τα σερβις ειναι πιο φθηνα απο την προηγουμενη HONDA που ειχα.
Και ξεκολλατε με τα BMW αν και εχουνε τη διπλασια σχεδον τιμη απο τις μηχανες που κυκλοφορουνε στο δρομο,το κοστος συντηρησης δεν ειναι οχι διπλασιο μερικες φορες μικροτερο απ'αυτες.
λοιπον μεγαλε εγω πηγα στη μαμα αφου ετσι το θετεις λογω προσωπικης γνωριμιας με τον ανθρωπο του συνεργειου και για κανενα αλλο λογο.τα ξενον τα πηρα απ εξω κατοπιν δικης του υποδειξεως.τωρα για την τιμη φυσικα και ειναι διπλασια φυσικα και ειναι υπερτιμημενη μηχανη.σε καμια περιπτωση δεν αξιζει τα λεφτα της.ειναι πολλα τα λεφτα.οσο για το κοστος συντηρησης ....αστο μεγαλε.βαραντερο ειχα και ξερω.αστο σου λεω.τελος παντων ας τη χσρουμε τουλαχιστον μια που τη πηραμε.καλες βολτες
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 06-08-2009, 11:23
pepax66 Ο/Η pepax66 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Νίκαια
Μoto: ΘΥΜΑ ΚΡΙΣΗΣ
Μηνύματα: 2,021
Προεπιλογή Απάντηση: Λαμπες R 1200 GS?

Φίλοι μου τον πισινό στο πιάνουνε με ότι μηχανάκι και να έχεις φίλος μου έδωσε €450 (153.375,5 δρχ) για τρόμπα μπροστινού φρένου σε Honda Steed και εγώ έδωσα προχθές €5 (1703,75 δρχ) για ένα παξιμάδι από την ζελατίνα στο GS1200R στο συνεργείο που φτιάχνω την μηχανή και δεν είναι για τα ευρά αλλά να έχεις δώσει κατα καιρούς χιλιάδες ευρά και να σου λένε δώσε 5 για το παξιμάδι είναι ####πιάσιμο κανονικό ή ψάχνουν τρόπο να με διώξουν . Για τα xenon φώτα τώρα τα έβαλα σε εξουσιοδοτημένο γιατί φοβήθηκα να πάω αλλού και έβαλα τα cruiser με λάμπες phillips μου κόστισαν αρκετά €350 (119.262,5 δρχ) πέρσι αλλά είναι super!

ΥΓ. βάζω και δρχ συγκριτικά γιατί με τα ευρά το έχουμε χάσει πάει......... το κορμί πατριώτ.

Last edited by pepax66; 06-08-2009 at 11:27.
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 07-08-2009, 03:23
gzpainter Ο/Η gzpainter βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Ένας Scouser απο την Κρήτη
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή Απάντηση: Λαμπες R 1200 GS?

επειδη πιστευω οτι εχουν υποθει καποιες γενικοτητες...πιθανον απο κακες εμπειριες..πρεπει να διευκρινησουμε καποια πραγματα....προσωπικα οπως ειπα φοραω xenon φωτα εδω και 5 μηνες....οπως αναφερα δεν εχω κανενα προβλημα...οποτε η γενικοτητα του ολου..δεν ειναι σωστο...επιπλεον δεν μπορει καποιος να ριχνει τα παντα στον καδο των απορρυματων...διοτι και παλι απο προσωπικη μου εμπειρια θα του πω οτι σφαλει...και μπορω να σου παραθεσω ενα πληθος ανθρώπων εδω στην Αγγλια που φορανε τα ιδια με εμενα και δεν εχουν κανενα προβλημα...ουτε με τις βροχες και ουτε με το Canbus....
Πολυ σωστα αναφερθηκε οτι δεν εχουν σχεδιαστει για την μηχανη μας....αλλα αν περιμενουμε μεχρι να σχεδιαστουν....ισως να εχουμε παρει κατι αλλο..και επιπλεον δεν γινεται ολες οι εταιριες να παρασκευαζουν για ολες τις μηχανες 'εργοστασιακα' φωτα xenon...απλως πρεπει να αντιδρουμε εξυπνα και με λογικη...
αν θελεις να βαλεις τα συγκεκριμενα φωτα, θα αγορασεις κατι με ελαφρως περισσοτερα Κ ωστε να ανταπεξελθεις την ελειψη κατοπτρου...δεν σου λεω να πας να βαλεις xenon των 10000Κ διοτι θα εισαι κινουμενος ηλιος...και ισως τοτε καψεις και το φωτιστικο σωμα..αν φυσικα παρει μπροστα η μηχανη...μιλαμε για κατι στα 5000 με 6000Κ, τιμες λογικες αν κανεις αναλογιστει οτι τα αμαξια που φορανε xenon η δυναμη τους ειναι γυρω στα 4800 Κ....
Επιπλεον δεν μπορεις να παρεις xenon με 20ευρο...δεν ειναι τσιχλες...και ναι τα περισσοτερα xenon στην κινα φτιαχνονται...αλλα τι προδιαγραφες εχει δωσει το εκαστοτε εργοστασιο για την κατασκευη των ballast οπως ειπα και συμφορυτη μας.....εξαλλου αυτα ειναι που στο τελος πληρωνεις...
Δυο τελευταια πραγματα για να μην σας κουραζω...αν για κακη μου τυχη μου καει η λαμπα xenon...θα βαλω την κανονικη πανω...που η οποια δουλευει κανονικα...μεχρι να αντικαταστησω την χαλασμενη...
Επιπλεον τα xenon στην μηχανη μου τα εβαλα μαζι με τον πατερα μου μεσα σε 2 ωρες...οσο να πιουμε μια φραπεδια..ωστε να γλιτωσουμε τα λεφτα της τοποθετησης απο την μαμα..μπαμπα...οτι αλλο συγγενικο προσωπο θελετε εσεις....σημειωτεον..και οι δυο μας ειμαστε ασχετοι απο ηλεκτορλογικα αυτοκινητων..απλως ειχαμε ορεξη....
Οτι λεω το αναφερω απο προσωπικη μου εμπειρια και τα αναφερω μονο και μονο διοτι υπαρχουν δυο thread που αφοριζουν τα xenon...κατι το οποιο το θεωρω αδικο διοτι σου προσφερουν και καλητερο φωτισμο...και γινεσαι πιο γρηγορα αντιληπτος απο τον απεναντι και τον μποστινο...χωρις να τους ενοχλεις λογω χρωματος του φωτισμου τους...εφοσον φυσικα εχουν ρυθμιστει σωστα...και δεν κυνηγας μπεκατσες...
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 07-08-2009, 23:05
Gazi Ο/Η Gazi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3,913
Προεπιλογή Απάντηση: Λαμπες R 1200 GS?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικόλα,
οι επιλογές για περισσότερο φώς
από της μαμάς, (όχι όμως xenon), είναι:







Εγώ δεν έχει τύχει να αλλάξω φώτα,διότι έχω και τα προβολάκια της touratech και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος!Εχω δει όμως BMW με φώτα ποιο δυνατά από τα δικά μου και ομολογώ πως δεν μου κινούν το ενδιαφέρον!Παρόλα αυτά,ενόψη ταξιδιού,πήρα για ώρα ανάγκης αυτή την λάμπα (όχι xenon)...
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 07-08-2009, 23:23
georgekostas Ο/Η georgekostas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μoto: BMW R1200 GSA
Μηνύματα: 5,680
Προεπιλογή Απάντηση: Λαμπες R 1200 GS?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gazi Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν έχει τύχει να αλλάξω φώτα,διότι έχω και τα προβολάκια της touratech και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος!Εχω δει όμως BMW με φώτα ποιο δυνατά από τα δικά μου και ομολογώ πως δεν μου κινούν το ενδιαφέρον!Παρόλα αυτά,ενόψη ταξιδιού,πήρα για ώρα ανάγκης αυτή την λάμπα (όχι xenon)...
Επειδη τις κοινες λαμπες (οχι xenon)τις εχω δοκιμασει σχεδον ολες αυτες ειναι οτι καλυτερο και μονο αυτες φοραω πλεον...
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 09-08-2009, 09:12
mjtir Ο/Η mjtir βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ GS1200ADV
Μoto: R1200GS ADV
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Απάντηση: Λαμπες R 1200 GS?

Περι Φωτα XENOΝ

Εχετε αναρωτηθει ποσα προβληματα δημιουργουν ο ακαταλληλος καθρεφτης και την κακη ρυθμιση της δεσμης ?

Για να ερθετε φατσα με φατσα σε επαρχιακο δρομο και σε εισοδο στροφης .....

Στο συνολο των υλοποιησεων ειναι απαραδεκτο .

Εγω προτιμησα το παρακατω .

Και ας ειναι αντιαισθητικο οπως λενε οι φιλοι μου , και ας κοβει τελική .

Για μενα ο σεβασμος σε αυτον που μοιραζεται τον δρομο μαζι μου ειναι πανω απο ολα.

Κινηση πρωτη : Αντικατασταση λαμπα φαναριου
Κινηση δευτερη : Προσθηκη βοηθητικων φωτων χαμηλης η/και υψηλης σκαλας .

Αποψη μου
Attached Images
File Type: jpg lights41.jpg (93.5 KB, 31 views)

Last edited by mjtir; 09-08-2009 at 09:15.
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 09-08-2009, 13:47
pkar Ο/Η pkar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Peireus
Μoto: R1200 GS 08
Μηνύματα: 464
Προεπιλογή Απάντηση: Λαμπες R 1200 GS?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικόλα,
οι επιλογές για περισσότερο φώς
από της μαμάς, (όχι όμως xenon), είναι:







και για xenon-like φως

Πού μπορεί κάποιος να βρεί αυτές τις Λάμπες????
Στην Αθήνα...
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 09-08-2009, 15:22
killer Ο/Η killer βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Μπραχάμι
Μoto: R 1200 GS '08
Μηνύματα: 180
Προεπιλογή Απάντηση: Λαμπες R 1200 GS?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pkar Εμφάνιση μηνυμάτων
Πού μπορεί κάποιος να βρεί αυτές τις Λάμπες????
Στην Αθήνα...
Παντελη στα περισσοτερα καταστηματα με αξεσουαρ μοτ/των και αυτοκινητων μπορεις να τις βρεις.

Κανε μια βολτα απο Μιχαλακοπουλου στο τελειωμα (εχει πολλα μαγαζια), στη καθοδο της Μεσογειων απεναντι απο το αλσος χωροφυλακης μετα τα φαναρια, στη Φραντζη στην ανοδο 100-150 μ. πριν τα φαναρια της Ηλια Ηλιου δεξια.

Δε ξερω επωνυμια καταστηματων και εγω ψαχνοντας πηγα...αν και τελικα τις αγορασα απο το αγγλικο e-bay στη μιση τιμη.

Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Tips για 1200 GS KostasGS Τεχνικά θέματα διάφορα 19 05-07-2009 10:32
Διάφορα Πράγματα Για R 1200 GS pepax66 Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 17 16-06-2009 09:09
Σπορ εξάτμιση για BMW R 1200 GS / Adventure Arkas Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 40 15-04-2009 21:11
Moto Guzzi Stelvio 1200 smail.GR Νέα μοντέλα BMW 6 23-01-2009 21:15
Πίσω αμορτισέρ για GS 1200 Adv. ckalfas Τεχνικά θέματα διάφορα 21 19-01-2009 15:19


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:13.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!