GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 18-08-2010, 13:34
manosamos Ο/Η manosamos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΠΕΡΑΜΑ-ΑΕΚΑΡΑ
Μoto: Varadero 1000 CBR 600F4 Honda C70 6V
Μηνύματα: 2,173
Προεπιλογή Απάντηση: Ηχος απο τον ΑΡ ΒΟΧΕΡ...S.O.S

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τεντωτήτρα το κόβω και εγώ...



Βάλε κάτι παραπάνω... 18,000 ευρώ την είχα πάρει
Ουτε σεντς,χαλάνε αυτα.....
Ραντεβου στην πλατεια στα Ταμπουρια για καφε και Κ.Ε.Π
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 18-08-2010, 13:38
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Ηχος απο τον ΑΡ ΒΟΧΕΡ...S.O.S

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από manosamos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ουτε σεντς,χαλάνε αυτα.....
Ραντεβου στην πλατεια στα Ταμπουρια για καφε και Κ.Ε.Π
Φίλε, εγώ με το 1150 δηλ. bmw, πάω μόνο στο ####νάκι για καφέ!!!
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 18-08-2010, 13:41
manosamos Ο/Η manosamos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΠΕΡΑΜΑ-ΑΕΚΑΡΑ
Μoto: Varadero 1000 CBR 600F4 Honda C70 6V
Μηνύματα: 2,173
Προεπιλογή Απάντηση: Ηχος απο τον ΑΡ ΒΟΧΕΡ...S.O.S

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε, εγώ με το 1150 δηλ. bmw, πάω μόνο στο ####νάκι για καφέ!!!
Ούπς...........συγγνωμη αδελφε,σε περασα για παρακατιανό....
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 19-08-2010, 15:29
dimalx Ο/Η dimalx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: athina
Μoto: BMW R1150 GS 02
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή Απάντηση: Ηχος απο τον ΑΡ ΒΟΧΕΡ...S.O.S

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από dim1150gsa Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλαρακι για τον τεντωτηρα της καδενας σε κοβω που σημαινει μικρο κοστος,μπορεις να το δεις βγαζοντας την ταπουλα που υπαρχει στο πισω μερος της κεφαλης και βλεπεις την καδενα αμα εχει μποσικα.δεν το παιζω εξυπνος απλα ειμαι παθον με 1150adv και ξερω και εγω για μπιελα ελεγα γιατι ο ηχος ηταν βαρυς οταν ζεσταινοταν το μηχανακι,μακαρι να εχω δικιο
Μακάρι να είναι ο τεντωτήρας αν και δεν νομίζω γιατι τον έχω κποιτάξει και δεν είδα μπόσικα...αν και δεν φαίνονται εύκολα αλλά τώρα που αναφέρθηκε θα ανοίξω και τα δύο καπάκια μπας και δω διαφορά. Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία!!!
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 19-08-2010, 15:42
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Ηχος απο τον ΑΡ ΒΟΧΕΡ...S.O.S

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από manosamos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ούπς...........συγγνωμη αδελφε,σε περασα για παρακατιανό....
Έτσι, και είμαι καλεσμένος μόνο σε ...βασιλικούς γάμους.
Δεν πάω όπου και όπου.
Και φοράω και πάντα ....εσώρουχο bmw
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 28-08-2010, 11:39
batman Ο/Η batman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ktm 640lc4-bmw r 1150gs adventure
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή Απάντηση: Ηχος απο τον ΑΡ ΒΟΧΕΡ...S.O.S

...τελικά πήγα στο φίλο να δούμε τι άποψη είχε...Καταρχην,όταν έβαλα μπροστά,ακουγόταν το θορυβάκι,μέχρι να φτάσω κει,και εκει ζεστό και κρύο,δεν ακουγόταν τίποτα.Τέλος πάντων.Λύσαμε με το Δημήτρη και τα δυο καπάκια,μου έδειξε και το μηχανισμο πως δουλευει,αναλυτικά και με σχέδια,μου ρύθμισε βαλβίδες,(αν το δεις είναι σχετικά εύκολη δουλειά,ίσως θέλει και ένα ζευγάρι χέρια ακόμη για να γυρίζει τη ρόδα μέχρι να έρθουν οι στρόφαλοι στη σωστή τους θέση,)με διάκενα σύμφωνα με το manual της clymer 0,15mm kai 0,30mm.Πριν τις ρυθμίσει,τις μέτρησε και είχαν πάνω απο 0,10mm ανοχή,λέγοντας μου οτι είναι αδικαιολογητα μεγάλο κενό για βαλβίδες που είχαν ρυθμιστεί υποτίθεται πριν 6000χλμ..Συν τις αλλοις,για να βγουν τα καπάκια,πρέπει να μετακινηθεί το προστατευτικό κάγκελο (sw motech νομίζω οτι είναι) που όταν το κάναμε,διαπιστώσαμε οτι η βάση της ποδιάς στο κάγκελο αριστερά,είχε κοπεί καιρό,γιατί στο σπάσιμο είχε σκουριάσει.Απο αυτά,συμπεράναμε,οτι το κάγκελο δεν έχει μετακινηθεί,εδώ και πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα και μάλλον βαλβίδες επίσης δεν είχαν ρυθμιστει για χιλιάδςες χιλιόμετρα.Πάντως χέρι στη φωτιά δεν βάζω.Ομως σε ένα συνεργείο που θα ξεβιδώναν κάγκελο σπασμένο,(δεν λέω να κάναν μια κόλληση που είναι 5 λεπτά υπόθεση,)δεν θα μου το λέγαν τουλάχιστον?
Τέλος πάντων.Το κάγκελο κολλήθηκε,οι βαλβίδες γίναν,όλα στη θέση τους και τέλος.Αυτό που μου είπε ο φίλος μου και διασταύρωσα με έναν άλλο φίλο με ktm 950,αποπ το μηχανικό του,έχει ακούσει αυτό για κάποιους θορύβους που ακούγονται περιστασιακά και όχι μόνιμα(άρα είναι μηχανικό πρόβλημα).Οτι απλά έχει πέσει η στάθμη λαδιού και θέλει συμπλήρωμα.Ξέρετε κάτι γιαυτό?Ισχυει?Εγώ πάντως το λάδι το κοιτάω και το συμπληρώνω τακτικα.Πάντως έχω το νού μου απο δω και πέρα και αν ξανακουστεί θόρυβος,βλέπουμε..
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 28-08-2010, 16:48
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Ηχος απο τον ΑΡ ΒΟΧΕΡ...S.O.S

-Δηλαδή φίλε οι βλάβες που <<άκουσαν>> τα <<μαστόρια>> ηταν…10 εκατοστά του χιλιοστού παραπανίσιο διάκενο σε κάποιες βαλβίδες …άρα ξανά σε συνεργείο το 2015!
-Καπελοτα στον κινητήρα μας υπάρχουν αλλά έχουν άλλη θέση και μορφή ! Βρίσκονται ανάμεσα σε εκκεντροφόρο και ωστήριο
-Αυτό περί θορύβων και λαδιού είναι άσχετο .Εκτός και δεν φαίνεται καθόλου λάδι (στο δείκτη) οπότε δεν μιλάμε για χαμηλή στάθμη αλλά για έλλειψη.
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 30-08-2010, 19:53
dimalx Ο/Η dimalx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: athina
Μoto: BMW R1150 GS 02
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή Απάντηση: Ηχος απο τον ΑΡ ΒΟΧΕΡ...S.O.S

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από batman Εμφάνιση μηνυμάτων
...τελικά πήγα στο φίλο να δούμε τι άποψη είχε...Καταρχην,όταν έβαλα μπροστά,ακουγόταν το θορυβάκι,μέχρι να φτάσω κει,και εκει ζεστό και κρύο,δεν ακουγόταν τίποτα.Τέλος πάντων.Λύσαμε με το Δημήτρη και τα δυο καπάκια,μου έδειξε και το μηχανισμο πως δουλευει,αναλυτικά και με σχέδια,μου ρύθμισε βαλβίδες,(αν το δεις είναι σχετικά εύκολη δουλειά,ίσως θέλει και ένα ζευγάρι χέρια ακόμη για να γυρίζει τη ρόδα μέχρι να έρθουν οι στρόφαλοι στη σωστή τους θέση,)με διάκενα σύμφωνα με το manual της clymer 0,15mm kai 0,30mm.Πριν τις ρυθμίσει,τις μέτρησε και είχαν πάνω απο 0,10mm ανοχή,λέγοντας μου οτι είναι αδικαιολογητα μεγάλο κενό για βαλβίδες που είχαν ρυθμιστεί υποτίθεται πριν 6000χλμ..Συν τις αλλοις,για να βγουν τα καπάκια,πρέπει να μετακινηθεί το προστατευτικό κάγκελο (sw motech νομίζω οτι είναι) που όταν το κάναμε,διαπιστώσαμε οτι η βάση της ποδιάς στο κάγκελο αριστερά,είχε κοπεί καιρό,γιατί στο σπάσιμο είχε σκουριάσει.Απο αυτά,συμπεράναμε,οτι το κάγκελο δεν έχει μετακινηθεί,εδώ και πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα και μάλλον βαλβίδες επίσης δεν είχαν ρυθμιστει για χιλιάδςες χιλιόμετρα.Πάντως χέρι στη φωτιά δεν βάζω.Ομως σε ένα συνεργείο που θα ξεβιδώναν κάγκελο σπασμένο,(δεν λέω να κάναν μια κόλληση που είναι 5 λεπτά υπόθεση,)δεν θα μου το λέγαν τουλάχιστον?
Τέλος πάντων.Το κάγκελο κολλήθηκε,οι βαλβίδες γίναν,όλα στη θέση τους και τέλος.Αυτό που μου είπε ο φίλος μου και διασταύρωσα με έναν άλλο φίλο με ktm 950,αποπ το μηχανικό του,έχει ακούσει αυτό για κάποιους θορύβους που ακούγονται περιστασιακά και όχι μόνιμα(άρα είναι μηχανικό πρόβλημα).Οτι απλά έχει πέσει η στάθμη λαδιού και θέλει συμπλήρωμα.Ξέρετε κάτι γιαυτό?Ισχυει?Εγώ πάντως το λάδι το κοιτάω και το συμπληρώνω τακτικα.Πάντως έχω το νού μου απο δω και πέρα και αν ξανακουστεί θόρυβος,βλέπουμε..
Μακάρι να είναι και σε μένα κάτι τέτοιο αλλα δεν το νομίζω γιατι τις τσέκαρα τις βαλβίδες και είναι μια χαρά ( εκτός και αν έκανα λάθος)...όταν βρω χρόνο θα πάω την μηχανή σε συνεργείο να την ανοίξουν.προς το παρόν παροπλισμένη.
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 30-08-2010, 20:00
dimalx Ο/Η dimalx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: athina
Μoto: BMW R1150 GS 02
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή Απάντηση: Ηχος απο τον ΑΡ ΒΟΧΕΡ...S.O.S

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
-Δηλαδή φίλε οι βλάβες που <<άκουσαν>> τα <<μαστόρια>> ηταν…10 εκατοστά του χιλιοστού παραπανίσιο διάκενο σε κάποιες βαλβίδες …άρα ξανά σε συνεργείο το 2015!
-Καπελοτα στον κινητήρα μας υπάρχουν αλλά έχουν άλλη θέση και μορφή ! Βρίσκονται ανάμεσα σε εκκεντροφόρο και ωστήριο
-Αυτό περί θορύβων και λαδιού είναι άσχετο .Εκτός και δεν φαίνεται καθόλου λάδι (στο δείκτη) οπότε δεν μιλάμε για χαμηλή στάθμη αλλά για έλλειψη.
Έχεις δίκιο φίλε έχει καπελότα τα αναφέρουν σα κυπελοειδές ωστήρια.
Όσον αφορά το λάδι δεν παίζει κάτι τέτοιο το μονο που ισχύει είναι αν δεν τσεκάρεις τα λάδια σου και πεσει η στάθμη τότε μπορεί να δημιουργηθεί βλάβη λόγω της μη καλής αναρρόφησης και κατ'επεκταση κατάθλιψης της αντλιας και άρα κακή λίπανση. Αλλά σε μένα ούτε αυτό ισχύει.
θα προσπαθήσω να έρθω σε καμία συνάντηση για να την ακούσετε και να μου πείτε καμια ιδέα!!!
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 03-09-2010, 01:15
Ionlab Ο/Η Ionlab βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R-1150GS
Μηνύματα: 198
Προεπιλογή Απάντηση: Ηχος απο τον ΑΡ ΒΟΧΕΡ...S.O.S

Το μηχανάκι κροταλίζει για 1-2 δευτερόλεπτα όταν το βάζεις μπρος από κρύο?
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΧΕΙ ΣΤΡΑΒΩΣΕΙ Ο ΑΡ ΒΟΧΕΡ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΤΩΣΗ Η ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΩ dimalx Τεχνικά θέματα διάφορα 19 29-06-2010 20:04
καρτα απο τον Αγιο Βασιλη..... Dionisis Διάφορα 6 01-01-2010 17:45
προσοχη προειδοποιηση απο τον διαχειριστη Alext Χιούμορ 3 04-12-2009 11:34
Ο ορισμος του κομματος απο τον Ροιδη Alext Επικαιρότητα 2 04-10-2009 09:33
Πέρασε για θήραμα τον εγγονό του και τον πυροβόλησε BATIGOL Διάφορα 9 10-01-2009 22:24


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:38.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!