GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Αγγελίες > Ζήτηση

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 29-08-2011, 16:08
Doc Ο/Η Doc βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Σαρωνίδα
Μηνύματα: 421
Προεπιλογή Απάντηση: άξονας/ψαλίδι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από emix Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά Κωστή πόσο κοστίζει το ανταλλακτικό;
Καινούργιο αλλά και μεταχειρισμένο;

Πάντως αυτή την περίοδο κάτι τέτοια βλέπω και χαίρομαι που έχω αλυσιδογράναζα, δεν έχω servo, δεν έχω abs, δεν έχω ηλεκτρονικές αναρτήσεις και όλα αυτά τα "καλούδια" που τελικά μόνο πρόβλημα στις τσέπες μας δημιουργούν.

fovamai oti akoma vgaino poly kerdismenos, giati gia 130.000 km posa setakia tha etroges? [kai me tin erimo mou mesa, min to xechnas kai ayto], eno ean tha katsi fasi, tha echo me 200 to elafros metacheiro setaki gia alla tosa....*.000km
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 29-08-2011, 16:13
Doc Ο/Η Doc βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Σαρωνίδα
Μηνύματα: 421
Προεπιλογή Απάντηση: άξονας/ψαλίδι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων

η διαφορά μας είναι ότι με το που το είδα δεν ξανανέβηκα αλλά το πήγα στον γιατρό...όταν κάτι δεν ακούγεται όπως πάντα, σταματάω αμέσως γιατί οι ρόδες είναι 2 και όχι 4.....φιλικά πάντα

δεν ξέρω για πια διαφορά μεταξύ μας μιλάς ακριβώς.....
κανένας δεν θέλει να προκαλέσει ζημιά στην μηχανή του και εάν αντιληφθεί κάτι περίεργο, μάλλον το πάμε όλοι στους ιατρούς...και εγώ φιλικά, είναι - ξέρεις - καμιά φορά στην τύχη, όχι στην διαφορά μεταξύ μας
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 29-08-2011, 16:18
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: άξονας/ψαλίδι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Doc Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ξέρω για πια διαφορά μεταξύ μας μιλάς ακριβώς.....
κανένας δεν θέλει να προκαλέσει ζημιά στην μηχανή του και εάν αντιληφθεί κάτι περίεργο, μάλλον το πάμε όλοι στους ιατρούς...και εγώ φιλικά, είναι - ξέρεις - καμιά φορά στην τύχη, όχι στην διαφορά μεταξύ μας
απλά και φιλικά λέω ότι στη παραμικρή αμφιβολία για δυσλειτουργία σταματάω και τσεκάρω......
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 29-08-2011, 16:44
Doc Ο/Η Doc βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Σαρωνίδα
Μηνύματα: 421
Προεπιλογή Απάντηση: άξονας/ψαλίδι

ε... αυτό λέω και εγώ, όλοι το κάνουμε, κανένας δεν ρισκάρει στις 2 ρόδες
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 30-08-2011, 14:01
poderosa Ο/Η poderosa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1100GS - YAMAHA TTR250RAID
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή Απάντηση: άξονας/ψαλίδι

Για το 1100 που εχω εγω ξερω πως μετα τα 100.000km ο αξονας θελει αλλαγη προληπτικα! Μηπως τα 130.000km ηταν παρα πολλα οποτε αδικα κατηγοραμε την BMW; Επειδη οδηγαμε ενα οχημα απο την φυση του επικινδυνο, καλο ειναι να κανουμε προληπτικη συντηρηση ή αλλαγη στα ποιο σημαντικα εξαρτηματα, οπως στα αεροπλανα (στατιστικα οι μηχανες ειναι ποιο επικυνδηνες απο τα αεροπλανα). Σε 1150 φιλου μου ηλικιας 9 ετων (η μηχανη!) σε διαστημα 3 μηνων εσπασαν διαδοχικα τα εμπρος και τα πισω σωληνακια φρενων (τυχερος ηταν που δεν επαθε ατυχημα).
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 30-08-2011, 14:08
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: άξονας/ψαλίδι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από poderosa Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το 1100 που εχω εγω ξερω πως μετα τα 100.000km ο αξονας θελει αλλαγη προληπτικα! Μηπως τα 130.000km ηταν παρα πολλα οποτε αδικα κατηγοραμε την BMW; Επειδη οδηγαμε ενα οχημα απο την φυση του επικινδυνο, καλο ειναι να κανουμε προληπτικη συντηρηση ή αλλαγη στα ποιο σημαντικα εξαρτηματα, οπως στα αεροπλανα (στατιστικα οι μηχανες ειναι ποιο επικυνδηνες απο τα αεροπλανα). Σε 1150 φιλου μου ηλικιας 9 ετων (η μηχανη!) σε διαστημα 3 μηνων εσπασαν διαδοχικα τα εμπρος και τα πισω σωληνακια φρενων (τυχερος ηταν που δεν επαθε ατυχημα).
στο 1150 τα σωληνάκια είναι "λαστιχένια" και χαλάνε/ξεραίνονται με τα χρόνια, χάνουν πίεση, διαστέλλονται , ανοίγουν πόρους και στο τέλος κόβονται.....το κόστος του aftermarket σετ εμπρός/πίσω για φρένα κοστίζει όσο ζητάει η BMW μόνο για το εμπρός....
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 30-08-2011, 14:55
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: άξονας/ψαλίδι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από poderosa Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το 1100 που εχω εγω ξερω πως μετα τα 100.000km ο αξονας θελει αλλαγη προληπτικα! Μηπως τα 130.000km ηταν παρα πολλα οποτε αδικα κατηγοραμε την BMW; Επειδη οδηγαμε ενα οχημα απο την φυση του επικινδυνο, καλο ειναι να κανουμε προληπτικη συντηρηση ή αλλαγη στα ποιο σημαντικα εξαρτηματα, οπως στα αεροπλανα (στατιστικα οι μηχανες ειναι ποιο επικυνδηνες απο τα αεροπλανα). Σε 1150 φιλου μου ηλικιας 9 ετων (η μηχανη!) σε διαστημα 3 μηνων εσπασαν διαδοχικα τα εμπρος και τα πισω σωληνακια φρενων (τυχερος ηταν που δεν επαθε ατυχημα).
Υπάρχουν 1100 με πάάάάρα πολλά κλμ. Τα 100.000κλμ είναι στρώσιμο. Δίσκο-πλατώ θες περίπου στα 100.000κλμ.
Τα σωληνάκια είναι λάστιχο, εμένα έπειτα από 9-10 χρόνια έσκασε το ένα εμπρός.
100ε με ...κοπάνησε το μαμά μαρκούτσι, και 150ε παίρνεις υψηλής όλα, εμπρός-πίσω.
Αλλά είναι πολλά τα 9-10 χρόνια, για όλες τις μοτοσικλέτες.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 1150 τα σωληνάκια είναι "λαστιχένια" και χαλάνε/ξεραίνονται με τα χρόνια, χάνουν πίεση, διαστέλλονται , ανοίγουν πόρους και στο τέλος κόβονται.....το κόστος του aftermarket σετ εμπρός/πίσω για φρένα κοστίζει όσο ζητάει η BMW μόνο για το εμπρός....
Σωστός.
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 30-08-2011, 15:02
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: άξονας/ψαλίδι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 1150 τα σωληνάκια είναι "λαστιχένια" και χαλάνε/ξεραίνονται με τα χρόνια, χάνουν πίεση, διαστέλλονται , ανοίγουν πόρους και στο τέλος κόβονται.....το κόστος του μεταλλικών (υψηλής) aftermarket σετ εμπρός/πίσω για φρένα κοστίζει όσο ζητάει η BMW μόνο για το εμπρός....
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν 1100 με πάάάάρα πολλά κλμ. Τα 100.000κλμ είναι στρώσιμο. Δίσκο-πλατώ θες περίπου στα 100.000κλμ.
Τα σωληνάκια είναι λάστιχο, εμένα έπειτα από 9-10 χρόνια έσκασε το ένα εμπρός.
100ε με ...κοπάνησε το μαμά μαρκούτσι, και 150ε παίρνεις υψηλής όλα, εμπρός-πίσω.
Αλλά είναι πολλά τα 9-10 χρόνια, για όλες τις μοτοσικλέτες.


Σωστός.

προσπαθώ.....
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 30-08-2011, 15:07
poderosa Ο/Η poderosa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1100GS - YAMAHA TTR250RAID
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή Απάντηση: άξονας/ψαλίδι

Αυτο που ηθελα να πω ειναι πως ειναι ριψοκινδυνο να περιμενεις να χαλασει ο αξονας, τα σωληνακια των φρενων, τα ρουλεμαν των τροχων για να τα αλλαξεις. Στην καλυτερη θα ταλαιπωρηθεις, στην χειροτερη...
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 30-08-2011, 15:09
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: άξονας/ψαλίδι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από poderosa Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που ηθελα να πω ειναι πως ειναι ριψοκινδυνο να περιμενεις να χαλασει ο αξονας, τα σωληνακια των φρενων, τα ρουλεμαν των τροχων για να τα αλλαξεις. Στην καλυτερη θα ταλαιπωρηθεις, στην χειροτερη...
η εμπειρία μου στα BMW λέει ότι κάπου σε κάποια προτεινόμενη οδηγία θα λέει κάθε πότε πρέπει να αλλάζεις κάποια "στελέχη" της μηχανής για λόγους εύρρυθμης λειτουργίας της...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:21.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!