GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Κόσμος

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 23-09-2010, 22:26
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Τέχνη ή πορνό ;;

Κι αυτός Dali είναι, και απ' ότι ξέρω ο κυκλώνας malakas δεν έκοβε βόλτες στην Ισπανία τότε.
Female Seated Nude, 1960
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 23-09-2010, 23:17
diomiles Ο/Η diomiles βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αιγαλεω Αθηνα
Μoto: f650gs
Μηνύματα: 912
Προεπιλογή Απάντηση: Τέχνη ή πορνό ;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pantam Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι ο πιό δόκιμος τρόπος να προσεγγίζεις και να κατανοείς ένα έργο τέχνης.
Παραδείγματα που μπορούν να σου προκαλέσουν γέλια χωρίς να ξέρεις απο που ξεκίνησε ο καλλιτέχνης είναι πολλά.
Είπαμε η κριτική των έργων τέχνης είναι μεγάλο ζήτημα.
Η ικανότητα απόκρισης σε αυτά, έχει να κάνει με τις αντιληπτικές επιδεξιότητες του καθενός και τα ερεθίσματα που έχει.
Θα συμφωνήσω μαζί σου ειναι πιθανόν πράγματι οι αντιληπτικές μου ικανότητες να είναι τέτοιες που να μην μπορω να κρίνω την συγκεκριμένη φωτογραφία αλλά επειδή είμαι άνθρωπος που θέλω να μαθαίνω θα ήθελα αν είναι δυνατόν με δικά σου λόγια όπως τα αισθάνεσαι να μου πείς τι είναι αυτο που υποδηλώνει τέχνη η κάτι άλλο που εγω δεν μπορώ να καταλάβω απο την φωτογραφία αυτης της γυναίκας και εγω θα προσπαθήσω να καταλάβω .
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 24-09-2010, 00:07
pantam Ο/Η pantam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Florina
Μoto: GS1200R
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή Απάντηση: Τέχνη ή πορνό ;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από diomiles Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συμφωνήσω μαζί σου ειναι πιθανόν πράγματι οι αντιληπτικές μου ικανότητες να είναι τέτοιες που να μην μπορω να κρίνω την συγκεκριμένη φωτογραφία αλλά επειδή είμαι άνθρωπος που θέλω να μαθαίνω θα ήθελα αν είναι δυνατόν με δικά σου λόγια όπως τα αισθάνεσαι να μου πείς τι είναι αυτο που υποδηλώνει τέχνη η κάτι άλλο που εγω δεν μπορώ να καταλάβω απο την φωτογραφία αυτης της γυναίκας και εγω θα προσπαθήσω να καταλάβω .
Θα μπορούσες να κάνεις καλλύτερα την ερώτηση αλλά δεν σε παρεξηγώ...
Αν και προβοκατόρικο το πόστ σου θα προσπαθήσω. Άλλωστε το τόπικ αυτό βρίθει απο ειρωνίες.

Κατ' αρχήν αν ενδιαφερόσουν όντως γι' αυτό που αποκαλείται τέχνη, (και δεν συμμετείχες στην συζήτηση μόνο για να γράψουμε κάτι χλεβάζοντας, κάνοντας πλάκα με τους γνωστούς μας εδω μέσα, που θα κάνουν ρεπλάι ένα "μπράβο, τι ώραία τα λές" και ένα "χαχαχαχα", αμέσω μετά) και διάβαζες με λίγο προσεκτικό τρόπο αυτά που γράφουν οι άλλοι θα έβλεπες οτι στο πρώτο μου πόστ έγραψα οτι "η σύνθεση της φωτογραφίας παραπέμπει στον τίτλο του έργου". Η οποία είναι the casual power of an intimate portrait. Εμένα αυτό κατ' αρχην μου δημιουργεί μια διάθεση να δω πέρα απο γυμνό. Τέλος πάντων υπάρχει ένα σημείο αναφοράς για να ξεκινήσω να αποκοδικοποιώ τα οπτικά ερεθίσματα που θα δεχτώ απο το έργο. Και ποίος δεν έχει δεί την γυναίκα του, την φίλη του, το one night stand του σε ανάλογη ακριβώς στάση, σε μια casual στιγμή της ημέρας. Η στάση της μπορεί να μήν είναι μόνιμη, να είναι ένα στιμιαίο flash. Παραπέμπει το όλο σκηνικό σε σεξισμό? Ναι.
Το ύφος της κοπέλας ανάλογο. Αν κρίνουμε και απο τα σκεύη στο τραπέζι είναι η ώρα της ημέρας που το σώμα μας γίνεται πιο βαρύ, πιο ράθυμο.
Στον φόντο επικρατεί το γαλάζιο της ελλάδας που συσχετίζεται με την καταγωγή του καλλιτέχνη. Είναι και αυτό ένα έντονο στοιχείο (πέρα απο μ@υνί) της σύνθεσης, ενώ και ο φωτισμός παραπέμπει σε μεσογειακό κλίμα, παίζοντας με το πόδι σε πρώτο πλάνο και συνεχίζοντας στο φόρεμα της κοπέλας.

Αυτά σε μια πρώτη ανάγνωση. Ελπίζω να σε κάλυψα. Δεν περιμένω βέβαια να μπείς στον κόπο να κάνεις και εσύ κριτική ανάλυση (πέρα απο το "αυτό είναι ένα μ..νί" και τίποτα παραπάνω).
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 24-09-2010, 07:41
diomiles Ο/Η diomiles βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αιγαλεω Αθηνα
Μoto: f650gs
Μηνύματα: 912
Προεπιλογή Απάντηση: Τέχνη ή πορνό ;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pantam Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μπορούσες να κάνεις καλλύτερα την ερώτηση αλλά δεν σε παρεξηγώ...
Αν και προβοκατόρικο το πόστ σου θα προσπαθήσω. Άλλωστε το τόπικ αυτό βρίθει απο ειρωνίες.

Κατ' αρχήν αν ενδιαφερόσουν όντως γι' αυτό που αποκαλείται τέχνη, (και δεν συμμετείχες στην συζήτηση μόνο για να γράψουμε κάτι χλεβάζοντας, κάνοντας πλάκα με τους γνωστούς μας εδω μέσα, που θα κάνουν ρεπλάι ένα "μπράβο, τι ώραία τα λές" και ένα "χαχαχαχα", αμέσω μετά) και διάβαζες με λίγο προσεκτικό τρόπο αυτά που γράφουν οι άλλοι θα έβλεπες οτι στο πρώτο μου πόστ έγραψα οτι "η σύνθεση της φωτογραφίας παραπέμπει στον τίτλο του έργου". Η οποία είναι the casual power of an intimate portrait. Εμένα αυτό κατ' αρχην μου δημιουργεί μια διάθεση να δω πέρα απο γυμνό. Τέλος πάντων υπάρχει ένα σημείο αναφοράς για να ξεκινήσω να αποκοδικοποιώ τα οπτικά ερεθίσματα που θα δεχτώ απο το έργο. Και ποίος δεν έχει δεί την γυναίκα του, την φίλη του, το one night stand του σε ανάλογη ακριβώς στάση, σε μια casual στιγμή της ημέρας. Η στάση της μπορεί να μήν είναι μόνιμη, να είναι ένα στιμιαίο flash. Παραπέμπει το όλο σκηνικό σε σεξισμό? Ναι.
Το ύφος της κοπέλας ανάλογο. Αν κρίνουμε και απο τα σκεύη στο τραπέζι είναι η ώρα της ημέρας που το σώμα μας γίνεται πιο βαρύ, πιο ράθυμο.
Στον φόντο επικρατεί το γαλάζιο της ελλάδας που συσχετίζεται με την καταγωγή του καλλιτέχνη. Είναι και αυτό ένα έντονο στοιχείο (πέρα απο μ@υνί) της σύνθεσης, ενώ και ο φωτισμός παραπέμπει σε μεσογειακό κλίμα, παίζοντας με το πόδι σε πρώτο πλάνο και συνεχίζοντας στο φόρεμα της κοπέλας.

Αυτά σε μια πρώτη ανάγνωση. Ελπίζω να σε κάλυψα. Δεν περιμένω βέβαια να μπείς στον κόπο να κάνεις και εσύ κριτική ανάλυση (πέρα απο το "αυτό είναι ένα μ..νί" και τίποτα παραπάνω).

Φυσικά και δεν σε ειρωνευτικα δεν το συνηθιζω γενικά απλά να μάθω θέλω . Επισης δεν μπορω να κάνω κριτική ανάλυση γιατί δεν έχω τις γνώσεις. Τώρα όμως με αυτή την αντιδρασή σου μου θυμίζεις ανθρώπους που θέλουν να ξεχωρίζουν απο το "σωρό" κάνοντας η υποστηρίζοντας ακραία πράγματα .Πάντως σε προσωπικό επόπεδο δεν θα σε χλεύαζα για τις απόψεις σου ποτε και για αυτο αν κάπου φάνηκε κάτι τέτοιο τότε σου λέω οτι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.Κλείνω λέγοντας ότι η ανάλυση σου επι του θέματος εμένα δεν με κάλυψε αντίθετα μετά απο την αντίδραση σου πιστεύω τελικά οτι αυτό ήθελε και ο φωτογράφος δηλαδή να προκαλέσει δείχνοντας το μ@υνι της γυναίκας του γιατι χωρίς αυτο μπορεί να μην είχαν ασχοληθεί μαζί του.



Παντα φιλικά
Διονύσης
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 24-09-2010, 09:14
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Τέχνη ή πορνό ;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παντως που ειμαι καλλιτεχνης........βλεπω φατσα-καρτα ενα μ@υνι


τωρα αν το θεωρειτε τεχνη, μπορει και να ειναι....
φυσικα ειναι τεχνη...,βλεπουμε ενα ##### ...καλλιγραφιας...!
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από saitman Εμφάνιση μηνυμάτων
σαν ξεχειλωμενο ειναι
σαν?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από diomiles Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγώ μ@υνι βλέπω και μάλιστα δεν μου αρέσει....
γενικα δε σ αρεσουν η το συγκεκριμενο?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pantam Εμφάνιση μηνυμάτων
Αααα ναι... εμείς κάνουμε πλάκα και κάποιοι άσχετοι αδαείς πάνε να δώσουν βραβείο στον ατάλαντο.
Αλλά όπως είπες και πιο πάνω ο καθένας έχει τα δικά του αισθητικά πρότυπα, και πατάει (αν πατάει σε κάποιες βέβαια) σε δικές του αισθητικές θεωρίες.
καλα δε λεει και κατι οτι καποιοι το βλεπουν ως τεχνη...
εδω καποιοι εβλεπαν ως τεχνη το μαστιγωμα ενος μοντελου και ενα σκυλι δεμμενο για μερες και νηστικο να αργοπεθαινει...(εκθεση biennale αν δεν κανω λαθος)
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 24-09-2010, 10:37
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Τέχνη ή πορνό ;;

Επειδή εγώ το ξεκίνησα το πόστ:
- ΔΕΝ μπήκε για να πλακωθούμε μεταξύ μας!
- Όλες οι απόψεις σεβαστές μια και η Τέχνη είναι όπως και να το κάνουμε και ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ σε μεγάλο βαθμό.
- Κρίμα να καταλήξει το πόστ σε προσωπικούς χαρακτηρισμούς. Στον καθένα μας αρέσουν και διαφορετικά πράγματα (και ευτυχώς και διαφορετικό ..πράμα γυναίκας ).


Reply With Quote
  #37  
Παλιό 24-09-2010, 11:13
pantam Ο/Η pantam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Florina
Μoto: GS1200R
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή Απάντηση: Τέχνη ή πορνό ;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλα δε λεει και κατι οτι καποιοι το βλεπουν ως τεχνη...
εδω καποιοι εβλεπαν ως τεχνη το μαστιγωμα ενος μοντελου και ενα σκυλι δεμμενο για μερες και νηστικο να αργοπεθαινει...(εκθεση biennale αν δεν κανω λαθος)
Εξακολουθούμε να έχουμε το δικαίωμα να απορίπτουμε ότι δεν μας αρέσει και να απολαμβάνουμε αυτά που μας αρέσουν. Το τσουβάλιασμα δεν είναι σωστός σύμβουλος. Άλλωστε η τέχνη είναι εδώ για να μας δείχνει τα πράγματα όπως δεν μπορούμε να τα δούμε με τα δικά μας μάτια. Να ανατρέπει την πραγματικότητα, επαναδομόντας την κατω απο καινούργιες αισθητικές ιδιότητες.
Τώρα αν αρχίσω να λέω οτι η τέχνη πρέπει να συγκρούεται με τους ισχύοντες κανόνες σκέψης κλπ κλπ θα με περάσετε για κανένα ψώνιο ή και γω δεν ξέρω τι, αλλά αυτά είναι τα πιστεύω μου, αυτά σπούδασα, αυτά εφαρμόζω σαν εικαστικός.
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 24-09-2010, 13:19
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Τέχνη ή πορνό ;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pantam Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξακολουθούμε να έχουμε το δικαίωμα να απορίπτουμε ότι δεν μας αρέσει και να απολαμβάνουμε αυτά που μας αρέσουν. Το τσουβάλιασμα δεν είναι σωστός σύμβουλος. Άλλωστε η τέχνη είναι εδώ για να μας δείχνει τα πράγματα όπως δεν μπορούμε να τα δούμε με τα δικά μας μάτια. Να ανατρέπει την πραγματικότητα, επαναδομόντας την κατω απο καινούργιες αισθητικές ιδιότητες.
Τώρα αν αρχίσω να λέω οτι η τέχνη πρέπει να συγκρούεται με τους ισχύοντες κανόνες σκέψης κλπ κλπ θα με περάσετε για κανένα ψώνιο ή και γω δεν ξέρω τι, αλλά αυτά είναι τα πιστεύω μου, αυτά σπούδασα, αυτά εφαρμόζω σαν εικαστικός.
+1200......σε αυτα συμφωνω μαζι σου
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 24-09-2010, 13:24
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Τέχνη ή πορνό ;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή εγώ το ξεκίνησα το πόστ:
- ΔΕΝ μπήκε για να πλακωθούμε μεταξύ μας!
- Όλες οι απόψεις σεβαστές μια και η Τέχνη είναι όπως και να το κάνουμε και ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ σε μεγάλο βαθμό.
- Κρίμα να καταλήξει το πόστ σε προσωπικούς χαρακτηρισμούς. Στον καθένα μας αρέσουν και διαφορετικά πράγματα (και ευτυχώς και διαφορετικό ..πράμα γυναίκας ).

εγω χαιρομαι πολυ με αυτου του ειδους ποστ και ο λογος ειναι,οτι φαινεται ποσο διαφορετικοι ανθρωποι ειμαστε....
να πλακωθουμε ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση.....το γνωριζεις καλα
οσο για την παρενθεση,για το διαφορετικο,δεν συμφωνω....
αν στην θεση της συγκεκριμενης γυναικας,ηταν η μονικα μπελουτσι,τοτε θα μιλουσαμε για εργο τεχνης...
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 24-09-2010, 13:53
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Τέχνη ή πορνό ;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pantam Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξακολουθούμε να έχουμε το δικαίωμα να απορίπτουμε ότι δεν μας αρέσει και να απολαμβάνουμε αυτά που μας αρέσουν. Το τσουβάλιασμα δεν είναι σωστός σύμβουλος. Άλλωστε η τέχνη είναι εδώ για να μας δείχνει τα πράγματα όπως δεν μπορούμε να τα δούμε με τα δικά μας μάτια. Να ανατρέπει την πραγματικότητα, επαναδομόντας την κατω απο καινούργιες αισθητικές ιδιότητες.
Τώρα αν αρχίσω να λέω οτι η τέχνη πρέπει να συγκρούεται με τους ισχύοντες κανόνες σκέψης κλπ κλπ θα με περάσετε για κανένα ψώνιο ή και γω δεν ξέρω τι, αλλά αυτά είναι τα πιστεύω μου, αυτά σπούδασα, αυτά εφαρμόζω σαν εικαστικός.
σωστος,αλλα παντα πρεπει να μπαινουν καποια ορια διατηρωντας την αξιοπρεπεια σε υψηλο επιπεδο
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Τέχνη με το σώμα! Carduelis Πολιτισμός 4 02-01-2010 10:08
Δημοτικές υπηρεσίες πορνό Alext Κόσμος 6 05-10-2009 19:22


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:26.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!