GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 07-05-2010, 14:33
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: NTORA caput

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον ειρωνικά το έγραψε ο Ναπολέων...
Δημήτρη μπορεί, δεν το ξέρω.
Αλλά νομίζω θα μας το απαντήσει... ο φίλος μας.
Βέβαια (όπως καλά γνωρίζεις) γενικά τα ποστ, τα κάνω μπάχαλο . Αλλά όπως λέει και ο Νίκος, χρειάζετε και αυτό....
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 07-05-2010, 14:40
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: NTORA caput

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από napgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Η διαγραφή της Ντόρας είναι ένα από τα μεγαλύτερα λάθη της Ν.Δ και μία απώλεια για τον Ελληνισμό.
Τι να πω σε αυτό. Εάν ζούσε η γιαγιά μου θα έλεγε το εξής Ηπειρώτικο. Χάθηκε η Βενετιά για βελόνι.. Εξήγηση σε αυτό στην Πόλη… Ψιλά τα κεφάλια αδέρφια. Τα Γαιδούρια που μας κυβερνούν κόψανε καπιστράνα .Ασυδοσία ,απληστία και κουτοφραγγιά. Συγνώμη για τα γραφόμενα αλά έχω πολλή οργή μέσα μου με όλα αυτά που βλέπω.
Να είστε όλοι καλά
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον ειρωνικά το έγραψε ο Ναπολέων...
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημήτρη μπορεί, δεν το ξέρω.
Αλλά νομίζω θα μας το απαντήσει... ο φίλος μας.
Βέβαια (όπως καλά γνωρίζεις) γενικά τα ποστ, τα κάνω μπάχαλο . Αλλά όπως λέει και ο Νίκος, χρειάζετε και αυτό....
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 07-05-2010, 15:28
Neo Ο/Η Neo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή Απάντηση: NTORA caput

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν λες ''...............δεν ειναι εδω ο χωρος να γραφεις τετοια πραγματα'' εννοεις κατι? Μηπως αρχισα εγω το νημα???? Τι ηταν αυτο που σε πειραξε? Αυτη ειναι η αποψη μου και λιγο με νοιαζει αν θα ''μπει καποιος στον κόπο'' να μου απαντησει, δεν το ζητησα απο κανεναν!! Συμμεριζομαι όμως ολονων τις αποψεις και τις σεβομαι απολυτα ανεξαρτητως χρώματος!!
Κράτα λοιπόν τις δυναμεις σου για να απαντησεις σε καποιον αλλο που ισως, κατ' εσέ, το αξιζει περισσότερο απο εμενα!!!!!

Υ.Γ. Συμφωνω για τα ''περι της ομορφιας της φυσης'' -γιαυτο εξάλλου ειμαι συνειδητά, και οχι περιστασιακα, μοτοσυκλετιστης 30 χρόνια - αλλα με την βενζινη στο 1,50 ολο και λιγοτερο θα την βλέπουμε την μοτοσυκλετα μας και ως εκ τουτου και την φυση!! Αρα και η μοτοσυκλετα ειναι εξαρτωμενη απο την Πολιτικη, γιαυτο και συζητηται σε ολα τα φορουμς!!!



Οταν φτασεις τα 47 χρονια σε ηλικια, τα 29+ χρόνια εργασιας, ητοι τα 8700 ενσημα μου, και τα καθημερινα 14ωρα εργασιας (μεσα και ολα σχεδόν τα Σ/Κ, οι αργιες και οι γιορτές) τοτε να ερθεις να μου μιλησεις και ισως σε ακουσω!! Οταν συν των παραπανω κανεις τα πρωτα σου Χριστουγεννα και το πρωτο Πασχα μετα απο 17(!!!!!!) συνεχομενα χρόνια εργασιας στο σπιτι σου τοτε να ξαναρθεις και θα σε ακουσω!! οταν τελος μετα απο αυτα τα 29 χρονια με ολα τα παραπανω παντευτεις, κανεις και παιδι(-α) και μεινεις ανεργος τοτε θα σε ακουσω με προσοχη και σεβασμο, και μονον τοτε θα μιλησουμε για την ''κληρονομια του Πολυτεχνείου'' που εσυ ησουν αγενητος τότε......, και ισως μαθεις - απο εναν που ηταν 12 χρονων τοτε και κοντεψε να χασει την μανα του στα γεγονοτα - το πως και το γιατι ....και του Πολυτεχνειου αλλα και της κληρονομιας αυτου μετεπειτα!!!
Για την ωρα με 10 χρόνια εργασιας (ουτε σωστα) και αγεννητος το 1974 (αυτο δεν θα αλλαξει αλλα μπορεις να μαθεις για το Πολυτεχνειο) δεν δικαιουσαι να μιλας, τουλαχιστον σε εμενα, για ''πρασινα'', ''μπλε'' κι αλλων χρωματισμων καλουπια!!!!!

Παντα φιλικα και με μοτοσυκλετιστικους χαιρετισμους
Γιωργος

Υ.Γ. σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια σχετικα με τα μηχανολογικα.
Θα μπορούσα κάλλιστα να σου πω τη δική μου προσωπική ιστορία και να το παίξω Βασιλάκης Καΐλας αλλά δεν θα μπω σε αυτό τριπάκι. Πάντως δεν υπήρχε λόγος να μου παραθέσεις τα προσωπικά σου στοιχεία και δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο το έκανες.

Θα σου πω μόνο ότι καλό θα είναι να μάθεις να ακούς όλους τους ανθρώπους ανεξαρτήτως ηλικίας. Κάθε ένας από αυτούς (ναι ακόμα και ένας πιτσιρικάς 20 χρονών) έχεις κάτι να σου δώσει αν τον ακούσεις προσεκτικά. Καμία φωνή δεν πρέπει να φιμώνεται. Από εκεί και πέρα αξιολόγησε και κράτα ότι θέλεις.

Φιλικά πάντα και θα ήθελα να σταματήσω αυτή τη συζήτηση εδώ. Στο συγκεκριμένο θρέντ υπάρχει ένα χάσμα ανάμεσά μας. Εύχομαι σε άλλα να τα λέμε και να ανταλλάσσουμε απόψεις.
Να είσαι καλά,
Νίκος

Last edited by Neo; 07-05-2010 at 15:29.
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 07-05-2010, 15:40
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: NTORA caput

Δεν πάνε να πνιγούνε όλοι τους...........
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 07-05-2010, 15:47
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: NTORA caput

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
...

...Οταν φτασεις τα 47 χρονια σε ηλικια, τα 29+ χρόνια εργασιας, ητοι τα 8700 ενσημα μου, και τα καθημερινα 14ωρα εργασιας (μεσα και ολα σχεδόν τα Σ/Κ, οι αργιες και οι γιορτές) τοτε να ερθεις να μου μιλησεις και ισως σε ακουσω!! Οταν συν των παραπανω κανεις τα πρωτα σου Χριστουγεννα και το πρωτο Πασχα μετα απο 17(!!!!!!) συνεχομενα χρόνια εργασιας στο σπιτι σου τοτε να ξαναρθεις και θα σε ακουσω!! οταν τελος μετα απο αυτα τα 29 χρονια με ολα τα παραπανω παντευτεις, κανεις και παιδι(-α) και μεινεις ανεργος τοτε θα σε ακουσω με προσοχη και σεβασμο, και μονον τοτε θα μιλησουμε για την ''κληρονομια του Πολυτεχνείου'' που εσυ ησουν αγενητος τότε......, και ισως μαθεις - απο εναν που ηταν 12 χρονων τοτε και κοντεψε να χασει την μανα του στα γεγονοτα - το πως και το γιατι ....και του Πολυτεχνειου αλλα και της κληρονομιας αυτου μετεπειτα!!!
Για την ωρα με 10 χρόνια εργασιας (ουτε σωστα) και αγεννητος το 1974 (αυτο δεν θα αλλαξει αλλα μπορεις να μαθεις για το Πολυτεχνειο) δεν δικαιουσαι να μιλας, τουλαχιστον σε εμενα, για ''πρασινα'', ''μπλε'' κι αλλων χρωματισμων καλουπια!!!!!

Παντα φιλικα και με μοτοσυκλετιστικους χαιρετισμους
Γιωργος

Υ.Γ. σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια σχετικα με τα μηχανολογικα.
Επιτέλους, λες και κάτι σωστό!

Δεν αφήνεις τα μηχανολογικά σου = antigs (πως λέμε antispin) καλύτερα και να το ρίξεις στα κοινωνικο-πολιτικά;;;

ΥΓ. Αν ξαναδιαβάσω για το πορτοκαλί λαμπάκι του Varadero σε αυτό το φόρουμ, θα λαλήσω τελείως!!!
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 07-05-2010, 15:59
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: NTORA caput

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων

ΥΓ. Αν ξαναδιαβάσω για το πορτοκαλί λαμπάκι του Varadero σε αυτό το φόρουμ, θα λαλήσω τελείως!!!

..... γιατί ????????

Έβαλαν τελικά όργανο ??????????????
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 07-05-2010, 16:59
Albatros Ο/Η Albatros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: YAMAHA FJR 1300 F650GS KYMCO 400 Exiting
Μηνύματα: 4,502
Προεπιλογή Απάντηση: NTORA caput

Λοιπόν και στο Πολυτεχνείο ήμουνα(μέσα) , και τον αδελφό μου κόντεψα να χάσω από τη Χούντα και πάνω από 8700 μεροκάματα έχω και πάνω από 14 ώρες τη μέρα δουλεύω(και τα Σ/Κ) , άρα συμπερασματικά μπορώ να λέω τη γνώμη μου , αλλά κυρίως θέλω να ακούω τη γνώμη όλων μας και ιδίως των νεαρών μελών από τους οποίους ας ζητήσουμε και μια συγνώμη εμείς οι παλιότεροι για τη κοινωνία που τους παραδίδουμε,παρά την τόοοοοοση εμπειρία μας.Παρεπιπτώντος το μισό Πολυτεχνείο είναι μέσα στις τελευταίες κυβερνήσεις).
Προχτές γιόρταζε η "ΕΙΡΗΝΗ" (ημιν)...
Ας σεβόμαστε όλες τις απόψεις και ας συμφωνούμε με ότι μας εκφράζει χωρίς φανατισμούς(κακός σύμβουλος)...
υστερόγραφο...
αντε τώρα που έφυγε η Ντόρα να ανεξαρτητοποιηθεί και η Κρήτη ,μη πτωχεύσουμε και εμείς μαζί σας...
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 07-05-2010, 17:11
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: NTORA caput

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Neo Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μπορούσα κάλλιστα να σου πω τη δική μου προσωπική ιστορία και να το παίξω Βασιλάκης Καΐλας αλλά δεν θα μπω σε αυτό τριπάκι. Πάντως δεν υπήρχε λόγος να μου παραθέσεις τα προσωπικά σου στοιχεία και δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο το έκανες.
Δεν εδωσα κανενα ''προσωπικο'' στοιχείο, γεγονοτα παρεθεσα!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Neo Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου πω μόνο ότι καλό θα είναι να μάθεις να ακούς όλους τους ανθρώπους ανεξαρτήτως ηλικίας. Κάθε ένας από αυτούς (ναι ακόμα και ένας πιτσιρικάς 20 χρονών) έχεις κάτι να σου δώσει αν τον ακούσεις προσεκτικά. Καμία φωνή δεν πρέπει να φιμώνεται. Από εκεί και πέρα αξιολόγησε και κράτα ότι θέλεις. .
Ακουω ακομη και την κορη μου που ειναι 6 χρονων, οπως ακουω και όλους τους ανθρωπους ανεξαρτητως ηλικιας!!!! Αφουγκραζομαι δε πολυ περισσότερο τους νεοτερους απο μενα και συγκρινω το σημερα με το δικο μου χθες βγαζοντας τα συμπερασματα μου!!! Σε καμια περιπτωση όμως δεν μπορω να ακουσω ¨η να αφουκραστω ενα καθ' όλα σεβαστο 20 χρονο να μου παραθετει αποψεις περι Πολιτικης ζωης αυτου του τόπου, του παροντος ¨η του παρελθοντος, περι εργασιακων κ.λ.π. διοτι πολυ απλα δεν εχει ζησει ουτε εχει δουλεψει αρκετα, ουτε εχει φαει ''σφαλιαρες'' αρκετες για να εχει εμπεριστατωμενη αποψη σε αυτα τα θεματα!! Αποψη περιορισμενου βεληνεκους μπορει να εχει μεγάλου βεληνεκους ομως, που θα με κανει να αλλαξω καποια δικια μου αποψη,......... οχι!!!!!!
Η ζωη σε ''ψηνει'' και σε μαθαινει αναλογα με αυτα που εχεις ζησει κι ενας 20αρης δεν εχει ζησει αρκετα για να εχει εμπεριστατωμενη αποψη!!! Ο 20αρης καλος ειναι στα χα, χα,χα και στο χου,χου,χου, στο πως θα ριξουμε την ταδε (ολα καλα και θεμιτα αλλα και απαραιτητα σε αυτην την ηλικια), ομως στο να εφρασει αποψη για τα καλως ¨η κακως κειμενα της Πολιτικης ζωης και της εργασιας ειναι ακομα.....μινιατουρα εμπρος σε εναν 50αρη!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Neo Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλικά πάντα και θα ήθελα να σταματήσω αυτή τη συζήτηση εδώ. Στο συγκεκριμένο θρέντ υπάρχει ένα χάσμα ανάμεσά μας. Εύχομαι σε άλλα να τα λέμε και να ανταλλάσσουμε απόψεις.
Να είσαι καλά,
Νίκος
Σεβαστα και τα δύο!!!!!!
Οσο για ανταλλαγη αποψεων παντα ανοικτος......σε όλες τις ηλικιες!!!!!!!

Κι εσυ να'σαι καλα,
Γιωργος

Last edited by GeorgeP; 07-05-2010 at 17:13.
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 07-05-2010, 17:31
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: NTORA caput

Χάσμα γενεών.

εγώ πάντως θα προτιμούσα να ήμουν εικοσάρης και ας μη είχα ιδέα από όλα αυτά.
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 07-05-2010, 18:14
italos Ο/Η italos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Athens-Gerakas
Μoto: R1200GSadv
Μηνύματα: 987
Προεπιλογή Απάντηση: NTORA caput

Συνάδελφοι να βγάλουμε ένα δημψίφισμα στ φόρουμ να δούμε αν είμαστε υπέρ των νέων μέτρων ή κατα!!!

Αλλα να διευκρινήσουμε κάτι....άλλο τα μέτρα και άλλο η οικονομική ενίσχυση....!!!

Συνάδελφοι βαρέθηκα να βλέπω 50άρηδες να προσπαθούνε μέχρι και τώρα να περάσουνε τη κομματοσκυλίστική γραμμή τους πραγματικά το λέω αυτό!!!

Δεν πιστεύω να υπάρχει έστω κ ένας απο εμάς που να ήταν υπέρ των μέτρων...και τι θέλω να πώ με αυτό...

Άλλο η οικονομική ενίσχυση...ναι το "κολο"ΠΑΣΟΚ έπρεπε να πάει στο μηχανισμό στήριξης....αφου με τα φιλαράκια τους που τα πίνουν κάθε μέρα στο μπαρ της βουλής την "κολο"ΝεαΔημοκρατία καταφέρανε μέσα σε 35 χρόνια να φτάσουν το χρέος της χώρας στα 300δις ευρώ!!! το περνάμε έτσι το πόσο ....καθήστε κ σκεφτείτε για πόσα λευτά μιλάμε!!! Και άλλο τα μέτρα που έπρεπ να πάρει η κυβέρνηση...και εκί δυστυχώς κύριε Παπανδρέου κ κύριε Παπακωσταντίνου μιας και για κακή τύχη της χώρας σε εσάς έμελε ο κλήρος ν το χειριστείτε τα κάνατε μπάχαλο!!!!

Πουλήσατε το ιδρώτα των δημόσιων υπαλλήλων και των συνταξιούχων(θα τους πεθάνετε αλήτες μια ώρα αρχίτερα τους ανθρώπους) πού φτηνά....πάρα πολύ φτηνά ...και επείδη ξέρετε να κάνετε πολύ καλή προπαγάνδα.....φέρατε το λάο να χωριστεί σε 2 κοινωνικές τάξεις δημόσιοι και ιδιωτικοί υπάλληλοι....!! Διάβαζα τον συνάδελφο Γιώργο πιο πάνω και ομολογώ νευρίασα πάρα πολύ...αλλά έτσι είναι αυτά δεν το κακολογώ....Γιώργο δεν έχεις καταλάβει όμως κάτι φίλε πολύ σημαντικό και αν και είμαι 27 χρονών άσε με να προσπαθήσω να στο εξηγήσω μιας κ λές ότι έχεις κ παιδια....Τα μέτρα Γιώργο μου ήδη άγγιξαν κ τον ιδιωτικο τομέα(στις εργατουπαλληλικες σ΄χεσει....για τιις οικονομικές μην σου πώ τις προβλέψεις θα βάλεις τα μαύρα απο τώρα)..πώς?? μείωση του βασικού μισθού απο στα 540ευρώ καθαρά...αύξηση του ποσοστού απούσεων των των υπαλλήλων με ταυτόχρονη μείωση της αποζημίωσης στο 50%...να κάνεις το σταυρό σου φίλε να μην σε απολύσουνε δηλαδή.... και πολύ φοβάμαι ότι έρχονται και άλλα λίαν συντόμως.

Θέλω να σε φέρω λιγάκι στη φιλοσοφία για 3 γραμμές να καταλάβεις το πλήγμα ενός δημ.υπάλληλου και ενός συνταξιούχου.....θα στο κάνω τελείως τελείως απλοικά αν κ έχω ήδη ξεκινήσει μια έρευνα για το προσωπικο μου αρχείο μιας και τα σπουδάζω τα οικονομικα κάθε μέρα.

Παραδειγμα οικογένειας δημ.υπαλλήλων.
10/1/2010 εισόδημα οικογένειας 30000ευρω το χρόνο.
μείωση μισθού και ταυτόχρονη μείωση επιδομάτων. κ 30% επι των δώρων

2/5/2010 νέα μείωση στα εισοδήματα.....κατάργηση ή μείωση των δώρων.και εκ νέου κατάργηση των επιδομάτων!!

Όταν ένας πατέρας κ μια μάνα έχει 2 παιδιά που σπουδάζουνε...1 στεγαστικό δάνειο....1 κάρτα ....κτλ κτλ κτλ και έχει κάνει τον οικονομικό του προυπολογισμό και έρχεται ξαφνικα μια "μαύρη" κιριακή του ΜΑΙΟΥ και σου κάνει σύνολο στο 30% των αποδοχών σου....πώς τα βγάζεις πέρα Γιώργο μου????????? γτ εγώ δεν ξέρω κανέναν δημόσιο υπάλληλο να είναι πλούσιο...(μην μου αναφέρεις τους κλέφτες).....

Θα σου πώ εγώ πως .....πέρνει τηλέφωνο το γιό του κ του λέει...αγόρι μου ψάξε κ μια δουλειά στη επαρχία την ώρα που σπουδάζεις...αλλιώς γύρνα σπίτι και θα πηγαίνεις μόνο για τις εξεταστικες΄......στο άλλο το παιδί κόβει τα φροντιστήρια .....για τον εαυτό του κ τη γυναίκα του δεν το συζητάμε.....

Το έκανα τόσο μα τόσο απλά....για να μπορέσω να σε βάλω στη φιλόσοφία 1,5εκ. συνανθρώπων σου που λες ότι καλα΄τους έκανε....δημοσίων υπαλλήλων κ συνταξιούχων.



Για να έρθουμε κ στο διαταύτα.....τα μέτρα πλήτουν άμεσα όλους μας....και αυτό πρέπει να καταλάβουμε....

Το κόστος θα είναι τεράστιο για το βιοτικό επίπεδο όλων μα όλων των ελλήνων και το κέρδος για το κράτος θα είναι μηδαμινό(μόλις 0,7% του ΑΕΠ θα κερδίσει το κράτος απο τις μειώσεις αυτές...πληροφοριακά σου λέω δεν φτάνουν ούτε για τους τόκους μια δόσης απο αυτά που χρωστάμε)

Ο κύριος Γεννήματας που είναι μέσα στους κορυφαίους οικονομολόγους παγκοσμίως....βλέπει το μέλλον χειρότερο και με οικονομικά στοιχεία..."πιστεύει"(δεν λέει ότι αποδεικνύει) ότι τα μέτρα δεν θα βελτιώσουνε τπτ!!!

Η κυβέρνηση αντί να κινηθεί πρός την ανα΄πτυξη της αγοράς....της βαριάς βιομηχανίας στην Ελλάδα...και να κοιτάξει να αντλήσει πόρους απο την ενχώρια δύναμη της...και είναι μεγάλη αυτή...αντιθέτως έπληξε τους πολίτες της...και χτυπάει στα εργασιακά για να γίνει η εργασία στην Ελλάδα ακόμα πιο ελαστική!!!

Μην κοιτάτε το δάσος η χρεοκοπία η μηχανισμός!!! Μηχανισμός βέβαια δεν το συζητάμε....αλλά όχι στα Τέσσερα.....μην πουλάτε την χώρα τόσο φθηνά!!!

Θα μπορούσαν να αναφέρω πάρα πολλά πολλά ακόμα αλλά ήδη τόσο μεγάλο κείμενο δεν θα το διαβάσουν κ πολλοί!!

Σύντομα όμως να πώ ...τη νέα τάση στην αγορά .....άυξηση του ΦΠΑ με ταυτόχρονη μείωση των μισθών = στάση της αγοράς = νέες απολύσεις = αυξηση της ανεργίας κτλ κτλ!!!

Κάποιοι ...συγνώμοι κάποιοι τεράστιοι οικονομολογοί λένε.....μείωση του ΦΠΑ απο 19% στο 15% .....λέτε να είναι άσχετοι???

Το κράτος προτίμησε την άμεση αύξηση του ΦΠΑ γτ???? απο 19% στο 21% γτ πήρε κατευθεία σε 1 βδομάδα +3δις ευρώ...γτ χρειαζόμασταν τα λευτά....και απο 21 σε 23% πάλι γτ το ίδιο θέλει να κάνει κ τώρα θα καρποφορήσει άμεσα 5δισ ευρώ για τις βραχυπρόθεσμες αναγκες μας...αλλά!!!!!!!!!! θα καταρεύσει η αγορά!!!

Τέλος πάντων!!!

Στις συζητήσεις της παρέας(όλη η παρέα μου με βαρια χαρτιά και προυπηρεσία) μου ένα πράγμα κυριαρχεί....η "μετανάστευση" σε κάποια άλλη χώρα με καλύτερες συνθήκες και περισσότερες ευκαιρίες!!!

Και αφήνουμε όλα τα κομματόσκυλα εδω πέρα να τσακόνονται μεταξύ τους....


Italos/Νίκος

Ωχ συγνώμη το θέμα έλεγε κάτι για μια Ντόρα ε???? μίσω πάω για χέσιμο.......δεν είναι κάτι κατά της Ντόρας που εμένα προσωπικά θα μου λείψει απο την πολιτική σκηνή είχε κάποιο πολιτικό λόγο.....αλλα δεν τη λυπάμαι έχει φάει τόσα κ τόσα που φτάνουν για να ζήσουν κ τα δεκασεγγονά της!

Last edited by italos; 07-05-2010 at 18:23.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:30.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!