GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα > Μου τη δίνει που .....

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 12-05-2011, 14:49
Fuji Ο/Η Fuji βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Βόλος - Σκόπελος
Μoto: BMW F650GS/DAKAR
Μηνύματα: 2,856
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι Βαρκελώνη και μπήκα λίγο στο ιντερνετ από το γραφείο του πράκτορα... ως εκ τούτου δεν υπάρχει δυνατότητα για πολλά λόγια. Το πνεύμα και τα αίτια του θέματος εκφράζοντε εν πολλοίς από τον Kimwna. Φυσικά και δεν ενδιαφέρομαι να "αντικαταστήσω" μια θρησκεία με μια άλλη. Παρ' όλο που σαν φιλοσοφία διαφέρουν πολύ και σίγουρα προτιμώ την Ελληνική. Βέβαια όταν οι κοινωνικές και ιστορικές συνθήκες έχουν ήδη αποφασίσει... είναι αστείο να μιλάμε για αναβίωση, άλλωστε δεν είναι αυτό το θέμα.
Με τον φίλο Itsiorak θα συμφωνήσω εν μέρει για το Βυζάντιο (όμως αν θυμάμαι η γλώσσα ήταν η Ελληνική) αλλά έχω επιφυλάξεις ως προς το Ελληνορθόδοξος. Δεν συμφωνώ επίσης με την άποψη πως οι Ρωμαίοι μετακόμισαν την πρωτεύουσα για να αποκτήσουν ιστορία!!!! Δηλαδή να περιμένουμε και την μεταφορά από την Ουάσιγκτον στο... Μενίδι!?!?!(αστείο).
Napgeo... σέβομαι την άποψη όλων, όταν σέβοντε κι εκείνοι (το καρφί δεν είναι για σένα).
Georgep... κλασικός!!!!! Μέσα στο πνεύμα όμως.
Fuji κλπ... άλλα λόγια να αγαπιώμαστε
aeriko, ντινό... όπως πάντα αουτσάϊντερ!!!
Αυτά για την ώρα. Εδώ γίνεται χαμός, για τους ποδοσφαιρόφιλους. Σε λίγο παίζει για το πρωτάθλημα Μπαρτσελόνα-Λεβάντε (ή κάπως έτσι τέλος πάντων) και έχει "κρεμάσει" το σύμπαν!!!!
Μάλιστα ... ναι γεγονός, ίσως είμαι λίγο εκτός του θέματός σου. Ίσως πάλι όχι.

Last edited by Fuji; 12-05-2011 at 14:50.
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 12-05-2011, 15:25
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ltsiorak Εμφάνιση μηνυμάτων
μπερδευεσαι..... το βυζαντιο μονο ελληνορθοδοξο δεν ηταν και φυσικα δεν ειχε καμια αποικια....

σαφέστατα ο ορος ελληνορθοδοξος χρησιμοποιηθηκε και παραμένει ετσι μονο για τους ελληνες και ορθοδοξους, γιαυτο και δεν θα δεις κανενα να αποκαλυτε αλληνορθοδοξος στη ρουμανια η στη ρωσια, ολοι αυτοι ονομαζονται χριστανοι της ανατολικης ορθοδοξης πιστης, καμια σχεση με ελληνορθοδοξους.

γιατιο ομως ετσι? διοτι και εδω υπαρχει μια καλη δικαιολογια, το βυζαντιο φυσικα και δεν ηταν ελληνικο, απο τους 100 τοσους αυτοκρατορες μονο οι 17 αν θυμαμε καλα ηταν ελληνες, γλωσα του βυζαντιου δεν ηταν τα ελληνικα αλλα τα ρωμαϊκα, και γενικα το βυζαντιο ηταν ρωμαϊκο δεν ειχε καμια απολυτος σχεση με ελλαδα. απλα οι ελληνες ηταν μελος (ισως και δουλοι)

απο εκει καταλαβαινουμε οτι οι ρωμαιοι με την αλλαγη της πρωτευουσαν και την καθιέρωση της κων/λης σαν πρωτευουσα του ρωμαϊκου κρατους θελανε κατι το οποιο ποτε δεν το ειχαν.... ιστορια

στα βαλκανια ΔΕΝ γινεσαι δεκτος αν δεν εχεις 4000 χρονια ιστορια, ετσι οι ρωμαια απλα καπηλευτικαν των ελληνικο πνευμα κι πολιτισμο και το επραξαν αλλαζωντας σιγα σιγα την γλώσσα αλλα και την ιστορια, ( οτι κανουν οι σκοπιανοι σημερα)

ετσι παρατηρητε οτι το 1000 αρχιζουν οι τριβες με την εκκλησια που ηθελα να διατηρίση την δυναμη της, με πρωταγωνιστες τους παπικους. το σχίσμα εγινε διοτι οι παπικοι ηθελαν να ελεγχουν.... αυτη ειναι η αληθεια.

απο εκει και μετα Δεν θελω να ακουω μπουρδες για το αν η σμυρνη ειναι ελληνικη η οχι

φυσικα και ολη η περιοχη ειναι ελληνικη, οι ποντιοι πχ ειναι αρκαδικης ριζας, μιλανε τα ποντιακα ( ελληνικη διαλεκτος) με πολλες ρωμαϊκες λεξης.
οι σμυρνοι ειναι στην περιοχη απο τις αποικιες των ιωνων κοκ

οι τουρκοι ηρθαν στην περιοχη σαν στρατος του εκτοτου αδερφου του ιουστιλιανου με σκοπο να τους χρησιμοποιησει κατα του αδερφου του.... ετσι παρεμειναν και λογο του οτι γενανε σαν κουνελια πολλαπλασιαστηκαν και εγινε αυτο που θα γινη στην ελλαδα με του λαθρεους....

επειτα και να τελιωσω να μην σας κουραζω.

ειναι σαφεστατα κοπλο των νεοελληνινων και θα ηθελα να το παρατηρησετε αυτο , των διαμαντοπουλων, ρεπουση και σια αυτο που δεν αναφερεται πουθενα... το πως επεσε ο ποντος στους τουρκους....

ο ποντος κυριοι ηταν ελευθερος μεχρι το 1540, οταν τον επισκευτηκαν οι παπικοι με τις σταυροφοριες (τις τελευταιες) και εταξαν τους ποντιους να παραδωσουν οπλα με σκοπο του να τους φτιαξουν διοδους για το εμποριο, μολις τα κατεθεσαν απλα μπηκαν οι τουρκοι

εδω θα πω κατι τελευταιο ο μακαριστος Χριστοδουλος ηξερε το τη ελεγε για το θεμα, γιαυτο και δεν επετρεπε την ελευση του παπα, αλλα ο ρουφ σημιτης και σταφανοπουλος του την εκατσαν .....

η ιστορια ειναι γνωστη.... η επιθεση στον ελληνορθοδοξο ειανι απο παλια...

εγω προσωπικα νιώθω σαν να διώκομαι καθε μερα σε αυτη τη χωρα.

ο νοών νοητό





φιλε μου καταλαβαινω την βαρια Ελληνοροθοδοξη πιστη σου αλλα....,
  1. Ελληνορθοδοξοι, Παπικοι και Πρωτεσταντες βασιζουμε τις θρησκειες μας στην Παλαια και στην Καινη Διαθηκη
  2. Ελληνορθοδοξοι, Παπικοι και Πρωτεσταντες εχουμε τα ιδια μυστηρια τα οποια τελουμε με τον ιδιο τροπο και
  3. Μοιραζομαστε τα ιδια ευαγγελια που οι αποστολοι εγραψαν στα Αρχαίζοντα Ελληνικα
Επιπροσθετως, η επισημη γλωσσα του Βυζαντιου ηταν η ελληνικη και αρχιζε να εφαρμοζεται επισημα επι αυτοκρατορα Φλαβειου Ηρακλειου (610-641μ.χ.) αν και αυτη ομιλουταν απο πολυ πιο πριν (δες παρακατω)
Η ελληνικη Καρκινικη επιγραφη ''Νιψον ανομηματα μη μόναν όψιν'' (μετ.πλύνε τις αμαρτίες, όχι μόνο το πρόσωπo) ητο γραμμενη στην κρηνη στο προαυλιο του ναου της Αγιας Σοφιας.
Ο ναος αποπερατωθη απο τον Κωνσταντινο Β' (337 μ.χ.) δευτεροτοκος γυιος του Μεγάλου Κωνσταντινου, ο οποιος, οταν την ειδε τελειωμενη, ανεφωνησε '' «Δόξα τω Θεώ τω καταξιώσαντί με τοιούτον έργον επιτελέσαι. Νενίκηκά σε, Σολομών!» μιλωντας σε απταιστα αρχαιζουσα ελληνικα (270+ χρονια πριν να επιβληθουν κι επισημως απο τον Ηρακλειο και τα οποια παρεμειναν μεχρι την Αλωση) κι αναφερομενος φυσικα στον ναο του Σολομωντα στα Ιεροσολυμα!!!

Στην σμυρνη (παραλια Μικρας Ασιας) κατοικουσαν Ιωνες (ριζα τωνβ ελληνων σημερα), σουμεριοι, Λαζοί, Παμφύλοι, Σάνοι, αφουροι κ.α. εκ των οποιων το 90% ηταν τουρκοφωνοι ¨η εξισλαμισμενοι λαοι!
Το 1922 ο πληθυσμος της Μικρας ασιας ηταν 12,388,551 ανθρωποι εκ των οποιων μονον τα 2,500,000 ηταν ελληνες!!!
Και τελος, στην Σμυρνη κατοικουσαν ΚΑΙ ελληνες αλλα σε πολυ μικροτερο αριθμο απο αυτον των Μουσουλμανων, δες τα αρχεια του Πατριαρχειου της Κωνσταντινουπολης, τα οποια απραθετω σε προηγουμενο ποστ μου και ειναι παντου στο διαδικτυο!!!
Αυτο δεν την κανει ελληνικη!!
Η Σμυρνη ητο/ειναι ελληνικη οσο και η Θρακη τουρκικη!!!

Ωρες ειναι τωρα να πουμε οτι το Μοναχο ειναι ελληνικο γιατι εχει 1,000,000 ελληνες!!!!

Ο νοών νοήτο!!!

Ο Χριστοδουλος (αιωνια του η μνημη) επαιζε το πολιτικο παιχνιδι που νομισε εκεινος οτι εξυπηρετουσε καλυτερα τον ιδιο για να ερθει η στιγμη να γινει ο Μακαριος της Ελλαδας!!
Δεν ειναι απαραιτητο να το ασπαστεις αυτο!!

Last edited by GeorgeP; 12-05-2011 at 15:34.
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 12-05-2011, 15:47
ckalfas Ο/Η ckalfas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Yamaha Virago XV250 BMW R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 1,982
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων

Στην σμυρνη (παραλια Μικρας Ασιας) κατοικουσαν Ιωνες (ριζα τωνβ ελληνων σημερα), σουμεριοι, Λαζοί, Παμφύλοι, Σάνοι, αφουροι κ.α. εκ των οποιων το 90% ηταν τουρκοφωνοι ¨η εξισλαμισμενοι λαοι!
Το 1922 ο πληθυσμος της Μικρας ασιας ηταν 12,388,551 ανθρωποι εκ των οποιων μονον τα 2,500,000 ηταν ελληνες!!!
Και τελος, στην Σμυρνη κατοικουσαν ΚΑΙ ελληνες αλλα σε πολυ μικροτερο αριθμο απο αυτον των Μουσουλμανων, δες τα αρχεια του Πατριαρχειου της Κωνσταντινουπολης, τα οποια απραθετω σε προηγουμενο ποστ μου και ειναι παντου στο διαδικτυο!!!
Αυτο δεν την κανει ελληνικη!!
Η Σμυρνη ητο/ειναι ελληνικη οσο και η Θρακη τουρκικη!!!

Ωρες ειναι τωρα να πουμε οτι το Μοναχο ειναι ελληνικο γιατι εχει 1,000,000 ελληνες!!!!

Ο νοών νοήτο!!!

Ο Χριστοδουλος (αιωνια του η μνημη) επαιζε το πολιτικο παιχνιδι που νομισε εκεινος οτι εξυπηρετουσε καλυτερα τον ιδιο για να ερθει η στιγμη να γινει ο Μακαριος της Ελλαδας!!
Δεν ειναι απαραιτητο να το ασπαστεις αυτο!!
Γιώργο σε ένα θρησκευτικό θέμα όπως αυτό, εμπλέκεις και εθνικά και νομίζω πως το χάνεις το όλο θέμα...
Αν οι αριθμοί σου ευσταθούν, δεν μιλάμε για 90% Τουρκόφωνων και εξισλαμισμένων, αλλά για ένα 25% του πληθυσμού με Ελληνική συνείδηση και γλώσσα (κάνε την διαίρεση 12500000 / 2500000).
Δεύτερον, αυτή η υπεραπλουστευμένη και συνάμα σύνθετη, αλλά και ποτισμένη με ολίγο ανθελληνισμό λογική σου δεν σ' αφήνει να σκεφτείς ότι με την ίδια λογική δεν έπρεπε ο Ελληνικός στρατός να μπει στην Μακεδονία και στην Θράκη, διότι ο Ελληνικός πλυθυσμός δεν ήταν πλειοψηφία. Οπότε, κατ' εσέ η στρατιωτική επέμβαση στην Ήπειρο, Μακεδονία και Θράκη δεν έπρεπε να γίνει!!!
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 12-05-2011, 16:10
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckalfas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο σε ένα θρησκευτικό θέμα όπως αυτό, εμπλέκεις και εθνικά και νομίζω πως το χάνεις το όλο θέμα...
Αν οι αριθμοί σου ευσταθούν, δεν μιλάμε για 90% Τουρκόφωνων και εξισλαμισμένων, αλλά για ένα 25% του πληθυσμού με Ελληνική συνείδηση και γλώσσα (κάνε την διαίρεση 12500000 / 2500000).
Δεύτερον, αυτή η υπεραπλουστευμένη και συνάμα σύνθετη, αλλά και ποτισμένη με ολίγο ανθελληνισμό λογική σου δεν σ' αφήνει να σκεφτείς ότι με την ίδια λογική δεν έπρεπε ο Ελληνικός στρατός να μπει στην Μακεδονία και στην Θράκη, διότι ο Ελληνικός πλυθυσμός δεν ήταν πλειοψηφία. Οπότε, κατ' εσέ η στρατιωτική επέμβαση στην Ήπειρο, Μακεδονία και Θράκη δεν έπρεπε να γίνει!!!
Λαθος εκτιμηση κανεις!!!

διαχρονικα τα θρησκευτικα ζητηματα εμπλεκονται με τα Πολιτικα και ενιοτε με τα στρατιωτικα! εξάλλου απαντω στον φιλο παραπανω σχεδον παραγραφο παραγραφο.
Οι αριθμοι μου ευσταθουν διοτι δεν ειανι δικα μου στοιχεια αλλα του Πατριαρχειου Κων/λης και τα οποια μπορεις να βρεις στο Ιντερνετ!
Εχω επισκευθει το πατριαρχειο 16 συνολικα φορες κι εχω περασει απειρες ωρες στην βιβλιοθηκη του και στο αρχειο του.
Ανθελληνικη η Ιστορικα τεκμηριωμενη πραγματικοτητα??? Δεν νομιζω!!!
Αν αφησουμε στην ακρη αυτα που μας εμαθαν στο σχολειο και μας εμποτιζαν με ολους τους δυνατους τροπους οι ιεραρχες αυτης της χωρας (εκει εμπλεκεται το θρησκευτικο με το πολιτικο, βλ. ''κρυφα σχολεια που δεν υπηρξαν αφου η οθωμανικη αυτοκρατορια παρειχε ανεξιθρησκεια)θα δουμε οτι η πραγματικοτητα ειναι τελειως διαφορετικη.

Για παραδειγμα η Θεσσαλονικη το 1904 ειχε 129796 κατοικους εκ των οποιων 45000 ελληνες Εβραιοι και 52000 Ορθοδοξους Ελληνες και μονον 28500 Οθωμανους (τουρκοι ονομαστηκαν μετα το 1922).
Το 1912-13 η ιδια πολη ειχε 158000 κατοικους εκ των οποιων 61500 ελληνες Εβραιοι και 39900 Ορθοδοξους Ελληνες οι δε Οθωμανοι ειχαν αυξηθει και ειχαν φτασει τους 46000.

Οποταν και πληθυσμιακα αλλα κυριως ιστορικα (Μ.Αλεξανδρος, Φιλλιπος κ.λ.π) δικαιως η τοτε ελλαδα διεκδικησε και πηρε με πολεμο τα εδαφη αυτα!
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 12-05-2011, 16:52
Fuji Ο/Η Fuji βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Βόλος - Σκόπελος
Μoto: BMW F650GS/DAKAR
Μηνύματα: 2,856
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

Δε πάμε να διαβάσουμε κανά ταξειδιωτικό θεματάκι, να πούμε κανα "καλωσώρισες στη παρέα μας", και να δούμε κανα τεχνικό θεματάκι;
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 12-05-2011, 17:10
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Fuji Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε πάμε να διαβάσουμε κανά ταξειδιωτικό θεματάκι, να πούμε κανα "καλωσώρισες στη παρέα μας", και να δούμε κανα τεχνικό θεματάκι;

......... δάσκαλε που δίδασκες ...
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 12-05-2011, 17:35
ltsiorak Ο/Η ltsiorak βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: veroia
Μoto: VFR 1200 DCT, HONDA VARADERO 1000, XT 660R,
Μηνύματα: 433
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου καταλαβαινω την βαρια Ελληνοροθοδοξη πιστη σου αλλα....,
  1. Η ιστορια δεν εχει να κανει με την πιστη μου.... και για να γινω ποιο σαφεστατος ΔΕΝ ειμαι ορθοδοξος αλλα ουτε χριστιανος.
  2. Ελληνορθοδοξοι, Παπικοι και Πρωτεσταντες βασιζουμε τις θρησκειες μας στην Παλαια και στην Καινη Διαθηκη

    οχι κανεις λαθος, δεχομαστε την παλαια διαθήκη ΑΛΛΑ σαν ιστορικο βιβλιο και όχι σαν θρησκευτικο, ειναι σαφεστατα εναντια στο καλο η παλαια διαθηκη. διαβασε λιγο το κεφαλαιο περι φιλιστεους που οι πατερες της εκκλισιας δεν δεχονταν.
  3. Ελληνορθοδοξοι, Παπικοι και Πρωτεσταντες εχουμε τα ιδια μυστηρια τα οποια τελουμε με τον ιδιο τροπο και

    αυτο παλι που το ειδες??? τη σχεση εχουν οι ορθοδοξοι με τους προτεσταντες??? καμια απολυτος....
  4. Μοιραζομαστε τα ιδια ευαγγελια που οι αποστολοι εγραψαν στα Αρχαίζοντα Ελληνικα

    ναι διοτι ο μεγας αλεξανδρος ειχε επιβαλει την ελληνικη

Επιπροσθετως, η επισημη γλωσσα του Βυζαντιου ηταν η ελληνικη και αρχιζε να εφαρμοζεται επισημα επι αυτοκρατορα Φλαβειου Ηρακλειου (610-641μ.χ.) αν και αυτη ομιλουταν απο πολυ πιο πριν (δες παρακατω)
Η ελληνικη Καρκινικη επιγραφη ''Νιψον ανομηματα μη μόναν όψιν'' (μετ.πλύνε τις αμαρτίες, όχι μόνο το πρόσωπo) ητο γραμμενη στην κρηνη στο προαυλιο του ναου της Αγιας Σοφιας.

το οποιο ομως δεν γραφτηκε κατα την κατασκευη του ναου αλλα ποοολλλλλαααα ετη μετα... και τονισα για ποιο λογο το βυζαντιο μετετρεπσε την επισιμη γλωσσα σε ελληνικα

Ο ναος αποπερατωθη απο τον Κωνσταντινο Β' (337 μ.χ.) δευτεροτοκος γυιος του Μεγάλου Κωνσταντινου, ο οποιος, οταν την ειδε τελειωμενη, ανεφωνησε '' «Δόξα τω Θεώ τω καταξιώσαντί με τοιούτον έργον επιτελέσαι. Νενίκηκά σε, Σολομών!» μιλωντας σε απταιστα αρχαιζουσα ελληνικα (270+ χρονια πριν να επιβληθουν κι επισημως απο τον Ηρακλειο και τα οποια παρεμειναν μεχρι την Αλωση) κι αναφερομενος φυσικα στον ναο του Σολομωντα στα Ιεροσολυμα!!!

Η ελληνικη ηταν η γλώσσα των αξιοκρατων... σε τη να μιλουσε σε αραμαικα.???


Στην σμυρνη (παραλια Μικρας Ασιας) κατοικουσαν Ιωνες (ριζα τωνβ ελληνων σημερα), σουμεριοι, Λαζοί, Παμφύλοι, Σάνοι, αφουροι κ.α. εκ των οποιων το 90% ηταν τουρκοφωνοι ¨η εξισλαμισμενοι λαοι!
Το 1922 ο πληθυσμος της Μικρας ασιας ηταν 12,388,551 ανθρωποι εκ των οποιων μονον τα 2,500,000 ηταν ελληνες!!!

Μα καλα πας τωρα??? τη ειναι αυτα που λες???? τετοιο ανθελληνα πρωτη φορα βλεπω... οι ελληνες της σμυρνης επαθαν απο το 1850 οτι επαθαν οι σερβοι του κοσσοβου,,, εκδιωχθηκαν με σκληρα μετρα και πολλοι αναγκαστικαν να ασπαστουν τον μουσουλμανισμο, και να πολιτογραφιθουν τουρκοι.....

δηλαδι στη σερβια το κοσσοβο ποιανου ειναι της αλβανιας??? οταν το 1990 το 80 % του πλυθησμου ηταν σερβοι και με τις διωξεις εμειναν 5%



Και τελος, στην Σμυρνη κατοικουσαν ΚΑΙ ελληνες αλλα σε πολυ μικροτερο αριθμο απο αυτον των Μουσουλμανων, δες τα αρχεια του Πατριαρχειου της Κωνσταντινουπολης, τα οποια απραθετω σε προηγουμενο ποστ μου και ειναι παντου στο διαδικτυο!!!
Αυτο δεν την κανει ελληνικη!!
Η Σμυρνη ητο/ειναι ελληνικη οσο και η Θρακη τουρκικη!!!

Μην μπαιρδευεις τη θρακη, εκει ο πλυθυσμος ειναι 50% ελληνες και 50% μουσουλμανοι, και για να πας να διαβασεις και ενα βιβλιο για το πως ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΑΜΕ ΤΟΥΣ μουσουλμανους τουρκους.... διοτι αν πηγαινες καμια βολτα κατα εκει το 80 θα εβλεπες οτι οι ανθρωποι ειναι πομακοι μουσουλμανοι βουλγαροφωνοι και για να μην εχουμε προβλημα με το κου#####σμο και να μην εχουν τασεις να πανε με το ανατολικο μπλοκ εμεις τους βαπτισαμε τουρκους.... εχω πολλους φιλους εκει και μπορω να σε πω λεπτομερειες...

Ωρες ειναι τωρα να πουμε οτι το Μοναχο ειναι ελληνικο γιατι εχει 1,000,000 ελληνες!!!!

εμεις οχι αλλα οι τουρκοι ηδη λενε οτι το βερολινο ειναι τουρκικο....

Ο νοών νοήτο!!!

Ο Χριστοδουλος (αιωνια του η μνημη) επαιζε το πολιτικο παιχνιδι που νομισε εκεινος οτι εξυπηρετουσε καλυτερα τον ιδιο για να ερθει η στιγμη να γινει ο Μακαριος της Ελλαδας!!

πρεπει να κανεις κατι για τη μνημη σου..... μηπως θυμασε γιατι ο χριστοδουλος φωναζε??? ε??? μηπως???

ο μακαριτης ελεγε αυτα που γινονται σημερα... αλλα τα κομματοσκυλα ενος συγκεκριμενου κομματος που κατασπαταλησε το δημοσιο χρημα επι 30 χρονια και επειτα μας εβαλε και στο ΔΝΤ επι προθυπουργιας του αρχιερεα με τις μιζες απο υποβρηχια μεχρι σιμενσ... εβγαιναν και ουρλιαζαν.... για τις ταυτοτητες λες και το προβλημα της ελλαδας ΗΤΑΝ ΟΙ ΤΑΥΤΟΤΗΤΕς.... δεν βλεπανε τα χαλια τους οι ηλιθιοι οι ταυτοτητες επρεπε να αλλαξουν....

σφαζουν και ρημαζουν οι λαθρεοι και εμεισ τους δωσαμε δικαιωμα ψηφου... εσφαξαν το παλικαρι μεσα στο δρομο για μια καμερα και αντι να καει η αθηνα ολοι μουγκα...

γιατι ρε μαγκα δε μιλας για αυτο? γιατι δεν μιλας για το φοβο του ελληνα
για το οτι κατηντησε ερμαιο της τυχης του καθε πακι...

για τι δεν μιλας για την κατασταση στην πατρα με τους αφγανου?

ο χριστοδουλος σας πειραξε.... ρε ουστ

δεν ειναι χριστανος... αλλα βαρεθηκα να βλεπω προδοτες σε αυτη τη χωρα...


Δεν ειναι απαραιτητο να το ασπαστεις αυτο!!
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Λαθος εκτιμηση κανεις!!!

διαχρονικα τα θρησκευτικα ζητηματα εμπλεκονται με τα Πολιτικα και ενιοτε με τα στρατιωτικα! εξάλλου απαντω στον φιλο παραπανω σχεδον παραγραφο παραγραφο.
Οι αριθμοι μου ευσταθουν διοτι δεν ειανι δικα μου στοιχεια αλλα του Πατριαρχειου Κων/λης και τα οποια μπορεις να βρεις στο Ιντερνετ!
Εχω επισκευθει το πατριαρχειο 16 συνολικα φορες κι εχω περασει απειρες ωρες στην βιβλιοθηκη του και στο αρχειο του.
Ανθελληνικη η Ιστορικα τεκμηριωμενη πραγματικοτητα??? Δεν νομιζω!!!
Αν αφησουμε στην ακρη αυτα που μας εμαθαν στο σχολειο και μας εμποτιζαν με ολους τους δυνατους τροπους οι ιεραρχες αυτης της χωρας (εκει εμπλεκεται το θρησκευτικο με το πολιτικο, βλ. ''κρυφα σχολεια που δεν υπηρξαν αφου η οθωμανικη αυτοκρατορια παρειχε ανεξιθρησκεια)θα δουμε οτι η πραγματικοτητα ειναι τελειως διαφορετικη.

μηπως εχεις παει καθολου στον ποντο ??? δεν πας μια βολτα και εκει.,...

εγω πηγα και βρηκα συγγενεις μου... μουσουλμανους πλεον... θελεις να σε πω τη εκανε η οθωμανικη αυτοκρατορια και το τουρκικο κρατος εκει?

ρε κοιτα να δεις φαν της ρεπουσης...




Για παραδειγμα η Θεσσαλονικη το 1904 ειχε 129796 κατοικους εκ των οποιων 45000 ελληνες Εβραιοι και 52000 Ορθοδοξους Ελληνες και μονον 28500 Οθωμανους (τουρκοι ονομαστηκαν μετα το 1922).
Το 1912-13 η ιδια πολη ειχε 158000 κατοικους εκ των οποιων 61500 ελληνες Εβραιοι και 39900 Ορθοδοξους Ελληνες οι δε Οθωμανοι ειχαν αυξηθει και ειχαν φτασει τους 46000.

μπερδευεσαι και παλι..... διαβασε καλυτερα



Οποταν και πληθυσμιακα αλλα κυριως ιστορικα (Μ.Αλεξανδρος, Φιλλιπος κ.λ.π) δικαιως η τοτε ελλαδα διεκδικησε και πηρε με πολεμο τα εδαφη αυτα!
και η θεσσαλονικη λογο του οτι ηταν ο αλεξανδρος ηταν ελληνικη... παλι καλα

για την σμυρνη που ειχαμε 200 φιλοσοφους τιποτα?

για την μηλιτο ???

για τον ποντο ρε παιδι???


τα βαριεμαι αυτα τα θεματα διοτι βαζεσε πολλες αναληθιες λογο κομματισμου.... να χαιρεστε τα κομματα σας...

Last edited by ltsiorak; 12-05-2011 at 17:38.
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 12-05-2011, 18:25
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ltsiorak Εμφάνιση μηνυμάτων
και η θεσσαλονικη λογο του οτι ηταν ο αλεξανδρος ηταν ελληνικη... παλι καλα

για την σμυρνη που ειχαμε 200 φιλοσοφους τιποτα?

για την μηλιτο ???

για τον ποντο ρε παιδι???

τα βαριεμαι αυτα τα θεματα διοτι βαζεσε πολλες αναληθιες λογο κομματισμου.... να χαιρεστε τα κομματα σας...
λοιπον φιλε μου,

τις προαλλες, μετα το επεισοδιο με τις ''βαφες'' σε άλλο νημα, αποφασισα να μην ξαναμπω σε αντιπαραθεσεις που περιεχουν υβρεις και ειρωνικα σχολια!

Το ιδιο θα κανω και σε εσενα και στην αξιολυπητη συμπεριφορα σου αποκαλωντας με ανθελληνα μονον και μονον διοτι παραθετω ιστορικα στοιχεια απο πολλες πηγες, μεχρις και του Πατριαρχειου, που εχουν επαληθευτει πολλακις!!
Τετοια συμπεριφορα για τετοια θεματα μονον Χρυσαυγιτες την εχουν με τους οποιους ουδεποτε ειχα ουτε θελω να εχω καμια σχεση!

Πιστευε οτι θελεις εμενα μην με ξαναενοχλησεις!!!

Reply With Quote
  #39  
Παλιό 12-05-2011, 18:42
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

Καλησπέρα και από εμένα.
Προσωπικά αποσύρομαι από το παρόν θέμα.
Καλή συνέχεια σε όσους συνεχίσουν………………………..
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 13-05-2011, 18:38
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Fuji Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλιστα ... ναι γεγονός, ίσως είμαι λίγο εκτός του θέματός σου. Ίσως πάλι όχι.
Φίλε μου στην πρώτη ευκαιρία θα τα πουμε... όμως εγώ ΔΕΝ ασχολήθηκα με τον Χριστό, αλλά με τον χριστιανισμό, κάτι που για πολλούς ίσως είναι τελείως άσχετο με το πρόσωπο του Χριστού και με την πίστη που μπορεί κάποιος να έχει.

ΥΓ. επίσης δεν έχω διαβάσει τίποτε άλλο ακόμη
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
AYTA EINAI TA ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΤΩΝ 21 ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕΝΩΝ ΓΙΑ ΠΑΙΔΟΦΙΛΙΑ MARK Μου τη δίνει που ..... 21 06-11-2010 09:59
ΤΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΤΩΝ ΟΧΗΜΑΤΩΝ (ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ) arisxios Αυτοκίνητο 1 04-10-2009 10:41
ΤΑ ΔΑΣΑΡΧΕΙΑ ΝΕΚΡΟΘΑΦΤΕΣ ΤΩΝ ΔΑΣΩΝ ntinopoulos Περιβάλλον 11 25-08-2009 09:54
ΤΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΤΩΝ ΟΧΗΜΑΤΩΝ syan Τεχνικά θέματα διάφορα 8 08-06-2009 19:50
ΤΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΤΩΝ ΟΧΗΜΑΤΩΝ .Tι σημαίνουν τα γράμματα και οι αριθμοί.... . riko46 Τεχνικά θέματα διάφορα 11 24-03-2009 23:16


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:00.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!