GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Επικαιρότητα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 31-07-2013, 14:23
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Απόλυση «κοπανατζή» υπαλλήλου της Βουλής

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Al Bandy Εμφάνιση μηνυμάτων
Τουλάχιστον είσαι ειλικρινής. Να σού πω όμως μια ιστορία. Το 1945 το Γ' Ράϊχ, αυτό που φάνταζε παντοκρατορία και αιώνιο, αυτό που φάνταζε η νέα τάξη πραγμάτων κατέρρευσε σε μόλις μερικά χρόνια. Η γερμανική κατοχή τής Ελλάδος τελείωσε (ήδη από το '44) και οι Γερμανοί έφυγαν.
Και τότε, οι μέχρι τότε συνεργάτες τους, κουκουλοφόροι, μαυραγορίτες, προδότες, δωσίλογοι, ταγματασφαλίτες έμειναν χωρίς προστάτες.
Στα χέρια τού λαού!

Αρχίστε να το σκέφτεστε καλού-κακού!
Αν διαβαζες το προφιλ μου θα εβλεπες οτι η ειλικρινεια ειναι ενα απο τα χαρακτηριστικα μου.......

Επιπλεον, το παρον ποστ σου ειναι ακρως προσβλητικο και με αναγκαζει να μην σου μιλησω πια φιλικα αλλα τελειως εχθρικα...........

Εισαι λοιπον προκλητικος αλλα και ανιστορητος οπως ολοι οι αριστεροι οι οποιοι φτιαχνουν την ιστορια κατα το δοκουν....αν δεν το καταλαβες σε ταμπελιαζω τωρα!!!

Οι ταγματασφαλιτες και λοιποι που αναφερεις βεβαιως και κακως συγκροτηθηκαν επι Γερμανικης κατοχης, συνεργαστηκαν με τους Γερμανους, κυνηγησαν οτι αριστερο υπηρχε στην χωρα και σφαγιαστηκαν μετα απο πολιορκιες και κυνηγητο απο τις δυναμεις του Αρη (του Μεγαλου Αρη....) σε Ναύπλιο, Αγρίνιο, Τρίπολη, Κόρινθο, Πάτρα κατα την διαδυκασια της απελευθερωσης.

Μετα την απελευθερωση ομως, δυνάμεις των Ταγμάτων Ασφαλείας παρέμειναν επιτηρούμενες στο στρατόπεδο στο Γουδί, απελευθερώθηκαν όμως από εκεί από την κυβέρνηση Παπανδρέου, οπλίστηκαν και πολέμησαν στο πλευρό της κυβέρνησης και των Βρετανών κατά τα Δεκεμβριανά (ξερεις τοτε που το ΕΑΜ διαδηλωσε ενοπλο εναντια στο διαταγμα αφοπλισμου ολων των ανταρτικων ομαδων), την ένοπλη σύρραξη στην Αθήνα που σηματοδότησε την αρχή του Ελληνικού Εμφύλιου. Αρκετά μέλη τους δε, ενσωματώθηκαν στα Τάγματα Εθνοφυλακής, το στρατό που δημιουργήθηκε μετά την Κατοχή, επιδιδόμενοι σε βιαιότητες και εκδικητικές πράξεις εναντίον των αριστερών. Στη λογική της συμμετοχής τους στον εμφύλιο με την πλευρά του κυβερνητικού στρατού, αμνηστεύθηκαν πολλοί από τους καταδικασθέντες, μερικοί από τους οποίους ακολούθησαν καριέρα στον Ελληνικό Στρατό.

Αυτο για την αποκατασταση της ιστορικης ημιμαθειας σου........

επιπροσθετως και τελος, ονοματα οπως Παπανδρεου (πρωθυπουργος τοτε ο Γεωργιος), Ραλλης, Παγκαλος (εμπνευστες των Ταγματων), Παπαδογκωνας (Διοικητης) και αλλα ακουγονταν και μετα το τελος του εμφυλιου και κυβερνησαν την χωρα αυτη ως βουλευτες ¨η και Πρωθυπουργοι.....μεχρι σημερα.
Για πια λοιπον παραδοση τους ''στον ελληνικο λαο'' μιλας? Λαθος σε πληροφορησαν απο τον Περισσο........
Αυτο σημαινει οτι η αριστερα πεφτει ''βαρια'' στα στομαχια των Ελληνων και δυσκολοχωνευτη.........οποτε καλη σου ημερα και μην ελπιζεις αδικα!!!!

Υ.Γ. κατσε στα 9 σου μυνηματα.....δεν σε παιρνει σε τετοιες συζητησεις.

Last edited by GeorgeP; 31-07-2013 at 14:37.
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 31-07-2013, 14:47
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Απόλυση «κοπανατζή» υπαλλήλου της Βουλής

αυτο νομιζω οτι γραφτηκε για πρωτη φορα......
ο αριθμος μηνυματων, να σε κατσει στα αυγα σου........
ενδιαφερον ..........
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 31-07-2013, 15:09
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Απόλυση «κοπανατζή» υπαλλήλου της Βουλής

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο νομιζω οτι γραφτηκε για πρωτη φορα......
ο αριθμος μηνυματων, να σε κατσει στα αυγα σου........
ενδιαφερον ..........
με 6 μνμ εις τον γύψον σύντροχε.......
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 31-07-2013, 16:28
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Απόλυση «κοπανατζή» υπαλλήλου της Βουλής

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
[COLOR="Blue"][SIZE="3"][FONT="Comic Sans MS"]
Εισαι λοιπον προκλητικος αλλα και ανιστορητος οπως ολοι οι αριστεροι οι οποιοι φτιαχνουν την ιστορια κατα το δοκουν....αν δεν το καταλαβες σε ταμπελιαζω τωρα!!!
Μα δεν είμαι αριστερός βρε. Τρελλαίνομαι από χαρά όμως που έχεις γίνει έξω φρενών. Έτσι, έτσι!
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 31-07-2013, 16:32
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Απόλυση «κοπανατζή» υπαλλήλου της Βουλής

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Al Bandy Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα δεν είμαι αριστερός βρε. Τρελλαίνομαι από χαρά όμως που έχεις γίνει έξω φρενών. Έτσι, έτσι!
Λαθος εκτιμηση κανεις...........πασχω απο καρδια και υψηλη πιεση οποταν το ρημα ''εκνευριζομαι'' δεν υπαρχει στο λεξιλογιο μου.....
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 31-07-2013, 16:37
Corvo Ο/Η Corvo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2012
Περιοχή: Τρικαλα
Μoto: africa 650
Μηνύματα: 131
Προεπιλογή Απάντηση: Απόλυση «κοπανατζή» υπαλλήλου της Βουλής

Γιωργο βλεπω οτι δεν μου απαντησες ισως δεν ηθελες να ασχοληθεις με εναν ακομα ημιμαθη "αριστερο" οπως λες.
Αφου οποιος δεν ειναι με την κυβερνηση σου,ο Θεος να την κανει , ειναι αριστερος...

Η κυβερνηση σου που οδηγησε τοσο κοσμο στην αυτοκτονια, τοσους ανθρωπους σε ενα ακομα κυμα μεταναστευσης, μια κυβερνηση με το ετσι θελω με νομους φτιαγμενους απο αυτους για αυτους. Bonus εδρων, με τον Βενιζελο προεδρο κομματους που με τα βιας ειναι στη βουλη, να γινεται αντιπροεδρος κυβερνησης!
Να θαυμασω εγω μια δημοκρατια...
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 31-07-2013, 16:45
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Απόλυση «κοπανατζή» υπαλλήλου της Βουλής

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Λαθος εκτιμηση κανεις...........πασχω απο καρδια και υψηλη πιεση οποταν το ρημα ''εκνευριζομαι'' δεν υπαρχει στο λεξιλογιο μου.....

Ε, τότε μην συζητάς τέτοια θέματα βρε γιατί θα πάθεις κανά έμφραγμα γέρος άνθρωπος!
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 31-07-2013, 17:20
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Απόλυση «κοπανατζή» υπαλλήλου της Βουλής

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Corvo Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιωργο βλεπω οτι δεν μου απαντησες ισως δεν ηθελες να ασχοληθεις με εναν ακομα ημιμαθη "αριστερο" οπως λες.
Αφου οποιος δεν ειναι με την κυβερνηση σου,ο Θεος να την κανει , ειναι αριστερος...

Η κυβερνηση σου που οδηγησε τοσο κοσμο στην αυτοκτονια, τοσους ανθρωπους σε ενα ακομα κυμα μεταναστευσης, μια κυβερνηση με το ετσι θελω με νομους φτιαγμενους απο αυτους για αυτους. Bonus εδρων, με τον Βενιζελο προεδρο κομματους που με τα βιας ειναι στη βουλη, να γινεται αντιπροεδρος κυβερνησης!
Να θαυμασω εγω μια δημοκρατια...

Aν εννοεις το μηνυμα #18 λυπαμαι αλλα σε ειρωνικα ποστ συνηθως δεν απαντω......
Σε αυτο ομως εδω που εχει μια σοβαρη βαση θα σου απαντησω...........

Λαθος εκτιμηση κανεις με το
''....οποιος δεν ειναι με την κυβερνηση σου,ο Θεος να την κανει , ειναι αριστερος......'' δεν ειμαι αυτης της νοοτροπιας.
Οταν ομως λεει και γραφει
''........ οι μέχρι τότε συνεργάτες τους, κουκουλοφόροι, μαυραγορίτες, προδότες, δωσίλογοι, ταγματασφαλίτες έμειναν χωρίς προστάτες.
Στα χέρια τού λαού!
Αρχίστε να το σκέφτεστε καλού-κακού!''
τοτε ενεχει σοβαρες ενδειξεις οτι ειναι αριστερος αφου η φρασεολογια παραπεμπει σε ομιλια της Παπαρηγα αλλα και στην ιδεολογια αλλα κυριως φρασεολογια του ΚΚΕ γενικοτερα.

Για τις αυτοκτονιες του κοσμου τα εχω πει πολες φορες κι εχω δημοσιευσει σε
σχετικο νημα τις στατιστικες. Ενδεικτικα σου λεω οτι απο το 1999 και μεχρι το 2007 (με στοιχεια της αναβασης και της ΕΛΣΤΑΤ) καθε χρονο διαπρατονται 410-450 αποπειρες τετελεσμενες και μη στην χωρα μας. Τοσες εγιναν και το 2011 οπου ειχε ξεσπασει η κριση κι εχουμε στοιχεια. Επισης δημοσιευω την στατιστικη της μειωσης των αυτοκτονιων στην Ελλαδα κατα 6% απο το 1995 μεχρι το 2010.

για μενα το εχω ξαναπει θεμα αυτοκτονιων λογω κρισης επειδη ετσι θελουν να το ταυτισουν οι πολιτικοι του αριστερου κι ακροδεξιου πολιτικου χωρου δεν υφισταται.
Οπως και για την μεταναστευση, καποιοι πολυ λιγοι φευγουν και οι περισσοτεροι εξ αυτων ξαναγυριζουν πισω, αν θες στοιχεια να σου δωσω.

Τωρα οσο για το μπονους εδρων το οποιο ειναι παγιο αιτημα του ΚΚΕ να καταργηθει και να παμε στην απλη αναλογικη (δεν σε χρωματιζω, απλα υποθετω) σκεψου οτι, η 3κομματικη δεν ευδοκιμησε, καμια οικουμενικη δεν τελεσφορισε........σκεψου τι θα γινοταν με 7 κομματα στην βουλη και κανενα με πλειοψηφια......ΜΥΛΟΣ!!! Γιαυτο το συνταγμα προβλεπει το μπονους των 50 εδρων για να κυβερναει καποιος!!!!!
Εξάλλου δεν ειναι αποκυημα της Ελληνικης συγχρονης δημοκρατια αλλα της δημοκρατιας των Αθηνων του 50 Π.Χ. των Περικλη και Πλατωνα οπου παντα καποιος απο αυτους που ειχαν δικαιωμα στην ψηφο ειχε αυξμενα ποσοστα. Ετσι σε περιπτωση ισοβαθμιας ο δικος του ψηφος επιανε για δυο ωστε να υπαρξει πλοιοψηφια..........

αυτη ειναι η δημοκρατια.....

Last edited by GeorgeP; 31-07-2013 at 17:22.
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 31-07-2013, 19:05
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Απόλυση «κοπανατζή» υπαλλήλου της Βουλής

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων

......

αυτη ειναι η δημοκρατια.....
Η πλειοψηφική...
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 01-08-2013, 06:52
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή Απόλυση «κοπανατζή» υπαλλήλου της Βουλής

Η αρχαία ελληνική δημοκρατία μαραζωσε μέσα σε μερικές εκατονταετιες 5ο αιώνα πΧ εώς 3ο αιώνα πΧ που καταληθηκε από τους Μακεδόνες με πολίτευμα την βασιλεία .
Στο μεσοδιάστημα είχε και δυο περιόδους με επαναστάσεις που κυριάρχησαν μοναρχικά πολιτευματα αλλα ξαναεπανηλθε η δημοκρατία.

Μην εξιδανικευετε την αρχαία δημοκρατία , φθάρηκε και αυτή σε σύντομο χρονικό διάστημα με την επικράτηση των ρητόρων στην Βουλή , είς βάρος των άξιων.
Και στα αξιώματα όπως οι στρατηγοί αντί να τα καταλαμβάνουν οι ικανοί στον πόλεμο τα καταλαμβαναν σταδιακά οι λαοπλάνοι και οι δημοφιλης. Ενώ με τις ψηφοφορίες του έξωστραγγισμού εδιωχναν με ψεύτικες - φτιαχτες κατηγορίες , τους ανεπιθύμητους αλλά ικανούς που μπορούσαν να τους φάνε την θέση ....

Ετσι έπεσε η Αθηναϊκή Δημοκρατία. Σας θυμίζει κάτι ;

Θέλετε να βάλουμε στοίχημα ποιο θα ειναι το επόμενο πολίτευμα στην Ελλάδα αλλά και στις άλλες "δημοκρατικές " χώρες , όπως οι ΗΠΑ , οι ευρωπαϊκές χώρες κλπ ;

Εγω λέω στην καλύτερη περίπτωση το ολιγαρχικό πολίτευμα αλλά πιθανά και η μοναρχία.
Δείτε τι κάνανε στη δημοκρατία της Αιγύπτου και την εκλεγμένης κυβέρνηση οι άλλες δημοκρατίες , μη μου πείτε ότι αυτό δεν ειναι παρακμή του δημοκρατικού πολιτεύματος .....

Ελάτε να μου πείτε μετά για την φωνή του λαού ..... Η ιστορία επαναλαμβάνεται ....

Last edited by peterv; 01-08-2013 at 07:01.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:12.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!