GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Χωμάτινες εξορμήσεις

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 10-11-2011, 11:15
mitros1974 Ο/Η mitros1974 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: ΚΤΜ 990 adventure
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Απάντηση: Χωμάτινη βολτούλα το Σάββατο 12/11/11

Γ....το! Εχω καταστημα και δουλεύω το Σάββατο.
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 10-11-2011, 12:24
danaos Ο/Η danaos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Μoto: !?!?!?
Μηνύματα: 6,920
Προεπιλογή Απάντηση: Χωμάτινη βολτούλα το Σάββατο 12/11/11

Επειδή μαζευόμαστε -και πολύ το χαίρομαι αυτό- αρκετός κόσμος να πώ μερικά πραγματάκια -χωρίς να παρεξιγιθώ ελπίζω- από κανέναν...

Λοιπόν ναι η διαδρομή είναι εύκολη
όχι όμως σε σημείο που την λές απλή...

Δηλαδή υπάρχουν σημεία που πρέπει να ξέρεις πως θα περάσεις...

Πρέπει όπως είχα γράψει και στο πρώτο μου μήνυμα να έχει κάνει το level 1 ή να έιναι επιπέδου τουλάχιστον level 1

ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ και μόνο!!!!!!!

Δεν είναι θέμα το ότι θα καθυστερούμε ή κάτι άλλο...

Ειναι καθαρά θέμα ασφάλειας του ίδιου του αναβάτη..

Και μετά απο κουβέντα που έκανα εχθές με τον Στράτο (sliv) μου είπε

"εγω με ασφάλτινα δεν θα πήγαινα "

και απο ότι έιδα θα βρέξει και την παρασκευή -μόνο την παρασκευή όχι την ημέρα της βόλτας μας - και δεν ξέρω τι θα συναντήσουμε στο βουνό ....

Και το ξανά λέω δεν έχω πρόβλημα να έρθουν όλοι ...

Απλά προσπαθώ να προλάβω να προλάβω κάποια πράγματα και καταστάσεις.

αυτά

Περιμένω ΠΜ χαχαχαχαχα
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 10-11-2011, 12:29
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Χωμάτινη βολτούλα το Σάββατο 12/11/11

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από danaos Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή μαζευόμαστε -και πολύ το ..................................................κάποια πράγματα και καταστάσεις.

αυτά

Περιμένω ΠΜ χαχαχαχαχα

Ντάνυ το Level 1 το έχω κάνει. Αυτό όμως δεν μου λέει τίποτα. Και επειδή δεν θέλω να γίνω δυνητικό κόλλημα στην παρέα, για αυτό λέω να ανεβάσει κάποιος τον χάρτη, ώστε αν κάτι δεν πάει καλά, ούτε να σας καθυστερήσω, ούτε να σας δυσκολέψω.

Με GPS θα είμαι, θα πάρω την πρώτη 'έξοδο' προς άσφαλτο, και όλα καλά.

Αν δεν γίνεται με χάρτη, κάποια σημεία της πορείας.

Ευχαριστώ.
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 10-11-2011, 13:02
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Χωμάτινη βολτούλα το Σάββατο 12/11/11

Δαναε, αν η διαδρομη που θα πατε ειναι αυτη ακριβως (που νομιζω οτι στο 90% ειναι) και εφοσον ο sliv μιλαει γι αυτη την διαδρομη, εγω πιστευω οτι βγαινει και με ασφαλτινα, εφοσον ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΡΕΞΕΙ και εφοσον αυτος που θα παει με ασφαλτινα ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΕΙ.


Σορυ ρε παιδια, αλλα αυτο το πραγμα "πρεπει να εχετε κανει το level 1", μου θυμιζει τον Σπανο και παρ ολο που τον γουσταρω σαν οδηγο, δεν μου αρεσε οταν το ελεγε.

Υπαρχουν παιδια που το "πανε" το μηχανακι και δεν εχουν κανει κανενα σχολειο γιατι ετσι γουσταρουν.
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 10-11-2011, 13:13
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Χωμάτινη βολτούλα το Σάββατο 12/11/11

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από emix Εμφάνιση μηνυμάτων
Δαναε, αν η διαδρομη που θα πατε ειναι αυτη ακριβως (που νομιζω οτι στο 90% ειναι) και εφοσον ο sliv μιλαει γι αυτη την διαδρομη, εγω πιστευω οτι βγαινει και με ασφαλτινα, εφοσον ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΡΕΞΕΙ και εφοσον αυτος που θα παει με ασφαλτινα ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΕΙ.


Σορυ ρε παιδια, αλλα αυτο το πραγμα "πρεπει να εχετε κανει το level 1", μου θυμιζει τον Σπανο και παρ ολο που τον γουσταρω σαν οδηγο, δεν μου αρεσε οταν το ελεγε.

Υπαρχουν παιδια που το "πανε" το μηχανακι και δεν εχουν κανει κανενα σχολειο γιατι ετσι γουσταρουν.

και θελεις να πεις τι τωρα?
οτι σε μια ΧΩΜΑΤΙΝΗ βολτα ειναι περιττα τα ΧΩΜΑΤΙΝΑ λαστιχα?
σε λιγο να γινονται "εκπτωσεις" και σε εξοπλισμο-κρανη,μποτες,θωρακες-επειδη καποιοι ειναι ...χεραδες και δεν πεφτουν...
που ειδες οτι ο δαναος ειπε οτι πρεπει να εχουν οπωσδηποτε κανει το level 1?ειπε Η ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΠΙΠΕΔΟΥ LEVEL 1!
και στο κατω κατω αυτος κανονιζει τη βολτα,αυτος και τους κανονες ασφαλειας?
ο σπανος που κολλαει?
συνελθε ηλια...
πας και χωμα και θα πρεπε να σαι πιο ευαισθητοποιημενος με τους κανονες του χωματος...
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 10-11-2011, 13:28
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Χωμάτινη βολτούλα το Σάββατο 12/11/11

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
και θελεις να πεις τι τωρα?
οτι σε μια ΧΩΜΑΤΙΝΗ βολτα ειναι περιττα τα ΧΩΜΑΤΙΝΑ λαστιχα?
σε λιγο να γινονται "εκπτωσεις" και σε εξοπλισμο-κρανη,μποτες,θωρακες-επειδη καποιοι ειναι ...χεραδες και δεν πεφτουν...
που ειδες οτι ο δαναος ειπε οτι πρεπει να εχουν οπωσδηποτε κανει το level 1?ειπε Η ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΠΙΠΕΔΟΥ LEVEL 1!
και στο κατω κατω αυτος κανονιζει τη βολτα,αυτος και τους κανονες ασφαλειας?
ο σπανος που κολλαει?
συνελθε ηλια...
πας και χωμα και θα πρεπε να σαι πιο ευαισθητοποιημενος με τους κανονες του χωματος...

Δεν ειπα ποτε να μην φοραμε εξοπλισμο στις χωματινες βολτες. Εγω και στις Αλυκες Αναβυσσου να παω φοραω πληρη εξοπλισμο, ακομα και θωρακα.
Οταν βαζω μια ανακοινωση για βολτα, τουλαχιστον λεω τι συνθηκες επικρατουν. Ο καθενας μετα παιρνει την ευθυνη του.
Ο Δαναος ειπε να ειναι τουλαχιστον επιπεδου 1, οχι να το εχει παρακολουθησει. Πολυ σωστα το ειπες.
Και πως ξερει καποιος τι επιπεδου ειναι; Επειδη απλα το νοιωθει;

Και οσο αναφορα τα λαστιχα, ακομα και στα σχολεια λενε οτι τουλαχιστον το level 1 βγαινει και με ασφαλτινα. Αλλωστε και χωματινα να φορας, αν δεν ξερεις να το πας θα εχεις προβλημα.

Ντινοπουλε ξερεις οτι σε συμπαθω ιδιαιτερα και εχεις μια ξεχωριστη θεση στην καρδια μου λογω της βοηθειας που εδωσες στον γαμπρο μου. Εσυ και μερικα αλλα παιδια, δωσατε λιγο παραπανω χρονο ζωης σ αυτον τον ανθρωπο.

Δεν θελω να υπαρχει παρεξηγηση φυσικα. Εγω απλα το ειπα για να δωθει η χαρα και σε αλλα παιδια να συμμετεχουν στις βολτες και φυσικα μετα ν αποφασισουν αν θα πανε στα σχολεια και αν θα ξοδεψουν χρηματα για να παρουν χωματινα λαστιχα.

Φυσικα ο Δαναος ειναι ο αρχηγος της βολτας. Εγω απλα μια αποψη ειπα και πιστευω οτι δεν απεχει απο την πραγματικοτητα.
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 10-11-2011, 13:32
bogart Ο/Η bogart βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Άλιμος
Μoto: F800 GS
Μηνύματα: 1,256
Προεπιλογή Απάντηση: Χωμάτινη βολτούλα το Σάββατο 12/11/11

παιδιά την προηγούμενη βδομάδα που το κάναμε μπήκανε με ασφάλτινα 2-3 παιδιά που πατάγανε πρώτη φορά χώμα και πήγανε αξιοπρεπέστατα...

αλλά φυσικά δεν είχε βρέξει, αν την Παρασκευή ρίξει βροχή τα χωμάτινα λάστιχα είναι απαραίτητα...

για μένα με ασφάλτινα λάστιχα δεν την ευχαριστιέσαι καν την βόλτα...

αλλά η τσέπη του καθενός ορίζει πολλά...
τον εξοπλισμό...
τα σχολεία...

δεν είναι κακό να δοκιμάσει πάντως κάποιος να πάρει μια ιδέα...
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 10-11-2011, 13:39
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Χωμάτινη βολτούλα το Σάββατο 12/11/11

το χωμα ειναι χωμα κυριοι με οτι αυτο συνεπαγεται!!!
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 10-11-2011, 13:53
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Χωμάτινη βολτούλα το Σάββατο 12/11/11

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από emix Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειπα ποτε να μην φοραμε εξοπλισμο στις χωματινες βολτες. Εγω και στις Αλυκες Αναβυσσου να παω φοραω πληρη εξοπλισμο, ακομα και θωρακα.
Οταν βαζω μια ανακοινωση για βολτα, τουλαχιστον λεω τι συνθηκες επικρατουν. Ο καθενας μετα παιρνει την ευθυνη του.
Ο Δαναος ειπε να ειναι τουλαχιστον επιπεδου 1, οχι να το εχει παρακολουθησει. Πολυ σωστα το ειπες.
Και πως ξερει καποιος τι επιπεδου ειναι; Επειδη απλα το νοιωθει;

Και οσο αναφορα τα λαστιχα, ακομα και στα σχολεια λενε οτι τουλαχιστον το level 1 βγαινει και με ασφαλτινα. Αλλωστε και χωματινα να φορας, αν δεν ξερεις να το πας θα εχεις προβλημα.

Ντινοπουλε ξερεις οτι σε συμπαθω ιδιαιτερα και εχεις μια ξεχωριστη θεση στην καρδια μου λογω της βοηθειας που εδωσες στον γαμπρο μου. Εσυ και μερικα αλλα παιδια, δωσατε λιγο παραπανω χρονο ζωης σ αυτον τον ανθρωπο.

Δεν θελω να υπαρχει παρεξηγηση φυσικα. Εγω απλα το ειπα για να δωθει η χαρα και σε αλλα παιδια να συμμετεχουν στις βολτες και φυσικα μετα ν αποφασισουν αν θα πανε στα σχολεια και αν θα ξοδεψουν χρηματα για να παρουν χωματινα λαστιχα.

Φυσικα ο Δαναος ειναι ο αρχηγος της βολτας. Εγω απλα μια αποψη ειπα και πιστευω οτι δεν απεχει απο την πραγματικοτητα.
θεωρω οτι καταλαβαινεις το σκεπτικο μου!
απο τη στιγμη που καποιος οπως λες δε μπορει να κρινει αν ειναι επιπεδου level 1 κτλ πως περιμενεις να κρινει τον αν μπορει να παει με χωματινα η ακομη και το να παει...
για μενα χωμα = χωματινα λαστιχα=εξοπλισμος
αυτα!
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 10-11-2011, 13:56
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Χωμάτινη βολτούλα το Σάββατο 12/11/11

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
θεωρω οτι καταλαβαινεις το σκεπτικο μου!
απο τη στιγμη που καποιος οπως λες δε μπορει να κρινει αν ειναι επιπεδου level 1 κτλ πως περιμενεις να κρινει τον αν μπορει να παει με χωματινα η ακομη και το να παει...
για μενα χωμα = χωματινα λαστιχα=εξοπλισμος
αυτα!
Ναι,καταλαβα το σκεπτικο σου, αλλα και το δικο μου σκεπτικο λεει οτι μην διωχνεις τον αλλον που εχει την καψα να κανει λιγο χωματακι και που δεν εχει παρεα και που δεν μπορει να δωσει (ισως ασκοπα) χρηματα για χωματινα λαστιχα, πριν τουλαχιστον μπει πρωτη φορα και δει αν του αρεσει.
Ειδικα σ αυτη την διαδρομη που λεει ο Δαναος και φυσικα και με απαραιτητη προυποθεση να μην εχει βρεξει.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Χωμάτινη εξόρμηση Σάββατο & Κυριακή 25 - 26 Ιουνίου 2011 !!! Arkas Χωμάτινες εξορμήσεις 28 13-06-2011 21:01
Ένα Φθινοπωρινό Σαββατοκύριακο στο Πήλιο και τις ακτές του Michael Chatzilias Εκδρομές εντός Ελλάδος 45 01-10-2010 17:11
ΛΕ.ΚΛΑ.Μ.Π. - Φθινοπωρινό Σαββατόβραδο kostasvar Συναντήσεις - Εκδηλώσεις (Μόνο επίσημες συναντήσεις) 13 12-10-2009 22:20
Xωμάτινη απόδραση - Σάββατο 28-2-2009 emix Χωμάτινες εξορμήσεις 23 07-04-2009 13:00


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:40.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!