GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Εξοπλισμός αναβάτη > Κράνη

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 23-09-2012, 10:06
bill 800gs Ο/Η bill 800gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΛΟΥΤΡΑΚΙ
Μoto: BMW F800GS - YAMAPA WR 250
Μηνύματα: 664
Προεπιλογή Απάντηση: Παιδικό κράνος! Αν μπορείτε βοηθήστε.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα είναι να μην βγάζουμε δικά μας απωθημένα πάνω στα παιδάκια, "καμαρώνοντάς" τα να κάνουν πράγματα που εμείς δεν μπορέσαμε να κάνουμε.
Aυτο που κολλαει;;
Υπονοεις κατι;;
Το θεμα δεν ειναι αυτο, το θεμα (οπως λεει και ο τιτλος) ειναι ''Παιδικο κρανος!Αν μπορειτε βοηθηστε''

Last edited by bill 800gs; 23-09-2012 at 10:10.
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 25-09-2012, 11:10
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Παιδικό κράνος! Αν μπορείτε βοηθήστε.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην βάζετε τα παιδιά σας στις μηχανές. Δεν έχετε δικαίωμα να ρισκάρετε τη σωματική τους ακεραιότητα και να τα εκθέτετε σε κινδύνους που λόγω της μη ενηλικίωσής τους δεν έχουν την κρίση να αποφασίζουν για την αυτοδιάθεσή τους.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως είπε κι ο Gemara, καλό είναι να μην ανεβαίνουν μικρά παιδιά, πριν την ενηλικίωση, σε μηχανή.
Το να μην ανεβαίνει κανένα παιδί σε μηχανή, είναι μια -καθόλα σωστή και συνετή- άποψη.
Διαφωνω κάθετα με την αποψη αυτη!Η μοτοσυκλετιστικη,οπως και γενικοτερα, παιδεια αρχιζει απο παρα πολυ μικρη ηλικια.Ενα παιδι μπορει να αλλαξει τον κοσμο μας αν εμεις το μαθουμε να το κανει αυτο.Ενα παιδι,δυο παιδια,τρια...πολλα... ΟΛΩΝ ΜΑΣ!

Υπο την προϋποθεση οτι ο γονιός αποτελει σωστο παραδειγμα και σωστο πολιτη!Οτι εχει ο ιδιος μοτοσυκλετιστικη παιδεια και συμπεριφορα.Κι αυτο πρεπει και μπορει να το κληρονομησει στο παιδι του.

Μην το βλεπουμε "εγωιστικα",φοβαμαι για την ασφαλεια του παιδιου μου.Σιγουρα και οι ιδιοι ξερουμε ως χρηστες μοτοσυκλετας οτι κινδυνοι υπαρχουν πολλοι.Οχι ομως,δεν θα αποκλεισω το παιδι μου απο τον κοσμο της μοτοσυκλετας.Προτιμω να το μαθω σωστα και υπευθυνα να ανεβαινει ως συνοδηγος σημερα και ως οδηγος αυριο.Προτιμω να το εκθεσω εγω σε "κινδυνο" παρα να το αφησω να εκτεθει αργοτερα ως εφηβη/εφηβος και να μην γνωριζει,να μην το εχω εγω βοηθησει να καταλαβει τι σημαινει μοτοσυκλετα και σωστη συμπεριφορα και χρηση.

Μη γελιομαστε.Κινδυνοι υπαρχουν παντου για ενα παιδι.Ειμαι γονιος 3 παιδιων και ενος ακομη στην κοιλια της μαμας.τα κυνηγας παντου,απο το σπιτι που μπορει να χτυπησουν για το τιποτα,απο το δρομο,απο την παιδικη χαρα απο το σχολειο απο το ποδηλατο,....απο το...ΠΑΝΤΟΥ!!!

Ο αυχενας ενος παιδιου μπορει να σπασει θανασιμα ακομα και στην κουνια,στην τσουληθρα,στο σπιτι,στο δρομο,στη μπανιερα,στο κρεβατι,στην βερανταστο πουθενα...Ο αυχενας ενος παιδιου φιλου μου,εσπασε και πεθανε οταν φιλος οδηγουσε με συνεση ενα Saab 9005 ασφαλεστατο με 5*Euro NCAP,δεν παραβιασε κανενα οριο ταχυτητας,το παιδι σωστα δεμενο στο ειδικο καθισμα πισω...Κι ομως επεσε πανω του αλλος οδηγος,οι γονεις βγηκαν χωρις γρατζουνια και το παιδακι ΝΕΚΡΟ!!!Δηλαδη με αυτο το τραγικο συμβαν τι θα πρεπει να κανουμε ολοι οι γονεις;Να βαλουμε τα παιδια σε μια γυάλα φρουρουμενο μεχρι να μεγαλωσουν και να μπορουν μετα να ρισκαρουν με δικη τους ευθυνη;;;Να σκοτωθουν αλλά να μην μας βαραινει εμας η τυψη οτι το φαγαμε;;;;;;Αυτο ειναι το πρεπον ή το σωστο.......................Γιατι ρε παιδια;.....

Ευθυνη εχουμε ολοι οι γονεις και καλο ειναι να μαθουμε με αυτη και να κανουμε τα παντα με σωστη σκεψη ωστε να ρισκαρουμε ελαχιστα...τα παιδια μας τα λατρευουμε και ας κανουμε το σωστο για αυτα!

Κρανη υπαρχουν και μαλιστα ασφαλεστατα παιδικα κρανη...Το να πει ο παιδιατρος "οχι" στη μοτοσυκλετα δεν μου λεει τιποτα.Διοτι ο ιδιος παιδιατρος ειναι που ειπε οχι στο θηλαασμο των παιδιων μου,ο ιδιος παιδιατρος ειναι που λεει οχι στο καπνισμα και καπνιζει ο ιδιος,ο ιδιος παιδιατρος ειπε οχι οταν τον καλεσα να ερθει σπιτι νυχτα σαββατου και τον χρειαστηκα...Ο ιδιος που δεν θα παρει καμμια ευθυνη για ενα νεο εμβολιο αλλά θα σστο προτεινει εαν εχει καποιο οφελος.ο ιδιος που δεν θα σου πει ποτέ οχι παιδικη χαρα κι ας πεσει εκει το παιδι σπαζοντας το κεφαλι του....ο ιδιος που θα ανεβει μετα τη δουλεια στη μηχανη του χωρις κρανος...μην γελιομαστε!!!Δεν μου λεει τιποτα η επαγγελματικη ιδιοτητα καποιου οτι οριζει καλυτερη μοτοσυκλετιστικη παιδεια απο εσενα ή εμενα!Δεν αγαπουν ολοι ρε φιλε τη μοτοσυκλετα τι να κανουμε.

Σεβομαι καθε αποψη αλλά ρε γμτ ας προσπαθησουμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ,τουλαχιστο οσοι ειμαστε συνηδητοποιημενοι και με παιδεια στη μοτοσυκλετα.Ας εξαλειψουμε εμεις φαινομενα κακων γονιων με παιδια πανω στο παπι χωρις ιχνος ασφαλειας και συμπεριφορας.Αυτος ο κακος γονιος χρηστης μοτοσυκλετας που αν του πεις "βααλε ενα κρανος στο παιδι" θα σου πει "αει g####sou ρε"...Ας δειξουμε εμεις το σωστο δρομο και πώς πρεπει να ειναι ενα παιδι πανω στη μοτοσυκλετα. Ας μη φοβομαστε το παιδι πανω στη μοτοσυκλετα.

Ειναι ενας κοσμος μαγικος,των 2 τροχων.Τον γουσταρουμε και θα πρεπει να βαλουμε και τα παιδια μας στη σωστη σκεψη.ποτέ μην καβαλησουν αν δεν θελουν,δεν θα τα πιεσω.ομως θα τα μαθω τι σημαινει μοτοσυκλετα και ας κανουν οτι θελουν στη ζωη τους.ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ομως αν τελικα θελουν μοτοσυκλετα...οχι τυχαια οχι αργα.Απο νωρις γιατι αν ενα παιδι μαθει εναν τροπο δεν θα τον αλλαξει μεγαλωνοντας...

Φιλικα...γιατι αν τα λεω ολα αυτα ειναι διοτι ΘΕΛΩ εναν κοσμο καλυτερο,θελω μια Ελλαδα καλυτερη θελω τα παιδια μας να μάς ξεπερασουν!!!

Last edited by mAthosalas; 25-09-2012 at 11:13.
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 25-09-2012, 12:09
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Παιδικό κράνος! Αν μπορείτε βοηθήστε.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mAthosalas Εμφάνιση μηνυμάτων
...Το να πει ο παιδιατρος "οχι" στη μοτοσυκλετα δεν μου λεει τιποτα....
Πάσο. Ότι πεις.
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 25-09-2012, 12:54
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Παιδικό κράνος! Αν μπορείτε βοηθήστε.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάσο. Ότι πεις.
Αν αυτο καταλαβες απο ολα οσα εγραψα για τα παιδια και τη μοτοσυκλετα,κανοντας ενα αποσπασμα quote,τοτε εγω παω πασο...
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 25-09-2012, 15:39
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Παιδικό κράνος! Αν μπορείτε βοηθήστε.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάσο. Ότι πεις.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mAthosalas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν αυτο καταλαβες απο ολα οσα εγραψα για τα παιδια και τη μοτοσυκλετα,κανοντας ενα αποσπασμα quote,τοτε εγω παω πασο...

Εγω παντως θα πηγαινω με το πασο μου οταν οδηγω με οποιονδηποτε συνεπιβατη μου εμπιστευεται τη ζωη του!!!
Και τη μηχανη μου και το αυτοκινητο
Απο 5 εως 85 χρονων δεν εχει σημασια...
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 26-09-2012, 00:17
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Παιδικό κράνος! Αν μπορείτε βοηθήστε.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mAthosalas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν αυτο καταλαβες απο ολα οσα εγραψα για τα παιδια και τη μοτοσυκλετα,κανοντας ενα αποσπασμα quote,τοτε εγω παω πασο...


Το ίδιο έκανες εσύ με το δικό μου ποστ
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 26-09-2012, 23:50
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Παιδικό κράνος! Αν μπορείτε βοηθήστε.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων

Το ίδιο έκανες εσύ με το δικό μου ποστ
Διαβασα πολυ καλα τι εγραψες πιο πανω,ολα και οχι επιλεκτικα.Παρ'ολα αυτα ζητω ΣΥΓΓΝΩΜΗ εαν εξελαβες την απαντηση μου ως ελλειπη αναγνωση ή μη κατανοηση του δικου σου μηνυματος.Γραπτος λογος ειναι και πιθανον να μην εχεις αδικο.
Προσωπικα δεν καταλαβα και απαντησα οσο πιο αναλυτικα και περιεκτικα ταυτοχρονα σε αυτα που ειπες:
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως είπε κι ο Gemara, καλό είναι να μην ανεβαίνουν μικρά παιδιά, πριν την ενηλικίωση, σε μηχανή...
Το να μην ανεβαίνει κανένα παιδί σε μηχανή, είναι μια -καθόλα σωστή και συνετή- άποψη.
και ειλικρινα δεν καταλαβα γιατι ειναι συνετη μια θεση να μην ανεβαζουμε ενα παιδι στην μοτοσυκλετα,απο το να το ανεβαζουμε με καθε προφυλαξη και ασφαλεια...Και ειδικα αυτο το "ενηλικιωση" που σημαινει 17 ετων!!!
Διαφορετικη αποψη εχω,την οποια και ηδη εγραψα.Συζητηση κανουμε

Last edited by mAthosalas; 26-09-2012 at 23:52.
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 27-09-2012, 00:03
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Παιδικό κράνος! Αν μπορείτε βοηθήστε.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mAthosalas Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβασα πολυ καλα τι εγραψες πιο πανω,ολα και οχι επιλεκτικα.Παρ'ολα αυτα ζητω ΣΥΓΓΝΩΜΗ εαν εξελαβες την απαντηση μου ως ελλειπη αναγνωση ή μη κατανοηση του δικου σου μηνυματος.Γραπτος λογος ειναι και πιθανον να μην εχεις αδικο.
Προσωπικα δεν καταλαβα και απαντησα οσο πιο αναλυτικα και περιεκτικα ταυτοχρονα σε αυτα που ειπες:

και ειλικρινα δεν καταλαβα γιατι ειναι συνετη μια θεση να μην ανεβαζουμε ενα παιδι στην μοτοσυκλετα,απο το να το ανεβαζουμε με καθε προφυλαξη και ασφαλεια...Και ειδικα αυτο το "ενηλικιωση" που σημαινει 17 ετων!!!
Διαφορετικη αποψη εχω,την οποια και ηδη εγραψα.Συζητηση κανουμε

Μα δεν έχουμε διαφορετική άποψη....
Αφού είπα ότι κι εγώ βάζω την κόρη μου στη μηχανή. Πάντα φοβάμαι το μ@λ@κα όμως γι αυτό την πάω κοντινές βολτίτσες (κολυμβητήριο, μπαλέτο, αγγλικά, στη γειτονιά) όπου ο έλεγχος είναι καλύτερος (για μένα) και οι ταχύτητες ελάχιστες.
Όμως αυτό που λέει ο Γιώρος (Gemara), πώς να το χαρακτηρήσω εκτός από συνετό; Λάθος; Υπερβολικό;
Δε νομίζω.
Υπεισέρχεται και ο παράγοντας "αυτοδιάθεσης", τον οποίο θέτει κι εκεί τι να πεις; Άδικο έχει; Γνωρίζει το 8χρονο ή 10χρονο παιδάκι, αν όντως θέλει να ανέβει στη μηχανή; Αυτό τη βλέπει λούνα παρκ. Δε γνωρίζει την πιθανότητα ατυχήματος και τις επιπτώσεις....

Δε θα πω σε κανέναν τι να κάνει, ή τι θα 'πρεπε να κάνει. Γι αυτό κι έγραψα " αν ανέβει πιτσιρίκι σε μηχανή, ας το κάνει με ασφάλεια".

Εκεί που διαφωνώ, είναι με κάτι παιδιάτρους που έχουν άγνοια.... Βασίζονται στη γνώση τους (περί ευαισθησίας των παιδιών στον αυχένα κλπ) χωρίς να γνωρίζουν την τεχνολογία στον τομέα της ασφάλειας στα σπορ, που καλύπτει όλα τα παραπάνω!
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 27-09-2012, 00:37
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Παιδικό κράνος! Αν μπορείτε βοηθήστε.

Η αυτοδιαθεση,δεν ξερω κατα ποσο ισχυει...και ποδηλατο να ανεβουν παλι κινδυνευουν αφου δεν ξερουν τον κινδυνο...μαθαινουν ομως ΠΡΙΝ ανεβουν,απο εμας.Το ιδιο και στη μοτοσυκλετα...και να σου πω και κατι;Στη μοτοσυκλετα εχουμε κι ενα ατου παραπανω σε σχεση με το ποδηλατο.Εμεις οδηγουμε και ειμαστε μαζι με το παιδι,αρα μαθαινει πολυ καλυτερα ως συνοδηγος.Ενω στο ποδηλατο ειναι μονο του.Ετσι δεν ειναι;
Δεν αντιλεγω βεβαιως σε κανεναν που δεν επιθυμει να ανεβασει το παιδι του σε μοτοσυκλετα.Σεβαστο και σιγουρα πολυ πολυ πολυ πιο ασφαλες απο την εικονα των κακων γονιων που συνανταμε καθημερινα με τα παιδια "χυμα" και εντελως εκτεθειμενα πανω σε μοτο...
Μεγαλη κουβεντα...ενδιαφερουσα αλλά πιθανον ο γραπτος λογος να μην δινει και καλη βαση για "ασφαλη" κουβεντα...
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 28-09-2012, 11:02
dimpan Ο/Η dimpan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2012
Περιοχή: Σερρες
Μoto: Yamaha FZ1 fazer Ktm exc-f 250
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή Απάντηση: Παιδικό κράνος! Αν μπορείτε βοηθήστε.

Ενα κρανακι ειναι και το marushin εχει τη δυνατοτητα να διατηρει το ιδιο κελυφος και να αλλαζουν τα εσωτερικα του σε 3 μεγεθη , δηλαδη ερχεται με ενα εσωτερικο φορεμενο πανω ως xxs και εχει μεσα στη κουτα του αλλα 2 ενα xs και ενα small ακομα!

Απο εκει και περα το κρανος ζυγιζει 1150gr.
Νομιζω Ελλαδα τα εχει ο τζορτζοπουλος
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:07.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!