GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 19-11-2010, 12:52
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Μετατροπή ΚΤΜ 950SE σε Rallye

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Man !!! Εμφάνιση μηνυμάτων
άντε και μετά ξέρεις ...
DRZ 400 RALLY dy EMIX

Ηδη εχω τρεις που με παρακολουθουν απο κοντα και περιμενουν το αποτελεσμα και θελουν να παρουν σειρα, εφοσον πανε ολα καλα.

Reply With Quote
  #32  
Παλιό 19-11-2010, 13:16
nibo Ο/Η nibo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW 800GS
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή Απάντηση: Μετατροπή ΚΤΜ 950SE σε Rallye

Μπραβο Ηλια ωραιος!
Και αν θες να δεις live το Σουηδικο κιτ, θα το παραγγειλει και θα το βαλει ενα φιλαρακι απο τους Σουηδους κομπλε (μαζι με την εξατμιση τιτανιο ανθρακονημα 2 σε 1, την τρομπα βενζινης, και τα αυτοκολητα που βγαζουν οι Σουηδοι)
Και ενδεικτικα οι τιμες που θα τα παραγειλει: 750€ το rallye κιτ αβαφο χωρις αυτοκολητα, 250€ τα λευκα αυτοκολητα για ολοκληρη την μηχανη, 400€ η εξατμιση 2 σε 1, και 150€ η τρομπα.
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 19-11-2010, 13:51
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Μετατροπή ΚΤΜ 950SE σε Rallye

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nibo Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο Ηλια ωραιος!
Και αν θες να δεις live το Σουηδικο κιτ, θα το παραγγειλει και θα το βαλει ενα φιλαρακι απο τους Σουηδους κομπλε (μαζι με την εξατμιση τιτανιο ανθρακονημα 2 σε 1, την τρομπα βενζινης, και τα αυτοκολητα που βγαζουν οι Σουηδοι)
Και ενδεικτικα οι τιμες που θα τα παραγειλει: 750€ το rallye κιτ αβαφο χωρις αυτοκολητα, 250€ τα λευκα αυτοκολητα για ολοκληρη την μηχανη, 400€ η εξατμιση 2 σε 1, και 150€ η τρομπα.
Ναι Νικο, θα ηθελα να το δω απο κοντα.
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 19-11-2010, 14:34
danaos Ο/Η danaos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Μoto: !?!?!?
Μηνύματα: 6,920
Προεπιλογή Απάντηση: Μετατροπή ΚΤΜ 950SE σε Rallye

Λιακο καλη επιτυχεια φιλε καλο κουραγιο...ειμαι ξανα αθηνα αν θελεις κατι... θα ανεβασω το δικο με φωτο να δεις ...να εισαι καλα φιλε
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 19-11-2010, 14:53
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Μετατροπή ΚΤΜ 950SE σε Rallye

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από danaos Εμφάνιση μηνυμάτων
Λιακο καλη επιτυχεια φιλε καλο κουραγιο...ειμαι ξανα αθηνα αν θελεις κατι... θα ανεβασω το δικο με φωτο να δεις ...να εισαι καλα φιλε
Φιλε σ ευχαριστω πολυ.
Βασικα ομως θα ηθελα να το εβλεπα απο κοντα,να δω τα κρυφα σημεια που δεν φαινονται στις φωτογραφιες και να μετρησω επισης.

Αν μπορεις μεσα στο σ/κ, παρε με ενα τηλεφωνο να συναντηθουμε.

Ααα, και κατι αλλο. Καλη επιτυχια στον αγωνα την κυριακη ε;

Reply With Quote
  #36  
Παλιό 19-11-2010, 16:11
danaos Ο/Η danaos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Μoto: !?!?!?
Μηνύματα: 6,920
Προεπιλογή Απάντηση: Μετατροπή ΚΤΜ 950SE σε Rallye

ευχαριστω φιλε να εισαι καλα θα τα πουμε...
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 22-11-2010, 13:36
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Μετατροπή ΚΤΜ 950SE σε Rallye

Σημερα πηγα στον σιδερα να μου κοψει δυο φυλλα αλουμινιου παχους 3mm και στον τορνο να μου φτιαξει τα στηριγματα.

Θ αρχισω να γραφω και το κοστος να δουμε τελικα ποσο θα βγει κι αν αξιζει τελικα. Προσωπικα, αξιζει,δεν αξιζει θα το κανω γιατι θελω να μαθω την διαδικασια κατασκευης του καλουπιου και των πλαστικων.

Εχουμε λοιπον:
Κοστος κοπης των δυο φυλλων αλουμινιου: 20ευρω.
Για τον τορνο δεν ξερω.

Επισης το Σαββατο πηγα στον Χρηστο (HLD) για να μου εξηγησει το πως να φτιαξω το καλουπι για τα πλαστικα. Η προθυμια του να μου εξηγησει πως να το φτιαξω με εξεπληξε και τον ευχαριστω πολυ γι αυτο.
Μου ειπε οτι θα ειναι διπλα μου σ ολη την φαση της κατασκευης του καλουπιου και του πλαστικου, ωστε και να μαθω και να δω το αποτελεσμα.

Τον ευχαριστω πολυ γι αυτο, γιατι πραγματικα δεν ειναι ευκολη δουλεια τελικα να φτιαξεις (με τον τροπο που το επελεξα) τα πλαστικα.
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 23-11-2010, 20:40
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Μετατροπή ΚΤΜ 950SE σε Rallye

Τα αλουμινια παραληφθησαν και τα στηριγματα στον τορνο θα τα παρω την αλλη εβδομαδα.

Λογω του οτι τα τελευταια πηγαν σε τορνο, κοστιζουν λιγο παραπανω:120ευρω. Θα μπορουσα να τα φτιαξω και μονος με κανενα 20αρι αλλα η δουλεια θα ηταν παρα πολυ μεγαλη. Δεν πειραζει.

Αρα,μεχρι στιγμης ειμαστε στα 140ευρω. Αν βαλουμε οτι και τα φωτα (2xHella Micro De Fog Lights) κοστιζουν κοντα στα 80ευρω, παμε στα 220ευρω.

Στο περιπου εχω υπολογιζει οτι τα πλαστικα (καλουπι και ABS απο τον HLD) να κοστισουν κοντα στα 200ευρω, αρα η ολη κατασκευη θα παει γυρω στα 420-440ευρω. Οι Σουηδοι την πουλανε 750. Αρα,αν βγαλουμε τις εργατωρες, καλα ειμαστε. Βεβαια αν τα πραγματα του τορνου τα εφτιαχνα μονος μου, θα ειχα κερδος κανενα 100αρι ευρω, δηλαδη 340ευρω.

Δεν πειραζει ειπαμε.

Μεχρι την κυριακη θα εχω μορφοποιησει τα πλαινα σιδερα.
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 23-11-2010, 21:47
xurxes Ο/Η xurxes βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 4,060
Cool Απάντηση: Μετατροπή ΚΤΜ 950SE σε Rallye

...βρε Ηλια, βρε Ηλια...δωσε φωτο στον λαο...οτι εχεις...θα σκασουμε...
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 23-11-2010, 23:11
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Μετατροπή ΚΤΜ 950SE σε Rallye

Βασιλη,προσπαθω να βαζω οσο πιο συχνα και οτι φωτογραφιες εχω.

Η διαδικασια ειναι αρκετα αργη, πρωτον γιατι δεν εχω χρονο τις καθημερινες και δευτερον γιατι πρεπει να κανονιζω και τα οικονομικα μου.

Λοιπον, οι επομενες φωτογραφιες εχουν να κανουν με την αποτυπωση του χαρτονιου πανω στο αλουμινιο των κομματιων απο τα οποια αποτελειται η μεταλικη κατασκευη στηριξης των οργανων και των προβολεων.

Στην αρχη του thread ειχα βαλει μια φωτογραφια οπου φαινεται αυτη η μεταλικη κατασκευη. Επειδη δεν μπορω να επαναλαβω την ιδια φωτογραφια (γιατι αραγε προσπαθηστε να καταλαβετε πως θα ενωθουν αυτα για να γινει η αυθεντικη. Η ενωση αυτων θα γινει φυσικα εφοσον παρω απο τον τορνο τα υπολοιπα κομματια,που στην ουσια αυτα ενωνουν τα μερη μεταξυ τους.

Στην συνεχεια κοβω και αφαιρω με σιδεροπριονο τα κομματια που δεν χρειαζονται και με στατικο τροχο λιμαρω το υπολοιπο αλουμινιο μεχρι το περιγραμμα. Δυσκολη και επιπονη δουλεια απο δω και περα. Αλλα δε με πειραζει.Δεν βιαζομαι.
Αλλωστε απ οτι ξερω δεχονται στα trailrides και 50αρηδες οδηγους!!!!





ΥΓ.Απορια: Λετε οι Σουηδοι να μου κανουν καμια μηνυση για αντιγραφη; Αραγε την εχουν κατοχυρωση την κατασκευη τους;
Attached Images
File Type: jpg P101123_224941.jpg (78.0 KB, 19 views)
File Type: jpg P101123_225025.jpg (81.3 KB, 18 views)
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΣΠΑΝΟΣ ΚΤΜ allen GS Forum - Road & Enduro Training 42 14-09-2010 09:10
Μετατροπή Ιαπωνικού σε....Ducati..! γιαγια αρκουδα Χιούμορ 18 01-08-2010 22:31
Θες να σε μπουζουριασουν; Παρε ΚΤΜ! emix Χιούμορ 19 05-01-2010 13:17
Μετατροπή ποικίλων αρχείων Panos_Gr Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 1 09-10-2009 23:01


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:19.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!