GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 10-08-2011, 12:14
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΧΕΤΙΚΑ ME BMW R 1200 GS ΤΟΥ '07

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασιλη, ποιος ειπε το αντιθετο? ειπε κανενας, και ειδικα εγω, οτι του 2004 και του 2007 ειναι ελαττωματικα? Εγραψα πουθενα κατι τετοιο???
Απλα εγραψα τους λογους που μπορει κατι τετοιο να συμβει, κι αφορα ολους τους κινητηρες ολων των εταιρειων 4τροχων και 2τροχων!

Προς τι λοιπον η επιθεση απο τον συναδελφο???

Βασιλη εχω καταλαβει, μαλλον το εχω εμπεδωσει, οτι ορισμενοι δεν αντεχουν να ακουν τα κακως κειμενα της BMW απο ατομα που δεν εχουν στην κατοχη τους μια τετοια! Αντιθετως δεν λενε κουβεντα οταν καποιος τα χωνει στην εταιρεια αλλα ειναι κατοχος μιας!!! Αμα ομως την πουλησει εξαιτιας προβληματων και καταφερθει εναντιον της....μαυρο φιδι που τον εφαγε!!! Αν παλι πουλησει την ''αλλοθρησκη'' και ξαναπαρει BMW εχει ψυχολογικα προβληματα, αλλα αφου ξαναπηρε BMW...............συγχωρειται για το ατοπημα του!

Τι να πω, πιστευα οτι σαν μοτοσυκλετιστες εχουν ολοι το δικαιωμα να λενε αυτο που πιστευουν ¨η βλεπουν, ανεξαρτητα του τι καβαλανε....αλλα φευ!
Σε λιγακι, στις εκδρομες, θα μπει ορος απο δαυτους οτι απαγορευεται η συμμετοχη σε μη εχοντες BMW!!! Θεωρουν ισως οτι αυτο το φορουμ ειναι κλειστο club BMWακηδων αγνοωντας οτι ακομα και στην διοικηση υπαρχουν (προς τιμην των ιδιοκτητων) κι αλλοθρησκοι!!
Αρχισες παλι να λες τα δικα σου... και Honda ειχα και BMW εχω τωρα και Ducati ψηνομαι να παρω (multi) οποτε αυτα να τα πεις σε κανενα αλλο... (ιταλικο αμαξι ειχα, γιαπωνεζικο αμαξι ειχα, και γερμανικο εχω τωρα) λοιπον οτι και να λες τα ακουω βερεσε....καλη συνεχεια σεντονιων...
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 10-08-2011, 12:35
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΧΕΤΙΚΑ ME BMW R 1200 GS ΤΟΥ '07

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
νομίζω είσαι λίγο (όχι πολύ) υπερβολικός..........
Υπερβολικος??? Εστω λιγο?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρχισες παλι να λες τα δικα σου... και Honda ειχα και BMW εχω τωρα και Ducati ψηνομαι να παρω (multi) οποτε αυτα να τα πεις σε κανενα αλλο... (ιταλικο αμαξι ειχα, γιαπωνεζικο αμαξι ειχα, και γερμανικο εχω τωρα) λοιπον οτι και να λες τα ακουω βερεσε....καλη συνεχεια σεντονιων...
Βασιλη, θελει να μου πει κατι ο τυπος??? ειπα κατι που να δικαιολογει το πιο πανω?

Υπεβολικος!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 10-08-2011, 12:37
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΧΕΤΙΚΑ ME BMW R 1200 GS ΤΟΥ '07

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρχισες παλι να λες τα δικα σου... και Honda ειχα και BMW εχω τωρα και Ducati ψηνομαι να παρω (multi) οποτε αυτα να τα πεις σε κανενα αλλο... (ιταλικο αμαξι ειχα, γιαπωνεζικο αμαξι ειχα, και γερμανικο εχω τωρα) λοιπον οτι και να λες τα ακουω βερεσε....καλη συνεχεια σεντονιων...
Μπραβο σου!!!
Αλλα δεν κανουμε συζητηση εδω για το ποιος εχει τα περισσοτερα!! Ουτε κανουμε συζητηση για το ποιος την εχει μεγαλυτερη.......την γραβατα!!!!
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 10-08-2011, 12:38
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΧΕΤΙΚΑ ME BMW R 1200 GS ΤΟΥ '07



...
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 10-08-2011, 12:46
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΧΕΤΙΚΑ ME BMW R 1200 GS ΤΟΥ '07

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
νομίζω είσαι λίγο (όχι πολύ) υπερβολικός..........
Και λιγάκι εμπαθης...με τα GS
Όταν Κάποιος φέρνει παράδειγμα μια ζημιά,που έχει συμβεί στο παρελθόν και αναφέρομαι στου Γιαννη την ζημιά,θα έπρεπε να
Πει ότι ο Παναγιωτίδης την μηχανή την συντηρεί μονος του και δεν παει σε Συνεργειο,οπότε ίσως ο άνθρωπος είχε κάνει κάποιο λάθος στην ρύθμιση των βαλβιδων και κάρφωσε....
Μετα τους αξονες,διαφορικα,αναρτήσεις,σελες,φλας,Σκεπαρνια,κλπ.....ήρθε η ώρα να βγάλουμε και τους boxer ελλατωματικους....
Κάποιοι χρειάζονται διακοπές,να καθαρίσει το μυαλό τους...
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 10-08-2011, 14:43
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΧΕΤΙΚΑ ME BMW R 1200 GS ΤΟΥ '07

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Και λιγάκι εμπαθης...με τα GS
Όταν Κάποιος φέρνει παράδειγμα μια ζημιά,που έχει συμβεί στο παρελθόν και αναφέρομαι στου Γιαννη την ζημιά,θα έπρεπε να
Πει ότι ο Παναγιωτίδης την μηχανή την συντηρεί μονος του και δεν παει σε Συνεργειο,οπότε ίσως ο άνθρωπος είχε κάνει κάποιο λάθος στην ρύθμιση των βαλβιδων και κάρφωσε....
Μετα τους αξονες,διαφορικα,αναρτήσεις,σελες,φλας,Σκεπαρνια,κλπ.....ήρθε η ώρα να βγάλουμε και τους boxer ελλατωματικους....
Κάποιοι χρειάζονται διακοπές,να καθαρίσει το μυαλό τους...
Kανε την αρχη πρωτος Κωστα μου!!!!!!

Αντι να αναρωτιεσαι τα παραπανω (περι σερβις στην αυλη του σπιτιου κι οχι σε εξουσιοδοτημενο) καλυτερα ας αναρωτηθουμε ολοι μας ποσοι και ποιοι στα εξουσιοδοτημενα κοιτανε καθόλου τις βαλβιδες κι αν εχουν αισθηση του ''χαλαρου'' απο το ''σφιχτο'' στα διακενα των κοκορακιων!!!
Αν δεις κανενα εκπαιδευομενο πιτσιρικα ετων 16 μην απορησεις.
Ο Γιαννης Παναγιωτιδης εχει γραψει χιλιομετρα επι χιλιομετρων κι εχει κανει ρυθμισεις επι ρυθμισεων στο GS του οποταν, κατ'εμε, εχει περισσοτερη αγαπη στην περιουσια του και περισσοτερη αισθηση του ''χαλαρου'' απο το ''σφιχτο'' στα διακενα των κοκορακιων απο οποιονδηποτε άλλον!

Αντε κι εγω ειμαι εμπαθης με τα GS, ολοι αυτοι που αναφερουν τα προβληματα και σιχτιριζουν (ηπιως /αγριως) την GS ειναι κι αυτοι εμπαθεις? Ο ''τακσιδιωτης'' και ο ανοιξας αυτο το νημα ειναι εμπαθεις?

Μην κρινεις την εξαρεση, εσενα, απο τον κανονα (τους άλλους)!!

Εξάλλου οπως εχεις δει εχω σταματησει να γραφω σχετικα με τα προβληματα των GS και το ποσο αναξιοπιστα, βαση της τιμης αγορας τους, ειναι!!! Αλλοι αναφερονται σε αυτο και μαλιστα συχνα τον τελευταιο διαστημα κι οχι εγω πια!!!

Τελος δεν εχω γραψει πουθενα για ελαττωματικο μποξερ το αντιθετο μαλιστα! Εχω γραψει μονον για αναξιοπιστο συνολο πλην κινητηρα!

Last edited by GeorgeP; 10-08-2011 at 14:45.
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 10-08-2011, 15:01
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΧΕΤΙΚΑ ME BMW R 1200 GS ΤΟΥ '07

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Kανε την αρχη πρωτος Κωστα μου!!!!!!

ξερεις οτι εγω κανω διακοπες συνεχεια και σταματαω λιγο για δουλεια...

Αντι να αναρωτιεσαι τα παραπανω (περι σερβις στην αυλη του σπιτιου κι οχι σε εξουσιοδοτημενο) καλυτερα ας αναρωτηθουμε ολοι μας ποσοι και ποιοι στα εξουσιοδοτημενα κοιτανε καθόλου τις βαλβιδες κι αν εχουν αισθηση του ''χαλαρου'' απο το ''σφιχτο'' στα διακενα των κοκορακιων!!!
μια χαρα τις κοιτανε τις βαλβιδες στα συνεργεια ...εχεις αντιρηση?????
Αν δεις κανενα εκπαιδευομενο πιτσιρικα ετων 16 μην απορησεις.
Ο Γιαννης Παναγιωτιδης εχει γραψει χιλιομετρα επι χιλιομετρων κι εχει κανει ρυθμισεις επι ρυθμισεων στο GS του οποταν, κατ'εμε, εχει περισσοτερη αγαπη στην περιουσια του και περισσοτερη αισθηση του ''χαλαρου'' απο το ''σφιχτο'' στα διακενα των κοκορακιων απο οποιονδηποτε άλλον!
δεν αμφισβητω τις γνωσεις του γιαννη,αλλα ειναι πιτσαδορος και οχι μηχανικος......το οτι εχει γραψει χιλιομετρα δεν σημαινει οτι ειναι μηχανικος(ο valentino rossi,δεν ρυθμιζει το μοτερ του)...
οταν σκαλιζεις το μοτερ σου,ρισκαρεις λιγακι......

Αντε κι εγω ειμαι εμπαθης με τα GS, ολοι αυτοι που αναφερουν τα προβληματα και σιχτιριζουν (ηπιως /αγριως) την GS ειναι κι αυτοι εμπαθεις? Ο ''τακσιδιωτης'' και ο ανοιξας αυτο το νημα ειναι εμπαθεις?
εχεις διαβασει πολλα προβληματα για τον κινητηρα????
τον ταξιδιωτη τον κατεστρεψες,με την συμβουλη σου να παρει το tenere..... χιλιαδες ευρω χασουρα


Μην κρινεις την εξαρεση, εσενα, απο τον κανονα (τους άλλους)!!
μαλλον οι αλλοι ειναι εξαιρεσεις......οι λιγοι
εκατονταδες χιλιαδες χιλιομετρων γινονται καθε χρονο ,λογικο ειναι να συμβαινουν ζημιες.......μονο οταν τις κρατας στο γκαραζ,δεν χαλανε....

Εξάλλου οπως εχεις δει εχω σταματησει να γραφω σχετικα με τα προβληματα των GS και το ποσο αναξιοπιστα, βαση της τιμης αγορας τους, ειναι!!! Αλλοι αναφερονται σε αυτο και μαλιστα συχνα τον τελευταιο διαστημα κι οχι εγω πια!!!

Τελος δεν εχω γραψει πουθενα για ελαττωματικο μποξερ το αντιθετο μαλιστα! Εχω γραψει μονον για αναξιοπιστο συνολο πλην κινητηρα!
αν εισαι καλο παιδι θα σου δωσω το gs μια βολτα......
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 10-08-2011, 15:09
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΧΕΤΙΚΑ ME BMW R 1200 GS ΤΟΥ '07

περιστατικο με καρφωμα βαλβιδας εχει συμβει εδω.2 φορες μαλιστα.
η μια ηταν αστοχια υλικου,οπου τα πηρε ολα σβαρνα στην κεφαλη της μηχανης,στην δεξια εννοω,μοντελο 08 esa.
και το αλλο ηταν σφαλμα του ιδιοκτητη καθως απο οτι καταλαβα το πηγαινε τσιτα και σε μια στροφη εκανε κατεβασιες αλα ss με αποτελεσμα να σπασει την δεξια επισης κεφαλη της μηχανης...κι οχι απλα εσπασε,αλλα εσπασε και το καπακι της,φαντασου ζορισμα που τραβηξε η μηχανη.καμια δευτερα θα πεταξε στα πολλα και τα εσπασε ολα.
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 10-08-2011, 15:40
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΧΕΤΙΚΑ ME BMW R 1200 GS ΤΟΥ '07

Πρέπει να είσαι μηχανικός για να ρυθμίσεις βαλβίδες στο μποξεράκι ?
Διαφωνώ, έχω κάνει δεκάδες φορές ρύθμιση(σε μότο δικές μου και φίλων).
Σε λίγο θα <μάθουμε > ότι για να αλλάζεις λαδιά φίλτρα και τακάκια πρέπει να έχεις πτυχίο από το ΕΜΠ !!!

Όπως λέει ο Γιώργος άλλο είναι να προσέχεις εσύ την μηχανή σου και άλλο ένας υπάλληλος σε συνεργείο (ούτε καν δικό του δεν είναι το συνεργείο).

Άλλο ρυθμίζω 8 βαλβίδες (μια μηχανή) το 4αμηνο και άλλο χιλιάδες … κάποια θα ξεφύγει .

Στο ποστ που (μάλλον δεν πρόσεξα και δεν καταχωρήθει) περίγραφα την εμπειρία φίλου με κάψιμο βαλβίδας και όλα τα σέρβις στον πλέον γνωστό αντιπρόσωπο…όπου μετά από υπεκφυγές <<έλα σε 2 βδομάδες>><<πήγαινε στον μηχανικό σου>> και αφού είδε στο κομπιούτερ ότι αυτός είναι <ο μηχανικός του> …έφτιαξε την μηχανή σε 3 ώρες .!!!
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 10-08-2011, 16:20
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΧΕΤΙΚΑ ME BMW R 1200 GS ΤΟΥ '07

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρέπει να είσαι μηχανικός για να ρυθμίσεις βαλβίδες στο μποξεράκι ?
Διαφωνώ, έχω κάνει δεκάδες φορές ρύθμιση(σε μότο δικές μου και φίλων).
Σε λίγο θα <μάθουμε > ότι για να αλλάζεις λαδιά φίλτρα και τακάκια πρέπει να έχεις πτυχίο από το ΕΜΠ !!!

Όπως λέει ο Γιώργος άλλο είναι να προσέχεις εσύ την μηχανή σου και άλλο ένας υπάλληλος σε συνεργείο (ούτε καν δικό του δεν είναι το συνεργείο).

Άλλο ρυθμίζω 8 βαλβίδες (μια μηχανή) το 4αμηνο και άλλο χιλιάδες … κάποια θα ξεφύγει .

Στο ποστ που (μάλλον δεν πρόσεξα και δεν καταχωρήθει) περίγραφα την εμπειρία φίλου με κάψιμο βαλβίδας και όλα τα σέρβις στον πλέον γνωστό αντιπρόσωπο…όπου μετά από υπεκφυγές <<έλα σε 2 βδομάδες>><<πήγαινε στον μηχανικό σου>> και αφού είδε στο κομπιούτερ ότι αυτός είναι <ο μηχανικός του> …έφτιαξε την μηχανή σε 3 ώρες .!!!

Συμφωνώ!! κ εγώ από εξουσιοδοτημένο την πήρα με τη βίδα της βάσης των ζύγωθρων λασκαρισμένη.
Xωρίς να είμαι κατά των συνεργείων, εξουσιοδοτημένων και μη, προτιμώ πράγματα που μπορώ να τα κάνω μόνος μου.
Με τα κατάλληλα εργαλεία φυσικά κ τις συμβουλές της μαμάς.
Άλλωστε δε θεωρώ απαραίτητα καλό μηχανικό κάποιον που απλά αντικαθιστά ένα ανταλλακτικό(αφού σχεδόν τίποτε δεν επισκευάζεται πια)
αλλά κάποιον που με την εμπειρία του μπορεί να διαγνώσει έγκαιρα αυτά που δε βρίσκει ο υπολογιστής.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Bαλιτσες για Gs 1200 - ADV 1200 με βασεις κουτσαφτης βασιλης Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 9 19-03-2012 22:33
1200 GS-κοντός αναβάτης Billy7 Τεχνικά θέματα διάφορα 25 22-09-2011 13:03
ΖΗΜΙΑ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΦΤΕΡΟ GS 1200 DIMITRISK Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 21 05-04-2011 19:49
ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ GS 1200... dimkath Πωλήσεις μοτοσυκλετών 9 21-02-2011 18:05
ΠΩΛΕΙΤΑΙ R 1200 GS ADVENTURE 4/09 Η' ΑΝΤΑΛΑΣΣΕΤΑΙ ΜΕ R 1200 GS SPECIAL EDITION 09 jmar Πωλήσεις μοτοσυκλετών 40 11-10-2010 16:13


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:42.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!